Autor Wątek: Co po życiu wypełnionym automatem??  (Przeczytany 15315 razy)

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Co po życiu wypełnionym automatem??
« Odpowiedź #150 dnia: 02 Listopad 2020, 10:18:15 »
Ale młynek, co dozuje, jest ważny, bo cały proces upraszcza.
Upraszcza, ale nie zwalnia z analizy co się robi. To dalej nie jest automat. Przemiał jest najważniejszy, a to można uzyskać również na ręcznym młynku.
Czy te młynki mielą prosto do portafiltra?
Podstawiam i leci?
Mignon Specialita mieli do kolby. Podstawiasz, dociskasz i młynek mieli.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Co po życiu wypełnionym automatem??
« Odpowiedź #151 dnia: 02 Listopad 2020, 10:45:48 »
Ważyć? Po co? Oczu nie masz? ;-) Masz być powtarzalny, a nie precyzyjny co do ułamka grama.
Jak lubisz robić kawę na oko to sobie rób, ale nie namawiaj do tego innych. Nie bez powodu ciągle pojawia się temat ważenia dozy i uzysku. Bez tego nie ma powtarzalności. Zajmij się może robieniem sobie kawy byle jak, a nie wprowadzasz zamęt.

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Co po życiu wypełnionym automatem??
« Odpowiedź #152 dnia: 02 Listopad 2020, 10:56:26 »
Myślę, że autor mocno błądzi i jeśli chce po prostu podnieść jakość picia, a jednocześnie zachować prostotę obsługi.
Może warto zacząć od lepszej kawy? Zainwestować trochę srebrników i popróbować świeżą kawę z palarni na forum.
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline jarrro

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Nivona stary model , Chemex , Aeropres
  • Młynek: najtańszy
Odp: Co po życiu wypełnionym automatem??
« Odpowiedź #153 dnia: 02 Listopad 2020, 12:00:04 »
Błądzę... Powiadasz. Nie można błądzić, jeśli się wie, czego się chce. Na przeszkodzie stoi może nie żona, a sprawna Nivona.  Moja małżonka jak większość ludzi nie jest smakoszem idealnej kawy odwarzonej, ubitej sercem i puszczonej ze stoperem w garści. Ja chętnie się podejmę się tej zabawy. Tymczasem espresso pożegnałem, uśmiechnąłem się do chemexa, co dzień rano doza świeżo zmielonej kawy w tanim młynku elektrycznym z Tchibo, co robi masę pyłu, oczywiście dobra włoska kawa, tak, wiem, z palarni są lepsze, no i smakuje mi. Nie wstydzę się tego, że jestem mało wymagający. Gdy zasypiam, śni mi się goła Anna z domu Lelit...

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Co po życiu wypełnionym automatem??
« Odpowiedź #154 dnia: 02 Listopad 2020, 12:09:24 »
@jarro rozbawiłeś mnie, tak pozytywnie się uśmiecham, dziękuję  :mrgreen:
W rewanżu rozkładówka z Anną dla Ciebie  :jezyk:

Później nie trzeba mierzyć i ważyć, ani mieć stopera, ja widzę ile powinno być w mojej filiżance kawy aby mieć te 25g, widzę jak leci kawa czy za wolno czy za szybko, po mysim ogonie, nie obchodzi mnie czy trwało to 23 czy 27 sekund ;-)

Dobrego dnia  :kawa:

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Co po życiu wypełnionym automatem??
« Odpowiedź #155 dnia: 02 Listopad 2020, 14:45:38 »
Jak lubisz robić kawę na oko to sobie rób, ale nie namawiaj do tego innych. Nie bez powodu ciągle pojawia się temat ważenia dozy i uzysku. Bez tego nie ma powtarzalności. Zajmij się może robieniem sobie kawy byle jak, a nie wprowadzasz zamęt.

Żonie zachciało się kawy, więc wyciągnąłem wagę i zrobiłem test sięgając do puszki kilka razy: 14.5, 14.3, 14.4, 14.3, 14.8g. Może faktycznie powinienem miarkę zmienić, bo walnąć się o całe dwa ziarenka kawy (0.3g) to trochę wstyd... ;-)

Wagę oczywiście warto mieć - ale tylko do kontroli. Ważne jest żeby patrzeć ile jest w pf przed ubiciem i po ubiciu, jak przebiega ekstrakcja i co jest w filiżance. 

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi