Autor Wątek: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa  (Przeczytany 120896 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4977
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #330 dnia: 03 Grudzień 2020, 22:50:59 »
Kamień w bojlerze?

Offline MarVald

  • Wiadomości: 256
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #331 dnia: 03 Grudzień 2020, 22:54:22 »
hmmm ekpres mam od września i używam filtrów. Czy aby nie za szybko? Zaczynam powoli żałować, że zacząłem pytać ;)
« Ostatnia zmiana: 03 Grudzień 2020, 22:57:57 wysłana przez MarVald »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4977
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #332 dnia: 03 Grudzień 2020, 23:06:14 »
Objawy się zgadzają. Rozgrzany metal rozszerza się bardziej niż kamień, więc coś trzeszczy.

Offline MarVald

  • Wiadomości: 256
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #333 dnia: 03 Grudzień 2020, 23:30:00 »
No to już miałby Marę odkamienić? W instrukcji mówią o roku. Wychodziłoby, że filtry to pic na wodę fotomontaż :/ Filtr Lelita od nowości zamontowany :/ Jak nie odkamienię to rozumiem, że się zniszczy?
@Michał - dasz radę skomentować? :)

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #334 dnia: 04 Grudzień 2020, 07:44:18 »
Filtr ma określoną wydajność. Nominalną wydajność 35l lub 70l należy skrócić zgodnie z tabelką z ulotki jeśli woda jest bardzo twarda.

Najlepiej gdyby ktoś obejrzał ekspres na miejscu i pomógł Ci ocenić sytuację. Serwis może mieć problem z odtworzeniem tych sytuacji, jeśli coś robisz w sposób niestandardowy...

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 862
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #335 dnia: 04 Grudzień 2020, 07:55:53 »
Zaczynając od pierwszego pytania:

- dioda przestaje u mnie migać też w okolicach 15 minuty, w trybie X, niezależnie od ustawienia I - 0 - III. Jednak czekam minimum te 25 minut, do momentu gdy wskaźnik ciśnienia spada w okolice 0,5 BARa. Temperatura musi się jeszcze ustabilizować. Elementy ekspresu rozgrzać, w tym ciężka grupa. Dotykiem nie odczujesz różnicy 5*C w jej temperaturze ale dla samej kawy będzie miała znaczenie. Najczęściej nie zbliżam się do ekspresu przez 30 minut od uruchomienia. Zresztą robienie espresso przy ciśnieniu 2-3 BAR, a takie jest w momencie, kiedy dioda przestaje mrugać, jest bez sensu, bo oznacza to, że w bojlerze jest zbyt wysoka temperatura. PID w Marze jest tak zaprogramowany by mocno podbić temperaturę po zimnym starcie by skrócić czas rozgrzewania.

- ekspresy z bojlerami będą syczeć, strzelać, szumieć, mruczeć i jęczeć. Często nawet po odkamienianiu więcej. W momencie włączenia ekstrakcji PID w MarzeX szybko podbija temperaturę by zapewnić stabilność temperaturową do kolejnych strzałów. Da się wtedy słyszeć wyraźny szum, mimo zagłuszającego działania pompy. Wszystko widać na wskaźniku ciśnienia. Jeśli rośnie to oznacza, że grzałka pracuje.

@MarVald wg Twoich opisów Mara działa dobrze. Niedługo przejdzie Ci chęć do nadmiernej analizy i pozostanie czysta przyjemność użytkowania.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1064
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #336 dnia: 04 Grudzień 2020, 08:37:53 »
W mojej opinii ekspres działa poprawnie tak jak napisał Kekacz.
Tak jak skansen napisał filtry mają określoną wydajność i jeśli używasz od września to teoretycznie od października możesz działać z filtrem ale tak jakby go nie było bo już nie spełnia swojej funkcji. Myślę jednak, że ekspres nie jest zakamieniony bo musiałbyś mieć naprawdę mega twardą wodę.
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5336
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #337 dnia: 04 Grudzień 2020, 09:10:48 »
Wcześniejszy problem:

Czy wajcha przy grupie dalej chodzi Ci tak miękko, płynnie, tak jak na początku użytkowania ekspresu, bez żadnych zgrzytów i skoków, jak po maśle?
》tertium non datur《

Offline MarVald

  • Wiadomości: 256
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #338 dnia: 04 Grudzień 2020, 09:14:18 »
@Kekacz - wielkie dzięki za informację :) wreszcie mam prównanie z innym użytkownikiem :) Zdaję sobie sprawę z tego, że ten kawał metalu musi się rozgrzać :) Dlatego byłem zaskoczony informacjami w instrukcji, która w tym aspekcie wprowadza niejako w błąd w moim odczuciu :)

@Michał - napisałem, że ekspres od początku na filtrze a mam go od chyba 30/09, ale to był skót myślowy i nie oznaczało, że na tym samym bo litraż przerobiłem i mam obecnie drugą sztukę :)

Offline MarVald

  • Wiadomości: 256
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #339 dnia: 04 Grudzień 2020, 09:16:44 »
Czy wajcha przy grupie dalej chodzi Ci tak miękko, płynnie, tak jak na początku użytkowania ekspresu, bez żadnych zgrzytów i skoków, jak po maśle?
Wydaje mi się, że nie jest tak płynnie, ale była Cafiza i jak kupię smar to przesmaruję :) Nie ma tarcia/szurania jak podczas płukania, ale jest blisko tego co było.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5336
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #340 dnia: 04 Grudzień 2020, 09:59:54 »
Tak nie musi być u Ciebie,  jak u mnie, ale może warto wyeliminować tę kwestię...

Ja tę płynność wajchy już sobie odpuściłem. Ale jest tak, jak odkamienię (teraz systematycznie, co 3m, środkiem cafetto, dla mnie rewelka!) ekspres (wczoraj to akurat zrobiłem i miałem Ci zasugerować, ale @WS mnie uprzedził) wajcha  chodzi, jak to wcześniej ująłem, jak po maśle, jak nowa. Mija ok tydzień i zaczyna ciężej, ale nie zawsze. Są momenty, że znowu wraca do płynności. Tak na chłopski rozum, wg mnie to wina osadzania się kamienia w grupie (czasem go wyrzuci i jest okay,  a potem znowu się nagromadzi, nie wiem?) a tym samym na grzałce w bojlerze, bo po odkamienianiu nie dochodzą  przez jakieś czas żadne trzaski z bojlera podczas startowania... i tak od prawie 2 lat.
« Ostatnia zmiana: 04 Grudzień 2020, 10:04:55 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline MarVald

  • Wiadomości: 256
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #341 dnia: 04 Grudzień 2020, 10:41:47 »
@GostRado - dzięki za sugestie :) Co do środka odkamieniającego to niestety Lelit nie pozostawia wyboru użytkownikowi bo tylko Pully Liquid Descaler jest dozwolony oficjalnie. No u mnie z płynnością wajchy pojawił się problem po użyciu Cafizy, ale wtedy inni użytkownicy wyjaśnili mi tą zależność przy grupach E61:)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5336
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #342 dnia: 04 Grudzień 2020, 11:00:12 »
Cafiza, tak... następna bolączka

Chodziło mi o trzaski dobiegające z bojlera, że kamień się wtrąca mimo filtracji.
》tertium non datur《

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #343 dnia: 04 Grudzień 2020, 11:14:40 »
Miałem Marę-X ponad miesiąc, na co dzień używam małego DB (Elizabeth). Większość używanych przeze mnie ekspresów z bojlerami, jeśli nie wszystkie wydawała z siebie od czasu do czasu jakieś delikatne, ledwo ledwo słyszalne dźwięki. Nigdy mi to nie przeszkadzało, ale od znajomych wiem, że jak są sami w domu i pracują koło ekspresu to coś tam słyszą... Nawet jak bojlery nie są zakamienione. Oczywiście nie przesądzam, że każdy ekspres z bojlerem musi to robić.
Teraz mam w kuchni ekspres z termoblokiem - on nie wydaje żadnych dźwięków, za wyjątkiem pompy podczas ekstrakcji. Ale nie dziwi mnie to w ogóle - wszak w bojlerze podgrzewana jest woda, zmienia się ciśnienie, w grupie E61 cyrkuluje woda. Nie doszukiwałbym się w tym niczego dziwnego.

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #344 dnia: 04 Grudzień 2020, 11:25:21 »
- dioda przestaje u mnie migać też w okolicach 15 minuty, w trybie X, niezależnie od ustawienia I - 0 - III.

Ja dziś zmierzyłem czas nagrzewania w trybie standardowym, średnia temp. (czyli oba przełączniki na zero). Dioda przestała migać po 30min. (dodatkowo praktycznie w tym momencie włączyła się pompa na 1-2 sekundy)


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi