Autor Wątek: Filtry kolumnowe BWT Bestmax Premium i inne  (Przeczytany 3330 razy)

skansen

  • Gość
Filtry kolumnowe BWT Bestmax Premium i inne
« dnia: 10 Kwiecień 2022, 21:52:16 »
Na pytania Kolegi @kabzior postanowiłem odpowiedzieć w odrębnym wątku. Może Kolegom przyjdzie coś jeszcze do głowy i dopiszą.

Na BWT Bestmax Premium zdecydowałem się kierując się opiniami z forum, za które dziękuję @rubin, @Perzua i pozostałym użytkownikom BWT. Filtry można ustawić w pozycji stojącej i leżącej. Jednym z moich priorytetów była mała ilość zajmowanego miejsca. Filtr ten udało mi się zmieścić w jednej z szuflad pod zlewem.
schemat.jpg

Na początek koszty. Orientacyjnie wyglądają one następująco:
Głowica do filtra..............................................350zł
Przepływomierz (nieobowiązkowy ale zalecany)...................350zł
Węże, prostki, zaworki, trójniki...............................250zł
Filtr-wkład................................................do 1000zł
Kranik do wody pitnej.......................................od  50zł
-bateria trójdrożna zamiast kranika.........................od 350zł
Montaż (samodzielny)........................................bezcenny

20201130_Typical_Installation-2.jpg
Do głowicy podłączamy na wejściu wodę surową poddawaną filtracji a na wyjściu obsługiwane urządzenia. Głowica jest wspólna dla wkładów różnego rodzaju i różnej wielkości. Na głowicy można ustawić tzw. obejście / bypass. Ustawienie to odpowiada za proporcje wody która jest zmiękczana/wzbogacana w magnez. Niezależnie od ustawienia obejścia, cała woda jest poddawana filtracji. Porównanie rodzajów filtrów poniżej:
filtry bwt.jpg

Przepływomierz pozwala precyzyjnie określić moment wymiany filtra. Częstotliwość wymiany zależy od wielkości filtra, podłączonych urządzeń i ilości przefiltrowanej wody. Im większy filtr i bardziej miękka woda tym dłużej możemy go używać. Wydajność w litrach określa się na podstawie tabeli producenta a potem wprowadza do przepływomierza. Przepływomierz odlicza następnie litry "w dół", do zera. Niezależnie od tego nie należy używać jednego filtra dłużej niż rok ani po przerwie w używaniu dłuższej niż 4 tygodnie.

Jeśli chcemy używać filtra również do wody pitnej/gotowania to możemy albo zamontować dodatkowy kranik (wymagany kolejny otwór w zlewie) albo baterie trójdrożną dla wody ciepłej/zimnej/filtrowanej, która zastąpi dotychczasową baterię kuchenną. Możemy też dołączyć do instalacji lodówkę z kostkarką i inne urządzenia wg potrzeb.

I na koniec kilka uwag natury ogólnej.
Nie każdemu woda z BWT smakuje-warto najpierw samemu spróbować. Jeśli nie trafi ona w nasze gusta, to do wymiany mamy głowicę i wkład. Przepływomierz, rurki, bateria itp. może zostać bez zmian. Możemy do nich dołączyć inny system.
Nie robiłem porównania z innymi systemami oprócz podobnych filtrów Brity.
Poszedłem w kierunku BWT kierując się rekomendacji Użytkowników Forum. Parafrazując Klasyka Podjąłem słuszną decyzję.

Powiązane tematy:
Zbiorczy temat woda do kawy-kopalnia wiedzy o różnych rozwiązaniach i ich wpływie na kawę: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=1933.0
Opis mojej instalacji: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=1933.msg250905#msg250905
« Ostatnia zmiana: 10 Kwiecień 2022, 22:04:31 wysłana przez skansen »

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Filtry kolumnowe BWT Bestmax Premium i inne
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Kwiecień 2022, 11:40:50 »
Dzięki za info, tak jak pisałem w poprzednim wątku ciągle się waham jak (i czy) to zrobić, ze względu na lokalizację przestrzenną w kuchni.
Nie jest to drogie, ale trochę wymagające technicznie.

Zacząłem się nawet zastanawiać czy nie zainstalować filtra już na wejściu wody do mieszkania i pociągnąć filtrowaną wodę wszędzie a nie tylko do ekspresu. Muszę to przeanalizować.

A czemu wziąłeś wersję z protekcją przed gipsem? CaSO4 jest realnym zagrożeniem w naszej wodzie kranowej?
I co oznacza "ochrona przed magnezem"?

skansen

  • Gość
Odp: Filtry kolumnowe BWT Bestmax Premium i inne
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Kwiecień 2022, 12:27:37 »
Zacząłem się nawet zastanawiać czy nie zainstalować filtra już na wejściu wody do mieszkania i pociągnąć filtrowaną wodę wszędzie a nie tylko do ekspresu. Muszę to przeanalizować.
Też o tym myślałem, ale wymaga to jednak trochę miejsca i innych urządzeń. Rodzice mają w domu taki system na tabletki z solą. Sypanie soli to dla mnie największa niedogodność takich rozwiązań. Za to w domu nie odkłada się kamień na armaturze, zlewach, umywalkach itp. Estetyka na plus, armaturze też to dobrze robi...

A czemu wziąłeś wersję z protekcją przed gipsem? CaSO4 jest realnym zagrożeniem w naszej wodzie kranowej?
I co oznacza "ochrona przed magnezem"?
To jest wariant wzbogacający wodę magnezem, w tabelce jest błąd, nie zauważyłem go  :picardpalm: Miałem też wkład "zwykły" (bez premium w nazwie i bez dodatku magnezu) i jakiejś kolosalnej różnicy w smaku nie stwierdziłem. Teraz mam wariant Premium z magnezem i woda co ciekawe smakuje lepiej po kawie niż przed jej wypiciem. Próbując wodę z takiego filtra warto wstrzymać się z espresso do momentu wypicia degustowanej wody...
« Ostatnia zmiana: 11 Kwiecień 2022, 12:31:56 wysłana przez skansen »

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Filtry kolumnowe BWT Bestmax Premium i inne
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Kwiecień 2022, 12:51:24 »
Za to w domu nie odkłada się kamień na armaturze, zlewach, umywalkach itp. Estetyka na plus, armaturze też to dobrze robi...

Właśnie ciągłe czyszczenie kabiny prysznicowej z kamienia, wymiana grzałki w pralce i konieczność i tak filtrowania wody przez dzbanek do czajnika - to są przykładowe rzeczy które skłaniają mnie do przemyślenia zastosowania systemowego jednak, nie tylko dedykowanego dla ekspresu, może jak już robić to kompleksowo.
Bo myślałem zawsze że to jest dużo bardziej skomplikowane i nawet nie poczytałem, ale po Twoim opisie widzę, że może jednak trzeba się tym zainteresować.

Offline malbajd

  • Wiadomości: 3
Odp: Filtry kolumnowe BWT Bestmax Premium i inne
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Kwiecień 2022, 11:05:56 »
To są zmiękczacze wody :) Na youtube są filmy, które wyjaśniają jak one działają, podobnie jak dzbanki filtracyjne, z tym że ilość złoża jest dużo większa, a ponadto żywica się regeneruje solanką - nie trzeba jej wymieniać tak jak wkładów.
Są też zmiękczacze z węglem aktywnym na cały dom albo oddzielnie filtry z węglem na cały dom

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Filtry kolumnowe BWT Bestmax Premium i inne
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Kwiecień 2022, 15:37:38 »
Skansen, masz osobną wylewkę do nabierania wody np. do czajnika czy całość idzie do Bianki?

skansen

  • Gość
Odp: Filtry kolumnowe BWT Bestmax Premium i inne
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Kwiecień 2022, 16:09:34 »
masz osobną wylewkę do nabierania wody
Mam baterie trójdrożną zamiast dodatkowej wylewki. Używam wody przefiltrowanej do picia, do czajnika i do gotowania. Dziennie schodzi jej w rezultacie około 8 litrów.

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Filtry kolumnowe BWT Bestmax Premium i inne
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Kwiecień 2022, 16:21:08 »
A jak masz zrealizowane rozdzielenie wody na baterie i ekspres? Jakiś trójnik? To jest dedykowane rozwiązanie czy sam to ogarnaleś?

skansen

  • Gość
Odp: Filtry kolumnowe BWT Bestmax Premium i inne
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Kwiecień 2022, 16:29:31 »
A jak masz zrealizowane rozdzielenie wody na baterie i ekspres? Jakiś trójnik?
Dokładnie tak  :taktak: Zastosowałem trójnik z zaworem, widać go na zdjęciach (trzecie zdjęcie, obok przepływomierza):
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=1933.msg250905#msg250905
Trójnik:
https://prostozkranu.pl/product-pol-1466-Katowy-zawor-odcinajacy-AP-BWF-06-3-8-x-3-8-x-1-4-FitAqua.html
« Ostatnia zmiana: 16 Kwiecień 2022, 16:31:34 wysłana przez skansen »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Filtry kolumnowe BWT Bestmax Premium i inne
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Kwiecień 2022, 22:46:04 »
Nie jest to drogie, ale trochę wymagające technicznie.
Wprost przeciwnie, to chyba najprostsze w montażu rozwiązanie :) Na dobrą sprawę to nawet zaworka nie potrzeba montować, ale raczej więcej niż dwa trójniki i trzy wężyki nie trzeba kupować - i to standardowe, jak między ścianą a kranem albo jak do kibla :P Filtry tego typu mają jeden plus - nie trzeba używać wężyków 1/4", wystarczą zwykłe do wody z marketu.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Filtry kolumnowe BWT Bestmax Premium i inne
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Kwiecień 2022, 19:52:05 »
Nie jest to drogie, ale trochę wymagające technicznie.
Wprost przeciwnie, to chyba najprostsze w montażu rozwiązanie :)

Ej, ale zobacz co ja tam pisałem - "ze względu na lokalizację przestrzenną w kuchni" - wcześniej wyjaśniałem, że ekspres mam najdalej od wody jak się da w kuchni, oprócz cięcia blatu musiałbym ciągnąć węże przez całą długość pomieszczenia i jeszcze za kuchenką itd :)
I to o to mi chodziło z wymogami technicznymi w moim przypadku, a nie o to, że sama instalacja jakaś trudna jest :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi