Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1542278 razy)

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1494
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7920 dnia: 15 Grudzień 2023, 11:13:18 »
Ja z wnioskiem formalnym o nie obieranie pełnego kursu na ciemną stronę mocy. Jeśli moje zmysły nie zawodzą, to wypały od Antonia już od kilku miesięcy są "cięższe", natomiast ciemniejsze palenie Synestezji jest dla mnie pewnym zaskoczeniem. Claudina/Alegre jest słodka, jest trochę owocowa, ale też (przede wszystkim?) czekoladowa. Wciąż bardzo dobra, niemniej chciałbym o niej myśleć w kategorii świątecznej niespodzianki aniżeli zmianie na stałe.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10602
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7921 dnia: 15 Grudzień 2023, 11:55:26 »
Właśnie rozmawiamy sobie o różnicy między Geshą a Pacamarą. Nie da się ukryć, że jest ona całkiem spora. Gesha jest bardziej spektakularna. Natomiast dokopanie się do własnej biblioteki aromatów jest dość trudne. Przed chwilą zaparzyłem Geshę, zostawiłem otwarty termos, wyszedłem na chwilę. Gdy wracając, otwierałem drzwi, od razu zaskoczył mnie ten zapach.

Monte mieszanki do espresso? Może tak, parę już tygodni temu tak było. Taka jedna Brazylia trochę była bardziej brazylijska. Teraz zaś w każdym moim blendzie jest Cafe Guima, w sam raz do tego, fajna kawa. Po świętach, w nowym roku znowu inne ziarna trafią na mój warsztat.

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7922 dnia: 15 Grudzień 2023, 16:36:48 »
Pawle, w smaku nie ma ogromnej rónicy, ale jest kolosalna różnica w aromacie  :kwiat:.
I Geasha jest bardziej umami  :szampan:

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7923 dnia: 15 Grudzień 2023, 16:46:46 »
Ja z wnioskiem formalnym o nie obieranie pełnego kursu na ciemną stronę mocy. Jeśli moje zmysły nie zawodzą, to wypały od Antonia już od kilku miesięcy są "cięższe", natomiast ciemniejsze palenie Synestezji jest dla mnie pewnym zaskoczeniem. Claudina/Alegre jest słodka, jest trochę owocowa, ale też (przede wszystkim?) czekoladowa. Wciąż bardzo dobra, niemniej chciałbym o niej myśleć w kategorii świątecznej niespodzianki aniżeli zmianie na stałe.


To zależy, co jest palone..Claudina jest palona tak,  żeby zaparzała się w espresso bez większego trudu, już od wielu, wielu miesięcy.
Red tak samo. Jeśli chcesz od Synestezji coś lżejszego do espresso, to polecam Etiopię Buku..czy Rwandę z etiopii naturalnej.

Najbardziej jednak zachęcam do Geshy od Juana..zdecydowanie w formie przelewu :) Jest tak niebotyczna, że można odfrunąć..
Odnośnie tej obróbki drożdzowej, to z czasem coraj mniej czuję drożdże. Przede wszystkim czuje się tutaj odmianę botaniczną i jej typowe aromaty.
Gesha od Juana przypomina mi Cerro Azul..moją pierwszą Geshę..


Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10602
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7924 dnia: 15 Grudzień 2023, 17:33:24 »
coś lżejszego do espresso, to polecam Etiopię Buku..czy Rwandę z etiopii naturalnej
Rwandę z obróbki naturalnej i w ogóle obróbki naturalne ;). Z Salwadorem LLantas też można pokusić się o espresso, oczywiście niegorzkie.

Dla mnie obie kawy mają świąteczny charakter, w takim sensie, że ich aromaty są wybitnie świąteczne. Gesha to jakieś wyjątkowe wypieki typu: keks, ciasto drożdżowe z bakaliami i pomarańczami. Pacamara to wigilijny kompot z egzotycznym, korzennym charakterem. Słowem, zamiast "niezdrowych" słodyczy można sobie zaparzyć kawę i mieć ten charakter "świąt" w płynnej postaci, w kielichu do szampana ;). Mają tę zaletę, że nawet najbardziej niekawowi goście ulegną :).

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7925 dnia: 15 Grudzień 2023, 19:32:00 »
Mam jeszcze taką refleksję, że może palę teraz do espresso troszkę ciemniej, bo mamy teraz zupelną inną wodę, niż w Kołobrzegu: bardzo miękką..
Jeszcze na temat Geshy i Pacamary: w Pacamarze bardziej, moim zdaniem czuć tę "drożdzową" obróbkę: kawa ma niezwykle przyjemną kwaskowatość, ale i słodycz..ta kwaskowatość może lekko przypomina kwaskowatość lekkich, rzemieślniczych piw, jakie kiedyś próbowałam w Bawarii, po drodze do Włoch a jednocześnie jest owocowa: tak, jakby ktoś dodał do niech moszczu z winogron (jasnych, złocistych). Ta kwaskowatość jest lekka, może właśnie jest kwaskowatością dożdżowego zaczynu: jest sloneczna i lekka jak leniwe letnie popołudnie..

Gesha, którą wypaliłam odrobinę ciemniej, niż tę Pacamarę jest za to obłędnie aromatyczna. Po zmieleniu wypelnia swym zapachem cały pokój. Napar ma dobrą teksturę, pachnie czerwonymi ppmarańczami i kwiatami. Na zimno zyskuje na kwaskowatości: wszystko przypomina owocowy syrop, świeżo wycisnięty sok

Te kawy mają wspólną nutę, ale są jednocześnie diametralnie rózne, mają zupelnie inną osobowość: jak Dzień i Noc..Gesha jest znacznie bardziej intrygująca, egzotyczna i zmysłowa. Pacamara ma zniewalający smak, Gesha obłędny AROMAT.

Polecam OBIE!

Pawle, mam nadzieję, że Ci odpowiedziałam :-)


 

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7926 dnia: 16 Grudzień 2023, 16:24:53 »
Dziś napocząłem zamówienie, które w założeniu miało być na Święta   ;)
Ponieważ w paczce prócz wybranych kaw znalazły się 2 niespodzianki, to bez wyrzutów sumienia otworzyłem jedną z nich. Okazała się nią mieszanka Stormy.
Pierwszy i jedyny na razie shot, z Flair58 18g - 36,3g, w 40s(15s preinfuzji) wyszedł bardzo słodki, gęsty ale też przyjemnie kwaskowy. Goryczka wyczuwalna ale nie wysuszająca, na myśl przychodzi ciemna czekolada.
Jest bardzo przyjemnie  :ok:
« Ostatnia zmiana: 16 Grudzień 2023, 16:26:56 wysłana przez emwu »

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1048
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7927 dnia: 17 Grudzień 2023, 21:59:12 »
Chocolate Wave z 5.12, pierwszy shot (młynek całkowicie na oko), doza 18g, temp 91 stopni, czas 50s bez preinfuzji, uzysk 36,1g. Myślałem, że to będzie jedna wielka gorycz, a tymczasem okazało się, że dostałem naprawdę dobre espresso :)

Żeby było śmiesznie po solidnej korekcie mielenia z tej samej dozy dostałem ten sam uzysk w 33s i też było bardzo dobrze. Wychodzi na to, że kawa jest prawdziwie bezobsługowa ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10602
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7928 dnia: 19 Grudzień 2023, 10:38:19 »
Cieszę się, że smakuje :).

Przed chwilą wziąłem 8g Monteblanco Mango i 12g Geshy od Juana, zmieliłem i zaparzyłem. Spodziewałem się, że w efekcie będzie tylko lekki akcent charakteru pierwszej z kaw. Wyszło moim zdaniem zupełnie odwrotnie :). Dominuje ta pierwsza kawa, chociaż jest jej mniej. Z mieszankami nigdy 2+2 nie równa się 4 ;). Zawsze połączenia różnych ziaren zaczynają żyć nowym życiem, przede wszystkim w sferze "gazowej" -- aromaty mają nielinearną, nieprostą specyfikę.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10602
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7929 dnia: 22 Grudzień 2023, 21:35:16 »
Wszystkim naszym znajomym, klientom, sympatykom, wszystkim miłośnikom dobrej kawy życzymy Zdrowych i Pogodnych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku!
 :kwiat: :szampan: :buziak: :brawa: :kawa: [emoji106]

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10602
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7930 dnia: 03 Styczeń 2024, 18:14:37 »
W Nowym Roku wszystko zapowiada się lepiej i przyjemniej. Na razie śniegu nie ma w naszych dolinkach, ale w górach oczywiście jest. Wkrótce na pewno i nas zasypie :).

Jak pisałem wcześniej, z nowym rokiem w moim piecu kręci się kolejna Brazylia. Niespodziewanie i nieoczekiwanie jest to "słodka" Brazylia -- albo raczej "niekwaśna":  -->> https://mastroantonio.pl/Brazylia-Pouso-Alegre-Natural-Espresso-p785?force=1

Najświeższe mieszanki bazują już na tejże Brazylii i zdają się całkiem fajne -- Ariadna i A+. Pozostałe sukcesywnie będą się pojawiać w styczniu. Ariadna i A+ oprócz tej nowej Brazylii mają też świeżą robustę. To powrót do przeszłości, bo jest tą robustą "Kaapi Royal" -- duże, piękne, o regularnych kształtach, gęste ziarna z Indii. Dawno już nie miałem robusty z Indii...

Z Eli najcenniejszych smakołyków zostały 3 słoiczki -- polecam, póki jeszcze są :). Ciekawi jesteśmy waszych refleksji -- czy tego typu opakowania są OK, jak się sprawdzają? W takich słoiczkach zapakowane są także ziarna świeżej partii Nikaragui Aurora Natural oraz Etiopii Guji Hambela Natural.

Został 1 taki fajny świąteczny zestaw 4 Kenii: -->> https://mastroantonio.pl/The-best-of-Kenia-4-x-250g-p326

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1494
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7931 dnia: 03 Styczeń 2024, 18:30:27 »
Słoiczki fajne, ale mam wrażenie że kawa w nich szybciej wietrzeje niż ma to miejsce w torebkach.

Właśnie kończę drożdżową Pacamare, niestety nie odkryłem właściwego przepisu na jej zaparzenie. Co prawda udało się wydobyć te drożdże, ale nic poza tym :(

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10602
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7932 dnia: 03 Styczeń 2024, 18:42:31 »
Właściwy przepis niczym się nie różni od zwykłego. Robię to samo, co dla każdej innej kawy typu Kenia czy Etiopia... :)

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1157
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7933 dnia: 04 Styczeń 2024, 10:17:14 »
W Nowym Roku wszystko zapowiada się lepiej i przyjemniej. Na razie śniegu nie ma w naszych dolinkach, ale w górach oczywiście jest. Wkrótce na pewno i nas zasypie :).

Jak pisałem wcześniej, z nowym rokiem w moim piecu kręci się kolejna Brazylia. Niespodziewanie i nieoczekiwanie jest to "słodka" Brazylia -- albo raczej "niekwaśna":  -->> https://mastroantonio.pl/Brazylia-Pouso-Alegre-Natural-Espresso-p785?force=1

Najświeższe mieszanki bazują już na tejże Brazylii i zdają się całkiem fajne -- Ariadna i A+. Pozostałe sukcesywnie będą się pojawiać w styczniu. Ariadna i A+ oprócz tej nowej Brazylii mają też świeżą robustę. To powrót do przeszłości, bo jest tą robustą "Kaapi Royal" -- duże, piękne, o regularnych kształtach, gęste ziarna z Indii. Dawno już nie miałem robusty z Indii...

Z Eli najcenniejszych smakołyków zostały 3 słoiczki -- polecam, póki jeszcze są :). Ciekawi jesteśmy waszych refleksji -- czy tego typu opakowania są OK, jak się sprawdzają? W takich słoiczkach zapakowane są także ziarna świeżej partii Nikaragui Aurora Natural oraz Etiopii Guji Hambela Natural.

Został 1 taki fajny świąteczny zestaw 4 Kenii: -->> https://mastroantonio.pl/The-best-of-Kenia-4-x-250g-p326

Hej, można coś więcej o słoikach, to PET , czy szkło, jak z zamknieciem?
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1107
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7934 dnia: 04 Styczeń 2024, 23:02:56 »
Słoiczki fajne, ale mam wrażenie że kawa w nich szybciej wietrzeje niż ma to miejsce w torebkach.

Właśnie kończę drożdżową Pacamare, niestety nie odkryłem właściwego przepisu na jej zaparzenie. Co prawda udało się wydobyć te drożdże, ale nic poza tym :(
Hej! [mention]kulka [/mention]
Spróbuj trochę drobiejsze mielenie i wodę w okolicach 97 stopni. Powinno pomóc :)

Pozdrawiam,
Paweł

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi