Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 461130 razy)

Offline fala77

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Aeropress
  • Młynek: Hario Skerton
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1065 dnia: 06 Luty 2019, 19:53:09 »
Witam.Jestem raczej początkujący jeśli chodzi o kawiarki.Czy w jakiś sposób ubijacie kawę łyżeczką,nie mówię już o tamperze czy poprostu luźno sypiecie przemiał na sitko?

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1066 dnia: 06 Luty 2019, 20:37:02 »
Nie ubijaj łyżeczką, będzie krzywo i więcej zepsujesz. Kawiarka ma za niskie ciśnienie na zbyt zbite cistko, a podnoszenie ciśnienia tu wiąże się z podnoszeniem temperatury i łatwo przesadzić. Jeżeli chcesz lekko zbić, fajnie klepnąć, stuknąć sitkiem o stół, ładnie i równo wyjdzie, a jeżeli masz za mały opór, to okazja żeby drobniejsze zmielić, efekt będzie lepszy niż ubijanie

Offline adnage19

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: kawiarka Top Moka | Aeropress | Hario V60-02
  • Młynek: Comandante
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1067 dnia: 11 Luty 2019, 20:49:28 »
Faktycznie nie można myć kawiarki aluminiowej płynem do mycia naczyń? Swoją myje odrobina płynu i nie widzę żadnych zmian wizualnych.

Offline WitekN Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: Różne Bialetti, AP, phin, V60-2, Konewki: Brewista, Tchibo
  • Młynek: Severin 3873, Porlex mini, Fio F4E nano, Xeoleo 50, MYM54, 1Zpresso JE-Plus
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1068 dnia: 15 Luty 2019, 10:58:46 »
Ja swoje aluminiowe myję ludwikiem delikatnie zaraz po zrobieniu kawy i wyglądają jak nowe. Ważne żeby wycierać do sucha po umyciu. I broń Boże do zmywarki, albo innych mocnych detergentów np. Cafiza.

Offline ZELAND Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rocket Giotto Evoluzione2
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1069 dnia: 15 Luty 2019, 16:41:55 »
Ja używam jej rzadko. :)

Po zaparzeniu tylko płucze ciepłą, lub gorącą wodą (bez płynów)   wycieram do sucha papierowym ręcznikiem
 Podobno, wytarcie do sucha zabezpiecza przed kamieniem . :)

Offline terragady

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Moka Express
  • Młynek: Gaggia
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1070 dnia: 17 Luty 2019, 17:49:16 »
Hej, mam pytanko, mam Moke Express 6 filiżankową od Bialetti, na początku wszystko było spoko ale używam jej od niedawna, około 2-3 miesiące. Teraz coraz bardziej zaczyna leciec para/woda z uszczelki podczas parzenia, czy to normalne lub wina użytkownika czy coś z kawiarką się dzieje? Zawsze czyszczę wszystko po przygotowaniu kawy, uszczelka wygląda nienagannie prócz zmiany koloru ale to wiadomo chyba. W czym rzecz? Zaworek ciśnieniowy się nie aktywuje, może on jest uszkodzony?

Offline wasku

  • Wiadomości: 321
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1071 dnia: 17 Luty 2019, 18:17:32 »
A wycierasz do sucha zaraz po umyciu?
¯\_(ツ)_/¯

Offline terragady

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Moka Express
  • Młynek: Gaggia
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1072 dnia: 17 Luty 2019, 18:36:13 »
zostawiam na suszarce, 5 min i jest suche bo mam wilgotność 10% w mieszkaniu ;)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6201
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1073 dnia: 17 Luty 2019, 22:36:27 »
 10% wilgotności? Oczy nie trzeszczą jak mrugasz?
A wracając do pytania to sprawdź gwint. Chyba miałem podobny problem, choć nie do końca rozumiem co to znaczy że leci woda z uszczelki. W kazdyn razie kiedyś mi się lekko odszktalcił gwint zbiornika na wodę, przez co stawiał opór przy dokręcaniu i łatwo było za słabo dokręcić.
« Ostatnia zmiana: 17 Luty 2019, 22:38:57 wysłana przez krystians »

Offline terragady

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Moka Express
  • Młynek: Gaggia
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1074 dnia: 17 Luty 2019, 22:56:47 »
No jest ciężko, taką mamy wentylację dziwną, w sypialni mamy nawilżacz, w lecie jest trochę lepiej ale i tak nie jest ciekawie. Mieszkam w Norwegii.

Po chwili od postawienia kawiarki na płytę jak już zaczyna nabierać wyższej temp woda to tak syczy z gwintu i wydobywa się para i skrapla się i tak trochę tryska. Starałem się mocniej dokręcić ale to nic nie dało, nie chcę dokręcać tak bardzo mocno na siłę bo boję się że coś się odkszttałci czy uszczelka się zepsuje od nadmiernej siły.

Offline domwar

  • Wiadomości: 18
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1075 dnia: 18 Luty 2019, 08:58:05 »
wg mnie  powód jeden z poniższych:
1) za słabe dokręcenie, ale skoro piszesz, że dokręcałeś to raczej ten powód odpada.
2) uszczelka - "wyrobiona",  uszkodzona lub niedokładnie założona. Sprawdź spasowanie uszczelki z filtrem. Czasem pomaga jej odwrócenie.
    Uszczelki gumowe starszego typu częściej się zużywały. Od kilku lat stosuje się silikonowe  - dużo trwalsze.
3) mechaniczne uszkodzenie gwintu, jak pisał już ktoś powyżej. Z tym ciężko będzie coś poradzić. Można próbować dogiąć, poprawić ale skutek może być odwrotny od spodziewanego.
Stawiałbym jednak na coś z uszczelką.

Offline terragady

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Moka Express
  • Młynek: Gaggia
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1076 dnia: 18 Luty 2019, 12:37:57 »
to jest chyba silikonowa uszczelka, jest taka sama jak uszczelki które kupiłem na zapas ale nie wygląda ani sfatygowana ani pęknięta ani nic z tych rzeczy, uszczelkę odwracałem. Przeanalizowałem trochę gdzie może uciekać, na pewno pomiędzy sitkiem a dolnym zbiornikiem, wydaje mi się że sitko jest nie dokładnie dopasowane, rant jakby jest delikatnie wyżej od rantu zbiornika tam gdzie jest uszczelka dociska, nie jest to znaczna różnica ale może? Z tym że nie wiem co miałbym z tym zrobić... Tak jak mówię kawiarka jest prawie nowa. Rozumiem też że jakby kawa była za mocno zmielona bądz za dużo jej to wtedy uruchomił by się zawór bezpieczeństwa a nie by leciało po gwincie?

Offline domwar

  • Wiadomości: 18
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1077 dnia: 18 Luty 2019, 12:52:10 »
Jeśli masz zapasowe uszczelki, to wstaw nową i sprawdź czy sytuacja się powtórzy.

Offline uke7

  • Wiadomości: 97
  • Ekspres: Ascaso Dream i trochę alternatywy
  • Młynek: Aergrind, na celowniku coś do espresso
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1078 dnia: 19 Luty 2019, 20:15:01 »
Może kawiarka trochę niedosuszona? Te wszystkie zakamarki, sitka itp. długo schną i może nie ma to nic do rzeczy, ale kiedy parzę w kawiarce "odstanej", wysuszonej, nic się nie dzieje. Kiedy jednak przyjdzie mi ochota po jednej kawie i wypłukaniu kawiarki parzyć następną, wówczas niemal zawsze trochę wody wydostaje się na zewnątrz - kawiarka "poci się" pod gwintem, czasem przez chwilę sobie posyczy. Dokręcone mocno. Poza tym efektem nic złego się nie dzieje. Może wilgoć na uszczelce i gwincie, po myciu, daje taki efekt.

Offline wasku

  • Wiadomości: 321
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1079 dnia: 23 Luty 2019, 15:00:56 »
Troche się nazbierało tego przez lata, razem 8 sztuk, z czego 4 w domu  [emoji38]
https://i.imgur.com/WfVddE1.jpg
¯\_(ツ)_/¯

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi