Autor Wątek: Mały DB - Profitec Pro 300  (Przeczytany 27146 razy)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #15 dnia: 22 Maj 2019, 15:54:29 »
Za bardzo się przykładasz ;)

Z młynka z dozownikiem, spokojnie możesz mielić od razy do kolby.
Do tego parę sekund WDT powinno załatwić sprawę (ja niezmiennie polecam LDT od Londinium, ale jak za drogo, to coś podobnego możesz zrobić samodzielnie, ewentualnie zwykły spinacz wystarczy). Potrzebny jeszcze jakiś pierścień na kolbę, żeby kawa nie wyleciała jak mieszasz.
Tamping, znowu, pomiń nutację, równo wprowadź tamper, przyciśnij i koniec. Kręcenie zbędne.
Druga rzecz, to przygotuj filiżankę i wagę przed zapięciem kolby.
Po zapięciu od razu startujesz z ekstrakcję, nie ma co sztucznie podbijać temperatury kawy w sitku.

Z Niche podobnie, prawdopodobnie możesz mielić do razu do shakera. Przemiał Niche, jako, że to SD, warto dosyć dobrze wymieszać przed wrzuceniem do kolby (jeżeli masz wersje dozownika shaker z przykrywką, to warto potrząsnąć energicznie, zrobi robotę).

Smacznego

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #16 dnia: 22 Maj 2019, 16:09:09 »
Pawcio a na ten dzwonek od narzędzia do dystrybucji nie schodzą się sąsiedzi na kawę ? 

Nie inaczej!


Z młynka z dozownikiem, spokojnie możesz mielić od razy do kolby.

Dozownik duże słowo, to zwykły lejek. Wygodniej mi ważyć kubełek na małej wadze niż kombinować z kładzeniem całego portafiltra na mniej dokładnej wadze.

Do ergonomizacji stopniowo i naturalnie dojdę. Filmik był spontaniczny, nieprzygotowany, roztrzepany, bez cięć i montaży, real kitchen life bro!
Dzięki za uwagi.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #17 dnia: 22 Maj 2019, 18:33:35 »
absolutnie początkującego amatora w temacie pompy 58mm

Zaawansowani również na niej polegną :).

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10559
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #18 dnia: 22 Maj 2019, 18:43:56 »
Cytat: pafcio0
Przesiadka z ręcznej dźwigni - no niełatwa.
Szok polega na tym, że mielenie musi być w punkt, po prostu musi. Nie ma że profilowanie ciśnienia mięśniami, zwalnianie ekstrakcji przy grubszym przemiale... Ma być w punkt.

W drugą stronę też jest SZOK ;).

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #19 dnia: 22 Maj 2019, 19:06:22 »
absolutnie początkującego amatora w temacie pompy 58mm

Zaawansowani również na niej polegną :).
:taniec:

Offline jatohalo

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Profitec Pro 300
  • Młynek: Ceado E5P
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #20 dnia: 27 Czerwiec 2019, 21:35:32 »
Cześć pozwolę sobie trochę odświeżyć temat.

No więc przymierzam się do zakupu Profitec PRO 300... no tak na 90% :) Mam parę szybkich pytań:
1. wg producenta ekspres jest gotowy po 5min grzania co moim zdaniem jest niemożliwe, jak to wygląda w rzeczywistości?
2. Czy ekspres posiada kontrolę ilości wody? Jakoś sygnalizuje, że trzeba dolać?
3. No i pytanie ogólne... czy dobrze robię, że chce nabyć ten ekspres? Obecnie posiadam Gaggia Classic oraz młyn Ceado E5P i chcę zrobić kolejny krok w zaparzaniu kawy. Kawy wszelakiej czyli espresso, mleczne, americano. Dlatego właśnie padło na Profiteca. Na bez-tydzień  ekspres nie będzie mocno eksploatowany (4-6 kawy) ale zdarzają się weekendy gdzie trzeba wydać 15 kaw i w tym widzę olbrzymi potencjał dwubojlerowca. No to dzięki za wszystkie sugestie.  :brawa:

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #21 dnia: 28 Czerwiec 2019, 08:48:59 »
1. wg producenta ekspres jest gotowy po 5min grzania co moim zdaniem jest niemożliwe, jak to wygląda w rzeczywistości?
Teoretycznie, w 5 minut osiągniemy zadaną na PiDzie temperaturę, ale w praktyce 10 minut to minimum jeśli zależy nam na względnie rozgrzanej grupie.

2. Czy ekspres posiada kontrolę ilości wody? Jakoś sygnalizuje, że trzeba dolać?
Tak, jest blokada aktywowana przez niski stan w zbiorniku.
czy dobrze robię, że chce nabyć ten ekspres?
To naprawdę bardzo fajny ekspres :)
Złego słowa nie powien, ale też nie mam doświadczenia z innymi ekspresami. Stąd też np. moje wciąż przeciętne rezultaty w kwestii spieniania mleka mogę zrzucić na karb braku dostatecznego doświadczenia, ale mam wrażenie że obiektywnie - nie jest to demon spieniania.

skansen

  • Gość
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #22 dnia: 28 Czerwiec 2019, 09:26:46 »
Jest to na pewno "kawał" porządnie wykonanego ekspresu.
Brakuje mi w nim jednak programowania czasu ekstrakcji i preinfuzji.

Dyskusyjne jest również wzornictwo, ale to kwestia indywidualna. Swój zestaw (Lelit Elizabeth i młynek Lelit William) kupiłem nie konsultując z żoną. Z Profiteciem bym takiego ryzyka nie podjął :) Nie uważam, że Profitec Pro 300 jest brzydki. Ma po prostu ma specyficzne wzornictwo. W kuchni (palarni) takiej jaką ma @pafcio0 wygląda świetnie. Do mojej raczej by nie pasował.

Na Twoim miejscu rozważyłbym jeszcze ASCASO STEEL DUO PID i Lelit Elizabeth.

Offline jatohalo

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Profitec Pro 300
  • Młynek: Ceado E5P
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #23 dnia: 28 Czerwiec 2019, 09:37:23 »
Na Twoim miejscu rozważyłbym jeszcze ASCASO STEEL DUO PID i Lelit Elizabeth.

Lelit z kolej mi się nie podoba :) Dlatego go odrzucam, a Ascaso? Rodzice mają Ascaso Dream.. dlatego ja szukam czegoś innego :) Padło na Profiteca.

skansen

  • Gość
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #24 dnia: 28 Czerwiec 2019, 09:51:40 »
Na Twoim miejscu rozważyłbym jeszcze ASCASO STEEL DUO PID i Lelit Elizabeth.

Lelit z kolej mi się nie podoba :) Dlatego go odrzucam, a Ascaso? Rodzice mają Ascaso Dream.. dlatego ja szukam czegoś innego :) Padło na Profiteca.


To może jeszcze Profitec PRO 600? Ma preinfuzję i "funkcję wskazania czasu ekstrakcji"...

Offline jatohalo

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Profitec Pro 300
  • Młynek: Ceado E5P
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #25 dnia: 28 Czerwiec 2019, 10:10:04 »
Na Twoim miejscu rozważyłbym jeszcze ASCASO STEEL DUO PID i Lelit Elizabeth.
Cytując klasyka "za wysokie progi" :)
Lelit z kolej mi się nie podoba :) Dlatego go odrzucam, a Ascaso? Rodzice mają Ascaso Dream.. dlatego ja szukam czegoś innego :) Padło na Profiteca.


To może jeszcze Profitec PRO 600? Ma preinfuzję i "funkcję wskazania czasu ekstrakcji"...

cytując klasyka... "za wysokie progi" :)

skansen

  • Gość
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #26 dnia: 28 Czerwiec 2019, 11:36:09 »
To może jeszcze Profitec PRO 600? Ma preinfuzję i "funkcję wskazania czasu ekstrakcji"...
cytując klasyka... "za wysokie progi" :)
Więc jeśli nie przeszkadza Ci brak programowania czasu ekstrakcji i brak preinfuzji bierz Profiteca.

Na pewno warto zobaczyć ekspres przed zakupem. Szkoda, że w Polsce praktycznie nie ma showroomów w których można by zobaczyć i przetestować ekspres przed zakupem.

Mi np. Lelity z linii 50s' zupełnie nie podeszły po obejrzeniu ich "w realu". VIP Line wygląda lepiej, przed zakupem oglądałem podobny ekspres (Victoria) żeby się upewnić, że jest to to, czego szukam. Spróbuj zobaczyć taki ekspres "w realu". Jeśli to nie możliwe, poczytaj instrukcję, obejrzy filmy na you tube, zobacz ogłoszenia używanych na ebay/Allegro/OLX. Ta ostatnia rekomendacja w celu dotarcia do "real foto"...
« Ostatnia zmiana: 28 Czerwiec 2019, 11:47:28 wysłana przez skansen »

Offline jatohalo

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Profitec Pro 300
  • Młynek: Ceado E5P
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #27 dnia: 28 Czerwiec 2019, 14:13:20 »
To może jeszcze Profitec PRO 600? Ma preinfuzję i "funkcję wskazania czasu ekstrakcji"...
cytując klasyka... "za wysokie progi" :)
Więc jeśli nie przeszkadza Ci brak programowania czasu ekstrakcji i brak preinfuzji bierz Profiteca.

Na pewno warto zobaczyć ekspres przed zakupem. Szkoda, że w Polsce praktycznie nie ma showroomów w których można by zobaczyć i przetestować ekspres przed zakupem.

Mi np. Lelity z linii 50s' zupełnie nie podeszły po obejrzeniu ich "w realu". VIP Line wygląda lepiej, przed zakupem oglądałem podobny ekspres (Victoria) żeby się upewnić, że jest to to, czego szukam. Spróbuj zobaczyć taki ekspres "w realu". Jeśli to nie możliwe, poczytaj instrukcję, obejrzy filmy na you tube, zobacz ogłoszenia używanych na ebay/Allegro/OLX. Ta ostatnia rekomendacja w celu dotarcia do "real foto"...

Chyba widziałem już wszystkie filmy na temat pro 300 na YT :) Z oglądaniem w realu... może być problem. Jestem z okolic Katowic, ekspres w okolicach Warszawy a obecnie podróż samochodem "gierkówką" jest prawie niemożliwy więc pozostają zdjęcia z forum i filmy. W zasadzie to już nie mam wątpliwości. Się pochwalę jak sprzęt będzie u mnie.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #28 dnia: 28 Czerwiec 2019, 14:21:48 »
Kupiłem Pro 300 bez oglądania na żywo.
Wrażenia estetyczne i ergonomiczne pozytywnie mnie zaskoczyły, sprzęt naprawdę starannie wykonany.
Wrażenia lepsze niż w przypadku Ascaso, Profitec ma jakiś taki bardziej "profesjonalny touch", podczas gdy Duo Prof roztacza subtelną aurę pretensji, cukierkowości.

skansen

  • Gość
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #29 dnia: 28 Czerwiec 2019, 14:29:26 »
W zasadzie to już nie mam wątpliwości. Się pochwalę jak sprzęt będzie u mnie.

Najważniejsze, żebyś był zadowolony. W końcu sprzęt kupujesz dla siebie. Czekamy wobec tego na opis wrażeń.

Kupiłem Pro 300 bez oglądania na żywo.
Wrażenia estetyczne i ergonomiczne pozytywnie mnie zaskoczyły, sprzęt naprawdę starannie wykonany.

Do Twojej palarni wydaje się pasować idealnie. Żałuje, że nie mam możliwości obejrzenia Profiteca na żywo - ciekaw jestem jak wyglądają szczeliny. W moim Lelicie wykonanie ogólne oceniam na 5- ale niestety niektóre szczegóły w skali szkolnej zasługują na 4.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi