Autor Wątek: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?  (Przeczytany 35806 razy)

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #15 dnia: 04 Październik 2019, 21:20:48 »
Jeśli zdecydujesz się na zakup Ceado to proponuję przez jakiś czas jeszcze nie pozbywać się Niche. Podejrzewam, że dopieru w praktyce ocenisz co bardziej Ci odpowiada, czy młynek z hoperem czy jednak SD. Hoper z timerem to wygoda... ale pod warunkiem, że przywykniesz lub znajdziesz pasujący Ci sposób na jego podstawową wadę, czyli zalegającą przez noc kawę. O ile w trybie SD może nawet działać nieźle, o tyle z zasypanym hoperem już tych resztek nie wyjmiesz, więc albo trzeba je rano wyrzucić albo parzyć. Szczerze to sam się zastanawiam co lepsze w domowych, mało przerobowych, warunkach, szczególnie przy 1-2 kawach w ciągu dnia. Z chęcią też dowiedziałbym się co wybierzesz, no chyba że zostaną oba :).

Offline s_biela

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: Demoka 783, Bieletti Venus
  • Młynek: i-mini czarne aluminim
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #16 dnia: 05 Październik 2019, 15:01:08 »
Ja wiem, ze to nie żadna nowość, ale nie zastanawiałeś sie czasem nad Mahlkonig Vario? Zastanawiam się, który ma lepsze żarna...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #17 dnia: 06 Październik 2019, 09:03:17 »
Vario? Raczej Peak... ;)

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #18 dnia: 31 Grudzień 2019, 10:48:11 »
Czy są może do Ceado jakieś mniejsze hoppery niż 250 g ?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #19 dnia: 31 Grudzień 2019, 10:54:46 »
Nie. Trzeba zrobić własny albo pożyczyć od Mazzera itp.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5290
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #20 dnia: 04 Grudzień 2020, 19:44:04 »
@fill

Prawie koniec czyszczenia e37S. Żarna już czekają w blokach startowych  :D Panel sterowania już zamontowany. Według mnie ręczne czyszczenie plus odkurzacz przynosi najlepsze efekty. Chyba że jest utrudniony dostęp do zadzior i komory. W 37S po łatwym odkręceniu śrub (oprócz tej malutkiej w gardzieli 😠) wszystko masz na wierzchu, a najważniejsze, że nawet jeśli wyjmiesz żarna, to nie ma to wpływu na zmianę ich położenia, będą w tym samym miejscu, co wcześniej!

Edit :
Jeszcze inne znalazłem
« Ostatnia zmiana: 04 Grudzień 2020, 20:04:40 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5290
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #21 dnia: 06 Grudzień 2020, 12:31:45 »
Nie. Trzeba zrobić własny albo pożyczyć od Mazzera itp.

Są do kupienia, ale za absurdalnie ciężką kasę, niektóre dochodzą do 500€, ale trzeba obiektywnie przyznać, że są nieziemsko piękne, a czy espresso będzie lepiej smakowało?!
« Ostatnia zmiana: 06 Grudzień 2020, 12:41:21 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5290
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #22 dnia: 01 Styczeń 2021, 12:21:03 »
Co trzymiesięczne czyszczenie Ceado 37S. Ostatnie mielenie zostało wykonane w śladowych ilościach ziaren, co może być mylące. Zdjęcia zrobiłem specjalnie przed potraktowaniem go odkurzaczem.
Zdjęcia:
Nr 1. Dziubek wylotu przy blaszce zawsze po mieleniu dozy jest zapchany.
Nr 2 Otwór wylotowy z komory do dziubka po mieleniu dozy też jest zapchany.
Nr 3 Komora z dolnym żarnem, które zaraz zdemontuje i wyczyszczę.
Nr 4 Żarno górne z regulacją stopnia mielenia, które także zdemontuje i wyczyszczę.
Nr 5 Przydatne narzędzia Wery i Knipexa oraz widelczyk, drewniany szpikulec do szaszłyków, szczoteczki do zębów z cienkim włosiem i pędzelki. Poręczna latereczka też jest przydatna.

Edit:
Zdjęcie nr 6 blaszka i widelczyk w akcji.
Zdjęcie nr 7 elektronika działa, więc czas na montaż.
Zdjęcie nr 8 te szczypce-klucz Knipexa rozmiar 150 są idealne do demontażu i montażu żaren.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 2021, 13:35:18 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5290
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #23 dnia: 09 Styczeń 2021, 11:13:58 »
"Trzeba oddać hołd Ceado e37S w kwestii znikomej retencji: czas mielenia na tym ustawieniu żaren 5,5s, pierwsze i drugie mielenie 20,1g, a dzisiaj trzecie 20,0g"

Teraz to dopiero jestem w szoku! Jak "dogadałem" się z obecną kawką na Ceado, to zrobiłem w sumie dziewięć przemiałów w ustwionym czasie 5,5s. Oto uzyskana waga w poszczególnych mieleniach:
1》20,1g
2》20,1g
3》20,0g
4》20,1g
5》20,0g
6》20,0g
7》20,0g
8》20,0g
9》20,0g
 :wow2:
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #24 dnia: 09 Styczeń 2021, 13:42:48 »
Retencja jakaś tam zawsze jest, bo komorę żaren i wylot zamyka blaszka antyzbrylacza (bardziej anty-statyka), trochę kawy zostaje tuż za tą blaszką. Ale w E37S najważniejsza jest idea on-demand. Ceado coś nowego szykuje: młynek ma automatycznie wymiatać wszystkie pyły w trakcie przygotowania kawy do każdego shota. Też będzie to on-demand (praca z pełnym hopperem) ale już bez retencji.

Młynki E37 mają tę zaletę, że w samej komorze żaren nie ma jak się gromadzić zleżała, stara kawa.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5290
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #25 dnia: 09 Styczeń 2021, 17:42:06 »
trochę kawy zostaje tuż za tą blaszką.

Z poprzedniego mielenia, która zostanie wyrzucona w następnym mieleniu. Ta niewielka część nieświeżej, szczególnie po nocy, mielonki ląduje w kubku mojej żony, która zawsze z rana mieli sobie pod zalewajkę. Taki fux 🙂
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2021, 19:24:59 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #26 dnia: 17 Styczeń 2021, 18:39:15 »
W niniejszym wątku wpisy @GostRado zrobiły furorę i wywołały sporą dyskusję. Żeby nie być gołosłownym, sprawdziłem dokładniej to, co robię z kawą. Wziąłem kawę, sitko IMS 12-18g w NPF, młynek jak w tytule, choć przedtem też MSJ. Z tym ostatnim zaskoczyło mnie to, że faktycznie dość trudno ułożyć kawę w sitku tak, by coś tam się nie przechlapało w postaci rozbryzgów z kanałów. Ale to wiadomo, stare to i z ręcznym dozownikiem. Jest jak jest. Spoglądając na dno sitka, zauważyłem że kawa spływa zeń nierównomiernie (abstrahując od kanałów pojawiających się sporadycznie). Co to znaczy? Wygląda to tak, że na osi północ-południe kawa pięknie spływa z dziurek sitka. Na osi wschód-zachód ewidentnie jest inaczej: widać sporo odsłoniętych dziurek, tym więcej im bliżej krawędzi sitka; barwa kawy jest ciemniejsza niż na osi północ-południe czyli wolniej postępuje tutaj ekstrakcja.

Podobnie sprawa wygląda z E37S. Co najciekawsze: nie za bardzo pomagało mi tu użycie "sputnika" od @Valerii, bo wciąż na dnie sitka widoczne były te dwie osie, znacząco różniące się szybkością i efektywnością ekstrakcji (ale może za słabo nim mieszałem). Zmieniłem nieco tryb pracy z portafiltrem i młynkiem... Zwykle stawia się PF w odpowiednim miejscu i czeka, aż młynek wyrzuci nam odpowiednią ilość kawy do sitka. Młynek wyrzuca tę kawę w ściśle określony sposób. E37S ma dość szeroki "dzióbek" -- kawa spada z tej pochylni prawdopodobnie tak, że na osi wschód-zachód jest jej więcej niż na osi północ-południe. A może zasada tego zjawiska jest nieco inna? Tak czy owak, wziąłem NPF i ustawiłem go tak, by uchwyt dotykał obudowy młynka z lewej strony. Uruchomiłem motor, po czym obracałem uchwytem NPF, na koniec dozowania "lądując" z nim po prawej stronie obudowy.

Efekt jest spektakularny. Nie ma kanałów a z dna sitka równomiernie spływa piękny lejek. Nie trzeba do tego żadnego dodatkowego działania ze specjalnymi sprzętami. Idealną materializacją tego eksperymentu byłoby zainstalowanie w młynkach karuzeli pod wylotem zmielonej kawy ;).

W dawnych czasach, gdy królowały nam młynki MSJ czyniono podobnie. Przynajmniej ja tak robiłem, ale zauważyłem to u niejakiego Fritza Storma, dość uznanego baristy. Stawiało się PF na widełkach młynka ale niekoniecznie prostopadle do frontu młynka. W miarę "wajchowania" dozownikiem, obracało się PF tak, by równomiernie wypełnić przestrzeń sitka kawą.
« Ostatnia zmiana: 17 Styczeń 2021, 18:46:50 wysłana przez Antonio »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5290
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #27 dnia: 17 Styczeń 2021, 19:43:13 »
Młynek wyrzuca tę kawę w ściśle określony sposób. E37S ma dość szeroki "dzióbek" -- kawa spada z tej pochylni prawdopodobnie tak, że na osi wschód-zachód jest jej więcej niż na osi północ-południe.


Widać osiowanie ekstrakcji na moich filmikach bez użycia LDT. @Henry też pisał, jak układa się mielonka podczas mielenia z Ceado. A niektórzy zarzucali mi manipulację, "premiując" przy okazji minusowaniem. Konkludując: robiąc  @Antonio dystrybucję tak jak Ty lub przy użyciu WDT otrzymamy pożądane efekty w filiżance. Teraz mam fajną kawkę i z LDT ekstrakcja jest w porządku plus smaczne espresso.


"Idealną materializacją tego eksperymentu byłoby zainstalowanie w młynkach karuzeli pod wylotem zmielonej kawy."

Też tak myślę.

Obecnie nie mielę bezpośrednio do pfa, a do Acaia Portafilter Dosing Cup. Przy okazji ważę dozę. Samo przesypanie przez odwrócenie zmienia ułożenie drobin a potem w kolbie LDT i jestem usatysfakcjonowany rezultatem w filiżance.
« Ostatnia zmiana: 17 Styczeń 2021, 20:24:30 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #28 dnia: 18 Styczeń 2021, 10:00:43 »
Pomyliłem się i nie sprawdziłem, bo to nie w niniejszym wątku była ta dyskusja  :doh:.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5290
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #29 dnia: 18 Styczeń 2021, 17:20:22 »
Pomyliłem się i nie sprawdziłem, bo to nie w niniejszym wątku była ta dyskusja

Nic nie szkodzi, Andrzeju. Zapewniam Cię, że Twoje cenne opinie zostaną zauważone i co najważniejsze "skonsumowane".
« Ostatnia zmiana: 18 Styczeń 2021, 18:17:53 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi