Autor Wątek: Dream PID vs UNO PID  (Przeczytany 789 razy)

Offline m_arcin

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Ascaso Dream PID, Hario V60
  • Młynek: Eureka Atom 60E, Comandante C40
Dream PID vs UNO PID
« dnia: 15 Wrzesień 2022, 13:47:45 »
Mam bardzo proste pytane, ponieważ na papierze oba ekspresy spełniają moje oczekiwania:

Za co dopłacam, wybierając UNO?

Piję tylko espresso ( zazwyczaj 4, czasami 6 ), a liczy się dla mnie stabilna, kontrolowana temperatura, możliwość prostej regulacji ciśnienia, oraz licznik. Wybrałem też konstrukcję opartą o termoblok, ponieważ po pierwsze w boilerze woda dłużej stoi, co uważam za mniej higieniczne, a po drugie boiler zawsze musi podgrzać całą zawartość, co uważam za mniej efektywne energetycznie. Odpowiedź na to pytanie pozwoli mi ustalić, czy różnica w cenie jest uzasadniona w MOIM przypadku, stąd to, co do tej pory znalazłem na forum nie do końca mi pomogło.
« Ostatnia zmiana: 15 Wrzesień 2022, 13:54:04 wysłana przez m_arcin »

skansen

  • Gość
Odp: Dream PID vs UNO PID
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Wrzesień 2022, 14:37:51 »
Podzespoły Dream PID i UNO PID są takie same, inna jest obudowa. Większa obudowa UNO mieści też większy zbiornik wody.

Dream jest bardziej stylowy, UNO bardziej ergonomiczny. Jeśli zamierzasz używać wagi to jest to argument za UNO.

Te ekspresy nie mają licznika. Mają za to shot-timer. Shot-timer wyświetla informacyjnie czas ekstrakcji. W ekspresach tych programuje się objętość shota (a nie czas).
« Ostatnia zmiana: 15 Wrzesień 2022, 14:53:35 wysłana przez skansen »

Offline m_arcin

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Ascaso Dream PID, Hario V60
  • Młynek: Eureka Atom 60E, Comandante C40
Odp: Dream PID vs UNO PID
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Wrzesień 2022, 14:46:18 »
Nie mają licznika czasu, ale mają licznik wolumetryczny, co mi wystarcza. Wagi użyję tylko kilka razy to kalibracji, potem już nie będzie mi się chciało, jeżeli shot-timer nie będzie się drastycznie rozjeżdżał. Dziękuję bardzo za informację o wnętrznościach, bo to w zasadzie odpowiada na moje pytanie w 100%.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4812
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Dream PID vs UNO PID
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Wrzesień 2022, 14:56:11 »
Wszystko co poniżej się zgadza.
Dodam tylko, że obudowa też ma swoje znaczenie. DREAM PID ma spód z ręcznie polerowanego aluminium. Po krótkim czasie będą już na nim widoczne ślady po wodzie i po mleku. Ale za to można tę podstawę wypolerować i będzie jak nowa. UNO PID jest w całości wykonany ze stali nierdzewnej - polerowana stal nierdzewna lub lakierowana proszkowo. Nie ma śladów po wodzie, kawie i mleku. Wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką.
Druga sprawa - elektryczny podgrzewacz filiżanek. Na pewno dużo bardziej efektywny jest on w modelu UNO PID ponieważ płyta grzewcza jest podklejona pod cienką blachę ze stali nierdzewnej a nie pod kilkumilimetrową pokrywę z odlewu aluminium.
Reszta bebechów taka sama.
Kwestia ceny...Ekspresy DREAM PID na stronie naszego sklepu funkcjonują obecnie w dwóch cenach. Te które są dostępne od ręki na magazynie lub w zaplanowanej na wrzesień dostawie są jeszcze w cenie dotychczasowej tj. wyjściowej 5290,00 zł minus rabat. Te które są w produkcji zamówionej w sierpniu są w nowej cenie 5640,00 zł minus rabat. UNO PID nie mam już żadnego na magazynie. Te z nowej dostawy będą już w nowych cenach - cena wyjściowa 5990,00 zł minus rabat.
M.in. stąd w tej chwili tak duża różnica w cenie między ekspresami DREAM PID a UNO PID. Tak więc korzystniej jest brać to co jest na magazynie czyli DREAM PID. ;)
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

skansen

  • Gość
Odp: Dream PID vs UNO PID
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Wrzesień 2022, 19:24:54 »
Nie mają licznika czasu, ale mają licznik wolumetryczny
Licznik - za słownikiem PWN  - to przyrząd pomiarowy wskazujący wartość mierzonej wielkości jako wynik jej całkowania lub sumowania w pewnych odcinkach czasu.
Jeśli więc już upierać się na pisanie o liczniku, to mają licznik czasu - shot-timer.

Shot-timer wyświetla informacyjnie czas ekstrakcji.

W tych ekspresach ustawia się (programuje) objętość shota. Funkcja ta nazywana jest programowaniem wolumetrycznym.

Niektóre ekspresy mają natomiast licznik zrobionych kaw, zużytego prądu itp. Uno/Dream tej funkcji nie mają.

Offline GrzegorzS

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Ascaso Uno Pid , V60
  • Młynek: Graef CM 800; Eureka Mignon
Odp: Dream PID vs UNO PID
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Wrzesień 2022, 22:06:16 »
Ze swojej strony mogę dodać, że shot-timer świetnie się sprawia i mocno ułatwia przygotowanie powtarzalnego naparu. Podgrzewacz filiżanek działa swietnie . Swoja drogą mam już swojego Uno PID od kilku miesięcy i każdego dnia go zachwalam  :taniec:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi