Autor Wątek: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?  (Przeczytany 17921 razy)

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #105 dnia: 24 Czerwiec 2019, 16:11:51 »
Nie widać zdjęć. Źle je dodajesz ewidentnie.

Zamiast pierdół w stylu szklaneczki i szpileczki kup w PIERWSZEJ kolejności NPFa. Więcej się nauczysz niż na czymkolwiek innym. Śmigło też polecam, jak dobrze ustawisz - bez tempera się obejdziesz.

W sobotę w Ogrodach Branickich w Białymstoku odbyła się impreza, w czasie której wystawialo się kilka palarni i kawiarni. Jak patrzyłem jak im ciurka z podwójnych wylewek... No comments
« Ostatnia zmiana: 24 Czerwiec 2019, 16:14:21 wysłana przez andrzejmakal »

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #106 dnia: 24 Czerwiec 2019, 16:12:36 »
@arekmalarz:
Wrzuć foto sensownie na imgur czy gdzieś, bo nic nie widać.

Offline arekmalarz

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: ECM Casa V, V60, Aeropress
  • Młynek: ECM S-Automatik 64, De Longhi KG89
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #107 dnia: 24 Czerwiec 2019, 16:34:24 »
Tak jak pisalem wyzej, NPF bedzie w przyszlym miesiacu z jakims sitkiem VST, tylko musze rozkminic co i jak jeszcze. Czy mam kupic 58mm? Czy jakis wiekszy/mniejszy? Czy to bedzie pasowalo do mojej grupy?

Post ze zdjeciami leci jeszcze raz:
---
matę tampingową i takie cudo:
mata.jpg

Szklaneczki do mierzenia uzysku
szklanki.jpg

Wyborną kawę:
kawa.jpg

Kubek do spieniania dla Zony ;)
kubek.jpg

VST i NPF na razie sobie daruję na czas eksperymentów, przyznam szczerze 4 z rzędu espresso wyszło lepiej niż z 90% kawiarnii w jakich byłem (a byłem w wielu na całym świecie), więc JEST NADZIEJA ze tego nie spieprze i bedzie tylko lepiej :) Na razie wszystko jest kwestią tego, zeby parzyć spójne espresso - pozniej bede kombinowal dalej.

Pytanie odnsnie sitka:
- Do tej pory uzywam najszerszego sitka (czy to sie nazywa podwojne?)
Czy jest jakis powod do stosowania tego po lewej? To po prawej do rozumiem nie sluzy niczemu - osobiscie uzylem dwa razy do wyjecia sitka z PF, sprawdza sie znakomicie ;)
sitka.jpg

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #108 dnia: 24 Czerwiec 2019, 16:50:22 »
To nie prowokacja?
Po lewej to pojedyncze espresso, a po prawej to ślepe sitko do czyszczenia ekspresu (backflush).
« Ostatnia zmiana: 24 Czerwiec 2019, 17:02:49 wysłana przez andrzejmakal »

RadoGost

  • Gość
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #109 dnia: 24 Czerwiec 2019, 17:05:44 »
Spokojnie Andrzeju, chłop się uczy :)

@arekmalarz, tak jak pisałem, sitko z lewej na pojedyncze espresso schowałem do kartonu, a w zamian korzystam z VST 7g, ale możesz próbować,tyle że pijesz doppio, także sprawa rozwiązana. Te z prawej jak Andy napisał. Może rozczytasz na zdjęciu, zawsze to po naszemu:
« Ostatnia zmiana: 24 Czerwiec 2019, 17:08:48 wysłana przez RadoGost »

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #110 dnia: 24 Czerwiec 2019, 17:59:59 »
Jak już się trochę boję w tym wątku pisać, bo co zdanie to inna opinia a za nią flame. Ale napiszę :).
Stoję po stronie tych rekomendujących npf - to naprawdę jest świetna sprawa, która cię wiele nauczy i da dużo satysfakcji z ładnych ekstrakcji. Sitko VST jest pewnie świetne, ale też drogie (najdroższe?), czy to co masz nie jest Ok? Za sitka zabierz się jak te ci nie będą wystarczać. Fabryczne podwójne powinno ci zupełnie wystarczyć - przynajmniej na początek.

Offline arekmalarz

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: ECM Casa V, V60, Aeropress
  • Młynek: ECM S-Automatik 64, De Longhi KG89
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #111 dnia: 24 Czerwiec 2019, 18:31:40 »
dzięki Panowie za wyjasniania, nie prowokuje, po prostu zaczynam sie tego wszystkiego uczyc, a gdzie pytac jak nie tu...
@rubin: W sumie to dobra sugestia, sam npf to zawsze mniejszy wydatek, a jesli obecne sitko bedzie ok to tak pewnie zostawie.
Wiecie, tak ogolnie to ja kocham (bardzo) dobre espresso i chce je robic jak najlepiej, ale juz mam wrazenie ze tych zmiennych jest tyle, ze chce sie bardziej skupic na radosci z picia smacznego espresso. Ostatni upgrade to npf, tak sobie obiecalem i zanim cos na powaznie nie zacznie mi przeszkadzac to zamierzam sie cieszyc kawą a eksperymentować gdzies na boku, w weekendy :)

Jeszcze bym tylko prosił o podpowiedz JAKI ten npf kupic.
Mam tu gdzie mieszkam ograniczony wybor, wiec albo kupie przy okazji wizyty w Europie albo moge na miejscu kupic cos takiego

home.lamarzoccousa.com/product/bottomless-portafilter-copy/

LUB

shop.rocket-espresso.com/products/bottomless-portafilter

Jaka jest roznica miedzy powyzszymi, bo w cenie spora. Czy npf ma miec 58mm? Czy moze po prostu kupic w Europie ten od ECM?
« Ostatnia zmiana: 24 Czerwiec 2019, 18:36:13 wysłana przez arekmalarz »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #112 dnia: 24 Czerwiec 2019, 19:43:40 »

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #113 dnia: 24 Czerwiec 2019, 20:14:35 »
Ja do Rocket mam od Rocketa NPF, ale do Gaggii kupiłem noname dopasowany - musisz znać średnicę grupy (np 58 mm) oraz wielkość i ustawienie uszu. Albo spytać czy sprzedawcy czy będzie pasował. ECM ma pewnie dopasowany do ciebie - i bardzo ładny.
Ma pasować a reszta to pewnie kwestia marki/ceny.

RadoGost

  • Gość
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #114 dnia: 24 Czerwiec 2019, 20:29:02 »
Ludzie, wybaczcie, @arekmalarz ma już jedną z piękniejszych kolb, jak nie najpiękniejszą na rynku, a Wy proponujecie mu jakiś zamiennik, bo parę ojro mniej?! Estetyka też jest ważna! Za jakieś czas obok tych dwóch ze zdjęcia, będzie leżało trzecie arcydzieło z jedną wylewką.

PS
Sitka, które masz narazie Ci wystarczą, a jak będziesz miał kasę, to nie idź na skróty i bez wahania kupuj VST te z gładką ścianką. Będziesz w pełni usatysfakcjonowany !
« Ostatnia zmiana: 24 Czerwiec 2019, 20:46:31 wysłana przez RadoGost »

Offline adthinzad Mężczyzna

  • Wiadomości: 93
    • https://www.otwarteklatki.pl/
  • Ekspres: ECM Casa V
  • Młynek: ECM S-Manuale 64
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #115 dnia: 24 Czerwiec 2019, 20:47:07 »
ECM ma pewnie dopasowany do ciebie - i bardzo ładny.
Ma pasować a reszta to pewnie kwestia marki/ceny.

O to to!  Nagus ECM (kątowy) kosztował mnie 320 złociszy w C...ee S..e. No prawie... Chciałem szybką wysyłkę, bo czekałem ponad miesiąc aż się pojawi w sklepie. Zamówiłem z płatnością przy odbiorze. Z bankomatu pobrałem 320 zł (279 za NPF + 18 kurier + 3 na piwo dla tegoż. 20 dla mnie na zaś). Kurier mnie zaskoczył bladym świtem, wyciągnąłem z kieszeni kasę, i z gestem powiedziałem "reszty nie trzeba" (oddając również moje 20 zeta na zaś)... Mać!  [emoji38] Po telefonie do kuriera obiecał oddać dwudziestaka. Od tego czasu - inny kurier dowozi fanty! UPS... (dosłownie).
Pardąsik, że nie w temat. Ulało mi się. Nagus - dziura z raczką i wpychaną miednicą na pół worka kawy. Ale das ist zacna dziura!
 

RadoGost

  • Gość
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #116 dnia: 24 Czerwiec 2019, 20:54:52 »
No Ty jak coś napiszesz, to  :smiech: :smiech: :smiech:
Miej litość, człowieku...

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #117 dnia: 24 Czerwiec 2019, 21:00:28 »
jak będziesz miał kasę, to nie idź na skróty i bez wahania kupuj VST te z gładką ścianką. Będziesz w pełni usatysfakcjonowany !

Używałeś takiego sitka?

RadoGost

  • Gość
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #118 dnia: 24 Czerwiec 2019, 21:08:56 »
Że trudne? Do czasu jak sobie kupi, nabierze wprawy, ubicie, test monety. A ja jak mam użyć z rowkiem, to już jestem wkurzony, że będę musiał wydłubywać z niego kawę. Już czuję przez skórę, że zaraz wyciągniesz ciężką artylerię?!
« Ostatnia zmiana: 24 Czerwiec 2019, 21:11:09 wysłana przez RadoGost »

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 692
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #119 dnia: 24 Czerwiec 2019, 21:30:44 »
Piszę bzdury, pytałeś mnie na PW jak masz pisać by się to dało czytać. Po prostu nie pisz jak oszołom.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi