Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1069590 razy)

Offline jacek1708

  • Wiadomości: 60
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1695 dnia: 06 Kwiecień 2017, 13:07:04 »
To sposób palenia
Palarnia zmieniła ostatnio miejsce. Nie wiem czy również sprzęt i obsługę ale może to mieć wpływ na technikę i jakość palenia

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1696 dnia: 07 Kwiecień 2017, 17:55:19 »
Przeczytałem całe 114 stron  kawka i czuję, że szykuje się lawina pytań...
Postanowiłem kupić wagę i zweryfikować moje obserwacje. Wciąż nie mogę się zbliżyć do 50ml/25s (mam nadzieję, że to kwestia stopniowej regulacji w graefie cm 800). Tak więc będę ważył i pytał...
Na chwilę obecną chciałbym zapytać ile kawy pakujecie do podwójnego sitka Ascaso? Napisane na nim jest 14g, ale nijak to się ma do sugerowanych w instrukcji 3/4 objętości po ubiciu...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1697 dnia: 07 Kwiecień 2017, 18:51:35 »
Ja w Basicu z bojlerem(nie wiem czy jest to samo sitko) mielę 16,5 grama, ile jest finalnie nie sprawdzałem.

Offline kursor

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: La Pavoni Prof;Flair Espresso Maker;Aeropress
  • Młynek: Commandante Mk3 ; Ceado E5P ; Lido E
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1698 dnia: 07 Kwiecień 2017, 19:24:25 »
Do UNO PROF wsypuję 18 g.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1699 dnia: 08 Kwiecień 2017, 00:46:39 »
Przecież to zależy od kawy. Ciemniej palone kawy są lżejsze w danej objętości. Dlatego włoskie espresso ma w przepisie 14g, a jaśniejszej kawy trzeba zasypać 16-18 aby osiągnąć takie samo wypełnienie sitka.

Offline kursor

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: La Pavoni Prof;Flair Espresso Maker;Aeropress
  • Młynek: Commandante Mk3 ; Ceado E5P ; Lido E
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1700 dnia: 08 Kwiecień 2017, 07:16:26 »
Ja jeszcze nie trafiłem na kawę, której wystarczyłoby 14 g. Nawet do ekonomicznego sitka IMS minimum to 15 g.
W zwykłym minimum to 16 g ale spalenizna dawno przestała mi smakować.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1701 dnia: 08 Kwiecień 2017, 20:53:50 »
Drodzy moi.
Ostatnio postanowiłem się umartwiać (w końcu post mamy). W związku z tym od kilku dni ważę przemiał i espresso. No i wyszło mi że to nie ma sensu. Do sitka (fabryczne Rocket) wchodzi mi 18-21g zależnie od kawy, do filiżanki 39-41g (pijam doppio w filiżance do espresso). Więc bez ważenia mam ratio około 2. Szkoda zachodu. Pewnie gdyby kawa mi nie wychodziła łapałbym się każdej deski ale skoro smakuje...

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1702 dnia: 09 Kwiecień 2017, 00:08:06 »
No i stało się. Mam wagę. W 27 sekund z 16,5g mielonki wyszło 34g naparu. Tamping lekki - praktycznie samym ciężarem tamperka do pierwszego oporu w kawie. Ciastko dość suche, kanałów nie widzę. Z opisu wygląda nieźle, tylko że... Kwas i brak cremy  :sciana: Mam Arca w wersji z termoblokiem. W młynie MA Ariadna.
Ratujcie!

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1703 dnia: 09 Kwiecień 2017, 08:23:37 »
Brak cremy? Temperatura? Ciśnienie?

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1704 dnia: 09 Kwiecień 2017, 08:56:32 »
Sposób palenia też, ale ja stawialbym raczej na trefne ziarno... ziarna  na zdjęciu brzydko wygląda i zapach z tego co @Jacek  pisze  taż nie ten...
« Ostatnia zmiana: 09 Kwiecień 2017, 09:01:49 wysłana przez PiotrekBM »

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1705 dnia: 09 Kwiecień 2017, 09:18:22 »
Brak cremy? Temperatura? Ciśnienie?
Odpowiedź na Twoje pytanie to Ascaso Arc. Nie znam temperatury ani ciśnienia. Ale z tego co mówi @Janusz i użytkownicy, można w tych maszynach zrobic dobre espresso.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1706 dnia: 09 Kwiecień 2017, 09:20:26 »
Może by tak @Janusz mógł wypożyczyć jakiś taki zestaw na kilka godzin? ;)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1707 dnia: 09 Kwiecień 2017, 12:38:17 »
mathos, mi na Basicu wychodzi dobre espresso. I crema jest, i espresso bardzo dobre(i powtarzalne), i ratio odpowiednie... Choć czuję, że dałoby się z tej kawy więcej wyciągnąć. Masz jak spróbować z innym młynkiem? Mi z CM702 nic nie wychodziło, na MSJ nie ma problemów...

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1708 dnia: 09 Kwiecień 2017, 16:55:05 »
Też zaczynam dopatrywać przyczyny w młynku. Jak dobrze pójdzie, to niedługo stanę się posiadaczem Brasilia/Rossi RR55OD i wtedy zobaczymy... Tymczasem CM800 trafił na pchli targ  ;)

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1709 dnia: 09 Kwiecień 2017, 19:50:57 »
Wyszedłem z założenia że trzeba "eliminować" zmienne albo rozłożyć espresso na czynniki składowe,  no tak reguła 4.
   Jak już kupie kawę:  celuje w Ariadnę albo tą nową jej wersję to kawa będzie ok- jako sam materiał, surowiec.
  Młynek mam -mazzer- polecacie- sprawdzony, z forum, przejrzany. Wstępnie go jakoś tam wyregulowałem tzn złapałem zakres między jakimi nastawami trzeba by się poruszać ( na skali jest numeracja 0-9 u mnie jak tarcza jest w określonym miejscu  na nr 6  to mielenie za grube, jak tarcza w tym samym miejscu jest na nr 7 to za drobna mąka wychodzi, więc zakres mniej więcej znam.
  ekspres mam......trzeba go poczyścić tą kafizą i szczotkami ale jest.   Zrobiłem próbę, śmiejcie sie ale  przepuściłem przez PF bez kawy  tak z 0,5 szklanki wody gorącej, po ostudzeniu sprawdziłem czy przejmuje jakiś smak kawy itp, nic nie czuć. Tak czy inaczej do czyszczenia ale przynajmniej wiem że nie wpływa to tak super drastycznie na smak.
  Pozostaje najsłabsze ogniwo: człowiek, chcąc mieć jakiś odnośnik do jakiego smaku - mniej więcej - mam dążyć poszedłem do kawiarni co ma dobre opinie, ok espresso.....poproszę, kawa ta sama co i mi namielili jakiś czas temu do pf, ekspres porządny mają, i po chwili sie dowiedziałem albo raczej utwierdziłem czemu pije kawę z mlekiem i cukrem, KWAS i GORYCZKA.
   Kwas no na poziomie nieco niższym niż sok z cytryny ,goryczka.....eeeeee....koncentrat z grapefruita?
   Jasne że mam smak wypaczony cukrem  ale  to kawa to chyba tak smakować nie powinna?
 Czytając wasze opinie, odczucia, liczyłem że  będzie to fajne odczucie, że taka kawa zrobiona sensownie  będzie pijalna...  nie była, pierwsze kilka siorbnięć testowo, przepłukanie dzioba wodą, otrząśnięcie sie od kwasu i dalej próbujemy czy to kawa zła, czy ja taki niewyrafinowany jestem:)
z dodatkiem mleka 50/50 jakoś z wielkim bólem to wypiłem ale miłe to nie było.
Nie twierdzę że kawiarnia gdzie byłem jest super, popróbuję innych miejsc.
   Nie wiem już co robić:)  jak mam czyścić ekspres ,kombinować z mieleniem  żeby na końcu i tak mieć kwas i gorycz pod ładną cremą?
  Czy prostszym będzie np uzyskanie czegoś sensownego np z kawiarki? i dopiero jak sie okaże że to coś sensownego z dobrej jakościowo i dobrze palonej kawy, dobrze zmielone na mazzerze  co wypłynie z kawiarki  może być gdzieś tam  choćby punktem odniesienia do tego w co mam celować ekspresem?
 No bo ja już głupieje, jak  espresso z kawiarni niby na dobrej kawie itp ma smakować nieco podobnie jak to co ja zrobiłem na brudnym pf z primy biedronkowej ( byle sprawdzić czy w ogóle zasadza działania jest zachowana )  no to ja dziękuje za dobre kawy:)  no to ja już nic nie wiem.


 

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi