Autor Wątek: Młynek Kazak  (Przeczytany 110033 razy)

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Młynek Kazak
« Odpowiedź #540 dnia: 15 Czerwiec 2019, 19:46:28 »
@Valerii, mam szybką wersję, prawda? ;)

Nie widzę na razie żadnej wady. Użyłem go wprawdzie tylko 3 razy, ale nietrudno zauważyć, że mamy do czynienia z bardzo solidną konstrukcją. Mielenie do dripa ustawiłem na razie na pozycji jednego, całego obrotu czyli na 0. Fajne w tym rozwiązaniu, zastosowanym przez Valeriego jest to, że nie trzeba niczego specjalnego robić, by zmienić ustawienie żaren. Nie trzeba luzować nakrętki jak w Kinu, nie trzeba odkręcać słoiczka i liczyć kroków jak w komesiu. Po prostu obracamy tylko dwa główne cylindry obudowy względem siebie i tyle...

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Młynek Kazak
« Odpowiedź #541 dnia: 15 Czerwiec 2019, 20:15:07 »
Ten sposób regulacji to ewidentne usprawnienie.
Możesz przetestować twarde ziarenka mielone na drobnych ustawieniach: jak w bardziej tradycyjnych przepisach Aeropress, czy nawet espresso? Jeżeli młynek nie będzie zmieniać ustawień w trakcie mielenia to znaczy, że ten nowy mechanizm Kazaka to super sprawa.
Ciekawi mnie jeszcze porównanie szybkich i wolnych żaren. Moje dotychczasowe doświadczenia pokazują, że do alternatyw lepiej sprawdzają się mniej agresywne żarna. Ciekawe jak będzie w tym młynku.

To który z 3 wystawiasz na pchli targ?:)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Młynek Kazak
« Odpowiedź #542 dnia: 15 Czerwiec 2019, 22:32:26 »
Mechanizm nie przestawia się wbrew woli :)
Dziś przetestowałem połowę kręcenia ciut przygruby przemiał, połowę ciut przydrobny, wyszło poprawnie :)

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Młynek Kazak
« Odpowiedź #543 dnia: 16 Czerwiec 2019, 07:07:14 »
@Valerii, mam szybką wersję, prawda?

Prawda.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Młynek Kazak
« Odpowiedź #544 dnia: 16 Czerwiec 2019, 07:45:30 »
Poranna Kolumbia z Odessy i Tury :)

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Młynek Kazak
« Odpowiedź #545 dnia: 16 Czerwiec 2019, 08:15:08 »
Porównanie...

Żarna Kazaka i Kinu wydają się bardzo podobne. Dolne żarna mają prawie tę samą średnicę -- dokładnie nie mogłem tego zmierzyć, aczkolwiek użyłem suwmiarki ;). Ustawiłem Kinu na 3.0, a Kazaka na 1.2. Wydaje mi się, że przy tych nastawach dystans między żarnami jest podobny. Podziałka i jej zastosowanie do regulacji jest w sumie podobnie precyzyjne. Kinu ma świetny, bardzo funkcjonalny mechanizm, nastawy zmienia się bardzo lekko, podziałka jest wyraźna. Kazak ma swoją podziałkę na okręgu o znacznie większej średnicy, więc można przyjąć że zmiana ustawień jest równie precyzyjna, aczkolwiek przy podobnych ustawieniach mamy 3 obroty w Kinu i 1.2 w Kazaku. Może jakiś mechanik nam to wyjaśni? Obie części korpusu Kazaka są ze sobą bardzo sztywno połączone, więc do zmiany ustawień trzeba użyć całkiem konkretnej siły; nie trzeba jednak zajmować się śrubą kontrującą jak w Kinu.

Do obu młynków nasypałem po 20g jasnej kawy z Synestezji, zmieliłem i zaparzyłem w V60. Praca z korbką jest podobna, aczkolwiek Kinu ma nieco dłuższe ramię, więc jest też nieco łatwiej. Pewnie Valerii może, możemy też sami dorobić sobie dłuższe ramię, bo uchwyty można poluzować i zdjąć. Kinu zrobił 40 obrotów, żeby zmielić swoją porcję, a Kazak 50 obrotów. Oczywiście żarna są w różnym stanie: mój Kinu ma już parę lat i choć sporadycznie, "coś" już zmielił, a Kazak ma świeże, niedotarte żarna. Pewnie są to różne żarna, mają różne kształty ostrzy. W procesie zaparzania starałem się powtórzyć to, co zwykle robię. Kawa z Kinu zaparzała się 2:40, a z Kazaka 2:30 -- można przyjąć, że bardzo podobnie wyszły przemiały. W filiżankach -- bardzo podobnie i duża doza niepewności. Nie sposób tak wyrokować o czymkolwiek. Proces zaparzania jest tak zmienny, że na pewno przytłacza pochodne procesu mielenia kawy. Być może espresso, może cupping dałyby jakiś pogląd, ale też bardzo trudno o rzetelność w takim sensorycznym porównaniu tej samej kawy... Komesia nie ruszałem tym razem, żeby nie obrazić czyichś uczuć, ale wczoraj naprawdę poczułem jego lekkość mielenia. Jest to również bardzo dobry młynek.

« Ostatnia zmiana: 16 Czerwiec 2019, 09:18:00 wysłana przez Antonio »

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Młynek Kazak
« Odpowiedź #546 dnia: 16 Czerwiec 2019, 14:10:06 »
Sprawdź gwint śruby regulacyjnej. Bym powiedział że Kinu ma bardziej drobny gwint vs Kazak. A więc dokładniejsza regulacja vs więcej obrotów na zmianę...

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Młynek Kazak
« Odpowiedź #547 dnia: 16 Czerwiec 2019, 14:25:04 »
Gwint/ilość obrotów to jedno, a precyzja to drugie. Gdyby podziałkę z Kinu (zewnętrzna średnica ok. 25mm) rozłożyć na podziałce Kazaka (średnica 70mm), to zmieściłaby się tu 3 razy. Myślę więc, że równie łatwo dobrać odpowiednią pozycję żaren... Gdybyśmy wzięli średnice elementów, na których jest kropka "orientacyjna", to wypada to tak: Pi*54/Pi*13.5 = 4 czyli jeszcze lepiej na korzyść Kazaka.
« Ostatnia zmiana: 16 Czerwiec 2019, 14:56:22 wysłana przez Antonio »

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Młynek Kazak
« Odpowiedź #548 dnia: 17 Czerwiec 2019, 09:37:33 »
Dziś postanowiłem zrobić coś na gruncie espresso. Wziąłem paloną własnoręcznie Etiopię Sidamo -- znacznie jaśniejsze, cynamonowe kolory przemiału, więc na pewno bardzo twarde ziarna. Ustawiłem na 3 zgodnie z sugestią Toma. Nasypałem i nie dałem rady ;). Z wielkim trudem "wykręciłem" te 16g. Okazało się, że znacznie za drobno, na pył -- raczej do ibryka niż do espresso to wyszło. Refleksja jest taka: uchwyt dolnej części Tury3 jest dość trudny, cylinder jest dość szeroki, w mojej raczej długiej dłoni po prostu się obracał. Jeśli ktoś ma drobne dłonie, to będzie mu jeszcze trudniej. Przydałby się jakiś niewielki detal do pewniejszego uchwytu, jak np. w Kinu, albo może jakaś gumowa taśma...

Zmieniłem na 5, a potem na 4. To ostatnie ustawienie dało już całkiem sympatyczne espresso. Nie było bardzo łatwo, ale nie było też bardzo ciężko. Jeśli kręcimy "z życiem", szybko, to opór żaren jest mniejszy. Potrzebowałem na to chyba 60 obrotów. To taka ekstremalna sytuacja, pokazująca możliwości młynka. Do espresso wziąłbym raczej ciemniejsze ziarno... Do espresso zwykle używam E37S ;).

Offline Yeya

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Drip hario, french press
  • Młynek: Rhinowares
Odp: Młynek Kazak
« Odpowiedź #549 dnia: 17 Czerwiec 2019, 10:41:08 »
Masz wszystkie 3 młynki? Który byś zostawił z ręcznych gdybyś mógł mieć jeden tylko?

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Młynek Kazak
« Odpowiedź #550 dnia: 17 Czerwiec 2019, 10:47:22 »
Podchwytliwe pytanie. Nie odpowiem na nie ;).

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Młynek Kazak
« Odpowiedź #551 dnia: 17 Czerwiec 2019, 11:30:08 »
Miejsce na klucz imbusowy jest, może: https://www.castorama.pl/skil-wkretak-akumulatorowy-4-0v-id-1098310.html  7Nm powinno wystarczyć.


Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Młynek Kazak
« Odpowiedź #552 dnia: 17 Czerwiec 2019, 11:41:15 »
Dla jasnego ziarna dla drobnego zmielenia kawy (espresso) polecam powolny mlynek. W parze z wkrętarka to będzie piekielna maszyna.
« Ostatnia zmiana: 17 Czerwiec 2019, 11:46:52 wysłana przez Valerii »
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Młynek Kazak
« Odpowiedź #553 dnia: 17 Czerwiec 2019, 11:42:41 »
A gdzie tą wkrętarkę przypiąć? Do śruby dociskającej rączkę?

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Młynek Kazak
« Odpowiedź #554 dnia: 17 Czerwiec 2019, 12:02:28 »
Tak w śrubie od rączki widzę miejsce, ewentualnie można wykręcić śrubę i rączkę i wstawić jakąś inna śrubę, żeby nie uszkodzić oryginalnej.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi