Autor Wątek: Na początek - kilka technicznych pytań  (Przeczytany 355 razy)

Offline adrian. Mężczyzna

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Sage Barista Express Impress (SES876DBL)
Na początek - kilka technicznych pytań
« dnia: 18 Grudzień 2023, 10:20:47 »
Cześć! Czytam forum od dwóch tygodni, gdyż postanowiłem podciągnąć się w temacie domowej kawy. Czasami w kawiarni dostanę coś bardzo dobrego (choć bywa z tym różnie) i chciałbym się do tego poziomu troszkę zbliżyć. Pijam zwykle coś w stylu "flat-white". Moje kubki smakowe jeszcze nie dojrzały do domowego espresso, ale może dlatego, że z obecnego ekspresu wychodzi paskudne... W ramach budowania bazy wiedzy oprócz czytania forum, obejrzałem sporo materiałów Jamesa Hoffmann'a i wiem już o wiele więcej niż przed dwoma tygodniami  :blue:

Aktualnie pijana kawa: Obecny automat (info w opisie) ustawiłem na najdrobniejszy przemiał. La Brasiliana Marfisa, 14g kawy,  ratio 1:2.5-3.0 wypluwa w 10 sekund. Jest wodniste i tyle można o nim powiedzieć :) Drobniejszy przemiał nieosiągalny z obecnym sprzętem, więc mam to co mam... Zalane spienionym mlekiem da się pić.

#1 - młynek:
Brat żony ma niepotrzebny Ascaso i-1 mini - wydaje się, że mógłby być na start.

Pytania do tematu #1 - jak ważycie kawę?:  Mielona do kolby na oko czy ważona przed wsypaniem do hoppera? A może ważona z kolbą na wytarowanej wcześniej wadze?
Pytam, bo powyższy młynek nie ma timera ani wbudowanej wagi. Retencją się nie przejmuję na ten moment - pijam jeden rodzaj kawy od 4 lat

#2 - ekspres:
Budżet około 1500-2000zł (lub więcej, jeśli będzie to uzasadniony wybór)
Wydaje się, że w tej cenie dostanie się sprzęt bez większych wad, ale bez kompletu funkcji.
W związku z tym pojawia się pytanie o podstawowy i przydatny zestaw ficzerów...

Pytania do tematu #2 - jakie ficzery powinien mieć ekspres:
  • Programowalna ilość wody? Byłoby to chyba niezłym usprawnieniem procesu, gdyby ekspres umiał sam zmierzyć ilość wyprodukowanego płynu.
    Bez tego ficzera, trzeba by to robić ręcznie... Jak odmierzacie ilość wody? Waga podstawiona pod filiżanką? Zakładam, że po ustawieniu młynka i przetestowaniu przepisu czas ekstrakcji będzie stabilny, więc można wtedy odstawić wagę i trzymać się czasu.
  • PID czy bez PID? - dobry ekspres bez PID powinien trzymać stabilnie temperaturę, wiec czy PID jest potrzebny, jeśli zamierzam używać tylko predefiniowanej wartości?
  • Kolba, która przyjmie dobre (pewnie VST) sitko? Wg James'a, większość sitek to badziew i warto zainwestować w precyzyjne sitko. Czy warto?

Po obejrzeniu porównania ekspresów by James Hoffmann "The Best Espresso Machine Under £500", skłaniam się w kierunku Lelit Anna
  • alternatywa #1 - Sage Bambino Plus - dość dobrze wypadł w w/w porównaniu i ma programowalną ilość wody
  • alternatywa #2 - Ascaso Uno Prof , bo przewija się często na forum...
Ekspres kupię nowy lub używkę... jeśli używkę, to może od kogoś z forum, bo mam wątpliwości co do stanu używek na olx/allegro.





 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi