Autor Wątek: Gaggia Classic - problem z prysznicem  (Przeczytany 3943 razy)

Offline Zander0123

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Gaggia Classic
  • Młynek: Baratza Sette 270, Comandante NB
Gaggia Classic - problem z prysznicem
« dnia: 19 Maj 2020, 19:33:48 »
Witam,

jestem posiadaczem Gaggi Classic od ok. 2 miesięcy. Używam w zestawie z Baratzą Sette 270.

 Od jakiegoś czasu borykam się z problemem tryskającego prysznica. Całe zjawisko kompletnie psuje proces zaparzania espresso. Poniżej umieszczę link do filmiku na Youtube, który wstawiłem dla przybliżenia Wam mojego problemu.

Dbam o czystość ekspresu i sitka, przepłukuje przed i po zaparzeniu espresso. Gdy sitko zaczyna pryskać po zrobieniu 2-3 kaw od czyszczenia, to odkręcam je i dokładnie czyszczę. W efekcie problem ustaje, ale tylko na chwilę, ponieważ po zaparzeniu 2-3 kaw znowu zaczyna mocno tryskać.
Kombinowałem ze zwiększaniem i zmniejszaniem dozy kawy w sitku - niestety bezskutecznie.  Już na prawdę nie potrafię odnaleźć źródła problemu :( .

Dodam jeszcze, że gdy zdejmuje sitko do wyczyszczenia, to jego stan nie jest niepokojąco brudny. Podstawiam do światła i widzę, że ok. 95 % otworów nadal jest całkowicie drożna.
Może problem wynika z błędu produkcyjnego przy moim sitku? Mam wrażenie, że nie wszystkie dziurki w sitku są takiej samej wielkości.

Link:
« Ostatnia zmiana: 19 Maj 2020, 22:03:05 wysłana przez Fux »

Offline Czarny_II Mężczyzna

  • Wiadomości: 66
  • Ekspres: Aeropress, Alto Air, Kalita, Phin
  • Młynek: Comandante C40 Mk3
Odp: Gaggia Classic - problem z prysznicem
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Maj 2020, 22:01:13 »
Dla mnie wyglada jakby ciśnienie było za duże.

Offline minero

  • Wiadomości: 311
    • Coffee after pizza blog
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018/19, AeroPress, Bialetti Venus 2TZ, Bodum FrenchPress, Hario V60.
  • Młynek: Eureka Mignon SD, Macap M5D, Hario Skerton.
Odp: Gaggia Classic - problem z prysznicem
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Maj 2020, 22:22:09 »
Znam ten problem kolegi, najlepsze jest to ze raz ma zbyt duze a raz jest ok... dziwna sprawa. Jakby sitko prysznica sie zatykalo...? ktos sie z tym spotkal?

Offline simson2d

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: duo pid mod, alternatywa
  • Młynek: Vario, eureka SD
Odp: Gaggia Classic - problem z prysznicem
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Maj 2020, 22:37:11 »
Ja się spotkałem jak zostawiłem gaggie na 2 tygodnie u rodziców. OPV ustawiony na 9,5 na ślepym sitku. Rozwiązanie - cafiza i kwasek cytrynowy.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Gaggia Classic - problem z prysznicem
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Maj 2020, 00:08:34 »
Leci z tego sitka z mocą ... Moc jest z Tobą :) Wg mnie za duże ciśnienie idzie na sitko. Może je wymień i zobaczysz czy dalej tak będzie. Ale z pewnością cafiza. Nie jestem "techniczny", ale wygląda jakby coś przytkało ekspres, że z sitka leci jak ze ściśniętego węża.

Offline GrzegorzP

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: Bezzera Unica
  • Młynek: Ceado E5P
Odp: Gaggia Classic - problem z prysznicem
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Maj 2020, 09:00:40 »
W Gaggi Classic nie powinno się stosować Cafizy, o ile się nie wymieniało dyfuzora na stal/mosiądz, ponieważ oryginalnie jest on ze stopu aluminium, a Cafiza reaguje z aluminium (jest nawet taka informacja na opakowaniu), może dojść do korozji.

Co do problemu, to zamiast stosowania chemii rozkręciłbym grupę i przeczyścił wszystko, także dyfuzor, może właśnie już koroduje i część otworów się zatkała, dlatego przez to co zostało leci z dużo większym ciśnieniem.

Offline Zander0123

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Gaggia Classic
  • Młynek: Baratza Sette 270, Comandante NB
Odp: Gaggia Classic - problem z prysznicem
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Maj 2020, 10:58:06 »
Dobrze myślicie, że wygląda jakby sitko się zapychało.
Gdy odkręcę je i wyszczotkuje, to na jedną / dwie kawy wszystko wraca do normy. Tylko czemu tak łatwo się zapychają te małe dziurki :(

Już borykam się z problemem jakiś czas. Przed chwilą zamówiłem sitko IMS 55 mm.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Gaggia Classic - problem z prysznicem
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Maj 2020, 17:30:52 »
Używałeś wodę z kranu czy filtrowaną/butelkowaną?

Offline Zander0123

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Gaggia Classic
  • Młynek: Baratza Sette 270, Comandante NB
Odp: Gaggia Classic - problem z prysznicem
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Maj 2020, 18:03:28 »
Używam tylko wody przefiltrowanej i filtr jest świeżo wymieniony

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Gaggia Classic - problem z prysznicem
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Maj 2020, 22:09:14 »
Zajrzyj na blog Konesso http://blog.konesso.pl/baratza-sette-270-recenzja-jakuba/
Jakub recenzuje Twój młynek Baratza Sette 270. I tam jest ważna wiadomość : "O ile w przypadku środkowych stopni regulacji, z których korzystałem najczęściej podczas testowania tego młynka, pyłu było na tyle mało, że nie trzeba było przesiewać do alternatyw, o tyle przy mieleniu drobnym problem pylenia występował w ilościach niedopuszczalnych do zaparzenia poprawnego espresso....Z pewnością jest to genialny młynek do alternatyw, kompletnie jednak nie sprawdza się on przy espresso, a więc i cały zamysł młynka uniwersalnego w tym miejscu rozpada się."
Może to jest wytłumaczenie szybkiego zatykania się sitka ?
Pożycz od kogoś młynek do espresso i wtedy sprawdzisz czy dalej się zatyka.
Natomiast głos do kolegów mających ten młynek. Może ten egzemplarz ma większe pylenie ? Nie znam się na tym młynku.

Offline Zander0123

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Gaggia Classic
  • Młynek: Baratza Sette 270, Comandante NB
Odp: Gaggia Classic - problem z prysznicem
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Maj 2020, 08:55:30 »
Akurat korzystam z ustawienia młynka ok. 12-13, spośród 31 stopni.
Młynek ma jeszcze dużo drobniejszych stopni.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Gaggia Classic - problem z prysznicem
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Maj 2020, 10:17:00 »
w ilościach niedopuszczalnych do zaparzenia poprawnego espresso....
Ja bym jednak patrzył na recenzję z przymrużeniem oka. Cały świat używa tego młynka do espresso. Z sukcesami. Ja mam bardzo podobne żarno w swoim młynku - jest świetne.
U mnie świetnie sprawdza się Espazzola po każdej kawie. Ale przy Gaggi samo to nie wystarczy. Trzeba jeszcze raz na tydzień- dwa przeczyścić prysznic - moczenie w Cafiza. Gaggia chyba pozwala na backflush? Więc też raz w tygodniu warto zrobić.
I zwróć uwagę na wodę - ma być miękka.
Czy przypadkiem nie dostał się smar silikonowy na prysznic?

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Gaggia Classic - problem z prysznicem
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Maj 2020, 10:56:22 »
Zwróćcie proszę uwagę, że problem ciśnienia jest w sitku prysznica, nie sitku kawy. Tutaj bardziej temat co jest pod sitkiem i pod dyfuzorem, a nie młynka. Rozkręcić i wyciągnąć w GC to 5 minut pracy. Ja co tydzień lub dwa czyściłem w caffizie i ekspres sprawował się wyśmienicie. Która to seria GC? Pierwsza, druga czy trzecia?

Offline Zander0123

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Gaggia Classic
  • Młynek: Baratza Sette 270, Comandante NB
Odp: Gaggia Classic - problem z prysznicem
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Maj 2020, 15:20:31 »
Chwilowo sprawa wygląda tak, że odkręcam sitko prysznica co kilka dni i w ciągu 2 dni (i zrobienia 4-5 kaw) sitko już pryska bardzo mocno.

A gdy pryska to biorę szczoteczkę i bez ściągania, suchą szczotką szoruje parę sekund i przepłukuję wodą, woda zaczyna lecieć normalnie, ale po jednej kawie dalej pryska.

To biorę szczotkę i znowu szoruję parę razy bez ściąganie, ale po pewnym czasie to nic nie daje. Wygląda jakby się zapychało po prostu.

Ale kawy nie sypię za dużo (orginalne sitko Gaggi - sypię 13 g). Ubijam stalowym tamperem, nie potrafię w swoim postępowaniu żadnych błędów wyszukać, co mogą powodować takie zapychanie się prysznica i tryskanie pod ciśnieniem.

To raczej nie jest problem z ciśnieniem samego ekspresu, ponieważ gdy sitko jest świeżo wyczyszczone woda leci wzorowo, idealnie.

To sitko....jak je oglądałem pod światłem wygląda jakby było słabo zrobione...
...a mianowicie dziurki wydają się nieregularnej wielkości.

Jutro powinienem dostać sitko IMS i jak zamontuję to dam wam znać jak się sprawdza.

Pozwólcie, że dodam iż ekspres mam 2 miesiące. Nie wykonywałem przy nim żadnych modyfikacji, żadnego większego rozkręcania.
Z czasem zauważyłem, że na sitku zaczął gromadzić się kamień, więc odkamieniłem ekspres i kamień zniknął.

Ostatnie odkamienianie miało miejsce ok 9 dni temu.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Gaggia Classic - problem z prysznicem
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Maj 2020, 18:39:50 »
Z czasem zauważyłem, że na sitku zaczął gromadzić się kamień, więc odkamieniłem ekspres i kamień zniknął.
Zmień wodę.
Na Twoim miejscu sprawdziłbym jeszcze czy w fabryce ktoś nie zostawił za dużo smaru wewnątrz grupy.
Albo reklamuj, skoro nowy.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi