Autor Wątek: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic  (Przeczytany 14374 razy)

Offline teris

  • Wiadomości: 24
    • Fotografia ślubna
  • Ekspres: Ascaso Dream Elec.
  • Młynek: Iberital Challenge
Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« dnia: 31 Sierpień 2018, 09:38:14 »
Szanowni forumowicze

Potrzebuję pomocy przy podjęciu decyzji przy zakupie nowego ekspresu.
Stary dokonał już żywota. W międzyczasie odłożyłem na ekspres moich marzeń czyli Oscar 2 - bo się naczytałem że HX to synonim z "będzie pan zadowolony". Za takim wyborem idzie w parze konieczność zmiany młynka na którego teraz kasy nie mam, a wymarzyłem sobie Eureka zenith 65e (albo 60e).

Ale że co i raz pojawiają się nowe pilne wydatki to zaczęliśmy się z małżonką zastanawiać czy wydawać 3500 na ekspres a potem jeszcze 2500 na młynek to nie zbytna rozrzutność.
Od dłuższego czasu pijemy już wyłącznie doppio (2x2szt dziennie) a kawa z mlekiem to tylko dla gości - parę filiżanek w miesiącu. W związku z tym wydaje mi się że Oscar to przerost formy nad treścią.

Wróciłem więc myślami to mojego wcześniejszego marzenia czyli Rancilio Silvia - poczytałem internety i znalazłem porównania do Gaggia Classic z których wynikało że do espresso GC jest lepszym wyborem bo bebechy na podobnym poziomie co RS a jest tańsza.

Więc się nastawiłem na GC, ale dziś czytam że nowa wersja to nie to samo co starsza.

Mam dylemat w co zainwestować aby mieć bardzo dobre espresso i sprzęt był długowieczny.

- Oscar 2 - już się z niego wyleczyłem - szkoda mi kasy, ale jeśli to miałby być najlepszy wybór pod espresso.. ?
- Rancilio Silvia ?
- Gaggia Classic - jeśli to porównywalne do RS a tańsze i kasę można przeznaczyć na lepszy młynek?
- w oko kiedyś wpadły mi Lelity ale się naczytałem że bywają problemy z panelami sterowania - czy to prawda?
- jakoś nie mam przekonania do Ascaso
- jakieś inne propozycje? Im taniej i solidniej tym lepiej ;)

i wraz z propozycjami ekspresu proszę o dobranie stosownego młynka jeśli mój obecny Iberital Challenge jest za słaby.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2407
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Sierpień 2018, 09:49:20 »
RS lub ewentualnie Lelit ale kierował bym się wielkością bojlera która w RS jest większa i wagą  14kg vs 8kg na korzyść RS. To dobry i solidny ekspres - RS. Gaggia ma malutki bojler i jest bardziej plastikowa.   

Offline teris

  • Wiadomości: 24
    • Fotografia ślubna
  • Ekspres: Ascaso Dream Elec.
  • Młynek: Iberital Challenge
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Sierpień 2018, 09:54:51 »
a do RS mój młynek wystarczający? z czym się ją zestawia, z tego co czytałem to z Rancilio Rocky najczęściej...

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Sierpień 2018, 09:56:15 »
Silvia to dobry wybór. "Będzie Pan zadowolony" Iberital to nic innego jak Ascaso I-Mini 2 w innej obudowie. Jest to młynek MINIMUM do espresso. Na początek spokojnie wystarczy, chyba że żarna już tępe. Wtedy można kupić nowe za mniej więcej 120zł i masz młynek jak nowy. Gorzej gdy rozkalibrowana jest obudowa żaren, bo jest z tworzywa. Jeśli nie ma luzu, to OK. W parze z Silvią da radę. HX to inna bajka, inna cena. Silvia to jednobojlerowiec, przy robieniu dużej ilości kaw mlecznych trochę trzeba się nagimnastykować. To jednak jest niezła opcja do domu.  Tego typu ekspresy mają bardzo podobną budowę. Poza Gaggią, która ma bojler z aluminium.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline teris

  • Wiadomości: 24
    • Fotografia ślubna
  • Ekspres: Ascaso Dream Elec.
  • Młynek: Iberital Challenge
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Sierpień 2018, 10:05:39 »
Poza Gaggią, która ma bojler z aluminium.
Wczoraj czytając o Gaggi patrzyłem z czego ma bojlery - niższe modele miały aluminiowe a przy Classic było info że stalowe.. Ale nie pamiętam na której stronie było to info.
Jeśli faktycznie aluminiowe to raczej dyskwalifikacja.. :/

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2407
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Sierpień 2018, 10:12:14 »
Wczoraj czytając o Gaggi patrzyłem z czego ma bojlery - niższe modele miały aluminiowe a przy Classic było info że stalowe.. Ale nie pamiętam na której stronie było to info.

Z opisu wygląda że stalowy
https://www.konesso.pl/product-pol-2253-Ekspres-do-kawy-Gaggia-Classic-kawa-GRATIS-uniw.html?gclid=CjwKCAjwzqPcBRAnEiwAzKRgSw5l2P_I6POO16H22azB0h_WQMxYnxClaf1YzylYiAXbADDOPRId0RoCAioQAvD_BwE

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Sierpień 2018, 10:21:07 »
No, stalowy to by było OK, tylko pytanie czy faktycznie tak jest, czy jest to bojler czy termoblok. Konesso to solidna firma i myślę, że gdyby kolega zadał pytanie w tej sprawie, to dostałby wiarygodną odpowiedź. Inną sprawą jest wielkość tego bojlera. RS ma jednak większy. Za to Gaggia jest tańsza. To już wybór pytającego.
Tu można coś o tym poczytać: http://gaggia-uk.blogspot.com/2015/02/new-gaggia-classic-2015-boiler.html
« Ostatnia zmiana: 31 Sierpień 2018, 10:26:34 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline teris

  • Wiadomości: 24
    • Fotografia ślubna
  • Ekspres: Ascaso Dream Elec.
  • Młynek: Iberital Challenge
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Sierpień 2018, 10:26:50 »
Inną sprawą jest wielkość tego bojlera. RS ma jednak większy. Za to Gaggia jest tańsza. To już wybór pytającego.
O to właśnie się rozchodzi... 1000zł różnicy to juz prawie na połowę młynka Zenith, ale znowuż czy zestaw GC + Zenith 65E ma sens?? Chyba nie da się kupić za dobrego młynka jak na jakiś ekspres?

Róznica w wielkości bojlerów to niby tylko 100ml bo GC ma 200ml a RS 300ml, ale patrząc procentowo to w RS jest o połowe większy ;)
« Ostatnia zmiana: 31 Sierpień 2018, 10:29:05 wysłana przez teris »

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Sierpień 2018, 10:37:28 »
Masz rację, młynek jest bardzo ważny. Rozważ też taką opcję. Dzisiaj masz młynek, który jest wystarczający "na początek", a dla niektórych na stałe. Kupujesz lepszy ekspres i masz zestaw. Po jakimś czasie albo sprzedajesz ten młynek i kupujesz lepszy, albo kupujesz lepszy a ten zostawiasz jako drugi do alternatyw.  Gdy kupisz słabszy ekspres i lepszy młynek, to też jakieś wyjście. Będziesz mieć dobry młynek, gorszy młynek i słabszy ekspres. Gaggia ma chyba sitka "supercrerma" więc na dzień dobry trzeba je wymienić. RS to zdecydowanie lepsza opcja i sitka normalne. Wybór jakiś masz, rozważ swoje potrzeby i zasobność portfela. Co JA bym zrobił? Zostałbym przy tym młynku który masz i kupiłbym RS. Miałem taki zestaw (właściwie to jeszcze u mnie jest) i wychodziło bajeczne espresso.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline teris

  • Wiadomości: 24
    • Fotografia ślubna
  • Ekspres: Ascaso Dream Elec.
  • Młynek: Iberital Challenge
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Sierpień 2018, 11:08:21 »
Co JA bym zrobił? Zostałbym przy tym młynku który masz i kupiłbym RS. Miałem taki zestaw (właściwie to jeszcze u mnie jest) i wychodziło bajeczne espresso.
I w tej chwili tak właśnie myślę żeby kupić RS a z czasem zmienić młynek na Eurekę.. prześpię się z tym do poniedziałku..

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Sierpień 2018, 11:09:44 »
To najlepsza decyzja, pośpiech jest niewskazany. Powodzenia.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #11 dnia: 31 Sierpień 2018, 11:27:52 »
Wczoraj czytając o Gaggi patrzyłem z czego ma bojlery - niższe modele miały aluminiowe a przy Classic było info że stalowe.. Ale nie pamiętam na której stronie było to info.

Z opisu wygląda że stalowy
https://www.konesso.pl/product-pol-2253-Ekspres-do-kawy-Gaggia-Classic-kawa-GRATIS-uniw.html?gclid=CjwKCAjwzqPcBRAnEiwAzKRgSw5l2P_I6POO16H22azB0h_WQMxYnxClaf1YzylYiAXbADDOPRId0RoCAioQAvD_BwE

Wypowiem się jako były użytkownik Classica w wersji pierwszej. Ta wersja miała aluminiowy bojler - to zależy czy się boimy go czy nie. Nowa może i ma stalowy bojler, ale na tym pewnie się kończą plusy. Ktoś powiedział, ze GC to plastik - jeśli już, to wersja nowa. Stara była bardzo przyzwoicie zrobiona. W nowej zdaje się są takie „ficzery”:
- jest forsowane automatyczne wyłączanie automatyczne przy bezczynności
- nie ma OPV
- kolba z dużą ilością plastiku (dla poprawnego parzenia espresso trzeba doliczyć koszt jej wymiany/modyfikacji)
- i więcej nie pamiętam

Ze starej Gaggii byłem super zadowolony: codziennie kilka doppio i 2-3 Flat white’y obskakiwała spoko. Gdy przyjdą mleczni goście, to z kuchni nie wychodzisz (to dotyczy się pewnie wszystkich 1B).
Nowa Gaggia to teraz Philips (właściciel Saeco, które jest właścicielem marki Gaggia).

Podsumowując - jeśli GC to tylko starą, w tym momencie zostaje używka (tania), pod warunkiem, że nie boli cię aluminium.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Sierpień 2018, 11:39:44 »
Pytanie jeszcze czy odpowiada wygląd Gaggi i RS, może jednak Bezzera BZ09. Najtaniej i smacznie byłoby pewnie z dobrą kawą, dobrym ręcznym młynkiem (kazak ? :) ) i używaną Gaggią. A może jednak Oscar :)
Zaczniesz robić dobre cappuccino to może amatorów przybędzie. Jak sobie porównam obsługę 6 osób do cappuccino HX vs jednobojlerowiec to przyjemność vs męczarnia. Naprawdę po kilku takich akcjach na 1 bojlerze/termobloku zaczyna się szukać HXa :) (najelpiej z podłączeniem do wody i odpływu :) )
« Ostatnia zmiana: 31 Sierpień 2018, 11:44:43 wysłana przez tom517 »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3462
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #13 dnia: 31 Sierpień 2018, 11:51:28 »
To jest bardzo przyjemna maszyna :
https://www.coffeeitalia.ie/quick-mill-carola-0960.html
Duży bojler, stabilny, powtarzalny, z grupą E61.

I nie zapominaj o ASCASO UNO PROF, jeżeli chodzi o samo espresso trudno mu cokolwiek zarzucić.

Nowe GC mają już gorsze opinie.
RS bardzo kapryśna, warto o od razu do ceny doliczyć PID.

A na pchlim masz Caravela;) Najlepsza opcja.

Offline teris

  • Wiadomości: 24
    • Fotografia ślubna
  • Ekspres: Ascaso Dream Elec.
  • Młynek: Iberital Challenge
Odp: Oscar 2 vs Rancilio Silvia vs Gaggia Classic
« Odpowiedź #14 dnia: 31 Sierpień 2018, 13:47:35 »
A na pchlim masz Caravela;) Najlepsza opcja.
ojej.. ja na dźwigniach się w ogóle nie znam. Ogarnie to w miarę sprawny szympans? :P
Jak z mieleniem pod dźwignię (jakiej klasy młynek wymagany)? i z trwałością sprzętu.. pewnie zanim poczytam o dźwigniach to jej nie będzie a w ciemno się nie zdecyduję..

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi