Autor Wątek: Preinfuzja  (Przeczytany 46486 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #45 dnia: 07 Styczeń 2017, 16:04:00 »
Ale ten czas ekstrakcji podajesz razem z preifuzją czy osobno? Pre + zaparzanie właściwe?

Crema to nie uzysk, albo źle rozumiem, Twój wniosek, albo jest zbyt pochopny.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #46 dnia: 07 Styczeń 2017, 16:14:30 »
podajesz razem z preifuzją czy osobno?
Osobno. Tak mi wynika z filmu na blogu Slayera.

Crema to nie uzysk, albo źle rozumiem
Mówiąc trywialnie, crema to pianka na wierzchu kawy w filiżance. Skoro jest pianką, to zawiera jakiś gaz (dwutlenek?) i jest lżejsza od wody (kawy w formie ciekłej). Sam napar (ciecz) ma ciężar właściwy mniej więcej podobny do ciężaru właściwego wody (czyli ca. 10ml / 1g). Zatem im ciężar zawartości filiżanki bliższy ciężarowi wody, tym cremy mniej. Coś pomyliłem?

Ekstrakcję przerywam, gdy objętość kawy i cremy dojdzie do 50ml.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #47 dnia: 07 Styczeń 2017, 17:14:27 »


Tak mi wynika z filmu na blogu Slayera.

Zaraz zaraz... myślałem, że Twoje analizy wynikają z pracy przy ekspresie, jeśli to wnioski z oglądania jutuba to nie mam więcej pytań.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #48 dnia: 07 Styczeń 2017, 17:37:57 »
jeśli to wnioski z oglądania jutuba to nie mam więcej pytań
Słabo uważnie czytasz moje wypociny. Blogiem Slayera się podpieram, pomiary i wnioski moje własne. Nikt nigdzie o takim zjawisku nie pisał, stąd pytam, bo może ktoś o większym doświadczeniu czegoś takiego już doświadczył.

PS. Ktoś na blogu Slayera o takim zjawisku pisał? Bo nie zauważyłem. Piszą (i pokazują) tylko, że jak preinfuzja trwa dłużej, to infuzja trwa krócej.
« Ostatnia zmiana: 07 Styczeń 2017, 17:42:01 wysłana przez Krakus »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #49 dnia: 07 Styczeń 2017, 17:54:25 »
Gdy powstał Slayer, nieistniejąca już włoska firma Brasilia wdrożyła swój ostatni patent o nazwie Sublima. Był to system multibojlerowy ale w bojlerze parowym pozostawiono wymienniki ciepła. Ponieważ w typowym włoskim ekspresie wymienniki są duże, wykorzystano je do realizacji preinfuzji. Wystarczyło zamknąć pompę, otworzyć prysznic, by wydobyć wodę pod niewielkim ciśnieniem... Było to nawiązanie do maszyn dźwigniowych. W dźwigniowej maszynie preinfuzja polega na tym, że woda pod ciśnieniem pary penetruje ciastko.

Podobno patent Brasilii pozwalał uzyskać maksymalny współczynnik Brix czyli ilość rozpuszczonych w wodzie cukrów. Espresso miało być po prostu gęste.
« Ostatnia zmiana: 07 Styczeń 2017, 17:57:29 wysłana przez Antonio »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #50 dnia: 07 Styczeń 2017, 18:33:46 »
ciśnieniem pary
Pary, czy wody z instalacji zasilającej?
Trzeba by się bliżej przyjrzeć temu patentowi.

Zwróć uwagę przy okazji, że są cztery różne sposoby realizowania preinfuzji:
  • Automaty do kawy, Nuova Simonelli Musica WS'a - otwarcie zaworów, włączenie pompy na określony czas, wyłączenie pompy przy otwartych zaworach na określony czas, włączenie pompy,
  • HX-y podłączone do sieci - preinfuzja ciśnieniem wody z sieci zasilającej,
  • Slayer - preinfuzja pełnym ciśnieniem pompy o mocno zdłąwionym przepływie (gicleur),
  • Inne rozwiązania (podobne do Hx-owych) - drugi, przełączany OPV

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #51 dnia: 07 Styczeń 2017, 18:51:08 »
Historycznie rzecz biorąc, sposobów realizacji preinfuzji nie jest aż tak dużo.

Zaczyna się to od maszyn dźwigniowych. Barista napina sprężynę, gdy woda z kotła pod ciśnieniem pary (kocioł jest zamknięty) wpływa do komory tłoka. Barista decyduje o tym jak długo ta część zaparzania trwa. Z chwilą zwolnienia sprężyny, przez ciastko zaczyna płynąć woda pod ciśnieniem wytwarzanym przez tłok.

Maszynę dźwigniową w przemyśle espresso nieco wyprzedził patent E61 w połączeniu z konstrukcją HX. Tutaj różne rzeczy możemy zrobić. Możemy regulować przepływ za pomocą ogranicznika w tzw. "grzybku", by "rozciągnąć" w czasie proces nasycania się komór w grupie (mam nadzieję, że nie ściemniam). Możemy wykorzystać "pośrednią" pozycję dźwigienki, by wykorzystać ciśnienie sieci. Wreszcie poważniejsze, bo praktyczne rozwiązania z przemysłu:

a) dodatkowa komora preinfuzji przyłączona do grupy z boku (bez dźwigienki); woda najpierw dociera do ciastka, ale musi wypełnić tę i inne komory, by powstało ciśnienie pompy.

b) dodatkowy element zwany "dyfuzorem" dołączony do grupy na dole; idea podobna jak wyżej, ale woda najpierw wypełnia swobodnie wszystkie zakamarki grupy, a potem wpływa do dyfuzora, pokonując siłę jego sprężyny. Ta siła może być ekwiwalentem ciśnienia pary (jak w maszynach dźwigniowych). W patencie (a) preinfuzja nie wiąże się z żadnym ciśnieniem.

Istnieje szereg modyfikacji i wariantów patentu (a), np. kolejne grupy firmy FAEMA, bardziej złożone i przemyślane niż E61. Patent (b) wymyślony został we wspomnianej już firmie Brasilia, stosowano go lub jeszcze się stosuje w innych. Tak czy owak, źródłem tych innowacji była maszyna dźwigniowa. Maszyna dźwigniowa jest także inspiracją "nowożytnych" innowacji, vide: Slayer, profilowanie ciśnienia.
« Ostatnia zmiana: 07 Styczeń 2017, 18:59:00 wysłana przez Antonio »

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #52 dnia: 07 Styczeń 2017, 19:51:35 »
No dobra, z innej strony. Czy adidasy marki Nike mogę nazywać adidasami, czy nie?
Nie mogą. Adidasy to buty marki adidas, wiec trochę strzeliłeś sobie w stopę z tym porównaniem. (To, że > potocznie < to określenie się przyjęło, to inna sprawa). Gdybyś chciał użyć poprawnego nazewnictwa, powiedziałbyś na te buty sneakersy, lub - gdy nie lubisz obco brzmiących nazw - obuwie sportowe

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #53 dnia: 07 Styczeń 2017, 20:01:38 »
A rometa mogę nazywać rowerem czy też mi zabronisz?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #54 dnia: 08 Styczeń 2017, 12:02:50 »
Jeśli bez preinfuzji (czyli tzw. dwell time = 3s) otrzymuję z 16g kawy 50ml naparu o wadze 32g w 25s, a z preinfuzją (dwell time = 25s) otrzymuję z 16g kawy 50ml naparu o wadze 48g w 25s to nie jest to niczym złym?
Czyli pierwsza kawa parzyła się w sumie 28s, a druga 50s.? Jeśli mililitry są takie same (co w zabawie w wagę zdarza się bardzo rzadko), to jedyne czego jest więcej, to rozpuszczonych substancji, co nie powinno dziwić przy znacznie dłuższym kontakcie z wodą. Najczęściej wyższa waga espresso wynika z dolania wody, tej końcowej po wyparzeniu wszystkiego co dobre, dlatego te espresso o wyższej wadze są najczęściej przeparzone, ale o rzadszej konsystencji. W podanym przykładzie raczej smakowało to inaczej.

Mówiąc trywialnie
To chyba nie jest takie proste. Crema to nie tylko CO2, ale też tłuszcze i cukry, i drobiny ziarenek chyba też. Cały pomysł na ważenie espresso, a nie odmierzanie ml wziął się z tego, że tyle samo wody w tym samym czasie, z tej samej ilości kawy czasem rozpuszcza inną ilość substancji. Stąd powtarzalność smaku jest wyższa przy zgodzie gramów nie mililitrów. Ale rozdzielanie tego na gaz i wodę jest chyba zbyt daleko idącym uproszczeniem.
« Ostatnia zmiana: 08 Styczeń 2017, 12:11:28 wysłana przez donkiszot »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #55 dnia: 08 Styczeń 2017, 16:34:01 »
Firma Londinium zapowiedziała właśnie, że do sprzedaży wchodzi nowy model z pompą rotacyjną i możliwością regulacji ciśnienia preinfuzji. Co na to dźwigniowcy? Czy taka modyfikacja ma jakiś sens pozamarketingowy?

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #56 dnia: 08 Styczeń 2017, 17:13:00 »
Temperatura zaparzania poprzez podwójny bojler dla mnie bardziej przemawia niż regulowane ciśnienie  preinfuzji w dźwigniowym ekspresie. Jednak obie te rzeczy zostały zapowiedziane w 2015 roku w postaci Vostok dual boiler lever machine


Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #57 dnia: 08 Styczeń 2017, 17:36:26 »
Ładnie, ładnie... Ci cholerni włoscy komuniści wciąż żyją ;). Ale dobrze, że nie użyli nazwy "Lenin" :evil:.

To teraz już nie wiem, czy wymazać z moich marzeń maszynę z małej manufaktury pana Roberto Bosco?

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #58 dnia: 08 Styczeń 2017, 17:41:11 »
Ależ Kolegom sprawnie idzie offtopowanie :picardpalm:

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #59 dnia: 08 Styczeń 2017, 18:08:02 »
Te dźwignie są chyba na temat... ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi