Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1054340 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4845 dnia: 02 Styczeń 2022, 09:25:17 »
Bąbelki mogą powstać z powodu zbyt dużego dystansu między filiżanką a ujściem kawy. W przypadku wylewek, wystarczy jakiś drobiazg w środku PF, by zaburzyć przepływ kawy i wywołać generację bąbelków.

Offline Tadzik

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Lelit Elizabeth, Aeropress GO
  • Młynek: Eureka Mignon XL, Hario Slim PLUS
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4846 dnia: 02 Styczeń 2022, 23:45:25 »
Zbliżyłem szklankę ku pf i rzeczywiście jest lepiej, było tylko parę małych bąbelków. Dzięki

Offline dinuś

  • Wiadomości: 61
  • Ekspres: Kawiarki Bialetti, Hario V60-02, Phin, Mara X
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4847 dnia: 05 Styczeń 2022, 16:44:45 »
Witajcie,

Co może być przyczyną mokrego ciastka?
Mara X, 18g kawy, ekstrakcja z pre około 25s., napar 38g, krema piękna, cętkowana. Odpinam kolbę po około 30 minutach a w niej mokre ciastko, po mocniejszym uderzenie wyskakuje całe. Macie jakieś pomysły co jest tego powodem?

Pozdrawiam
d

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4848 dnia: 05 Styczeń 2022, 17:23:41 »
Jeśli wyskakuje całe, to w czym problem?

Za mała doza w sitku, niesprawny zawór 3-drożny, za mała temperatura grupy bywa przyczyną takich problemów.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4849 dnia: 05 Styczeń 2022, 18:56:30 »
Za mała doza, zbyt drobny przemiał.
 

Offline dinuś

  • Wiadomości: 61
  • Ekspres: Kawiarki Bialetti, Hario V60-02, Phin, Mara X
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4850 dnia: 05 Styczeń 2022, 19:24:17 »
Człowiek uczy się całe życie. Pierwsze co mi przyszło do głowy to za gruby przemiał. :ups:
OK, dziękuję za rady. Jutro kolejne próby.

Offline jjack

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
  • Młynek: Lelit William pl71
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4851 dnia: 08 Styczeń 2022, 00:16:45 »
Cześć, jestem zupełnym laikiem, który od paru tygodni próbuje zrobić dobrą kawę.
Niby wydaje się, że wychodzi ona dobra, jednak po prostu chciałbym lepiej zgłębić temat, dlatego mam parę pytań, no i liczę, że coś podpowiecie.

Posiadam Lelit Elizabeth i Lelit William pl71.

1. Przy robieniu kawy zauważyłem, że czas robienia espresso według miarki, czyli 30ml zajmuje dużo krócej niż powinno.
Co może być powodem? Za grubo zmielona kawa ? Jest ustawione aktualnie na 4. Espresso się robi w jakieś 12 sekund, a z tego co czytałem idealny czas to 25-30 sekund.

2. Kolejna kwestia - czy istnieją jakieś standardowe ustawienia mielenia kawy w tym młynku do espresso?
Czy to też może jest tak (tak przeczuwam), że każda inna kawa to indywidualne ustawienia mielenia?

Oglądając film na yt: FODor1Z6oBY to tutaj zrobienie dwóch espresso zajmuje 40 sekund - to jest poprawny czas ?

Sorry za pytania z tzw. du.y :) no i dzięki za odpowiedź!

Temperatura jaką mam ustawioną to 96 stopni.

« Ostatnia zmiana: 08 Styczeń 2022, 00:22:46 wysłana przez jjack »

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1011
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4852 dnia: 08 Styczeń 2022, 09:17:26 »
Skoro espresso jest gotowe w 12 sekund to kawa jest zmielona dużo za grubo, to na pewno, ale...

Nie napisałeś ile tej kawy użyłeś aby to espresso zrobić, a to ważne. Kawę należy ważyć przed zrobieniem espresso. Mielisz do sitka ile potrzebujesz i trzymasz się jednej dozy przy kolejnych próbach. Samą dozę dobierasz odpowiednio do sitka którym dysponujesz. Dobrze jest też ważyć kawę podczas ekstrakcji bo 30ml to nie to samo co 30g. Ważymy zatem dozę jak i uzysk. Na początek warto się trzymać zasady, doza 18g -> uzysk 36g, czyli ratio 1:2. Później będzie można kombinować bo ratio może w dużym stopniu wpływać na smak gotowego espresso.

Co do czasu to nie jest to główny wyznacznik tego czy kawa będzie dobra. Te 25-30 sekund to jakiś tam punkt wyjścia, ale jedna kawa może wyjść dobrze w 23s, a inna w 32s. Tu nie ma reguły, kawę przygotowujesz tak żeby Tobie smakowała, a nie żeby była gotowa w 25s ;)

Standardowe ustawienia pod espresso? "Zmiel tak żeby było dobrze" to chyba jedyne co można powiedzieć ;) Każda kawa może wymagać innego stopnia mielenia, ta sama kawa może wymagać korekty mielenia dzień po dniu, ta sama kawa kupiona w odstępach czasu to nie ta sama kawa ;) Mielenie zawsze trzeba dobrać tu i teraz.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4853 dnia: 08 Styczeń 2022, 09:30:57 »
Cześć, jestem zupełnym laikiem, który od paru tygodni próbuje zrobić dobrą kawę.
Tu: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=10089.0

Offline jjack

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
  • Młynek: Lelit William pl71
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4854 dnia: 08 Styczeń 2022, 11:12:25 »
Skoro espresso jest gotowe w 12 sekund to kawa jest zmielona dużo za grubo, to na pewno, ale...

Nie napisałeś ile tej kawy użyłeś aby to espresso zrobić, a to ważne. Kawę należy ważyć przed zrobieniem espresso. Mielisz do sitka ile potrzebujesz i trzymasz się jednej dozy przy kolejnych próbach. Samą dozę dobierasz odpowiednio do sitka którym dysponujesz. Dobrze jest też ważyć kawę podczas ekstrakcji bo 30ml to nie to samo co 30g. Ważymy zatem dozę jak i uzysk. Na początek warto się trzymać zasady, doza 18g -> uzysk 36g, czyli ratio 1:2. Później będzie można kombinować bo ratio może w dużym stopniu wpływać na smak gotowego espresso.

Co do czasu to nie jest to główny wyznacznik tego czy kawa będzie dobra. Te 25-30 sekund to jakiś tam punkt wyjścia, ale jedna kawa może wyjść dobrze w 23s, a inna w 32s. Tu nie ma reguły, kawę przygotowujesz tak żeby Tobie smakowała, a nie żeby była gotowa w 25s ;)

Standardowe ustawienia pod espresso? "Zmiel tak żeby było dobrze" to chyba jedyne co można powiedzieć ;) Każda kawa może wymagać innego stopnia mielenia, ta sama kawa może wymagać korekty mielenia dzień po dniu, ta sama kawa kupiona w odstępach czasu to nie ta sama kawa ;) Mielenie zawsze trzeba dobrać tu i teraz.

Właśnie tak myślałem, mieli się 8g na pojedyncze Espresso, więc jest ok.
Przestawiłem na 2, zobaczymy jaki będzie efekt!
Dzięki za porady! Będę dawał znać.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4855 dnia: 09 Styczeń 2022, 00:41:30 »
Ale zacznij swoje przygody z espresso od podwójnego -- będzie łatwiej uzyskać fajne efekty.

Offline jjack

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
  • Młynek: Lelit William pl71
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4856 dnia: 12 Styczeń 2022, 23:09:12 »
Czemu lepiej od doppio albo dwóch espresso?

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 439
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4857 dnia: 13 Styczeń 2022, 07:58:54 »
Pojedyncze sitko jest trudne do opanowania.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4858 dnia: 13 Styczeń 2022, 21:10:20 »
Po prostu podwójne sitko jest bardziej optymalne do utworzenia prawidłowego ciastka, a co za tym idzie poprawnej ekstrakcji. Czyli w skrócie łatwiej nauczyć się i uzyskiwać poprawną i powtarzalną kawę, na podwójnym sitku.

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4859 dnia: 18 Styczeń 2022, 23:00:08 »
Czemu lepiej od doppio albo dwóch espresso?

Nie wiemy czemu tak jest,  ale tak jest.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi