Autor Wątek: Ceny kawy w kawiarniach na mieście...  (Przeczytany 18146 razy)

Latton

  • Gość
Ceny kawy w kawiarniach na mieście...
« dnia: 03 Grudzień 2019, 15:42:37 »
Interesuje mnie cena kawy na mieście w różnych miejscach i krajach. Kiedy byłem we Francji, ael w stolicy, to prawie nie można było znaleść kawy w cenie poniżej 5 euro, taka cena była nawet w sieciówkach
a tylko w jednej małej kawiarence znalazłem cenę poniżej 5 euro. W UK cena kawy na mieście rozchodzi się pomiędzy 2,5F do 3.5F. W Irlandiii cena kawy liczy się od 3 euro, tyle przykładowo za kawę zapłaci się w pociągu.
W Polsce cena kawy na mieście, w zależności od miejsca i nazwy, potrafi dochodzić do 17, 18 zł.

(nie za bardzo chce mi sie nazwy tu promować bo te luje za to nie płacą :D )

Macie jakieś własne spostrzeżenia w kierunku cen?

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2201
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Ceny kawy w kawiarniach na mieście...
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Grudzień 2019, 17:25:41 »
Kawy czyli? Między espresso, a dużą Mochą z owsianym mlekiem może być i 10 złotych różnicy.
Ceny są w porządku. Dobra kawa, system filtrujący wodę, dobrzy bariści (to idzie w parze z dobrą zapłatą) plus „podatek od lenistwa/zachcianki” i wychodzi taka cena.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Latton

  • Gość
Odp: Ceny kawy w kawiarniach na mieście...
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Grudzień 2019, 18:03:45 »
Podstawowe menu to jest:

-  espresso
- Americano
- Capucino/Latte

reszta to będą chyba dodatkowe udziwnienia :D
[w podawanych cenach nie brałem pod uwagę espresso]

Dodatkowym utrudnieniem będzie, nie dotyczy espresso :D, że jedne kawiarnie dają trzy ceny za np. capucino czyli:

-mała
-średnia
- duża

Niektóre kawiarnie mają inną politykę i uśredniły te trzy opcje na tzw. "regular"z jedną ceną.
 Sprytnie bo ani mała ani duża :D

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Ceny kawy w kawiarniach na mieście...
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Grudzień 2019, 18:27:23 »
Moje spostrzeżenie jest takie, że temat zbędny. Cena kawy jest taka ile klient jest w stanie za nią zapłacić.
Jeżeli idę do kawiarni, które wiedzą co robią, szkolą swoich baristów i ciągle w siebie inwestują to nie widzę problemu zostawić tam pieniądze.
Z własnego doświadczenia mniej zostawiam pieniędzy w kawiarni speciality niż w sieciówce typu Costa.
Jeżeli chcesz oszczędzać - nikt Ci nie każę chodzić do kawiarni.
Jeżeli przeszkadzają Ci ceny - nie zamawiaj.
Jeżeli kawiarnie się utrzymują - to znak, że mają ludzi, dla których ceny są odpowiednie.
Wszystko zależy jak traktujesz kawę czy inne rzeczy w życiu.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2201
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Ceny kawy w kawiarniach na mieście...
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Grudzień 2019, 21:32:53 »
Podstawowe menu to
Black/White to wszystko. Nie wiem gdzie byłeś w Irlandii, ale za €2.5 spokojnie kupisz świetne espresso. I naucz się pisać Cappuccino. Strasznie denerwuje takie niedbalstwo.
Plus dla pmichal - temat totalnie zbędny.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Ceny kawy w kawiarniach na mieście...
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Grudzień 2019, 01:22:02 »
Ceny są w porządku.

Jakie "w porządku"? To jest zwykłe zdzierstwo. 6-8 sekund ekstrakcji espresso za 12-14 PLN. Ile trzeba kawy na tak krótką ekstrakcję, 5g?
To jest żerowanie na modzie, że przyjdzie korpopańcia po podwójną latte za 21PLN, do którego równie dobrze można by wrzucić łyżkę  rozpuszczalnej zamiast szota. Kompletna nędza i małe szanse na zbudowanie kultury picia kawy.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Ceny kawy w kawiarniach na mieście...
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Grudzień 2019, 07:30:17 »
+ dla Michała.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Ceny kawy w kawiarniach na mieście...
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Grudzień 2019, 08:59:19 »
W weekend wypiłem dwa doppio - za 8 i za 6 zł. Dobra cena. Ale ciacho kosztowało 2x tyle. Niestety najemcy dają wysokie czynsze, mimo biedy w mieście, to kawiarnie muszą na czymś muszą zarabiać.

Latton

  • Gość
Odp: Ceny kawy w kawiarniach na mieście...
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Grudzień 2019, 11:06:24 »
przyjdzie korpopańcia po podwójną latte za 21PLN, do którego równie dobrze można by wrzucić łyżkę  rozpuszczalnej zamiast szota.

Ale w jakim sensie, ze to dobry pomysł i polecił byś? shot+łyżka rozpuszczalnej? Jak tak mam na liście sprawdzonych świetną rozpuszczalną i mógłbym wspróbować podrasować.


W weekend wypiłem dwa doppio - za 8 i za 6 zł. Dobra cena. Ale ciacho kosztowało 2x tyle. Niestety najemcy dają wysokie czynsze, mimo biedy w mieście, to kawiarnie muszą na czymś muszą zarabiać.
Bardzo możliwe, że na samej kawie nie zarabiają a dopiero na tych ciastkach ;>
Ceny ciastek są mocno podpompowane nie tylko u ciebie.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Ceny kawy w kawiarniach na mieście...
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Grudzień 2019, 11:22:31 »
 Nie poleciłbym

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2201
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Ceny kawy w kawiarniach na mieście...
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Grudzień 2019, 11:28:19 »
Ceny są w porządku.

Jakie "w porządku"? To jest zwykłe zdzierstwo. 6-8 sekund ekstrakcji espresso za 12-14 PLN. Ile trzeba kawy na tak krótką ekstrakcję, 5g?
To jest żerowanie na modzie, że przyjdzie korpopańcia po podwójną latte za 21PLN, do którego równie dobrze można by wrzucić łyżkę  rozpuszczalnej zamiast szota. Kompletna nędza i małe szanse na zbudowanie kultury picia kawy.


Ktoś Cie zmusza chodzić do miejsc które w taki sposób przyrządzają kawę?
Cena jest w porzadku. Jak Cie boli cena to wiesz, że nie musisz iść do kawiarni nawet raz w życiu?
WITAM I POZDRAWIAM :)

Latton

  • Gość
Odp: Ceny kawy w kawiarniach na mieście...
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Grudzień 2019, 11:39:19 »
Jeśli chodzi o cenę espresso to omijam i też nie dam się nabrać. Nie uznaję  kultury picia kawy z naparstka   :chory2:
Wiadomo kawa to cenny surowiec ale bez przesady. Jak wchodzę do kawiarni to patrzę jakie mają filiżanki i jak mają małe to wychodzę. Ostatnio z tego powodu wolałem pójść obok i dopłacić za dużą kawę.
« Ostatnia zmiana: 04 Grudzień 2019, 11:45:08 wysłana przez Latton »

skansen

  • Gość
Odp: Ceny kawy w kawiarniach na mieście...
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Grudzień 2019, 11:52:42 »
Cena w dużej mierze, oprócz kosztów samego przygotowania kawy (surowiec, sprzęt, koszty pracy) zależy od tego, ile czasu klienci spędzają w kawiarni. Jeśli kawiarnia jest miejscem długotrwałych spotkań/posiadów to musi się to przełożyć na koszt serwowanej kawy...
« Ostatnia zmiana: 04 Grudzień 2019, 11:57:39 wysłana przez skansen »

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Ceny kawy w kawiarniach na mieście...
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Grudzień 2019, 23:49:21 »
Po jakże uprzejmej wypowiedzi szczympka zwrócę uwagę na to, o czym rozsądnie napisał skansen. Owszem, płaci się nie tylko za napój, ale również za siedzenie i serwis. Tyle, że w kawiarniach w Polsce najkosztowniejszym składnikiem zdaje się być szot. A przecież espresso to najkrótszy serwis i jak ktoś pije espresso, to z reguły nie przesiaduje, chyba że to towarzystwa "mleczaków".
A z kawą nie jest jak z winem. Kawę człowiek chce wypić w ciągu dnia i w jakiejś mierze zależy to od miejsca, w którym przebywa. I jeżeli taki "kofiszop" ma La Cimbali z 8 grupami i młynek wielkości lodówki, to można by było postarać się, żeby espresso popłynęło nieco dłużej.
Problem w tym, że ci, co przychodzą na to latte, mają głęboko to, co, i ile czasu wyleje się z tej jednej z ośmiu grup, bo liczy się albo tona mleka w wysokim kubku albo serduszko w dużej filiżance.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Ceny kawy w kawiarniach na mieście...
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Grudzień 2019, 00:35:28 »
Po prostu nie jesteśmy targetem "kawiarni na mieście" (poza kilkoma wyjątkowymi lokalami).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi