Autor Wątek: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?  (Przeczytany 17865 razy)

Offline lukaszzsch

  • Wiadomości: 48
  • Ekspres: Expobar office pulsar
  • Młynek: Mahlkoenig Vario Home
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #15 dnia: 19 Czerwiec 2019, 19:49:31 »

Czy ten młynek może być traktowany jako docelowy? Wolałbym go nie zmieniać, zrezygnowałem z ekspresu z PID właśnie ze wzgledu na to, że mogłem dołożyć nieco więcej do młynka.

. Ciesz się sprzętem..

Ciesz się kawą. Wyjdzie i taniej i przyjemniej.

Pozdrawiam

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #16 dnia: 19 Czerwiec 2019, 23:02:11 »
Zestaw jest dobry na początek. Nie ma co za bardzo kombinować, bo później tylko myślisz, że w sumie to mogłeś dołożyć tą stówkę, a później tu tysiąc i tak na prawdę to mogłeś kupić coś zupełnie innego i w sumie to już sam nie wiesz.

Tak jak ktoś napisał - po prostu ciesz się kawą.
I pamiętaj, że topowy sprzęt bez podrzędnej kawy też nie da Ci żadnych rezultatów więc warto się zaopatrzyć w dobre ziarno - sklepów internetowych jest mnóstwo.

Co do podstawki to mam podstawkę i matę - wole matę, ale to moje odczucie.

Sitka w zestawie są ok, ale przy vst jest lepiej i tu jak wspomnieli koledzy masz jedną zmienną mniej.

Filmiki wrzucaj i nie przejmuj się krytyką - każdy z nas był w tym miejscu. Ja po dwóch latach dalej uczę się spieniać mleko tak porządnie porządnie.

No i najważniejsze tak jak mówili moi przedmówcy to ciesz się kawą. Sprzęt to tylko sprzęt - nawet najlepszy przy złej energii, nerwach i braku chęci nie da dobrych efektów.

RadoGost

  • Gość
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #17 dnia: 20 Czerwiec 2019, 06:40:45 »
W ogóle zaraz oszaleję, kupiłbym stąd połowe rzeczy, chyba już wpadłem w uzależnienie! 

Skąś to znam🤔🙂

Nie wiem, jakie mieszanki pod espresso preferujesz, ale nie zamykaj się na nowe doznania. Ja co jakiś czas skuszę się na zakup ziarna do alternatyw.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #18 dnia: 20 Czerwiec 2019, 15:23:07 »
Nie wiem, jakie mieszanki pod espresso preferujesz, ale nie zamykaj się na nowe doznania.
Ja się z tym zdecydowanie nie zgodzę. Na początek nie ma co zmieniać kaw, lepiej zostać przy jednej sprawdzonej. I to najlepiej takiej, gdzie jest punkt odniesienia - na przykład porządna kawiarnia w okolicy, żeby wiedzieć czego szukać.

RadoGost

  • Gość
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #19 dnia: 20 Czerwiec 2019, 15:29:16 »
Słusznie prawisz! Ale już po opanowaniu sprzętu, to eksperymentowanie na różnych ziarnach każdemu polecam :ok:, bo to niesamowite doznania smakowe :pycha:
« Ostatnia zmiana: 20 Czerwiec 2019, 15:32:38 wysłana przez RadoGost »

Offline gacekthebat

  • Wiadomości: 147
  • Ekspres: Kazak Rota, Bialetti Venus 2tz, AP, V60, FP
  • Młynek: Ceado E37s, Kazak Tura Alt.
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #20 dnia: 20 Czerwiec 2019, 16:05:59 »
@RadoGast, co masz na myśli pisząc, że bolączką ECM S-Automatik 64 jest jego obudowa? E6P nie grzeszy urodą (ale to jest kwestia gustu) i ma trochę słabszy silnik, poza tym ostatnio podrożał.

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10560
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #21 dnia: 20 Czerwiec 2019, 16:26:48 »
@gacekthebat, przecież napisał coś zgoła innego:

Oczywiście wizualnie ECM jest bez zarzutu, czego nie można powiedzieć o Ceado.

Ciekaw jestem po co w młynku motor 450W? Jest to znacznie więcej niż w nieśmiertelnym Mazzer SJ (350W). Kamieni chyba nie będziemy mielić. Oprócz mocy istotna jest chyba niezawodność motorów. Myślę, że akurat Ceado ma więcej doświadczenia w tej dziedzinie (cała linia cenionych sokowirówek, blenderów itp.)
« Ostatnia zmiana: 20 Czerwiec 2019, 16:36:49 wysłana przez Antonio »

RadoGost

  • Gość
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #22 dnia: 20 Czerwiec 2019, 16:27:05 »
Słyszałem z "drugiego łańcucha powiązań", a raczej ta osoba wie, co mówi, że dla ECM-a obudowę młynów ktoś im wykonuje, zaś Ceado ma kontrolę nad wszystkim, od początku do końca. To tak jakbyś raptem zobaczył ofertę ekspresów od Ceado. Oni znają się na młynkach i od nich bym go kupił.

@Antonio, jest wtedy czym się pochwalić: najmocniejszy motor w swojej klasie, a może wogóle?
« Ostatnia zmiana: 20 Czerwiec 2019, 16:38:24 wysłana przez RadoGost »

Offline arekmalarz

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: ECM Casa V, V60, Aeropress
  • Młynek: ECM S-Automatik 64, De Longhi KG89
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #23 dnia: 20 Czerwiec 2019, 16:43:39 »
kupilem ten mlynek bo w regionie w ktorym mieszkam nie mamy Caedo a import kosztowalby krocie, wiec padlo na ECM, ktory dodatkowo jest bardzo fajny estetycznie. No cóż, mam nadzieje ze posłuży długo, zakładam też ze w stosunku do KG89 będzie to kosmiczny upgrade :P

RadoGost

  • Gość
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #24 dnia: 20 Czerwiec 2019, 17:37:09 »
W ogóle się nie zwracaj uwagi na mój komentarz. Powiedziałem, co słyszałem o młynach ECM-a. Twój zestaw jest super, też chciałbym zaczynać z takiego pułapu :pycha: A wygląd zestawu? Piękny bez dwóch zdań (moje zdanie może być nieobiektywne, bo się "zakochałem" w ekspresach ECM-a), który jest bardzo ważny, przecież codziennie będziesz patrzył na niego.

A z czasem, jak gdzieś powyżej napisałem, gdy wpadnie Ci znienacka (tak było to u mnie) trochę grosza bez problemu sprzedaż z małą stratą i wejdziesz na wyższy poziom, bo tak już jest w espresso, nie ma ograniczeń. Teraz po prostu delektuj się super zestawem do espresso, który sprawi Ci nie mało satysfakcji.
« Ostatnia zmiana: 20 Czerwiec 2019, 17:44:12 wysłana przez RadoGost »

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #25 dnia: 20 Czerwiec 2019, 19:12:42 »
Mi VST bez rowków schodzi ręką bez problemu w NPF

RadoGost

  • Gość
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #26 dnia: 21 Czerwiec 2019, 08:23:25 »
Mi VST bez rowków schodzi ręką bez problemu w NPF

A jak przyjemnie się ubija nawet nie idealnie dopasowanym tamperem, gdy drobiny kawy nie wchodzą w rowek.

@arekmalarz, wracając do akcesoriów (zdjęcie) sprawdzone przeze mnie w akcji :)
1. Ta gąbka (ale taka już trochę zużyta, nie nówka z opakowania) fajnie się sprawdza przy bieżącym czyszczeniu pozostałości kawy na grupie, gdy po flushu przecieram wnękę mocowania kolby (teraz już tam nie mam, odtąd gdy używam tampera 58,5) rogiem gąbki.
2. Nie używam tego strasznie twardego czarnego pędzla (na upartego to można byłoby nim zabić, gdyby tak w oko wsadzić), w zamian podprowadziłem żonie do ciasta firmy Zenker, trochę przyciąłem a w ukropie wygiąłem.
3. Ta gąbka Nicols dobrze zgrywa się z grubą ze 100% bawełny ściereczką: wilgotną gąbką przecierasz np obudowę ekspresu i od razu do sucha wycierasz szmatką i nie ma zaschniętych zabrudzeń, a inox lśni  :D

A te drugie zdjęcie, to będziecie zrywać boki :smiech: To najwyższy stopień wtajemniczenia w sferze pedantyzmu :mrgreen: Mój patent ze szczoteczkami z bardzo cienkiego włosia, mnie takie pasują do mycia zębów (muszą być już trochę zużyte, ale nie tak na maxa :hihihi:) dotyczy czyszczenia otworów sitek. Gdy już wiem, że nie będę pił przez jakiś czas kawy, to po wyrzuceniu ciastka, podstawiam kolbę z sitem pod kran lejąc zimną wodę (łatwiej zdjąć potem, metale się kurczą, czysta fizyka) i kładę je w zlewie. Wyciskam na nie z gąbki piankę z płynu do mycia naczyń i trochę się moczą. Następnie biorę wspomnianą  szczoteczkę (lepsza wersja z lewej, też Colgate, troszkę twardszy włos, też wygięta w ukropie, inaczej się nie wyprofiluje, bo pęknie plastik) i czyszczę dziury w sitku. Ten włos jest tak cieniutki, że wchodzi delikatnie w otwory sita i wypycha drobiny kawy. Przy dobrym młynie nie ma dużego rozrzutu frakcji średnic zmielonych ziaren, ale w słabszym to i sporo pyłu się pojawia (proszę o poprawienie, jeśli niewłaściwie opisałem frakcję, tj. krzywiznę paraboliczną wykresu odwróconego "U", jaka powstaje w trakcie mielenia ziaren, by potem energicznie potraktować zmieloną dozę WDT). A na koniec to już wycieram do sucha, dmuch w otwory sitka i voilà - jest jak nowe. Proszę się nie zrażać, ale bardzo sprawnie i szybko tę "operację" wykonujemy :D         
« Ostatnia zmiana: 21 Czerwiec 2019, 10:21:17 wysłana przez RadoGost »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #27 dnia: 21 Czerwiec 2019, 11:18:41 »
Aaaa jeszcze jedno mnie naszło, tak odnoście dokupowania rozmaitych akcesoriów do tego. Kup sobie dystrybutor, ONA OCD lub coś podobnego a inne kombinacje odpuść - to da Ci bardzo ułatwiającą życie powtarzalność wyrównywania powierzchni przed ubiciem(nie wierz w to, że po czymś takim nie trzeba ubijać), odpada kolejna zmienna :)

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #28 dnia: 21 Czerwiec 2019, 11:23:19 »
Praktycznie to samo co ONA OCD za 1/10 ceny: (wariant #1) https://pl.aliexpress.com/item/Ubijak-do-kawy-58mm-regulowana-wysoko-w-proszku-m-otek-tkaniny-w-proszku-m-otek-do/32946338015.html
Nie wiem jak za kawałek nagwintowanej stali w plastikowej obudowie można wołać 650 zł, producent tego ONA OCD jest naprawdę oderwany od rzeczywistości. No chyba że to złoto a nie stal.
« Ostatnia zmiana: 21 Czerwiec 2019, 11:32:18 wysłana przez k3lt »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #29 dnia: 21 Czerwiec 2019, 11:34:40 »
Płacisz za pomysł i wiedzę jak to zrobić poprawnie, nie za sam metal.

A z tego linka jeśli brać to wersję A - reszta nie ma sensu.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi