Autor Wątek: Pierwsza kolba, ale jaki młynek? Fiorenzato, Macap, Mazzer, Eureka, Ceado? 10k  (Przeczytany 3940 razy)

Offline marcinj

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evolution R
  • Młynek: Ceado E37J
Witajcie,

mam nadzieję, że ten post nie będzie potraktowany jako powielenie wielu innych tematów z podobnymi pytaniami, choć w różnych konfiguracjach... W niedługim czasie (plany to marzec) kupię zestaw ekspres HX plus młynek. O ile ekspresy już mam ograniczone do Bezzera TOP/TOP PID, ECM Technica IV Profi oraz Rocket Mozzafiato R, o tyle co do młynka dalej mam problem. Początkowo miałem brać F4 Nano. Oglądałem na żywo, bardzo mi się spodobał i o ile wiem, jest to ekspres wystarczający do użytku domowego (5-6 kaw dziennie max). Potem zacząłem oglądać dużo recencji z Whole Latte Love (oraz innych) i właściwie zacząłem się zastanawiać nad Eureką Atom, Ceado 6P (choć tutaj odstrasza mnie trochę manualna regulacja ustawienia czasu mielenia), Fausto czy jakimś Macapem, może Mazzer?

Zależy mi na pamięci, bo chcę móc zaprogramować czas mielenia, a nie tylko korzystać z opcji ręcznej. Cenowo początkowo chciałem dać max 2k za młynek, ale powiedzmy, że do tych 3500 mogę nagiąć budżet. Powyżej już mnie moja kobieta wyrzuci z domu ze sprzętem;)

Kawy tylko espresso/mleczne, żadnych alternatyw. Nie potrzebuję zatem łatwego przestawiania grubości mielenia czy pojemnika. Zależy mi na jakości mielenia, cichej pracy (Atom?), łatwości czyszczenia (jak to mówią żarna odseparowane od gwintów?) oraz programowaniu i jestem w stanie jakoś odpuścić "ładny wygląd" F4 (kwestia gustu oczywiście).

Za wszelkie cenne uwagi dziękuję i pozdrawiam
Marcin

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3462
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pierwsza kolba, ale jaki młynek? Fiorenzato, Macap, Mazzer, Eureka, Ceado? 10k
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Grudzień 2018, 18:13:38 »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10598
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pierwsza kolba, ale jaki młynek? Fiorenzato, Macap, Mazzer, Eureka, Ceado? 10k
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Grudzień 2018, 18:20:41 »
Ceado 6P (choć tutaj odstrasza mnie trochę manualna regulacja ustawienia czasu mielenia)
Jest to elektroniczna regulacja. Timery ustawia się w banalny sposób, dodając lub odejmując tyle "czasu" ile chcemy (wielokrotność 0.1s). W młynkach z wyświetlaczem jest to zwykle nieco trudniejsze. W moim E37S, żeby zmienić ustawienie timera, muszę wejść w menu, wybrać opcję, zmienić wartość, zatwierdzić... W E6P po prostu zmieniam ustawienie w zależności od tego, czy chcę czas wydłużyć czy skrócić -- moim zdaniem prościej i przyjemniej się nie da. Dostęp do tej funkcji jest bardzo bezpośredni i szybki.

Nie wiem czy nie trafiłeś gdzieś na ślady starej wersji tych młynków: w dużych obudowach z potencjometrami?
« Ostatnia zmiana: 29 Grudzień 2018, 18:52:56 wysłana przez Antonio »

Offline burlap

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: DB, AP
  • Młynek: Specialita
Odp: Pierwsza kolba, ale jaki młynek? Fiorenzato, Macap, Mazzer, Eureka, Ceado? 10k
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Grudzień 2018, 20:39:42 »
Eureka Specialita też ma po prostu cztery dotykowe przyciski (doza pojedyncza/podwójna oraz +/-) i reguluje się na bieżąco co 0,1 sek. - bez wchodzenia do menu, zatwierdzania itp. Ze zdjęć wynika, że Atom i Olympus mogą mieć podobnie, tylko przyciski nie są dotykowe.

Offline marcinj

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evolution R
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Pierwsza kolba, ale jaki młynek? Fiorenzato, Macap, Mazzer, Eureka, Ceado? 10k
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Grudzień 2018, 22:57:34 »
Dziękuję za odpowiedzi. Faktycznie, test Ceado E6P na WLL jest sprzed 4 lat... na tym teście kręci się śrubkami poniżej mocowania portafiltra. Rozumiem, że obecnie wygląda to inaczej? Jakiej wersji zatem szukać jeśli chodzi o E6P - V2?

EDIT: na stronie Ceado faktycznie jest już inny model, bez regulacji tymi śrubkami.

« Ostatnia zmiana: 29 Grudzień 2018, 23:02:47 wysłana przez marcinj »

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Pierwsza kolba, ale jaki młynek? Fiorenzato, Macap, Mazzer, Eureka, Ceado? 10k
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Grudzień 2018, 23:36:27 »
Osobiście używam Fausto (to w rzeczywistości Eureka jakby Zenith 65). Regulacja timera jest bardzo wygodna (przyciski +/-). Wygląda dobrze z ekspresami typu Rocket (nierdzewna na połysk) - tu ma duży WAF (wife acceptance factor). Śruba do regulacji bardzo wygodna, w czyszczeniu też bez problemu. Po jakimś czasie zaczął trochę brylić (można z tym powalczyć).

Z perspektywy czasu kupiłbym go ponownie lub mocno zastanowiłbym się nad Ceado E6P - z tego co tu na Forum poczytałem to jest lepszy jeśli chodzi o niebrylenie, cichszy i dużo szybszy. Ale na Fausto nie narzekam.

krzwysz

  • Gość
Odp: Pierwsza kolba, ale jaki młynek? Fiorenzato, Macap, Mazzer, Eureka, Ceado? 10k
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Grudzień 2018, 00:15:38 »
Mam sporo do czynienia z Nuova Simonelli MDX. Przemiał równy i szybki, regulacja łatwa i precyzyjna. Nie zbryla, trochę śmieci. Nie trzeba kombinować z WDT czy z dyskami poziomującymi. Dobrze współpracuje z Linea Classic. Programowanie czasowe, powtarzalność wagowa poniżej +/- 0.5g przy celowaniu w 18g.

Do domu moim zdaniem lepszym pomysłem jest coś pod single dosing, ale jak chcesz zmaksymalizować prostotę obsługi to gastro też OK.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Pierwsza kolba, ale jaki młynek? Fiorenzato, Macap, Mazzer, Eureka, Ceado? 10k
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Grudzień 2018, 15:20:37 »
MDX to chyba tez Eureka Zenith.

krzwysz

  • Gość
Odp: Pierwsza kolba, ale jaki młynek? Fiorenzato, Macap, Mazzer, Eureka, Ceado? 10k
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Grudzień 2018, 18:58:20 »
MDX to chyba tez Eureka Zenith.

Pewnie tak, ale Zenitha nie znam więc głowy nie dam czy są jakieś różnice czy nie.

Offline marcinj

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evolution R
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Pierwsza kolba, ale jaki młynek? Fiorenzato, Macap, Mazzer, Eureka, Ceado? 10k
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Grudzień 2018, 08:59:18 »
Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Z pewnością wybiorę coś z młynków, które zaproponowaliście. Jestem przekonany, że każdy z nich będzie mielił kawę pod dobre espresso.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1797
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Pierwsza kolba, ale jaki młynek? Fiorenzato, Macap, Mazzer, Eureka, Ceado? 10k
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Grudzień 2018, 14:50:09 »
Widzę myśłałeś nad F4 nano, ja zamieniłem go na Eurekę Zenith i według mnie warto dopłacić do Eureki, mają bardzo dobry sposób regulacji.

Offline marcinj

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evolution R
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Pierwsza kolba, ale jaki młynek? Fiorenzato, Macap, Mazzer, Eureka, Ceado? 10k
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Styczeń 2019, 08:32:52 »
A jak z głośnością i czyszczeniem? Jest cichy jak Atom?

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Pierwsza kolba, ale jaki młynek? Fiorenzato, Macap, Mazzer, Eureka, Ceado? 10k
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Styczeń 2019, 21:45:20 »
Mam sporo do czynienia z Nuova Simonelli MDX. Przemiał równy i szybki, regulacja łatwa i precyzyjna. Nie zbryla, trochę śmieci. Nie trzeba kombinować z WDT czy z dyskami poziomującymi. Dobrze współpracuje z Linea Classic. Programowanie czasowe, powtarzalność wagowa poniżej +/- 0.5g przy celowaniu w 18g.
Mam ten sam młynek, ale musiałem usunąć antyzbrylacz, bo zapychał młynek. Czyszczenie banalnie proste. Zmiana ustawień też. Po czyszczeniu nie trzeba ustawiać młynka na nowo. To prawda nie jest cichy, bo jest mocny. Ale żarna 64 mm robią swoje. Jak do domu to ma trochę dużą retencję. Kilka gram zostaje w kanale i żarnach. U mnie pijamy ok 20 espresso dziennie jak w małej kawiarni, więc to nie problem. Ale jeżeli ktoś pija 2 - 3 espresso rano to może być problem. Z reguły rano pierwszy shot idzie na capu, a następne dopiero na espresso.

Offline marcinj

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evolution R
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Pierwsza kolba, ale jaki młynek? Fiorenzato, Macap, Mazzer, Eureka, Ceado? 10k
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Styczeń 2019, 10:20:40 »
Pierwsza sprawa - gdyby trzeba przenieść temat do innej kategorii (Młynki), to bardzo proszę i przepraszam za kłopot. Druga sprawa - Fiorenzato (nawet 64) odrzucam przez czyszczenie i ustawianie żaren po każdym czyszczeniu. W grę wchodzą teraz tylko Ceado (E6P i E37J), Fausto, Eureka Zenith 65 albo Atom 60/65/75 (czy warto dopłacać do Atoma 75 do domu?). Ten E37J to już mocno naciągany budżet, ale podoba mi się z wyglądu i dlatego rozważam. Aczkolwiek wtedy cena podobna jak Atom 75, a tu już większe żarna... Wyżej już nie chcę iść, wiadomo jestem wśród pasjonatów i odpowiedź "jak masz pieniądze to warto ;)" zawsze pasuje do każdego hobby (sam bym Wam polecał dopłacać w kwestii rowerów, bo to akurat moja pasja ;)). Natomiast gdzieś trzeba powiedzieć stop, bo inaczej skończę z DB i Ceado E37S czy MK. Przesiadam się z automatu Boscha (którego nie mam już od kilku miesięcy, bo padł), znam też smak kawy z Jury C5 od rodziców. Jestem przekonany, że do moich potrzeb każdy z wyżej wymienionych młynków, wraz z HXem oraz nauką przygotowania kawy, pozwoli na uzyskanie o niebo lepszego espresso.

Offline kyeelt

  • Wiadomości: 71
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP MN Poprzednio: La Pavonii Europiccola
  • Młynek: Ceado E37J Poprzednio: Barazza Sette 270
Odp: Pierwsza kolba, ale jaki młynek? Fiorenzato, Macap, Mazzer, Eureka, Ceado? 10k
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Styczeń 2022, 15:36:52 »
Ceado e37j troche mi zbryla, ale dosłownie nic nie trafia poza grupę.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi