Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10 Next
1
Kawa / Odp: Kawa - wysoka słodycz, niska kwasowość, ogólne porady w wyborze smacznej kawy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez mlopus dnia Dzisiaj o 12:02:40 »
BPK i kwiatowa Etiopia Dimmah za 63 pln kilogram to był by prawdziwy hit ;-) Przy cenie 63 pln -104 pln za kilogram (zależnie od gramatury opakowania) to może być albo kawa w naprawdę świetnej wręcz mało realnej na dzisiejsze czasy cenie, albo jak wiele innych kaw z alledrogo zwyczajnie podrzędnej jakości ziarno. BTW bardzo dobra Etiopia od Gorana jest do kupienia w cenie 130 pln za kilogram (2x500g) więc porównując do cen BPK w małej i dużej paczce to albo tylko 26 pln drożej albo dwa razy drożej, wybór należy do Ciebie ;-)
2
Kawa / Odp: Kawa - wysoka słodycz, niska kwasowość, ogólne porady w wyborze smacznej kawy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez ikpara dnia Dzisiaj o 11:37:02 »
Wpadłem na pewna ofertę na Allegro, zestaw 12 kaw świeżo palonych speciality. Arabica, mieszanki z robusta. Różne kraje pochodzenia. Bym sobie potestowal, jakie smaki najbardziej będą mi odpowiadać. Ma ktoś jakieś doświadczenia z Beskidzką palarnią kawy?
Miałem (i mam) trzy kawy od nich: Brazylia, Etiopia, Kolumbia - ocena ogólna - dobre kawy codzienno - biurowe.
Brazylia - nie jest w moim odbiorze mocno słodka, taka kawa bez większego wyrazu, dobra do mieszanek. Espresso i alternatywy wychodzą ok.
Kolumbia - do espresso całkiem, całkiem dobra raczej wytrawno - kwaskowata (przyjemnie), mnie w alternatywach wychodzi nieciekawa goryczka.
Etiopia - fajna kawa do espresso i alternatyw, jest nawet słodka i ma sporą kwasowość - powiedziałbym "dobrze wyważona", paru gości - nie wybitnych smakoszy deklarujących nienawiść do kaw kwaśnych uznało ją za "świetną" . Jedyna wada - niejednorodne ziarna
Podkreślę jeszcze raz: są to kawy budżetowe i z takiej pozycji je rozpatruję. Chociaż porównując np. z Czarną Kawką z Radomia (kawy ciut droższe i to świeżo pamiętam) to przede wszystkim BPK ma zdecydowanie ładniejsze ziarna - bardzie jednorodne (poza Etiopią) i bez wad, a i smak (subiektywnie) lepszy.
3
Kawa / Odp: Kawa - wysoka słodycz, niska kwasowość, ogólne porady w wyborze smacznej kawy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Weirdo dnia Dzisiaj o 10:31:35 »
Wpadłem na pewna ofertę na Allegro, zestaw 12 kaw świeżo palonych speciality. Arabica, mieszanki z robusta. Różne kraje pochodzenia. Bym sobie potestowal, jakie smaki najbardziej będą mi odpowiadać. Ma ktoś jakieś doświadczenia z Beskidzką palarnią kawy?
4
Kawa / Odp: Kawa - wysoka słodycz, niska kwasowość, ogólne porady w wyborze smacznej kawy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez krystians dnia Dzisiaj o 09:41:19 »
Jakieś znane źródła takiego twierdzenia GostRado? Bo ja jestem przekonany, że nie każda Brazylia specialty, średnio palona taka będzie, ale fakt im ciemniej palone tym bardziej stają się wszystkie do siebie podobne. Ostatnio piłem chociażby taką Brazylię owocową i złożoną, paloną średnio. Byłem też na cuppingach przynajmniej kilkunastu kaw z Brazylii i żadna tam nie miała tego klasycznego aromatu orzechowego.
5
Ekspresy automatyczne / Odp: Saeco GranAroma vs De'Longhi Dinamica Plus
« Ostatnia wiadomość wysłana przez krystians dnia Dzisiaj o 09:35:22 »
Wiesz, GostRado zawsze możesz zrobić lepszy.
6
Ekspresy automatyczne / Odp: Saeco GranAroma vs De'Longhi Dinamica Plus
« Ostatnia wiadomość wysłana przez GostRado dnia Dzisiaj o 06:35:32 »
świetny film
Nie obejrzałem od deski do deski, ale kolega mógłby wyjaśnić bardziej obrazowo, dokładnie kawowemu laikowi, dlaczego ważne są, co się dzieje i jaki mają wpływ na jakość naparu:
¹ jakość wody
² ustawienie temperatury w zależności od stopnia wypalenia ziarna
³ świeża kawa
⁴ maksymalna doza w module zaparzającym
⁵ duża kawa tylko ala americano, jak ekspres nie ma tej funkcji
⁶ zmianę stopnia mielenia => tylko podczas pracy młynka, chyba że ekspres posiada funkcję odsuwania żaren to na stojąco
Czasu było wystarczająco... 20 minut.
7
Ekspresy automatyczne / Odp: Saeco GranAroma vs De'Longhi Dinamica Plus
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Dawidmac dnia 25 Maj 2024, 23:38:09 »
Wow,

dzięki świetny film !
8
Kawa / Odp: Kawa - wysoka słodycz, niska kwasowość, ogólne porady w wyborze smacznej kawy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez GostRado dnia 25 Maj 2024, 22:33:29 »
Każda Brazylia specialty średnio palona taka będzie, a lepiej ciut ciemniej, a jak chcesz mniej kwasowości, to z dodatkiem dobrej robusty.
9
Kawa / Odp: Kawa - wysoka słodycz, niska kwasowość, ogólne porady w wyborze smacznej kawy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez korea83 dnia 25 Maj 2024, 22:32:46 »
Wybierz sobie jakąś palarnię i kup kawę z Ameryki Południowej, jakąś podstawową Brazylię. Możesz też odezwać się do palarni prosząc o polecenie czegoś na początek podając swoje preferencje.

Na słodycz nie licz ;) Picia kawy trzeba się w pewnym sensie nauczyć. Dla większości osób na forum termin "słodka kawa" to coś zupełnie innego niż dla Ciebie, serio.

Początki to raczej niepowodzenia większe czy mniejsze. Będzie gorzko i ogólnie raczej słabo bo żeby przygotować dobrą kawę z kawiarki to też potrzeba czasu, ale oczywiście wszystkiego można się nauczyć więc warto próbować  :ok:
10
Kawa / Odp: Kawa - wysoka słodycz, niska kwasowość, ogólne porady w wyborze smacznej kawy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Weirdo dnia 25 Maj 2024, 21:49:57 »
Proszę Was o polecenie czegoś konkretnie, słodkiego z orzechowym posmakiem, tylko lepszej jakości niż z marketu. :))
Kupuję mokę, także będę miał większe pole manewru.
Trochę się gubię w tej mnogości kaw. Ale jest w czym wybierać. :))
Strony: [1] 2 3 ... 10 Next


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi