Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1516263 razy)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7725 dnia: 13 Marzec 2023, 08:26:23 »
dzień generała

O kurczę... Mam problem z kalendarzem, bo co rusz kolejne palenia się w nim przewijają -- to jakaś grudniowa data?
Nie udawaj, że jesteś aż tak młody i nie pamiętasz dnia bez Teleranka.[emoji12]

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7726 dnia: 13 Marzec 2023, 21:50:58 »
Dość długo trwała moja nieświadomość, bo szukałem w pamięci jakiegoś słynnego generała... Starość nie radość.

Parę dni temu wyjątkowo postanowiłem wieczorem uruchomić ekspres i zrobić kawę. Coś koniecznie musiałem sprawdzić. Przy okazji wrzuciłem do młynka robustę. Moja percepcja była już trochę ograniczona ale na jedno zwróciłem uwagę. To naprawdę wydało mi się "musujące" niczym jakiś gazowany napój. Niesamowite.

Percepcja to jest niesłychanie płynna i fascynująca rzecz. Dziś odwiedził mnie sąsiad z przeciwległego stoku naszej dolinki. Zaprosiłem go na kawę. Zaparzyłem jedną z Kenii. Kręcenie ręcznym młynkiem wywołało u mojego gościa falę wspomnień. Jego reakcja na mój napar wywołała we mnie zdumienie bo okazała się zupełnie różna od mojej. Dla mnie była to bardzo łagodna, delikatna kawka -- dla mojego rozmówcy zaś była to mocna kawa.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7727 dnia: 14 Marzec 2023, 13:25:22 »
Andrzeju, to zależy od tak wielu czynników, że nie da się ogarnąć. Ten sam człowiek innego dnia będzie tą samą kawę (książkę, piosenkę, sytuację) odbierał całkowicie odmiennie. Pamiętam kiedyś dzień na Orlej Perci - pogoda piękna, droga łatwa a ja nie byłem w stanie cieszyć się spacerem, miałem szczerą chęć zawrócić z Kozich Czub do schroniska i nie zrobiłem tego tylko dlatego, że droga w dół wydawała mi się jeszcze straszniejsza. Pół godziny później wszystko ustąpiło i dzień zakończyło zimne piwo w Pięciu Stawach po zejściu z Krzyżnego.
Twój sąsiad jutro może o tej samej kawie powiedzieć co innego.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7728 dnia: 14 Marzec 2023, 14:40:09 »
zaś była to mocna kawa
Może to  kwestia tego, że nie przywykł do espresso, a do tego Kenia jest bardzo intensywna i atakuje człowieka zarówno aromatem jak i smakiem.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7729 dnia: 14 Marzec 2023, 14:56:41 »
Właśnie nie było to espresso. Może faktycznie proporcje 20g/250ml nie są dla każdego...  kawka

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7730 dnia: 14 Marzec 2023, 15:01:28 »
W przelewie na pewno też jest intensywna, a do tego taka proporcja wody do kawy, np. dla mnie nie koniecznie przyjemna. Choć nie piłem tej przygotowanej przez Ciebie. Dla mnie proporcje raczej albo poniżej 1:10 albo powyżej 1:15

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7731 dnia: 14 Marzec 2023, 18:41:06 »
Kenia jest bardzo intensywna i atakuje człowieka zarówno aromatem jak i smakiem.
Sugestywna metafora i wyborne zdanie 👌
« Ostatnia zmiana: 14 Marzec 2023, 18:48:48 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7732 dnia: 14 Marzec 2023, 18:51:06 »
Kenia to Kenia. Jest pyszna, najlepsza, można ją zabrać na bezludną wyspę. Nie atakuje, nie kopie, jest spoko. Aktualnie mamy trzy świetne ziarna z tego kraju:

  -->> Kenia, Kenia, Kenia

Jedna z Kenii jest też ukryta tutaj i daje o sobie znać bardzo ekscytująco:

  -->> Juicy Juicy

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7733 dnia: 16 Marzec 2023, 21:34:32 »
Trochę fajnych pozycji w "promocji". Np. mój Chocolate Wave, Eli -- Puerto Alegre i Brazylia Vanderson C i Sweet...

  -->> https://mastroantonio.pl/category/c/promotion

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7734 dnia: 19 Marzec 2023, 12:13:50 »
Jak zwykle, niedzielny poranek był i dzisiaj spokojny w naszej dolince. Mieliśmy jednak dość niespodziewanego gościa. W sumie nawet nie poznałem prawdziwej przyczyny odwiedzin. W niedzielny poranek -- musiało to być coś ciekawego. W każdym razie zaprosiłem na kawę. Zrobiłem jedną tylko cuppingową zalewajkę z ostatniej Eli Kenii, a potem espresso z poprzedniej edycji Chocolate Wave. Pierwsze się spodobało i drugie też. Trafnie Kenia została określona jako kwaśna ale ze smakiem wychylona do końca :). Espresso przywołało nam wspomnienia z Italii i w ogóle z pierwszego doświadczenia naszego gościa z prawdziwą kawą. Dwie filiżanki zniknęły podobnie jak moje :). Cóż, może tam czasem ktoś się z was po Krowiarkach będzie kręcił? Jeśli tak, to zapraszam.

W sklepie mamy mnóstwo dobrej kawy, jest w czym wybierać. Wciąż sporo okazji z niższymi cenami i parę specjalnych zestawów...
  -->> Dla dorosłych i dla dzieci: MA i Synestezja


Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7735 dnia: 21 Marzec 2023, 14:08:08 »
Dziś mieliśmy dostawę świeżej Brazylii. Znowu nieco zmieni się profil moich mieszanek, ale też pojawią się nowe ciekawe pozycje. Z sentymentu wziąłem ziarna z plantacji Antonio Rutkowskiego :). Zobaczymy znowu jak tam nasi robią prawdziwą kawę

Pogoda była angielska, deszcz, mżawka. Zaprosiłem kuriera na espresso. Spieszył się bardzo, więc tylko w biegu wychylił filiżankę z E#4. "Faktycznie to espresso!" -- docenił moją robotę. W kilku zdaniach usłyszałem jeszcze, że przez wiele lat mieszkał w Italii, w tym przez 6 lat w Neapolu. Potem na północy, w Weronie, Wenecji. Niesamowite czego się tu na wsi człowiek może dowiedzieć. Opuścił Italię z powodu żony. Opowiadał o tym z pewnym rozczarowaniem. Szczególnie miło wspomniał Neapol. I ja szczególnie miło wspominam to przepiękne miasto.

Teraz jestem w przepięknej Nysie i dopiero co wypiłem espresso "z kawy speciality" i tym bardziej, jeszcze milej wspominam Neapol.
« Ostatnia zmiana: 21 Marzec 2023, 14:38:08 wysłana przez Antonio »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7736 dnia: 22 Marzec 2023, 19:16:50 »
Mój zestaw dla poszukiwaczy przygód z espresso już drugi raz błyskawicznie się wyczerpał. Teraz kolej na espresso wg Eli. Dwie świetne mieszanki do espresso po starej cenie:

  -->> Synestezja Super Espresso

Jeśli jeszcze coś mogę polecić, to inny zestaw kaw do espresso. Są to ziarna ze znanej nam od lat Fazenda Pantano. Jedna palona przez Elę -- Bourbon Pulped Natural, druga z kaw to lot #164 odmiana Topazio z obróbki naturalnej i została wypalona przeze mnie. Obie fajne i przyjemne w espresso:

  -->> Pantano i Pantano Espresso

Topazio to krzyżówka Mundo Novo i Yellow Catuai. Mundo Novo to krzyżówka Typica (Sumatra) i Red Bourbon. Cauai zaś to krzyżówka Mundo Novo i Caturra. Caturra to chyba naturalna i specyficzna mutacja Bourbona. Oj, strasznie to zawiłe...

Topazio genealogy.jpg
« Ostatnia zmiana: 22 Marzec 2023, 20:30:57 wysłana przez Antonio »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7737 dnia: 24 Marzec 2023, 16:12:41 »
ziarna z plantacji Antonio Rutkowskiego
Są już dostępne w naszym sklepie:

  -->> Tres Barras Catuai Vermelho Natural

I w zestawie ze wspomnianą nieco wcześniej Brazylią z Fazenda Santa Rita:

  -->> Tres Barras/Santa Rita 2 x 500g

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7738 dnia: 25 Marzec 2023, 07:59:27 »
Jeśli mogę coś bardzo polecić do espresso, to polecam zestaw Eli mieszanek: Red i Sweet: -->> Synestezja Espresso
Okazja, bo cena przedinflacyjna a jakość pierwsza klasa.

Właśnie zrobiłem sobie poranną sesję. Sweet to w ogóle jest naprawdę SWEET i deklasuje resztę. Jest to zasługa składników -- Brazylia Vandersona Caliari jest na pewno najlepszą z naszych Brazylii. La Claudina wciąż zaskakuje doskonałą jakością. Ale i sposób palenia -- nad takimi singlami do espresso Ela pracowała przez całe minione lato. Profil jej espresso jest teraz zgoła inny od tego sprzed paru lat ale smakuje obłędnie.

Offline Dawid_C

  • Wiadomości: 89
  • Ekspres: V60, Flair Pro 2
  • Młynek: C40 MK3, Jx-Pro
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7739 dnia: 26 Marzec 2023, 18:30:38 »
Kawkę speciality popijam już od 4 lat i mniej więcej tyle czasu planowałem u Was zakupy... :picardpalm: Nareszcie się udało i jestem baaardzo pozytywnie zaskoczony. Chocolate wave pod espresso i Gwatemala Finca Medina Black Honey w przelewie, fantastyczne kawki, bardzo mi smakują  :) Będę polecał każdemu i na pewno częściej wracał do Waszego sklepu. Pozdrawiam! :D

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi