Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1532194 razy)

Offline Filkor Mężczyzna

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: NS Oscar II, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Timemore C2
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7305 dnia: 17 Listopad 2021, 11:29:15 »
Drodzy, obiecałem że podzielę się wrażeniami w kontekście otrzymanej próbki African Blend.

Dotarliśmy się "standardowo" - pierwszy shot w zlew, drugi zalany mlekiem dla małżonki, a trzeci w postaci espresso postaram się dla Was opisać.
Dawka 19,5g - 28 sek - 44g (zazwyczaj celuję w ratio 1:2,2)

Na pewno więcej kwasków niż w Ariadnie, ale nie z kategorii tych "octowych", a raczej tych kojarzących mi się z czerwonym winem. Dodatkowo kawa ta próbowała zmotywować mój mózg do myślenia, bo pojawiła się w niej bardzo znajoma nuta smakowa, której początkowo nie byłem w stanie zaadresować. Nie jestem żadnym specjalistą i ciekawy jestem czy @Antonio potwierdzi czy to w ogóle możliwe ;) ale dla mnie w tej kawie zdecydowanie przebijają się... rodzynki :D

Kawa ciekawa, jak dla mnie nieco zbyt kwaśna i za mało czekoladowa, ale to mogę śmiało zrzucić na karb moich wąskich preferencji smakowych.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7306 dnia: 24 Listopad 2021, 19:40:56 »
Kawy z Afryki to kawowe Antypody ;).

Od jakiegoś czasu pisałem tutaj o zupełnie nowych kawowych doznaniach, związanych z różnymi nowatorskimi fermentacjami. Niesamowicie edukacyjne jest porównanie trzech naszych Kolumbii: El Belen, Puerto Alegre oraz Veranera, a także Casa Negra. Różne odmiany i różne procesy obróbki. Do tej fermentowanej kolekcji trafia dość odlotowa kawa, bo z obróbki mokrej. Proces fermentacji poprowadziła tutaj kolonia (zaczyn) bakterii/drożdży wyhodowanych na cytrusach. W efekcie kawa ta bardzo przypomina mi aromatem kwiatostany czarnego bzu, ale jak w przypadku Veranera i Casa Negra, jest tu mnóstwo nieoczekiwanych, zachwycających wrażeń...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7307 dnia: 27 Listopad 2021, 16:07:56 »
Przed chwilą włączyłem trochę rabatów również dla moich kilku mieszanek -- od kilku ładnych dni mamy specjalne "blekłikędowe" ceny ziarenek Synestezji.
Zapraszamy: -->> Specjalny Weekend

Przez kilka minionych dni dość mocno pracowaliśmy przy naszym "przyczółku" na Ziemi Kłodzkiej. Było coraz zimniej a pewnego poranka zimny wicher zdawał się urywać głowy i uszy, plany zdawały się bardzo niepewne, ale na szczęście słońce się pojawiło i jakoś wbrew naturze gliniastej materii wszystko się załatwiło. Przyczółek na razie będzie stricte mieszkalny bo to tylko kapsuła do przetrwania, na kołach, ale w planach fajnie byłoby przenieść kiedyś nasze kawowe sprzęty małe i duże. Pożyjemy, zobaczymy. W każdym razie, podczas tych kilku intensywnych dni, zaparzałem rano po dwie kawki za pomocą "składaka" Pourigami. Twierdzę, że jest to doskonałe. Jakoś wszystko wychodzi z tych blaszek znacznie smaczniej niż z innych, stożkowatych przyrządów. W naszym sklepie zostało ich jeszcze kilka -- wobec tego, że nasi znajomi z ogromnego kawowego sklepu zajęli się importem sprzętów MiiR, znajdziecie Pourigami gdzie indziej -- ale nie w takiej dobrej cenie i nie z takim, najpiękniejszym, bo polskim fraktalem prof. Sierpińskiego :).

Cóż tam zaparzałem w "Wygwizdowie"? Przede wszystkim Monteblanco Citric, Puerto Alegre Natural, Etiopię Uddeyi i Jesienne Przelewki (Nikaragua Aurora Natural/Etopia Gora Kone FW). Ciężko byłoby mi wybrać najlepszą z nich. Każda była świetna, słodka, "nieskończenie" bogata jak to dobra kawa, każda dawała mnóstwo przyjemności na początek dnia. M. Citric to wyższa złożoność i wdzięk cytrusowych "zajawek", P. Alegre uwielbiam od pierwszego łyczka ze względu na mega "ferment", Uddeyi jest odlotowa i przyjemna -- idealna Etiopia, a Przelewki w niczym nie ustępują reszcie. Dziś Synestezja się rozpala przy piecu i zapewne pojawią się wkrótce kolejne ziarenka.

Z powrotem zimna nad naszą część globu, wzrosło moje łaknienie kakao. Nie umiem tego sobie "naukowo" wytłumaczyć, że coraz bardziej ciągnie mnie do czekolady, do ziarenek kakao, do samego aromatu kakao. W związku z tym w sklepie znajdziecie najbardziej "kakaowe" z tabliczek naszego Beskidu. Wkrótce zaś przyjedzie z Pragi kolejna partia czekolady od Michaeli. Jak co roku jej produkty zdobyły kolejne trofea. Bardzo to ciekawe. Nowe tabliczki są mniejsze, mają po 50g, są ładniej zapakowane i wyszły ze specjalnie grawerowanych form, więc same w sobie cieszą oko. Wyjątkiem jest "Velvet" czyli "Aksamit" w 80g tabliczkach, z pasmami białej, różanej czekolady. W sklepie będą te tabliczki prawdopodobnie za tydzień.
« Ostatnia zmiana: 27 Listopad 2021, 16:19:06 wysłana przez Antonio »

Offline labud Mężczyzna

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Lelit Victoria, aeropress, tygielek elektryczny
  • Młynek: DF64
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7308 dnia: 27 Listopad 2021, 17:30:56 »
Antonio, czy przewidujesz może sprzedaż kawowego kalendarza adwentowego? Na przykład pakiet 12x100g różnych kaw, czy coś podobnego? Marzy mi się atrakcja takiego rodzaju :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7309 dnia: 27 Listopad 2021, 18:07:32 »
Daj proszę znać za kulisami. Coś takiego może poskładamy, aczkolwiek z czasem teraz krucho.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7310 dnia: 29 Listopad 2021, 18:02:55 »
Dziś chyba rekordowa ilość paczek opuściła nasz maleńki lokalik w porcie handlowym w Kołobrzegu. Jedno zamówienie mignęło mi przed oczyma, dlatego że 4 kolejne pozycje to były różne Etiopie. Tego roku mamy ich taki wybór i taką jakość, jak nigdy przedtem. Z ubiegłego sezonu wciąż cieszą na cuppingowych stołach Eli: Burtukaana, Buku, Bishan Fugu, M. Ali. To już końcówki i pewnie do końca roku się wyczerpią.

Z nowości doskonałe są naturalne ziarna: -->> UDDEYI, ale zaraz za chwilę pojawią się kolejne, sam już nie potrafię przypomnieć sobie nazw wszystkich tych kaw... ;) Sasaba, Gora Kone -- te są z obróbki mokrej, Idido, Uddeyi, Chelichele -- to cudne naturale.

Etiopia Gora Kone, bardzo fajna z mokrej obróbki jest w parze z odlotową naturalną Nikaraguą Aurora w mieszance pt. Jesienne Przelewki :). Jest to genialne połączenie. W filiżance jest wszystko, co potrzebne by się rozweselić i rozmarzyć. Polecam: -->> Jesienne Przelewki. Wspomnianej Nikaragui zostało nam kilka opakowań, więc przedłużyłem okres black-coś-tam-promocji: -->> AURORA
« Ostatnia zmiana: 29 Listopad 2021, 18:06:52 wysłana przez Antonio »

Offline Sala Mężczyzna

  • Wiadomości: 378
  • Ekspres: ASCASO ARC; Chemex, Aeropress; Drip V01;02; Phin
  • Młynek: Mahlkonig Tanzania; MKIII
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7311 dnia: 29 Listopad 2021, 18:55:08 »
Tylko kiedy to wszystko pić

Wysłane z mojego H8324 przy użyciu Tapatalka


Offline Tadzik

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Lelit Elizabeth, Aeropress GO
  • Młynek: Eureka Mignon XL, Hario Slim PLUS
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7312 dnia: 30 Listopad 2021, 11:59:27 »
Antonio, jestem nowy w temacie espresso, może masz jakieś wskazówki jak zrobić je na Twojej mieszance Chocolate WAVE? Ekspres to Lelit Elizabeth. Chodzi mi o takie wskazówki jak ile pre infuzji, jaka doza, uzysk, temperatura, no wszystko najlepiej 🙂 dziękuję z góry

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7313 dnia: 30 Listopad 2021, 12:18:38 »
Oj, ja chyba nie dam sobie rady z precyzyjnymi przepisami, bo gdy robię sobie espresso, wszystko robię siłą rozpędu, rutyny, intuicji. Każdy warsztat espresso (ekspres, młynek, woda, kawa, człowiek itd.) jest inny, bywa że bardzo różny. Na początku trzeba przyjąć jakieś ogólne wskazówki, jakiś punkt wyjścia i po prostu wejść w "pętlę" prób i błędów... Punktem wyjścia może być taka skromna lista parametrów:

  • temperatura zaparzania: 90-92 stopnie Celsjusza
  • masa kawy: 16-17g
  • masa espresso: 34-38g
  • czas zaparzania: 26-28s
  • preinfuzja: ok. 5s.

Warto jednak temat espresso przestudiować od podszewki: można poszukać i poczytać w fachowej literaturze lub zapisać się na jakieś szkolenie praktyczne. Zasady przygotowania dobrego espresso są dość proste, ale w procesie tym kryje się mnóstwo szczegółów. Te szczegóły jakoś nas odróżniają, bo każdy nieco inaczej idzie do celu: inaczej np. układając kawę w sitku, inaczej posługując się młynkiem, inaczej korzystając z ekspresu. Na pewno warto zacząć od ustalenia porcji zmielonej kawy w sitku (masa/objętość) -- wtedy przy mniej więcej stałej porcji, zmieniamy stopień zmielenia tak, by uzyskać optymalne pochodne: ilość ekstraktu, czas ekstrakcji. Ważne jest tempo zaparzania espresso: jeśli jest za szybkie i czas zaparzania wynosi np. 10s, to trzeba drobniej kawę zmielić. I na odwrót. Im więcej takich nawet nieudanych prób, tym bardziej poznasz istotę espresso.

Offline Tadzik

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Lelit Elizabeth, Aeropress GO
  • Młynek: Eureka Mignon XL, Hario Slim PLUS
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7314 dnia: 30 Listopad 2021, 17:21:00 »
Co nieco już czytałem, ale zawsze wymiana informacji od źródła lepsza 🙂 ogólnie próby robię na pojedynczym sitku. Myślałem, że ma być tak jak w oryginale 7-9 g kawy na 25 g uzysku, ale podobno na podwójnym łatwiej trafić

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7315 dnia: 30 Listopad 2021, 19:02:48 »
Można też zacząć z pojedynczym sitkiem, ale jest to trochę bardziej kłopotliwe. W każdym razie, aby się czegoś nauczyć, trzeba poświęcić sporo czasu i środków.

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7316 dnia: 30 Listopad 2021, 20:41:03 »
Ostatnio usłyszałem że we Włoszech barista uczy się zawodu 3 lata, prawda to?

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 791
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7317 dnia: 30 Listopad 2021, 21:29:15 »
Ostatnio usłyszałem że we Włoszech barista uczy się zawodu 3 lata, prawda to?
Jak Włoch gamoń, to i 3 lata nie pomogą





Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7318 dnia: 30 Listopad 2021, 22:02:41 »
Zmyliły mnie wszechobecne parodniowe kursy, ale w sumie jakby nie było, to jednak zawód i faktycznie http://professioniweb.regione.liguria.it/Dettaglio.aspx?code=0000000070
Przepraszam Antonio za śmiecenie w Twoim wątku, ale to tak dla otuchy dla początkującego kolegi :)

Offline Tadzik

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Lelit Elizabeth, Aeropress GO
  • Młynek: Eureka Mignon XL, Hario Slim PLUS
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7319 dnia: 02 Grudzień 2021, 12:57:30 »
temperatura zaparzania: 90-92 stopnie Celsjusza
masa kawy: 16-17g
masa espresso: 34-38g
czas zaparzania: 26-28s
preinfuzja: ok. 5s.

Po licznych próbach przestaje wierzyć, że uda mi się zrobić nie kwaśne, nie gorzkie espresso.
1 próba dzisiaj - 92 stopnie, 15,5 g, 6 sek pre infuzji, od pierwszej kropli 28 sek, uzysk 40 g
2 próba - też 92 stopnie, 15,3 g, 6 sek pre infuzji, od pierwszej kropli 27 sek, uzysk 31,4 g
3 próba - teraz 94 stopnie, 16,4 g, 6 sek pre infuzji, od pierwszej kropli 29 sek, uzysk 36,8 g

Była jeszcze jedna próba, ale za mocno chyba tamperem ubiłem i wyszło jakieś 20g...
Przy 2 i 3 próbie pojawiły się ciemniejsze przebarwienia, ale niestety wszystkie nie pijalne jako espresso. Wszystkie na mój gust tak samo smakowały, kwaśne.
Co mogę jeszcze zrobić? Mielenie chyba już dobre? Teraz chodzi o temperaturę tylko?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi