Autor Wątek: Preinfuzja  (Przeczytany 46129 razy)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #15 dnia: 05 Styczeń 2017, 22:42:40 »
na tym forum zapanowała moda
to "moda na forum" jest wyznacznikiem tego co jest espresso a co nie jest. Dobre :)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #16 dnia: 05 Styczeń 2017, 22:53:10 »
to "moda na forum" jest wyznacznikiem tego co jest espresso a co nie jest. Dobre :)
To chcesz powiedzieć, że wszystkie rozważania z Home Barista można o kant d... potłuc, bo nie przystają do definicji z Wikipedii? Jeszcze lepsze.
To powiedz proszę, po co te rozważania o prawidłowej dozie do danej kawy? Ma być 7g albo 14g i szlus (zgodnie z Wiki / INEI).
« Ostatnia zmiana: 05 Styczeń 2017, 22:56:10 wysłana przez Krakus »

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #17 dnia: 05 Styczeń 2017, 23:02:28 »
definicja jest jedna i tyle. Producenci sprzętu kawowego też o niej wiedzą bo większość sitek ma standardową pojemność. Dobrze że INEI sprecyzowało co i jak bo bez tego ta "starszyzna forumowa" jeszcze by wpadła na pomysł, że na 25ml naparu trzeba sypać 25g, albo 50g.

Każdy ludek może sobie dowolnie kombinować i robić takie napary jak mu smakują, czemu nie. Ale nie popadajmy w skrajności że do pojedynczego espresso musisz używać użyć podwójnego sitka i wypełnić je niemal po brzegi. I że mniej nie wolno. Naprawdę, bez przesady.
« Ostatnia zmiana: 05 Styczeń 2017, 23:07:39 wysłana przez grex »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #18 dnia: 05 Styczeń 2017, 23:16:41 »
Wraz ze wzrostem czasu preinfuzji skraca się (dla danej grubości mielenia) czas infuzji. Ergo, przy preinfuzji możemy/musimy mielić drobniej.

Sprawdziłeś to?

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #19 dnia: 05 Styczeń 2017, 23:19:04 »
definicja jest jedna i tyle
A ja myślę, że żeby robić espresso wg definicji INEI trzeba mieć certyfikowany ekspres i certyfikowaną kawę. Z lektury tego forum wyraźnie wynika, że są kawy, które dobrze smakują, gdy doppio jest zrobione z 18g. Zatem wg. definicji INEI nie jest to espresso.

Wraz ze wzrostem czasu preinfuzji skraca się (dla danej grubości mielenia) czas infuzji. Ergo, przy preinfuzji możemy/musimy mielić drobniej.

Sprawdziłeś to?
Tak, sprawdziłem. Masz zresztą to samo pokazane w linku, który dołączyłem wcześniej.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #20 dnia: 05 Styczeń 2017, 23:28:01 »
Tak, sprawdziłem.

Na jakim ekspresie? Ustaw preinfuzję na 15 sekund, a całą ekstrakcję zaplanuj na 25 sekund. Nie zapomnij też o drobniejszym zmieleniu.

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #21 dnia: 06 Styczeń 2017, 11:20:25 »
definicja jest jedna i tyle. Producenci sprzętu kawowego też o niej wiedzą bo większość sitek ma standardową pojemność. Dobrze że INEI sprecyzowało co i jak bo bez tego ta "starszyzna forumowa" jeszcze by wpadła na pomysł, że na 25ml naparu trzeba sypać 25g, albo 50g.

Każdy ludek może sobie dowolnie kombinować i robić takie napary jak mu smakują, czemu nie. Ale nie popadajmy w skrajności że do pojedynczego espresso musisz używać użyć podwójnego sitka i wypełnić je niemal po brzegi. I że mniej nie wolno. Naprawdę, bez przesady.
Inei tyczy się mieszanek do espresso, czyli mocniej wypalanych.

Reszta to wynik rozwoju kawowego świata (świata a nie starszyzny jakichś forów) w kierunku kaw jednorodnych, jasno palonych, oraz poszukiwania innych, nowych smaków.

Większe dozy np. 18g dla podwójnego espresso dotyczą kaw jasnopalonych, ponieważ ich struktura i waga jest kompletnie inna. Wymagają zatem innego podejścia.

Wg mnie łatwiej kawę zważyć niż określić jej objętość.
Spróbuj z wagą zrobić z 14g ulubionej mieszanki 28g espresso. Spróbuj też klasycznie.
A później rób tak jak Ci lepiej smakuje ;)

Offline Deszcz

    • Czarny Deszcz
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 119
    • Czarny Deszcz
  • Ekspres: Nuova Simonelli Appia i inne
  • Młynek: Fiorenzato 64 evo
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #22 dnia: 06 Styczeń 2017, 14:00:47 »
definicja jest jedna i tyle. Producenci sprzętu kawowego też o niej wiedzą bo większość sitek ma standardową pojemność. Dobrze że INEI sprecyzowało co i jak bo bez tego ta "starszyzna forumowa" jeszcze by wpadła na pomysł, że na 25ml naparu trzeba sypać 25g, albo 50g.

Niestety nie ma jednej definicji. Definicja INEI po postu jest odrobinę nieaktualna, teraz obowiązują standardy SCAE i SCAA (od kilku dni teraz to już SCA  :taniec:) Odsyłam do krótkiego i ciekawego artykułu, napisanego przez Błażeja Walczykiwicza - sędziego mistrzostw świata baristów i mistrzostw Polski, oraz trenera baristów.  ;)
Artykuł znajduje się na stronie silsesiusów:

https://www.cafesilesia.pl/przygotowanie-idealnego-espresso
Czarny Deszcz pada od 2014 roku

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #23 dnia: 06 Styczeń 2017, 14:55:32 »
Na jakim ekspresie?
Ascaso Arc z wymienionym sterowaniem na autorskie. Pozwala na różne sztuczki, w tym regulowaną preinfuzję i stabilizowaną temperaturę wody.

Dla uścielenia - preinfuzją nazywam czas, kiedy woda penetruje ciastko i z sitka nie wypływa jeszcze kawa, infuzją - czas, w którym kawa leje się do filiżanki. Zauważyłem, że im dłuższa preinfuzja (mierzona w zakresie 3 - 25s; w czasie preinfuzji ograniczałem elektronicznie ciśnienie pompy), tym krótsza infuzja.

Inei tyczy się mieszanek do espresso, czyli mocniej wypalanych
Odbiegliśmy mocno od tematu. Ja Was poinformowałem o swoich spostrzeżeniach i pomiarach, Ty zacząłeś dociekać, czy brew ratio w ogóle ma znaczenie. Nie wiem, czy ma, choć z artykułu przytoczonego przez Deszcza wynika, że ma.

essewissa

  • Gość
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #24 dnia: 06 Styczeń 2017, 15:11:22 »
Niech sobie amerykanie wymyślą nową nazwę dla tego kawowego napoju z 20g kawy i 40g wagi . Espresso jest włoskie i nie fair jest zawłaszczanie sobie tej nazwy. Póki co na stronach INEI i Espresso Italiano wisi te 7g i mierzenie wg. objętości, także Wiki podaje prawidłowo definicję espresso.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #25 dnia: 06 Styczeń 2017, 15:18:22 »
Jeśli spotkasz jakiegoś Włocha z wiedzą na temat gramów kawy, to prędzej będzie spełniał te 20g niż 7g. :hihihi: Oni też należą do SCA, też są w finałach WCE i coś tam się w tym świecie kawowym orientują.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #26 dnia: 06 Styczeń 2017, 16:11:27 »
Niestety nie ma jednej definicji. Definicja INEI po postu jest odrobinę nieaktualna, teraz obowiązują standardy SCAE i SCAA (od kilku dni teraz to już SCA  )

Nie żartuj. Definicja to jest definicja, więc nie może być nieaktualna, nawet odrobinę. Definicję INEI może zmienić tylko INEI, a standardy SCA obowiązują tylko tych, którzy je akceptują. Oczywiście różnych definicji i standardów, może być tyle, co różnych organizacji. Mogą obowiązywać tylko w organizowanych przez nie zawodach, reszta może mieć je w nosie.
« Ostatnia zmiana: 06 Styczeń 2017, 16:14:22 wysłana przez WS »

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #27 dnia: 06 Styczeń 2017, 16:39:35 »
Na filmiku mozna fajnie zaobserwować proces  preinfuzji ( pre-brew) a po chwili już infuzji  ;)

« Ostatnia zmiana: 06 Styczeń 2017, 16:49:57 wysłana przez PiotrekBM »

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #28 dnia: 06 Styczeń 2017, 16:54:04 »
@Krakus ja pisałem do grexa, wiec chyba osoby pomyliłeś :) Ale zrobił się offtop, przepraszam.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #29 dnia: 06 Styczeń 2017, 17:14:44 »
Offtop ładny i ciekawy jak zawsze. Jak wrócę do komputera to nowy wątek o standardach BR założę i posprzątam tutaj.

A na razie zachęcam do lektury tego co na temat BR mówią
 w LaMarzocco. https://home.lamarzoccousa.com/brew-ratios-around-world/

Ładnie opisane,  i wyjaśnione co jakie BR nam daje.
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi