Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 457723 razy)

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1320 dnia: 19 Luty 2021, 11:27:33 »
a ja lubie oba ;) rano aero, popołudniu kazak, a w weekendy dla odmiany kawiarka.

Filtr wsadzasz miedzy lejek z nasypaną kawą a sitko górnej czesci. Możesz albo położyć na kawie, albo lekko zmoczyc i umieścić w górnej części od dołu, wtedy ładnie przylgnie i nie wypadnie przy wkręcaniu.

Offline jarrro

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Nivona stary model , Chemex , Aeropres
  • Młynek: najtańszy
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1321 dnia: 19 Luty 2021, 13:18:18 »
@lordlolek  dzięki za pomoc

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1322 dnia: 19 Luty 2021, 13:47:20 »
I jeszcze jedno pytanie. Ten filtr z aeropres w którym miejscu należy wkładać do kawiarki?

w żadnym :) jak kawiarka ma coś dawać nad aero to raczej nie filtrowanie

Offline jarrro

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Nivona stary model , Chemex , Aeropres
  • Młynek: najtańszy
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1323 dnia: 21 Luty 2021, 17:52:22 »
@trez
Masz rację w 100 procentach. Wczoraj pierwsza kawa z filtrem bezkofeinowa bardzo bardzo mocno palona  ze Starbucks. Filtr założony. Było to tak bardzo niesmaczne, że byłem bliski do rezygnacji z picia kawy dziś. Dziś druga kawa bez filtra, kawa z kofeiną mocno palona podawana w Starbucks. I niebo w gębie. Filtr to pomyłka. Zabija magię kawy z kawiarki. Filtr do przelewów niech sobie będzie.

Słowian

  • Gość
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1324 dnia: 25 Luty 2021, 14:00:43 »
Widocznie nie każda kawa nadaje się do tego, żeby dodatkowo potraktować ją w kawiarce filtrem. Dla mnie to indywidualna kwestia.
Argument, że nie bo to przecież kawiarka jest mocno ortodoksyjny :) Ile mamy na forum tematów o pogoni za kawowym króliczkiem, większość?
Przykładowo kupiłem ekspres XXX, kawa smakuje z niego tak, że mogła by inaczej, jak to zmienić? I worek się rozwiązał: zmień sitko/prysznic, dodaj pid, ustaw opv itp. itd... Nie zauważyłem żeby ktoś napisał: nic nie zmieniaj, przecież to XXX i kawa z niego tak ma smakować.
Każdy ma swojego własnego, kawowego króliczka ;)
« Ostatnia zmiana: 25 Luty 2021, 14:17:45 wysłana przez Słowian »

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1325 dnia: 21 Marzec 2021, 16:23:40 »
A ile czasu optymalnie powinien trwać w kawiarce sam proces ekstrakcji kawy, czyli od momentu rozpoczęcia wypływania kawy z wylewki do pryskania ?

Offline Shonsu Mężczyzna

  • Wiadomości: 60
  • Ekspres: AP, V60
  • Młynek: Kinu M47 Simplicity
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1326 dnia: 21 Marzec 2021, 19:23:10 »
Cześć,
Nie wiem, korzystam kilka miesięcy z kawiarki i w moim przypadku wychodzi mniej więcej minuta. To wszystko zależy od tego czy Ci smakuje, czyli chyba w dużej mierze od tego jak grubo zmielisz.
Na filmie niżej już miałem zagotowaną wodę wlaną do zbiorniczka od kawiarki 6tz, więc dosyć krótko  czekałem aż zacznie się przelewać


Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka


Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1327 dnia: 03 Kwiecień 2021, 18:12:36 »
Czytałem w tym wątku, że ta jasna prychająca woda która wypływa z wylewki kawiarki to juz jest samo zło i diametralnie pogarsza smak kawy i, że ekstrakcję należy przerwać zanim net proces będzie miał miejsce. Dlatego tak jak wyczytałem w momencie pojawienia się jasnej prychającej cieczy należy w tym momencie zanużyc kawiarkę w zimnej wodzie lub od razu przelać do filiżanek. Jesli się mylę, niech mnie ktos poprawi. Ale jakośc naparu jest bardzo dobra jeśli faktycznie ekstrakcja zostanie przerwana tym momencie. Przynajmniej dla moich kubków smakowych.

Offline Shonsu Mężczyzna

  • Wiadomości: 60
  • Ekspres: AP, V60
  • Młynek: Kinu M47 Simplicity
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1328 dnia: 04 Kwiecień 2021, 12:01:38 »
Jeśli dziś nie zapomnę to spróbuję zdjąć wcześniej kawiarkę z palnika i zobaczę czy robi to dla mnie jakąś różnicę. Do tej pory nie spieszyłem się ze zdejmowaniem, od momentu pojawienia się blond piany, czekam jeszcze paręnaście sekund zanim zdejmę i to co mi wyjdzie smakuje bardzo dobrze.

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka


Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1329 dnia: 06 Kwiecień 2021, 11:48:55 »
Z mlekiem to oczywiście jak najbardziej napój będzie pijalny a nawet będzie smaczny :). Spróbuj bez mleka, czarną. Zaparz sobie do końca tak jak na filmie, a potem w momencie jak zobaczysz ze wychodzi blond to w tej samej sekundzie nalej do szklanki lub włóż do lodu. Najlepiej wyczuj moment i przerwij zanim w ogóle blond sie pojawi. Musisz zobaczyć różnicę. Czekamy na wynik testu :)

Offline Shonsu Mężczyzna

  • Wiadomości: 60
  • Ekspres: AP, V60
  • Młynek: Kinu M47 Simplicity
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1330 dnia: 09 Kwiecień 2021, 11:37:26 »
Heh to chyba Cię zaskoczę, caly czas testuje z tym wcześniejszym zdejmowaniem z palnika i mi nie smakuje hehe. Po pierwsze ja piję z tego americano, z mlekiem pije żona ;). Muszę chyba ogarnąć grubość mielenia, bo teraz mam wrażenie że za słaba jest, choć być może tak się przyzwyczaiłem do tego co do tej pory piłem.
Czy do zbiorniczka wlewasz chwilę wcześniej zagotowaną wodę by skrócić czas ekstrakcji?

PS. Ja sobie jeszcze będę kombinować żeby smakowało

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka


Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1331 dnia: 10 Kwiecień 2021, 08:56:26 »
Czy do zbiorniczka wlewasz chwilę wcześniej zagotowaną wodę by skrócić czas ekstrakcji?

Tak. Gotuje wrzątek, od razu przelewam i zakręcam przez ścierkę. Ale tak jak wyczytałem na forum tutaj. Kawa z kawiarki najlepiej pasuje do mleka.

Tak dobrany odpowiedno stopień zmielenia to klucz do sukcesu. Ale powiem tak. Jeśli Ci smakuje parzona do końca, to to jest najważniejsze i nie ma co kombinować. Ma smakować, to jest najważniejsze! :D

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 319
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1332 dnia: 17 Kwiecień 2021, 17:50:35 »
Czytałem, ale nie wierzyłem, aż stało się :( Wymieniłem uszczelkę w mojej Venus na oryginalne Bialetti i to jedyna zmiana jako zaistniała w systemie parzenia. Za to efekt? Wow! Zamiast spokojnego wylewania, najpierw kłęby pary, a potem prychanie, prychanie i prychanie. Nie pomaga regulowanie temperatury, a uzysk jest dużo mniejszy niż poprzednio. O co kaman? :(

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1333 dnia: 17 Kwiecień 2021, 18:01:01 »
Nie mam Venus, a zwykły Moka Express, ale kojarzę, że u mnie po wymianie było podobnie. Ten zamiennik był jakby luźniejszy. Dokręciłem trochę mocniej i po kilku kawach wszystko wróciło do normy.

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1334 dnia: 18 Kwiecień 2021, 03:26:52 »
ja w moka po wymianie mialem lepsze efekty niz przed ale spedzilem troche czasu na szukaniu uszczelek pod moke bo tych rodzajów się namnożyło. Do venus były inne niż do moka.
Masz 4tz? jak chcesz mogę Ci wysłać nieużywane do venus, kupiłem dawno temu przez przypadek i leżą w szafie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi