Autor Wątek: Ekspres kolbowy budżetowy  (Przeczytany 6020 razy)

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Ekspres kolbowy budżetowy
« Odpowiedź #15 dnia: 08 Czerwiec 2019, 19:29:36 »
Gaggia Classic, Lelity, Ascaso Basic, kolby. Ale raczej nie znajdziesz nic ciekawszego od tej GC z włoskiego amazona, za 7 stówek to naprawdę niezły deal tym bardziej że to nówka sztuka.
« Ostatnia zmiana: 08 Czerwiec 2019, 19:32:38 wysłana przez k3lt »

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Ekspres kolbowy budżetowy
« Odpowiedź #16 dnia: 08 Czerwiec 2019, 19:29:58 »
Graef to nie młynek do espresso.  Z tanich stożków to min Ascaso i2 i Ibertial Chellange. A potem płaskie żarna. Nie ze względu na jakieś magiczne właściwości ale ponieważ z płaskich żaren nie da się zrobić raczej kiepskiego mocowania bo rozsypie się przy pierwszym użyciu.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Ekspres kolbowy budżetowy
« Odpowiedź #17 dnia: 09 Czerwiec 2019, 02:12:43 »
Nie pamiętam już, ale chyba za 350 zł kupiłem Faema Erika na solidnym termobloku. Trochę zaryzykowałem, bo niewiele o tym ekspresie jest w sieci, ale teraz parzy przyzwoite espresso w biurze.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

RadoGost

  • Gość
Odp: Ekspres kolbowy budżetowy
« Odpowiedź #18 dnia: 09 Czerwiec 2019, 07:48:06 »
Ja kupiłem za 500zł. SB na 300ml i robiłem poprawne i powtarzalne shoty.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2396
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Ekspres kolbowy budżetowy
« Odpowiedź #19 dnia: 09 Czerwiec 2019, 09:52:49 »
Salvien gaggia to jeden z tańszych ekspresów jeśli chodzi o używane, szukaj takiego który ma tradycyjną kolbę i sitka bez super crema. Np new baby to trwała i prosta w naprawie konstrukcja, wymaga dobrego rozgrzania. Możesz też iść w stronę classica. Tyle że ten greaf, ja podobnie zaczynałem, to z perspektywy czasu okazał się mało zdatny do espresso.

https://www.outletrtvagd.pl/product-pol-30511-Ekspres-cisnieniowy-GAGGIA-RI9403-11.html?utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping&curr=PLN

Offline Salvien

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Melitta Look DeLuxe
  • Młynek: Graef CM800
Odp: Ekspres kolbowy budżetowy
« Odpowiedź #20 dnia: 10 Czerwiec 2019, 00:41:11 »
Nie pamiętam już, ale chyba za 350 zł kupiłem Faema Erika na solidnym termobloku. Trochę zaryzykowałem, bo niewiele o tym ekspresie jest w sieci, ale teraz parzy przyzwoite espresso w biurze.

Marek.



masz może jakiś link?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Ekspres kolbowy budżetowy
« Odpowiedź #21 dnia: 10 Czerwiec 2019, 10:41:33 »
To jest ekspres z lat 90 tych więc link mogę Ci dać jedynie do wątku na forum.

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=5866.0

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres kolbowy budżetowy
« Odpowiedź #22 dnia: 10 Czerwiec 2019, 12:27:34 »
Jak chcesz budżetowo to mam Ascaso Arc do sprzedania, żółty ale z pękniętą grzałką - nie wiadomo ile pochodzi, serwisowany był u Janusza.

Offline Salvien

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Melitta Look DeLuxe
  • Młynek: Graef CM800
Odp: Ekspres kolbowy budżetowy
« Odpowiedź #23 dnia: 24 Wrzesień 2019, 04:32:33 »
Powoli rozglądam się za ekspresem, żeby zakupić na święta. Panowie mówią, że model z amazona jest starszy i w cenie 1000zł można dostać już nowszy na promocji, lecz niezbyt pochlebnie wiele osób się o nim wypowiada. Jak z gwarancją na taki sprzęt i ewentualnymi kosztami wysyłki w razie naprawy? Warto dokupić inne sitka? Jakie środki polecacie do czyszczenia ekspresu? O kamień się nie martwię, ponieważ filtruje wodę.
https://www.amazon.it/Gaggia-RI9403-11-Macchina-manuale/dp/B00P2I15ZY/ref=sr_1_2?fst=as%3Aoff&qid=1569293638&refinements=p_89%3AGaggia&rnid=1688663031&s=kitchen&sr=1-2
« Ostatnia zmiana: 24 Wrzesień 2019, 04:54:21 wysłana przez Salvien »

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Ekspres kolbowy budżetowy
« Odpowiedź #24 dnia: 24 Wrzesień 2019, 08:23:46 »
Panowie mówią, że model z amazona jest starszy i w cenie 1000zł można dostać już nowszy na promocji, lecz niezbyt pochlebnie wiele osób się o nim wypowiada.

Zależy o którym nowszym mówisz ;) bo GC były 3 serie
stara - bardzo ok
nowsza - niekoniecznie
najnowsza - znowu ok
Never Give UP †

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 649
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Ekspres kolbowy budżetowy
« Odpowiedź #25 dnia: 24 Wrzesień 2019, 09:21:31 »
Panowie mówią, że model z amazona jest starszy i w cenie 1000zł można dostać już nowszy na promocji, lecz niezbyt pochlebnie wiele osób się o nim wypowiada.

Lubisz majsterkować? Bo jak kupisz, wstawisz OPV i PID to będzie fajny ekspres. Gwarancją nie ma się do przejmować - poużywać z miesiąc czy nie ma wad, a jak działa potem to i będzie działał następne 10 lat. Ale bez grzebania to nie ma już sensu - kup lepiej jakąś używkę z bazarku. Ja mam starą wersję i chyba zostanie ze mną do śmierci ;-) Ale nowej ani nawet najnowszej to bym chyba już nie wziął.

Offline Salvien

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Melitta Look DeLuxe
  • Młynek: Graef CM800
Odp: Ekspres kolbowy budżetowy
« Odpowiedź #26 dnia: 24 Wrzesień 2019, 12:29:19 »
Mówię o tej z linku amazona wyżej. Czy to model, który warto brać :D ?
Jeśli istnieją poradniki w internecie na ten temat i z waszą pomocą uda znaleźć mi się konkretne rzeczy do majsterkowania to bardzo chętnie pomajsterkuje przy ekspresie :)
OPV to nic innego jak zmiana ciśnienia kluczem imbusowym z 13 na 9 bar ? Czyli potrzebny mi manometr i zaślepka przykręcana do kolby?
https://coffeeforums.co.uk/topic/3412-adjusting-the-opv-over-pressure-valve-gaggia-classic/
Co do regulatora zastanawiam się nad :SELEC TC544, czy w tej cenie znajdę coś innego ? Trochę przerasta mnie takie modowowanie :
https://gaggiaclassicmods.blogspot.com/2015/06/gaggia-pid.html
Czy znacie kogoś kto zajmuje się takimi modyfikacjami i można oddać mu ekspres :) ? Montaż taki jak na linku wyżej, manometr i ustawienie OPV oraz czujnik temperatury ?
« Ostatnia zmiana: 24 Wrzesień 2019, 12:58:00 wysłana przez Salvien »

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Ekspres kolbowy budżetowy
« Odpowiedź #27 dnia: 24 Wrzesień 2019, 12:52:39 »
Opv to zawór, którym regulujesz ciśnienie. Do niektórych ekspresów trzeba go najpierw zamontować. Ma 3 podłączenia. Jedno wejście i dwa wyjścia. Na wejściu jest ciśnienie uzyskane na pompie, dajmy na to teoretyczne 16 bar, które deklarują producenci. Zawór na jednym wyjściu wypluwa ustawione ciśnienie, np 9 bar (regulacja musi być przeprowadzana w odpowiedni sposób), drugie wyjście to powrót, z tego nadmiaru ciśnienia z powrotem do zbiornika czystej wody. Założone 9 bar ciśnienia na ciastku kawowym uzyskasz, ale gdy odpowiednio zmielisz i ubijesz kawę. Inaczej, gdy nie będzie oporu kawy, ciśnienie nie wzrośnie, bo nie ma jak. Sam montaż jest raczej prosty, ale problemem może być ograniczone miejsce wewnątrz obudowy ekspresu. Plus taki, że jak masz możliwość, to zaraz za zaworem opv możesz wpiąć trójnik z podłączeniem do dodatkowego manometru. Pokaże Ci to ciśnienie w trakcie ekstrakcji kawy. (prawdopodobnie miejsce zamontowania tego manometru może mieć niewielki wpływ na jego wskazania. Teoretycznie im bliżej kolby wepniesz manometr, tym dokładniejsze wskazanie.)

Offline Salvien

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Melitta Look DeLuxe
  • Młynek: Graef CM800
Odp: Ekspres kolbowy budżetowy
« Odpowiedź #28 dnia: 03 Październik 2019, 16:16:01 »
Polecacie kogoś do montażu takich elementów ? Może być wysyłkowo :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi