Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 461899 razy)

Offline katherine

  • Wiadomości: 2
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1290 dnia: 26 Styczeń 2021, 13:28:00 »
Cześć wszystkim!  :)
Stoję przed zakupem kawiarki w prezencie i mam dylemat jaką pojemność wybrać. Sama kawy nie piję i nie znam się na tym zupełnie  ::)
Osoba dla której jest to prezent pije czarną mocną kawę w kubku o pojemności 300 ml - i taka ma być docelowa ilość kawy jaka wyjdzie z kawiarki  :)

W różnych miejscach podawana jest różna pojemność filiżanek - 1 tz to albo 50ml, albo 30ml, albo 40ml (taka pojemność jest podana tutaj na stronie głównej forum). W związku z tym nie wiem czy wybrać 6 tz, 8 tz czy 10 tz  :lol2:

Czy moglibyście doradzić jaka pojemność kawiarki da realnie 300 ml kawy po zaparzeniu?  :-)

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi  ;-)



Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 318
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1291 dnia: 26 Styczeń 2021, 18:40:41 »
Wypicie 300 ml kawy z kawiarki może się skończyć migotaniem przedsionków :-D.
Co to znaczy mocna kawa 300 ml? Jak parzona?

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1292 dnia: 26 Styczeń 2021, 19:59:50 »
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi  ;-)

Zeby wypić 300 ml z kawiarki to należy pić americano, czyli mocną małą kawę z dodatkiem wody. Proporcje są  kwestią gustu.
Osobiście zazwyczaj piję 4 tz dzielone na pół z dziewczyną, czasem jak ona chce mniej to wypijam 3/4 ale to już jest tak "pod korek" dla mnie, więc jeśli to tylko dla jednej osoby która lubi mocne kawy, to strzelałbym w 3 tz? wtedy wychodzi 90-120 ml  kawy i trochę więcej wody.
No ale to kwestia bardzo osobista, idealnie by było, jakbyście mogli gdzieś wypróbować.

Offline Shonsu Mężczyzna

  • Wiadomości: 60
  • Ekspres: AP, V60
  • Młynek: Kinu M47 Simplicity
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1293 dnia: 26 Styczeń 2021, 21:22:01 »
Czarna mocna kawa w kubku ~300ml, tzw zelewajka jest duuużoooo słabsza niż taka sama ilość z kawiarki i zupełnie inaczej smakuje. Więc dla jednej osoby nikt nie poleci 6tz i więcej, bo to "hardcore" :).
Z żoną na spółkę rozlewamy z kawiarki 6tz na pół i dolewamy wodę lub/i mleko i jest moim zdaniem w sam raz.
Druga sprawa że z danej wielkości kawiarki zawsze otrzymujesz taką samą ilość naparu z zawsze takiej samej ilości kawy. Nie nasypiesz więcej kawy bo się nie zmieści, jeśli wsypiesz mniej to nie wyjdzie. To samo z ilością wody.
Wg mnie, dla jednej osoby 3tz to max i jak kolega wyżej napisał może to być i dla dwóch osób. Albo dla 2-3 osób 6tz.

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka


Offline WaAaFeL

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: Aeropress, kawiarka Bialetti 3tz, Hario v60-02, FP, Kalita, GABI
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1294 dnia: 26 Styczeń 2021, 21:37:20 »
Jeśli chodzi o kawiarkę dla jednej osoby moim zdaniem 3tz jest ok. Można to rozwodnic do 300ml albo spienionym mlekiem potraktować.
Wrzucam obiecane zdjęcie najdrobniejszego przemiału na severinie (na jedynce) i najgrubszego (na 14 czyli 4 oczka poza skalą)

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1295 dnia: 27 Styczeń 2021, 08:30:33 »
Wrzucam obiecane zdjęcie najdrobniejszego przemiału na severinie

Nie znam się na młynkach do metod alternatywnych, ale widzę, że na severinie jest spora mozliwośc regulacji :).

Kusi mnie jednak Melitta Calibra ze względu na wagę i mozliwość automatycznego namielenia tyle kawy ile mu wyznaczę ;).

Offline WaAaFeL

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: Aeropress, kawiarka Bialetti 3tz, Hario v60-02, FP, Kalita, GABI
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1296 dnia: 27 Styczeń 2021, 08:59:40 »
Na severinie niby też to jest ale po co tego używać jak lepiej kawę zważyć :)
Wybór należy do Ciebie
Edit rano jestem przed kawa nie doczytałem że napisałeś że melitta ma wagę, jeśli mieli tyle ile jej wyznaczysz w gramach to fajna opcja, z drugiej strony wagę i tak pasuje mieć do alternatyw zewnętrzna.

Offline katherine

  • Wiadomości: 2
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1297 dnia: 27 Styczeń 2021, 22:19:30 »
Wypicie 300 ml kawy z kawiarki może się skończyć migotaniem przedsionków :-D.
Co to znaczy mocna kawa 300 ml? Jak parzona?

Aktualnie kawa parzona jest w ekspresie Saeco Nina Plus (ciśnieniowy kolbowy) - chłopak wypija cały kubek 300ml takiej kawy, bez rozcieńczania wodą albo dodawania mleka.

Druga sprawa że z danej wielkości kawiarki zawsze otrzymujesz taką samą ilość naparu z zawsze takiej samej ilości kawy. Nie nasypiesz więcej kawy bo się nie zmieści, jeśli wsypiesz mniej to nie wyjdzie. To samo z ilością wody.
Wg mnie, dla jednej osoby 3tz to max i jak kolega wyżej napisał może to być i dla dwóch osób. Albo dla 2-3 osób 6tz.

Zdaję sobie sprawę z tego, że wielkość kawiarki decyduje o ilości kawy, stąd właśnie dylemat żeby dobrać idealnie pod osobę  ;)

Skłaniałam się ku 6tz, ale dało mi do myślenia to co napisaliście o mocy kawy z kawiarki. Nie do końca rozumiem różnicę między kawiarką a ekspresem. Wiem że z kawiarki jest espresso, myślałam że z ekspresu też - ale w takim razie facet by mi chyba wykorkował pijąc 2 takie kawy dziennie :lol2:

Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 318
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1298 dnia: 28 Styczeń 2021, 09:07:19 »
Wygląda na to, że Twój chłopak przelewa 300 ml wody przez kolbę z 15-20 g kawy , gdy na coś w rodzaju espresso powinien  przepuścić tej wody  40-60ml,  tak dla lepszego smaku.
Kawiarka 3 tz plus dolewka wody do wymaganej ilości/smaku powinna spełnić swoje zadanie.
I nie zapomnij że to dobra, świeżo palona kawa robi największą różnicę.

« Ostatnia zmiana: 28 Styczeń 2021, 09:48:56 wysłana przez yo »

Offline Victus

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Melitta Aroma Signature Deluxe, Aeropress, Bialetti Venus 6 cup, Tygielek
  • Młynek: Concept KM5120
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1299 dnia: 30 Styczeń 2021, 09:15:45 »
Koledzy i koleżanki mam w planach kupić kawiarkę Bialletti Venus 2 tz. Jeśli ktoś posiada ten model to proszę o informacje ile trzeba sypać kawy i ile naparu wychodzi?

Słowian

  • Gość
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1300 dnia: 30 Styczeń 2021, 10:35:27 »
Koledzy i koleżanki mam w planach kupić kawiarkę Bialletti Venus 2 tz. Jeśli ktoś posiada ten model to proszę o informacje ile trzeba sypać kawy i ile naparu wychodzi?
@Victus mam dokładnie taką jak napisałeś, kawy do sitka wchodzi około 10g, zależy jak się zmieli, najczęściej nie ma nawet potrzeby zgarniania/wyrównywania górki. A uzysk to około 60ml, ja z aptekarską dokładnością wody nie nalewam, czasem pod zaworek, czasem do połowy zaworka i stąd pojawiają się delikatne różnice.

Offline Victus

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Melitta Aroma Signature Deluxe, Aeropress, Bialetti Venus 6 cup, Tygielek
  • Młynek: Concept KM5120
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1301 dnia: 30 Styczeń 2021, 11:25:52 »
mam dokładnie taką jak napisałeś, kawy do sitka wchodzi około 10g, zależy jak się zmieli, najczęściej nie ma nawet potrzeby zgarniania/wyrównywania górki. A uzysk to około 60ml, ja z aptekarską dokładnością wody nie nalewam, czasem pod zaworek, czasem do połowy zaworka i stąd pojawiają się delikatne różnice.
Dzięki

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1302 dnia: 30 Styczeń 2021, 13:43:19 »
Witam

Mam pytanie odnośnie naparu wychodzącego z kawiarki.
Czy ze względu na bardzo wysoką temperaturę parzenia w kawiarce, czy kawa nie ma jakby smaku przypalonego lub bardzo gorzkiego?

Słowian

  • Gość
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1303 dnia: 30 Styczeń 2021, 14:32:15 »
Czy ze względu na bardzo wysoką temperaturę parzenia w kawiarce, czy kawa nie ma jakby smaku przypalonego lub bardzo gorzkiego?
Nie licząc początkowych błędów i słabej jakości kawy teraz nic takiego się nie dzieje. Żeby skrócić proces do dolnej części kawiarki nalewam podgrzaną wodę (na oko przed wrzeniem i skręcam całość przez ściereczkę), kilka razy sprawdzałem z ciekawości temperaturę i przeważnie wychodziło w okolicach 80-90 stopni. Dzięki temu po postawieniu na palnik ekstrakcja zaczyna się dosyć szybko, kawiarka krócej stoi na palniku.
W tym wątku opisanych jest wiele sposobów parzenia, pozostaje metoda prób i błędów;)
Ps. odnośnie mocy palnika, u mnie sprawdza się mały płomień, a po rozpoczęciu ekstrakcji zmniejszony do minimalnego.
« Ostatnia zmiana: 30 Styczeń 2021, 14:35:19 wysłana przez Słowian »

Offline jarrro

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Nivona stary model , Chemex , Aeropres
  • Młynek: najtańszy
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1304 dnia: 17 Luty 2021, 21:14:39 »
Nie sposób przeczytać całego wątku, to ponad me siły. Mam tylko jedno pytanie. Jeśli lubię espresso, to powinienem kupić kawiarkę tylko na jedną kawę. Są jednak tylko z aluminium, a chciałbym stalową. Zatem kupię na dwie kawy. Czy to prawda, że muszę zawsze robić na dwie kawy? Nie mogę do połowy zapełniać kawiarki kawą i wodą?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi