Autor Wątek: Odwrócona osmoza - filtry do wody  (Przeczytany 119053 razy)

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #300 dnia: 06 Marzec 2019, 16:12:47 »
Brita Quell.

Hej
Jaki masz ustawiony  bypass ?

30% - mam zafiksowany, taka głowica była w promocji :).

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #301 dnia: 06 Marzec 2019, 16:14:49 »
Cytuj (zaznaczone)
Za większe ciśnienie pewnie trzeba dużo więcej zapłacic.
Dużo - niedużo - 255 złotych. Tyle kosztuje pompa z nastawianym ciśnieniem.

Tzn, że wystarczy mieć mocniejszą pompę, żeby szybciej leciało? Wydajność membrany nie ma znaczenia?

Ja w NanoPadzie mam pompę, żeby zagwarantować jakieś minimalne (albo może optymalne) ciśnienie do filtrowania.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #302 dnia: 06 Marzec 2019, 17:46:40 »
Czemu chcesz kupić osmozę 400 GPD?

Problem jest w tym, że nie do końca się na tym znam, czytam i czytam i nie wiem czy to jest już za dużo czy jeszcze za mało.
Z tego co ogarnąłem dotychczas to:
1. Chcę osmozę, a nie nanofiltracje.
2. Lepiej bezpośrednio ze względu na miejsce w szafce, ale pewnie uda się wcisnąć zbiornik, jeżeli wyjdzie to dużo taniej, a tak samo wydajnie.
3. Będę musiał wymienić baterię w kuchni.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #303 dnia: 06 Marzec 2019, 23:49:06 »
A ta woda z kanu po dzbanku smakuje? Z kawą działa?

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3170
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #304 dnia: 07 Marzec 2019, 03:07:19 »
Wyglada spoko. Jest na stronie napisane:
„Realna, testowana wydajność systemu to 1.1 litra wody uzyskany w ciągu 1 minuty.”
Brzmi niewiarygodnie. 1,1 l/min to 418GPD. A to wymagałoby idealnych warunków - patrz niżej. A ta osmoza nie ma pompy, więc myślę, że coś pozmyślali. A tak w ogóle, to mam złe doświadczenia z firmą Global Water - gość od pomocy technicznej wyraźnie nie chciał być pomocny i odsyłał po tę pomoc do sprzedawczyni, a ta biedna dziewczyna nie bardzo rozumiała o co ją pytam. W efekcie kogoś poprosiła o pomoc, ten ktoś ją zbył i odpowiedział niezgodnie z faktami, a ja straciłem cierpliwość i kupiłem dokładnie to, co chciałem u konkurencji.

Tzn, że wystarczy mieć mocniejszą pompę, żeby szybciej leciało? Wydajność membrany nie ma znaczenia?
Nie do końca. Sytuacja jest raczej odwrotna - wydajność (nominalna) membrany jest podawana w pewnych (raczej trudnych do spełnienia) warunkach - temperatura wody 25 *C i ciśnienie 3,4 bar. Jeśli woda ma temperaturę 10*C (o co zimą nietrudno), przepływ przez membranę spada do 60%. Żeby to skompensować, ciśnienie powinno wynieść 5,5 bara, a tego bez pompy zrobić się nie da.

Przy ciśnieniu 7 barów w temperaturze 10*C membrana ma 125% nominalnej wydajności. Tyle wyciśniesz i nic więcej.
« Ostatnia zmiana: 07 Marzec 2019, 03:24:38 wysłana przez Krakus »

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #305 dnia: 07 Marzec 2019, 07:57:55 »
Wyglada spoko. Jest na stronie napisane:
„Realna, testowana wydajność systemu to 1.1 litra wody uzyskany w ciągu 1 minuty.”
Brzmi niewiarygodnie. 1,1 l/min to 418GPD. A to wymagałoby idealnych warunków - patrz niżej. A ta osmoza nie ma pompy, więc myślę, że coś pozmyślali.
Nie przyglądałem sie szczegółowo. W każdym razie Nanopad ma pompę i z nią osiąga ten 1 litr/min.

Cytuj (zaznaczone)
A tak w ogóle, to mam złe doświadczenia z firmą Global Water - gość od pomocy technicznej wyraźnie nie chciał być pomocny i odsyłał po tę pomoc do sprzedawczyni, a ta biedna dziewczyna nie bardzo rozumiała o co ją pytam. W efekcie kogoś poprosiła o pomoc, ten ktoś ją zbył i odpowiedział niezgodnie z faktami, a ja straciłem cierpliwość i kupiłem dokładnie to, co chciałem u konkurencji.
Ja mam zgoła inne doświadczenia - zarówno sprzedaż jak i pomoc techniczna były bardzo spoko. Nie dzwoniłem z jakimiś trudnymi pytaniami, ale we wszystkim co trzeba pomogli.

Cytuj (zaznaczone)
Tzn, że wystarczy mieć mocniejszą pompę, żeby szybciej leciało? Wydajność membrany nie ma znaczenia?
Nie do końca. Sytuacja jest raczej odwrotna - wydajność (nominalna) membrany jest podawana w pewnych (raczej trudnych do spełnienia) warunkach - temperatura wody 25 *C i ciśnienie 3,4 bar. Jeśli woda ma temperaturę 10*C (o co zimą nietrudno), przepływ przez membranę spada do 60%. Żeby to skompensować, ciśnienie powinno wynieść 5,5 bara, a tego bez pompy zrobić się nie da.

Przy ciśnieniu 7 barów w temperaturze 10*C membrana ma 125% nominalnej wydajności. Tyle wyciśniesz i nic więcej.

Nie chcąc się doktoryzować w tym temacie ;), na przyszłość, żeby osiągnąć np. 4 litry / min i mieć rozsądne warunki (czyli takie, że filtruje dobrze ale nie jak do akwarium czy laboratorium) do filtrowania dla membrany, to jak duży system potrzebuję, zakładając, że chcę mieć wersję bez zbiornika? Szukam parametrów: wydajność membrany lub membran, pompka (moc - jeśli to ma znaczenie).

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3170
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #306 dnia: 07 Marzec 2019, 12:25:17 »
żeby osiągnąć np. 4 litry / min i mieć rozsądne warunki
Raczej bez szans. To musiała by być osmoza na 1500GPD. Jedynie zbiornik (ale to, jak wiesz, ma też swoje wady).

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #307 dnia: 07 Marzec 2019, 20:37:08 »
Tu jest taka: https://sklep.osmoza.pl/osmoza-2000-gpd-p-1302.html

Jest tam napisane:
„Realna, testowana wydajność przedstawionego systemu:

2880 l/doba (2 litry na minutę)
warunki testu:
temperatura wody: 18°C
zasolenie 650 ppm
ciśnienie: 4 atm
twardość wody: 0°N”

Ma to sens? Jak te testowe parametry odzwierciedlają to co możemy dostać z wodociągów miejskich? Temperatura w zimie na pewno jest niższa, do 10 st C spada spokojnie, twardość 0 implikuje jakiś mocny filtr odwapniający wcześniej.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3170
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #308 dnia: 08 Marzec 2019, 10:25:18 »
Parametry na wejściu wskazuję na to, że użyli zmiękczacza wody (działa tak samo, jak zmiękczacz w zmywarce, regenerowany solą), natomiast nie wiem, skąd wzięli 18*C.

Wyniki działania RO są bardzo zależne od ciśnienia. I to nie tylko wydajność, ale i jakość wody na wyjściu. Pompa jednak jest najlepsza.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #309 dnia: 08 Marzec 2019, 18:30:39 »
Mi by idealnie pasował taki bezobsługowy boks jak Nanopad (zestaw filtrów, pompa i elektronika sterująca), ale taki dający ze 4 razy więcej wody czystej w jednostce czasu. I właśnie nanofiltracja a nie osmoza - po co oczyszczać do zera, żeby ponownie (wątpliwie jak tu piszecie) mineralizować.

Jest Jumbopad, ale on nie ma aż tak większej wydajności w stosunku do nano. Może się rynek rozkręci i coś wymyślą. Ja będę chciał montować coś za około 2 lata.

A może wiecie o takim urządzeniu i mi coś polecicie?

Jakby się takie coś udało skręcić DYI to też wchodzi w grę. Zastanawiam się po co elektronika w tym wszystkim? Zlicza przepływ i uruchamia cykl płukania membrany co jakiś czas?

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3170
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #310 dnia: 08 Marzec 2019, 18:52:30 »
Zastanawiam się po co elektronika w tym wszystkim?
Można osmozą ładnie posterować:
  • Utrzymywać cały czas wodę w membranie (wyschnięcie membrany jest zabójcze),
  • Płukać membranę co jakiś czas (albo co jakąś ilość wody),
  • Zrzucać wodę zaraz po uruchomieniu osmozy do ścieku (ta na początku ma wysoki TDS),
  • Sygnalizować, jak przychodzi pora wymienić filtry (na czas albo na ilość wody).
Mało?

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #311 dnia: 08 Marzec 2019, 22:11:18 »
    Zastanawiam się po co elektronika w tym wszystkim?
    Można osmozą ładnie posterować:
    • Utrzymywać cały czas wodę w membranie (wyschnięcie membrany jest zabójcze),
    Tego nie wiem jak u mnie jest, ale jeśli reklamują jako bezobsługowe to pewnie jest. Z drugiej strony zalecili mi restart (wtedy płucze) co 2-3 dni.

    Cytuj (zaznaczone)
    • Płukać membranę co jakiś czas (albo co jakąś ilość wody),
    Po pobraniu sporej ilości wody płucze membranę, wiec mam.

    Cytuj (zaznaczone)
    • Zrzucać wodę zaraz po uruchomieniu osmozy do ścieku (ta na początku ma wysoki TDS),
    Jeżeli masz na myśli moment otwarcia wylewki, to sam zrzucam trochę bo różnice nawet w smaku czuć. Więc tego nie mam.

    Cytuj (zaznaczone)
    • Sygnalizować, jak przychodzi pora wymienić filtry (na czas albo na ilość wody).
    To podobno mam, ale jeszcze nie pikało.
    Cytuj (zaznaczone)
    [/list]
    Mało?

    No Ok, trochę tych funkcji jest. Ciekawe czy są na to kity do uruchomienia. Bo od początku do zaprojektowania to mnie przerasta - elektronik ze mnie żaden.

    Offline siewcu Mężczyzna

    • Wiadomości: 5087
    • Ekspres: LaPa EP
    • Młynek: Aergrind
    Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
    « Odpowiedź #312 dnia: 09 Marzec 2019, 10:10:17 »
    Jak ktoś ma możliwość, a koszty są wysokie(delikatnie mówiąc) to polecam Akvo w tej bardziej rozbudowanej wersji. Tak, wiem, że pytając o cenę lepiej siedzieć ale różnica w smaku kawy jest ogromna... Między kranówą a tym jest kosmiczna przepaść, ba - nawet między tą a podstawową wersją Akvo jest wyczuwalna różnica. Byłem na cuppingu, próbowaliśmy tego samego zalanego kranówą i wodą z obu wersji Akvo. 3 różne kawy...

    Offline pj.w Mężczyzna

    • Ojciec Chrzestny
    • Wiadomości: 3461
    • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
    • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
    Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
    « Odpowiedź #313 dnia: 09 Marzec 2019, 10:13:57 »
    Siędzę Siewcu :)
    Ile kosztuje?

    Offline rubin Mężczyzna

    • Wiadomości: 1646
    • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
    • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
    Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
    « Odpowiedź #314 dnia: 09 Marzec 2019, 10:35:04 »
    No właśnie, ciagle słyszę Akvo i Akvo. A nikt jakoś tu ceny nie podawał. Poproszę strzelić kwotą.

     


    Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi