Autor Wątek: Automat bez mleka  (Przeczytany 4417 razy)

Offline tres8

  • Wiadomości: 14
Automat bez mleka
« dnia: 17 Wrzesień 2020, 23:11:53 »
Witam,

Chciałbym prosić o poradę w sprawie wyboru automatu (bez mleka). Decyzja jest podyktowana absolutnym brakiem czasu (dzieci). Najlepiej żeby ekspres nie wymagał zbyt dużo czasu na utrzymanie go w czystości. Kawa którą miałby serwować to głównie mała czarna.

Pozdrawiam,

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Automat bez mleka
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Wrzesień 2020, 08:32:44 »
Melitta Solo

https://www.konesso.pl/search.php?text=ekspres+do+kawy+melitta+solo&gclid=CjwKCAjwkoz7BRBPEiwAeKw3q5ABqzdKM4y-sNbZmtbg4eVvQ6snmECEwR4ReWSp7QrbjWsyq0uVoRoCq-4QAvD_BwE

tylko czy jest sens kupować bez spieniania mleka?

gdy rok temu kupowałem dla moich rodziców - różnica w cenie była albo 300 albo 500zł - nie pamiętam dokładnie...
przy różnicy w cenie ok 50zł - nie ma to już raczej uzasadnienia
Never Give UP †

Offline tres8

  • Wiadomości: 14
Odp: Automat bez mleka
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Wrzesień 2020, 12:23:29 »
Melitta Solo
Dziękuję za odpowiedź.

Widzę, że Melitta ma w ofercie 2 ekspresy do kawy czarnej:
- Purista
- Solo

tylko czy jest sens kupować bez spieniania mleka?
Natomiast jest też wersja ze spieniaczem:
- Solo & Milk

Tą wersję sugerujesz?
« Ostatnia zmiana: 18 Wrzesień 2020, 13:17:15 wysłana przez tres8 »

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Automat bez mleka
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Wrzesień 2020, 12:43:37 »
Pytanie czy do w kwesti automatu i bez mleka nie lepiej po prostu wziąść ekspres kapsułkowy. Różnica w cenie wystarczy na bardzo długo na pokrycie różnicy kawa w paczce vs kawa w kapsułce. A z utrzymaniem czystości będzie trochę łatwiej.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Automat bez mleka
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Wrzesień 2020, 12:46:06 »
Zerknij na np. Wilfa Uniform (młynek) + do tego phin. Jeszcze może być czajnik z ustawieniem temperatury np. Tchibo.  Pewnie teraz bardziej przemawia Ci automat, ale ktoś musi czasami coś w nim porobić: głównie przeczyścić.

Offline tres8

  • Wiadomości: 14
Odp: Automat bez mleka
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Wrzesień 2020, 13:14:48 »
Dziękuję za odpowiedzi. Doceniam różne propozycje ale zdecydowanie ma to być automat. Może posiadać spieniacz do mleka. Ekspres kapsułkowy raczej odpada.

De'Longhi ma serie ekspresów Magnifica. Jak one się mają w porównaniu do Solo & Milk?

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Automat bez mleka
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Wrzesień 2020, 18:21:22 »
Mam Delonghi Magnifica S. Śmiało możesz kupić. Tani i naprawdę wytrzymały. Bez awarii wytrzymał u mnie 4.5 roku. Robił 4 kawy dziennie a od święta 12. Potem kupiłem zestaw uszczelek do automatu zaparzającego i bloku zaparzania. W sumie 3 uszczelki + silikon spożywczy. Koszt około 40zł. Wymieniłem sam w 15 minut. Ekspres robi kawę jak nowy :D.

Polecam używać do niego wody źródlanej Żywiecki Kryształ lub Primavera. Można dokupić sobie filtr wody. Gratis otrzymasz jeden z ekspresem. Od razu po zakupie należy ustawić temperaturę parzenia na max. Stopień mielenia kawy na max 3 lub mniej. Ja używam 1 ;).

Dla mnie ogromnym plusem w nim jest najcichszy młynek w klasie automatów do 2500zł. Dziecko od niemowlaka, do dziś (ma 4 lata) i żona śpią smacznie podczas gdy ja o 5 rano robię w nim kawę przed pracą.

Dla porównania Krupsy w tej klasie potrafią przyprawić o zawał hukiem jaki produkują podczas mielenia.

Szybko się nagrzewa. Raz w tygodniu należy wyjąć zaparzacz i przepłukać go. Tyle.  W tej cenie chyba lepszego nie da się kupić. Raz na jakiś czas odkamienić. Ekspres sam Ci powie kiedy. Radko się to robi. Max raz na 3-4 miesiące w zależności od wody. Ekspres sam się odkamienia. My musimy tylko wg instrukcji zapodać mu w odpowiedni sposób preparaty.

W razie jakichkolwiek pytań, służę.
« Ostatnia zmiana: 18 Wrzesień 2020, 19:40:30 wysłana przez lukaszt2004 »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Automat bez mleka
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Wrzesień 2020, 20:56:13 »
Akurat mój tata kupił dla siebie Melittę solo. Chciał do czarnej kawy, małą i prostą automatyczną maszynę, bez żadnych bajerów. Możliwe, że wkrótce coś o niej więcej napiszę. Wg mnie jest lepsza od magnifici, której używałem w gościach pod wzgledem zaparzania, bo efekt jest bardziej skoncentrowany, bliższy espresso. Można z ok 12 g kawy zrobić 25 g naparu w 17 sekund, przy ziarnach, które miałem. (Mieszanka Czorna z palarni Blend. Podobny czas na dość mocno palonej Tanzanii od Gorana, którą dostałem jako testowy wypał). Czorna wyszła ok, Tanzania wyszła trochę bardziej kwaskowo. Ale można było to poprawić dłuższą ekstrakcją na ok. 35 g

Mój tata robi sobie przeważnie koło 60 g


Ekspres ma regulację:
- temperatury zaparzania - 3 pozycje (poprzez menu),
- dozy 3 stopnie ok. 8, 10 , 12 g (przycisk na froncie) gdy używa się średnio palonych kaw z palarni,
- stopnia zmielenia (płynna, 3 oznaczenia grubości),
- wielkości od 25 do 250 g.  Ustawienie jest wygodnym pokrętłem z przodu u góry po lewej. Jest ok 30 pozycji, kręcąc czuje się delikatne przeskoki, małe kroki co ok 5 g dla najmniejszych ilości kawy.
- wysokości wylewki od kilku centymetrów do kilkunastu, mieści się spokojnie wysoka szklanka z Ikei, dla lubiących dolać kawę do mleka.

Mój tata jest zadowolony.

Purista różni się głównie wyciszeniem młynka, dodaniem jednego przycisku i troszkę zmienionym designem.

A z utrzymaniem czystości będzie trochę łatwiej.
W Meliccie solo wyjęcie i wymycie pod kranem grupy zaparzającej, to 10 sekund roboty. Wątpię czy jakiś kapsułkowiec można tak łatwo wymyć.
« Ostatnia zmiana: 18 Wrzesień 2020, 22:02:15 wysłana przez krystians »

Offline tres8

  • Wiadomości: 14
Odp: Automat bez mleka
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Wrzesień 2020, 21:09:24 »
Purista różni się głównie wyciszeniem młynka, dodaniem jednego przycisku i troszkę zmienionym designem.
Powoli skłaniam się ku marce Melitta.

A co sądzicie o modelu Passione? Wiem, że miało być bez mleka ale podobno jeśli nie używa się Cappuccinatore w tym ekspresie to nie ma przypomnienia o czyszczeniu. A dla gości zawsze można wtedy przygotować jakąś kawę z mlekiem. Ekspres ten wypada dość korzystnie cenowo.

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Automat bez mleka
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Luty 2021, 19:51:19 »

- wielkości od 25 do 250 g.  Ustawienie jest wygodnym pokrętłem z przodu u góry po lewej. Jest ok 30 pozycji, kręcąc czuje się



Czy przekręcając pokrętłem, ekspres wyświetla ilość kawy w ml jaka zostanie wyprodukowana, czy robi się to na czuja?
« Ostatnia zmiana: 07 Luty 2021, 19:54:47 wysłana przez lukaszt2004 »

Offline tres8

  • Wiadomości: 14
Odp: Automat bez mleka
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Styczeń 2022, 14:16:07 »
Po trochę ponad roku od zakupu ekspresu Melitta Passione nie jestem z niego zadowolony. Nie chodzi tutaj o smak kawy bo ona jest jak dla mnie ok ale o awaryjność. Ekspres zdążył się już zepsuć 6 czy 7 razy. Pompa, uszczelki i nie weim co dokładnie jeszcze. Mimo, że naprawy są jeszcze wykonywane na gwarancji to i tak jest to bardzo uciążliwe i czasami trwa do 2 tygodni. Przy ostatniej naprawie dowiedziałem się, że ekspres ma ok 2000 kaw na liczniku (po około roku od zakupu).

Czy ekspresy innych producentów są tak samo awaryjne?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Automat bez mleka
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Styczeń 2022, 14:49:51 »
Może kwestia egzemplarza albo serii? Mój tato ma już półtora roku Melittę Caffeo Solo i nic się z nią nie działo złego. Natomiast sąsiad ma Phillipsa i co chwilę na serwisie.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Automat bez mleka
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Styczeń 2022, 14:55:52 »
Przerobiłeś automat to może czas na coś innego, znajomi z innym modelem też krótko obcowali - podobne problemy. Może też trzeba o niego odpowiednio dbać (czyścić).

Offline tres8

  • Wiadomości: 14
Odp: Automat bez mleka
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Styczeń 2022, 15:07:16 »
Może też trzeba o niego odpowiednio dbać (czyścić).
Mam twardą wodę i przez to do ekspresu zawsze trafia woda z dzbanka filtrującego. Ekspres ustawiony na twardszą wodę niż ta z dzbanka (testowana papierkiem) żeby częściej odkamieniać. Zaparzacz też regularnie czyszczony. Mam wrażenie, że jakość produktów mocno poszła w dół.
Myślałem o zmianie na Nivonę (ma dobre opinie na forum odnośnie eksploatacji) ale podobno wewnątrz to to samo co Melitta.

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1138
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Automat bez mleka
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Styczeń 2022, 15:12:36 »
Może faktycznie kwestia modelu i wody.
U żony w pracy 2 albo 3 Melity Solo od zeszłego roku, chodzą non stop.
 Wiadomo jak używa się sprzętu w pracy, jeden dba, drugi ma wywalone...
Odpukać działają bez zarzutu.

Edit.
Wiem że to bez znaczenia, ale pijacie aż po 5-6 kaw dziennie?


Witam, witam i o zdrowie pytam!

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi