Autor Wątek: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?  (Przeczytany 18046 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5094
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #60 dnia: 21 Czerwiec 2019, 16:41:08 »
Nie skośne sitka, tylko skośne ścianki tampera. Tu rzuca się miliardy pomysłów, które zamiast zawężać wybór do adekwatnego do początku minimum powodują tyle, że gdyby wybrać wszystko to wyjdzie równowartość rocznego zapasu kawy... A tak de facto to wystarczy zacząć od tampera i wagi. I dobrej kawy.

RadoGost

  • Gość
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #61 dnia: 21 Czerwiec 2019, 16:55:32 »
"Jeżeli producent sitek lub ekspresu deklaruje, że potrzebujesz tampera 58 mm to w 95 % (lub więcej !) przypadków tak nie jest. Może lepsze będzie 58,35 mm, może 58,5 mm a równie dobrze może okazać się że 58 mm będzie działać idealnie. Ta prawidłowość oczywiście dotyczy też innych rozmiarów.

Dlatego by dobrać odpowiednią średnicę tampera, średnicę sitek trzeba mierzyć suwmiarką. Wynagrodzi to przyjemność pracy z czystszym po ekstrakcji prysznicem, uszczelką i sitkiem (porównując do sytuacji gdy używa się zbyt małych tamperów), zmniejszenie ryzyka wystąpienia kanałowania, lepsza ekstrakcja, a finalnie - dobre efekty w filiżance. Jak widać zależności jest sporo i każda jest ważna."

Ciekawe kto to napisał?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5094
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #62 dnia: 21 Czerwiec 2019, 17:01:26 »
No ciekawe. Kto? Ja mogę co najwyżej zgadywać.

RadoGost

  • Gość
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #63 dnia: 21 Czerwiec 2019, 17:21:06 »
Jest jeszcze jedno pytanie: czy to napisał fachowiec, który się na tym zna?

I jeszcze, czy ten osobnik powiedziałby, że tamper 58 spełni się w 100% w sitku o średnicy wewnętrznej 58,5?

Podpowiedź na zdjęciu:
« Ostatnia zmiana: 21 Czerwiec 2019, 17:48:26 wysłana przez RadoGost »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5094
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #64 dnia: 21 Czerwiec 2019, 17:54:24 »
Nie wiem gdzie widzisz sens takich pytań... Nie lepiej napisać po prostu czyje to słowa i jeśli znalazłeś w nich błąd to go wskazać? Robienie z tego zagadki nie ma sensu.

RadoGost

  • Gość
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #65 dnia: 21 Czerwiec 2019, 18:07:40 »
@siewcu mam nadzieję, że nie pomyślałeś, że mówię o Tobie. Absolutnie! Jedynie do osoby, która oznajmia, że tamper 58 spełnia jej oczekiwania do sitka o średnicy 58,5. Jej i owszem, ale na pewno nie innych! Tym samym wydając taką subiektywną opinię kwestionuje fachową wiedzę twórcy tamperów dedykowanych oraz zadowolenie setek użytkowników, którzy bez namysłu poleciliby następnym zainteresowanym taki tamper. Teraz już chyba wiesz, kogo powyżej cytowałem i czyje widnieje zdjęcie.

Twój cytat: "jeśli znalazłeś w nich błąd to go wskazać". W tych słowach NIE MA żadnego błędu!


PS
A tak abstrahując, choć w temacie: ktoś się orientuje, ile aktualnie trzeba czekać na tamper od @Metiu?
« Ostatnia zmiana: 21 Czerwiec 2019, 18:54:57 wysłana przez RadoGost »

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #66 dnia: 21 Czerwiec 2019, 19:05:13 »
Teraz już chyba wiesz, kogo powyżej cytowałem i czyje widnieje zdjęcie.
Z Twoich postów wynika, że jesteś dojrzałym mężczyzną, a zachowujesz się jak dziecko w tym przypadku.
Jesteśmy na otwartym forum i jeżeli chcesz kogoś zacytować to to zrób i wskaż.
Jeżeli nie zgadasz się z czyjąś opinią to się sprzeciw w sposób kulturalny albo po prostu danego postu nie czytaj, a nie robisz jakieś podchody.

A tak abstrahując, choć w temacie: ktoś się orientuje, ile aktualnie trzeba czekać na tamper od @Metiu?
Najlepiej napisać bezpośrednio tutaj lub za pomocą Facebooka, nie zawsze odpisuje odrazu, ale odpisuje.

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 684
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #67 dnia: 21 Czerwiec 2019, 19:13:36 »
@siewcu możesz w co drugim poście nie pimpować nachalnie temperów od metiu? Nie wiem ile kosztuje ten tamper bo to jedna wielka tajemnica ujawniana tylko na pw ale sądzę, ze kolega znajdzie odpowiedni tamper dużo taniej czy to u Rogera czy Deskowych i ten tamper nie będzie gorszy.
 Dodatkowo nie potrzebuje od razu sita vst. Naprawdę wystarczy mu sitko ims i będzie szczęśliwy.

RadoGost

  • Gość
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #68 dnia: 21 Czerwiec 2019, 20:36:01 »
@pmichal, wolałem zrobić to po swojemu, a nie po Twojemu. Czasami, wręcz przeważnie, jeśli zwrócisz uwagę komuś bezpośrednio, a jeszcze jak tu, na forum, odniesie to odwrotny skutek.
Dzięki za Twoją lekcję savoir-vivre, ale pozwolisz, że będę postępował w/g własnych zasad: etycznych, moralnych czy towarzyskich, a Twoja wypowiedź odnosząca się do mojego wieku i infantylizmu była w istocie nieadekwatna, w typie: argumentum ad personam.

Miłego wieczoru i zapomnijmy o tym zgrzycie, przecież jesteśmy jedną, wielką, kawową rodziną :)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5094
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #69 dnia: 21 Czerwiec 2019, 20:37:14 »
Wiesz jaka jest różnica między produktem uniwersalnym a dopasowanym? To jest odpowiedź dlaczego lepiej wybrać dopasowany. Nie bez powodu np tłoki w silniku są klasyfikowane rozmiarowo, a nie jako jeden uniwersalny. Gdyby tak było to każdy producent korzystałby z tego samego... Coś do pewnej średnicy jest dopasowane w taki a nie inny sposób z konkretnych powodów, nie jest to zrobione tak se o.

A swoją drogą chętnie bym się w końcu kto jest autorem zacytowanej wypowiedzi...

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #70 dnia: 21 Czerwiec 2019, 20:42:14 »
@Piszę bzdury moja wypowiedź była jak najbardziej personalna, bo było to moje subiektywne zdanie.
Ty masz prawo robić rzeczy jak uważasz, ja mam prawo wyrazić swoją opinie na ten temat.
Jeżeli moja wypowiedź według Ciebie jest nieadekwatna to jak nazwiesz swoje podchody i próbę obrażenia kogoś bez podania jego danych?

RadoGost

  • Gość
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #71 dnia: 21 Czerwiec 2019, 20:52:36 »
Jeszcze raz: miłego wieczoru :)

@siewcu, Metiu na swoim fb
« Ostatnia zmiana: 21 Czerwiec 2019, 20:56:28 wysłana przez RadoGost »

Offline pali112 Mężczyzna

  • Wiadomości: 298
  • Ekspres: Kazak Rota, Gaggia Classic, Brasilia Lady, alternatywy
  • Młynek: MSJ, Mahlkonig Vario, Ascaso i-1 mini, Lido2, MYM54
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #72 dnia: 21 Czerwiec 2019, 21:25:14 »
Dyskusja trochę bez potrzeby nerwowa, a tutaj taka dość prosta i całkiem oczywista sprawa. Każdy z nas albo wie albo domyśla się, że to co dopasowane "skrojone na miarę" będzie lepszym rozwiązaniem. Nie ma co tutaj się rozwodzić. Takie rozwiązania również muszą być droższe, niż standardowe to też normalna rzecz. Wolny wybór, można wybrać opcję standardowa zobaczyć na własne oczy jak jest, z czasem sprzedać, kupić dopasowany - porównać, lub jak koledzy doradzają pójść na skróty i od razu wybrać opcję "pro".  Kwestia podejścia. Można też uznać że ten standardowy tamper jest całkiem dobry i po prostu używać. Ja wybrałem dopasowany. Myślę że jest lepiej, łatwiej szybciej a mam porównanie.


Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5094
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #73 dnia: 22 Czerwiec 2019, 08:14:44 »
Jeszcze raz: miłego wieczoru :)

@siewcu, Metiu na swoim fb
No to dobrze zgadłem czyja to wypowiedź ;) Aczkolwiek wcześniej jej nie widziałem. Dlatego zmierzenie sitka suwmiarką to najlepsza wersja, zresztą to samo napisał Mateusz. Swoją drogą to jeszcze złego zdania na temat jego tamperów nie słyszałem, ba - wiele pozytywnych jest tutaj.

RadoGost

  • Gość
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #74 dnia: 22 Czerwiec 2019, 08:37:08 »
"@siewcu Swoją drogą to jeszcze złego zdania na temat jego tamperów nie słyszałem, ba - wiele pozytywnych jest tutaj.
[/quote]"

W rzeczy samej! Choć przyznam się bez bicia, że tłumaczyłem te niezbite fakty dość pokrętnie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi