Autor Wątek: Odwrócona osmoza - filtry do wody  (Przeczytany 119050 razy)

Offline Tedi_

  • Wiadomości: -9999
  • Ekspres: Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #375 dnia: 03 Kwiecień 2019, 19:44:28 »
Byłem na tegorocznym Euro-Gastro w Nadarzynie. I tam sympatyczny pan  z Brita zaproponował mi do ekspresu głowicę Purity C 0-70 %
(zawór płuczący suwakowy,regulowany by-pass 0-70%,uchwyt mocujący) za jakieś 200 zł oraz filtr PURITY C50 Quell ST za 190 zł.
Ten zestaw podobno wystarcza na ponad 900 litrów wody co daje średnio jakieś 2,5 litra wody dziennie. Do moich 4 kaw dziennie powinno
wystarczyć.

Myślicie że to dobre rozwiązanie?

Ps.Można dokupić jeszcze bajerek w postaci przepływomierza z wyświetlaczem ale to dość droga opcja.
Jak Ciebie interesuje coś niecoś, mam Britę Purity Quell ST 450. Stosuję ją jako 4 filtr. Trzy pierwsze to są typowe 10-cio calowe korpusy z wkładami.


Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Wolność słowa to podstawa, tak samo jak picie kawy z samego rana. Zbanowany.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #376 dnia: 03 Kwiecień 2019, 19:58:02 »
Wymieniam na palę raz do roku - kiedyś szacowałem, że w rok nie osiągnę max zużycia.

Jak "na pałę" to dalej nie wiesz   :). Ta głowica ma by-pass do 70%, czyli powinno się udać zakładane 140 PPM.
Filtr "150" raczej nie będzie pasował do mniejszej głowicy ?
Zakładając wykorzystanie tylko do ekspresu przy zadanej ilości kawy powinno wystarczyć mniejsze rozwiązanie.

A konduktometr nie zmierzy właściwych parametrów wody po zmiękczaczu jonowymiennym.

„Na pałę”, tzn nie zliczam przelanych litrów. Ja się zbliżam do roku od wymiany to mierzę tds (albo twardość testem kropelkowym)- gdyby drastycznie wzrósł względem tego na świeżym filtrze to bym zmienił od razu.
Wydaje mi się, że 50 i 150 są kompatybilne - różnią się tylko wielkością butli. Ja kupiłem 150 bo był w promocji z głowica na All4gastro (głowica fixed 30%).

Co to znaczy, że konduktometr nie zmierzy właściwych parametrów po zmiękczaczu jonowymiennym?

Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 318
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #377 dnia: 03 Kwiecień 2019, 20:07:07 »
Słonego smaku nie czuję, ale podobno jest tak, że część jonów Na zostaje na żywicy uwalniając wcześniej pochwycone jony wapnia które są następnie usuwane podczas płukania wraz z pozostałym chlorem i  niewykorzystaną do regeneracji solą. Dlatego tak istotne jest  dokładne płukanie po regeneracji. Łapiąc Ca,żywica
uwalnia jony Na, ale bez chloru nie są słone, natomiast trudno nie podejrzewać że pomimo znikomych ilości są  niekorzystne dla organizmu.


 :wow2:

Edit Konduktometr zmierzy również rozpuszczone cząstki sodu które nie powodują osadzania się kamienia.
« Ostatnia zmiana: 03 Kwiecień 2019, 20:14:19 wysłana przez yo »

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #378 dnia: 03 Kwiecień 2019, 20:44:20 »
Edit Konduktometr zmierzy również rozpuszczone cząstki sodu które nie powodują osadzania się kamienia.

Zgoda, miernik tds jest miernikiem ilościowym, nie zrobisz nim dokładnej analizy. Natomiast jak cie zrobi z 400 po filtrze 150, to przy tej skali twardości i tak dostajesz przydatne informacje.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3170
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #379 dnia: 03 Kwiecień 2019, 21:10:34 »
Słonego smaku nie czuję, ale podobno jest tak, że część jonów Na zostaje na żywicy uwalniając wcześniej pochwycone jony wapnia które są następnie usuwane podczas płukania wraz z pozostałym chlorem i  niewykorzystaną do regeneracji solą. Dlatego tak istotne jest  dokładne płukanie po regeneracji. Łapiąc Ca,żywica
uwalnia jony Na, ale bez chloru nie są słone, natomiast trudno nie podejrzewać że pomimo znikomych ilości są  niekorzystne dla organizmu.
Coś pochrzaniłeś, ale generanie masz rację. W trakcie zmiękczania żywica wyłapuje jony Ca i Mg zastępując je jonami Na. W trakcie regeneracji zachodzi zjawisko odwrotne.
Chlor jest wyłapywany na filtrze węglowym, bo jest zabójczy dla membrany osmotycznej. Generalnie, jak brak chloru, to rzeczywiście taka woda może nie być słona.

Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 318
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #380 dnia: 03 Kwiecień 2019, 21:39:26 »
Chrzanić lubię prawie tak samo jak kawkować 😀. Chodziło o zasadę działania.

Jeszcze chciałbym zapytać co radzicie zastosować przed Britą żeby uniknąć rudej wody ?

Offline sobota

  • Wiadomości: 278
  • Ekspres: basic / brasilia / linea
  • Młynek: compak k3 / RR55OD / ikej / k30 / guatemala / tm nano
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #381 dnia: 04 Kwiecień 2019, 23:31:45 »
Przed britą  mam zamontowane 4 filtry wstępne - mam straszny stan rur w ulicy. Filtry mam w kolejności 10 mikronów / 5 mikronów / żywica jonowymienna / węgiel wszystko w standardowych na rurowych filtrach 10 cali.  Ta konfiguracja znacząco wydłuża żywotność filtra brity.

Wracając do osmozy;

 linki warte przeczytania dla ciekawych;
https://www.home-barista.com/water/blending-ro-water-on-plumbed-in-espresso-machine-t15793.html
https://www.raindanceh2ostore.com/blog/reverse-osmosis-tds-blending-valve

Najciekawsza co znalazłem i warte zgłębienia to strona 7 - schemat osmozy z bypasem 3M

https://multimedia.3m.com/mws/media/844411O/3mtmwater-filtration-products-tfs450-reverse-osmosis-system-io.pdf

czekam na wasze zdanie budowy 3M i czy warto taka konfiguracje przetestować.


Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 318
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #382 dnia: 05 Kwiecień 2019, 01:34:12 »
Dzięki. Poczytam i się wytreszczę   :taktak:

Miałem na myśli taki nagły atak "rdzawki" po jakichś pracach podłączeniowych czy remontowych,kiedy utrzymuje się malejące z czasem, rude zabarwienie wody. Z moich przemyśleń wynika że najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie zaworu na dolocie wody do Brity i kontrolne otwarcie sąsiadującego kranu. Ale zawsze COŚ może pozostać.I dlatego zastanawiam się czy może jakiś -pojedynczy najchętniej- filtr sznurkowy
 czy węglowy ? Przy uruchamianiu ekspresu 2x24 godz. idzie przeżyć otwieranie i zamykanie jakiegoś ekskluzywnego zaworu  ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #383 dnia: 05 Kwiecień 2019, 01:52:05 »
Jeszcze chciałbym zapytać co radzicie zastosować przed Britą żeby uniknąć rudej wody ?
Mówisz o Bricie purity? Tam na wejściu jest filtr cząsteczek. M.in. po to się zakłada filtr przed ekspresem, aby chronić sprzęt również przed dużymi zanieczyszczeniami.

« Ostatnia zmiana: 05 Kwiecień 2019, 01:56:14 wysłana przez donkiszot »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3170
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #384 dnia: 05 Kwiecień 2019, 07:41:15 »
żywica jonowymienna
Na wodzie z kranu? Przecież jej trwałość jest w takim wypadku żadna.

Offline kolas Mężczyzna

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: Profitec Pro 300, alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, C40 MK3
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #385 dnia: 05 Kwiecień 2019, 12:00:47 »
Przed britą  mam zamontowane 4 filtry wstępne - mam straszny stan rur w ulicy. Filtry mam w kolejności 10 mikronów / 5 mikronów / żywica jonowymienna / węgiel wszystko w standardowych na rurowych filtrach 10 cali.  Ta konfiguracja znacząco wydłuża żywotność filtra brity.

A nie spada Ci ciśnienie na wejściu do Brity po tych 4 filtrach?
Myślę żeby przed swoim BWT też zamontować coś dodatkowego bo w kranie po BWT i tak mam za twardo i za wysoki ppm

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3170
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #386 dnia: 05 Kwiecień 2019, 13:01:25 »
A nie spada Ci ciśnienie na wejściu do Brity po tych 4 filtrach?
Spadek ciśnienia zależy od prędkości przepływu. Przy odwróconej osmozie spadek jest nieznaczny, bo i przepływ mały.

Offline sobota

  • Wiadomości: 278
  • Ekspres: basic / brasilia / linea
  • Młynek: compak k3 / RR55OD / ikej / k30 / guatemala / tm nano
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #387 dnia: 05 Kwiecień 2019, 14:50:25 »
A nie spada Ci ciśnienie na wejściu do Brity po tych 4 filtrach?
Myślę żeby przed swoim BWT też zamontować coś dodatkowego bo w kranie po BWT i tak mam za twardo i za wysoki ppm

mam  za wysokie ciśnienie w instalacji i mam reduktor do 2,5 bara przed filtrami wstępnymi - stabilizuje przy okazji ciśnienie dla pompy ekspresu gdy ktoś inny użyje wody np z kranu.

Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 318
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #388 dnia: 05 Kwiecień 2019, 18:06:42 »
Jeszcze chciałbym zapytać co radzicie zastosować przed Britą żeby uniknąć rudej wody ?
Mówisz o Bricie purity? Tam na wejściu jest filtr cząsteczek. M.in. po to się zakłada filtr przed ekspresem, aby chronić sprzęt również przed dużymi zanieczyszczeniami.

Myślę że resztki takiej rudej zupki potrafią znacznie skrócić żywotność  Brity więc pomyślałem o dodatkowym filtrze cząstek stałych.Miało by to wyglądać
następująco: instalacja domowa zimnej wody-zawór odcinający-filtr ?- Brita -ekspres.

Offline sobota

  • Wiadomości: 278
  • Ekspres: basic / brasilia / linea
  • Młynek: compak k3 / RR55OD / ikej / k30 / guatemala / tm nano
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #389 dnia: 06 Kwiecień 2019, 19:30:06 »
np  taki przed britą i wymina co jakiś czas, 3,7zł to koszt jak zmarnowane 2 szoty.

https://allegro.pl/oferta/ps1-ustm-filtr-do-wody-wklad-10-piankowy-1-mikron-7244390763

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi