Autor Wątek: Mały DB - Profitec Pro 300  (Przeczytany 27190 razy)

Offline adthinzad Mężczyzna

  • Wiadomości: 93
    • https://www.otwarteklatki.pl/
  • Ekspres: ECM Casa V
  • Młynek: ECM S-Manuale 64
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #30 dnia: 28 Czerwiec 2019, 21:11:31 »

W zasadzie to już nie mam wątpliwości.

Ależ proszę Cię bardzo... ;)

Offline jatohalo

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Profitec Pro 300
  • Młynek: Ceado E5P
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #31 dnia: 04 Lipiec 2019, 22:07:49 »
No i jest! Całość daje bardzo dobre wrażenie. Ekspres prezentuję się świetnie. W zestawie zamiast plastikowego tampera był stalowy (miła niespodzianka). Pierwsze strzały udane, kawa smakowała. Jedynie było błotko więc muszę chyba dać więcej kawy (teraz było 16g na podwójnym sitku). Spienianie też bardzo przyjemne, dysza 360 daje więcej możliwości ale w tej kwestii to jeszcze dużo nauki przede mną :) Faktycznie ekspres po 10min jest nagrzany, po 20min obudowa aż parzy! Metalowe przyciski wymiatają! Mega solidne! No i to tyle pierwszych wrażeń, teraz muszę zaprosić rodzinę i wyciskać z maszyny ile się da :)

ps. W zestawie była też plastikowa rurka... do czego może służyć?
ps2. Czy po skończonej pracy trzeba wypuszczać parę?

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1124
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #32 dnia: 04 Lipiec 2019, 23:33:22 »
Gratuluję, przedni sprzęt  :brawa: kawka
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline jatohalo

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Profitec Pro 300
  • Młynek: Ceado E5P
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #33 dnia: 05 Lipiec 2019, 10:23:59 »


ps. W zestawie była też plastikowa rurka... do czego może służyć?
ps2. Czy po skończonej pracy trzeba wypuszczać parę?

sam sobie odpowiem :)
ps. do filtra wody, który można zamontować.
ps2. nie jest to konieczne.
« Ostatnia zmiana: 05 Lipiec 2019, 11:36:26 wysłana przez jatohalo »

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #34 dnia: 05 Lipiec 2019, 11:00:24 »
ps2. nie jest to konieczne.
ale warto za to przy odpalaniu otworzyć zawór pary:)  Zdarza się że po wyłączeniu nie otworzy się zawór odpowietrzający i w bojlerze powstanie "fałszywe ciśnienie".

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #35 dnia: 05 Lipiec 2019, 14:07:45 »
Gratuluję zakupu :)
Producent zaleca spuszczenie wody z układu przed planowaną dłuższą bezczynnością, tak też sam robię.

skansen

  • Gość
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #36 dnia: 05 Lipiec 2019, 15:49:55 »
No i jest! Całość daje bardzo dobre wrażenie. Ekspres prezentuję się świetnie.

Dzięki za real foto. Przyznam, że na Twoich zdjęciu wygląda lepiej niż na zdjęciach katalogowych.

Z niecierpliwością czekam na Twoją recenzję. Zwłaszcza w zakresie obsługi przełączników:
20190704_145002_HDR_2 (1).jpg
« Ostatnia zmiana: 05 Lipiec 2019, 15:55:31 wysłana przez skansen »

Offline jatohalo

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Profitec Pro 300
  • Młynek: Ceado E5P
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #37 dnia: 08 Lipiec 2019, 09:01:45 »
Moje odczucia po 4 dniach - jest rewelacyjnie!

Gdzieś tak miesiąc temu przyszła myśl, że może najwyższy czas na zmianę wysłużonej GC na coś nowego. Po paru dniach na forum padło na ECM Casa V. W sumie już miałem robić przelew... ale coś mnie naszło i napisałem do adthinzad jaka jest jego opinia na temat ECMa... a on zamiast utwierdzić mnie w moim wyborze to powiedział mi o Profitecu... i tak tydzień później w kuchni stał już PRO 300 :D Dzięki adthinzad! Oczekiwanie na przesyłkę dłużyło się jak nigdy. Obejrzałem wszystko co było na YT, przeczytałem całą instrukcję oraz forum. Instalacja ekspresu przebiegła bardzo sprawnie. Miłym zaskoczeniem był stalowy tamper (sam dystrybutor był tym faktem zdziwiony i w tym miejscu polecam ekipę coffeesite.pl - szybko i fachowo). Pierwszy kontakt z ekspresem - jaki on ciężki! Gaggie to mogłem sobie podrzucać, Profitec to kawał żelastwa ale to akurat jest jego ogromny plus. Jest stabilny przy zapinaniu kolby, można się nawet o niego zaprzeć. Reszta wyposażenia na plus, dwa portafiltry nienagnanie wykonane. Całość ekspresu spasowana bardzo ładnie, wykończenie robi wrażenie i w rzeczywistości wygląda olśniewająco. Woda do tanka i pierwsze strzały... i się zakochałem w metalowych przełącznikach! Operując nimi mam wrażenie jak bym odpalał reaktor - czuć mięso. Mam porównanie do podobnych przełączników w ascaso dream... i jest to przepaść! Kolejny i chyba dla mnie najważniejszy atut to czas jaki ekspres się nagrzewa... 10min i całość jest gorąca! Jest to dla mnie ogromny plus bo nie raz się zdarza, że mam niezapowiedzianych gości i potrzeba kawy na już. Pierwszy raz mam do czynienia z dwoma bojerami - na pewno się przyda na urodzinowych imprezach. A i na bez tydzień fajny bajer. Póki co espresso wychodzi bardzo dobre - walczę z błotkiem (nie wiem czy mam zwiększyć dozę z 18g na 20g czy kręcić coś młynkiem... czy bóg wie co jeszcze). Spienianie mleka też bardzo przyjemne... no kurcze naprawdę wszystko mi się podoba i nie ma na co marudzić. Na święta plany zainwestowania w NPFa, nowe sitka, prysznic oraz sylikon (cafelat).

Tymczasem  kawka


Offline idolw

  • Wiadomości: 87
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Chemex, French Press
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #38 dnia: 25 Czerwiec 2020, 20:15:13 »
Cześć,

Chciałbym podzielić się wrażeniami z użytkowania Profitec Pro 300. Jestem całkiem początkujący. Czytałem to forum, forum na home barista oraz obejrzałem masę filmów na youtube.

Zgodnie z zaleceniami najpierw kupiłem młynek - padło na modny ostatnio Niche Zero z uwagi na akceptowalne rozmiary i wygląd.
Co do ekspresu to zrobiłem pełne okrążenie. Pierwszym wyborem był Pro 300, potem zacząłem czytać o MaraX (hype i recenzje), Biance (profilowanie), Pro 700 itd.aż w końcu ustaliłem, że ja przecież potrzebuje tylko kilku kaw dziennie (mleczne i czarne w parze), robione na żądanie, bez podłączenia do wody i w sumie to nawet dobrze nie ogarniam tematu.

HX do mnie nie przemawia ze względu na flush (choć z PID teoretycznie nie trzeba), więc pozostają dwa bojlery. Nie ma potrzeby pompy rotacyjnej. QuickMill 67 był niedostępny, a skoro dla dwóch osób to małe dwa bojlery będą OK. Lelit Elizabeth i ACS Minima są dla mnie brzydkie, więc poniżej 8000-11000 zł pozostaje w zasadzie Pro 300. Recenzje są pozytywne, więc trzeba spróbować. I tak zostałem posiadaczem tego ekspresu.

Wizualnie nie można mu nic zarzucić. Wyglada jak porządna maszyna. Porządnie też waży - nie rusza się przy zapinaniu portafiltra. Jakość wykonania super, nie ma żadnych ostrych, niebezpiecznych, źle wykonanych elementów.

Pierwsze uruchomienie było odrobinę stresujące - instrukcja mówiła coś o kolejności włączania bojlera kawy i pary, ale dość niejasno. Wiec przez jakieś 2 minuty martwiłem się, że odpaliłem bojler parowy bez wody i że zaraz spali mi się grzałka. Oczywiście, nic takiego nie miało miejsca i po paru minutach oraz kilkukrotnym przepuszczeniu wody/pary w celu przepłukania maszyna była gotowa do pracy.

Portafiltry są dwa: z pojedynczą i podwójną wylewką. Ciężkie, dobrze leżą w dłoni i robią silne wrażenie na laikach, którzy nie mieli z czymś takim wcześniej do czynienia. Sitko pojedyncze, podwójne i ślepe. Niestety brak informacji, jaka jest pojemność kawy w podwójnym sitku. Stalowy tamper pasujący do portafiltrów również w zestawie. Sitka i tamper w średnicy 58,4mm.
Kubeczek z Niche idealnie pasuje do sitek Pro 300, więc po zmieleniu na kubeczek nakładamy portafiltr, szybko obracamy, trochę trzęsiemy i kawa jest w sitku (choć nie zawsze równo rozrzucona).

Parzenie kawy.
Pompa działa ciszej niż zakładałem. Zdecydowanie Niche jest głośniejszy niż Pro 300. Ekspres posiada PID dla bojlera kawy, więc można bez obaw parzyć bez dodatkowych obrzędów. Maszyna jest gotowa do strzału w 10 minut, choć woda w bojlerze osiąga 93 stopnie w jakies 4-5 minut. Gniazdko wifi nie jest potrzebne.
Bojler o pojemności 375 ml jest gotowy do ponownego strzału w czasie potrzebnym na zmielenie i przygotowanie kolejnej porcji (1-2 minuty), zresztą sam Niche potrzebuje 20 sekund na mielenie, a jeszcze czyszczenie sitka, ważenie, kubeczkowanie. Nigdy nie musiałem czekać. PID w trakcie ekstrakcji zamienia się w stoper, a czas ekstrakcji pozostaje na wyswietlaczu przez 5 sekund po jej zakończeniu. W sumie, mógłby pozostawać przez minutę, bo często zapominam sprawdzić ile trwało parzenie - operuję wg wagi.

Para.
Bojler 750ml. Dekadę temu miałem ekspres z marketu za 300-400 pln. Nigdy nie udało mi się nim spienić mleka tak, jak tutaj zrobiłem to za pierwszym razem. Najczęściej robię espresso dla mnie i latte dla żony wiec spieniam jakieś 150g mleka w 30 sekund, może krócej. Najwięcej do tej pory spieniałem 300g mleka i trwało to może minutę. Wskaźnik ciśnienia pary pozostawał na zielonym polu i moc była dostępna do końca.
Wielkość bojlera pary jest wystarczająca w warunkach domowych. Sytuacja żebym musiał spieniać litr mleka na raz może się zdarzyć może raz w roku, ale i tak się nie zdarzy, bo nie mam takiego naczynia ;)

Gorąca woda.
Odkąd mamy ekspres, czajnik został schowany do szafki. Zamiast niego jest wylewka wody gorącej. Podchodzę, odkręcam, dostaję do 420g wody. Kolejna porcja dostępna za 1,5-2 minuty. Kubek herbaty jest wiec dostępny bez problemu (woda do owsianki rano też), a jak trzeba zaparzyć dzbanek (rzadko) to można wyjąc czajnik. W każdym razie, woda gorąca jak i para są dostępne w dostatecznych ilościach. Ekspres jest u nas włączony od 6 do 21.

Z minusów jakie w ciągu miesiąca dostrzegłem są głównie dwa.
Pierwszy to mała przestrzeń pomiędzy tacką a wylewką portafiltra. Po podstawieniu wagi Acaia Lunar jest miejsce na filiżankę do cappuccino. Kubka do Americano nie podstawimy nawet bez wagi - trzeba przelewać. Fajnie byłoby mieć kilka centymetrów więcej i ewentualnie podstawkę pod filiżanki jak w Lelit. Nie jest to dla mnie jednak deal breaker i nie zamierzam z tym niczego robić.
Drugim minusem jest słaby barista ;) Na ten problem zamierzam zareagować wysyłając go na jakiś kurs baristy oraz zaopatrując go w kilogramy kawy do przemielenia.

Podsumowując jestem bardzo zadowolony z zakupu. Już teraz wychodzą mi czasami super strzały. Żona twierdzi, że latte lepsze niż z automatu Nespresso, sama też potrafi sobie zrobić kawę.
Sądzę, że posłuży mi on przez długi czas.

Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #39 dnia: 25 Czerwiec 2020, 22:10:21 »
Dzięki za opinie.
To naprawdę fajny ekspres, zasługuje na dobre recenzje. Jak już "wyczujesz" espresso, to i waga pod filiżanką nie będzie potrzebna ;)

skansen

  • Gość
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #40 dnia: 25 Czerwiec 2020, 23:41:24 »
Świetna recenzja @idolw  [emoji106] Jakbyś jeszcze wrzucił kilka zdjęć byłoby super.

Offline idolw

  • Wiadomości: 87
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Chemex, French Press
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #41 dnia: 26 Czerwiec 2020, 22:07:21 »
Dzięki za miłe słowa. Załączam trzy fotki, które pokazują jak ekspres ma się rozmiarowo do Niche i ile jest miejsca pod kolbą.

skansen

  • Gość
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #42 dnia: 20 Wrzesień 2020, 20:41:18 »
Wygląda na to, że w ostatnim czasie zgrabny dwubojlerowiec przeszedł małą metamorfozę. Wnioskując po aktualnej specyfikacji bojler parowy zwiększono z 325ml do 400ml. Prawdopodobnie zmniejszono też moc grzałek - wcześniej instrukcja podawała łączną moc 2400W, teraz jest to 2200W. Wygląda na to, że zmiany wprowadzono już rok temu-na web.archive.org jest archiwalna wersja specyfikacji z 25 września 2019 z takimi właśnie wartościami.

skansen

  • Gość
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #43 dnia: 24 Wrzesień 2020, 10:00:45 »
Tytułem uzupełnienia wcześniejszego postu-dzięki uprzejmości @pafcio0 i @kolas (dziękuję  :kawa:)porównałem tabliczki znamionowe nowego i starszego Pro 300, na obu podana jest moc 2200W.
Wygląda więc na to, że grzałki na 230V nie były przez producenta zmieniane a moc 2400W dotoczyła napięcia 240V (grzałki o mocy 2200W przy 230V będą mieć 2400W przy 240V).

Trochę inaczej było z rynkiem amerykańskim, na którym pierwotnie planowano wprowadzić wersję z grzałkami 2*1200W (na napięcie 120V). Jak wynika z  recenzji na Whole Latte Love
zdecydowano się je potem zmienić na 2*800W aby ograniczyć natężenie prądu do 15A. Tu duży plus dla Profiteca, że zdecydował się zmodyfikować grzałki zamiast zastosować naprzemienną ich pracę  :ok:  :ok:  :ok: Co ciekawe na takie rozwiązanie nie zdecydowano się w większym bracie - Pro 700.

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1124
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #44 dnia: 24 Wrzesień 2020, 12:45:45 »
Świetny zakup, gratuluję od dawna jestem fanem ECM i Profitec'a.  :ok:
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi