Autor Wątek: Zestaw na początek dla początkującego (eks: Ascaso, mł: Severin / Nivona)  (Przeczytany 20122 razy)

Offline lucasville

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: przelew Philips HD5405, Mr Clever Dripper, Aeropress, kawiarka Bialetti
  • Młynek: Wilfa WSCG-2, Graef CM702
Witam.
Zwracam się z prośbą o potwierdzenie czy idę w dobrym kierunku jeżeli chodzi o zaparzanie dobrej kawy.
Otóż po kilku latach picia kawy rozpuszczalnej lub Jacobsa z kawiarki..., pomyślałem, żeby kupić ekspres ciśnieniowy. Znajomi mają jakieś Krupsy czy DeLonghi, takie po kilkaset złotych i kawa jest nieporównywalnie lepsza. Zacząłem zatem się rozglądać i tak trafiłem na Saeco Poemia. Dobre opinie w Internecie, więc czemu nie. Zaciągnąłem na szczęście jeszcze języka tutaj i na jeszcze jednym forum kawowym i... I dowiedziałem się, że bez młynka ani rusz. Jako, że budżet się niewiele zmienił, pomyślałem, aby zakupić w miarę dobry młynek i do tego w miarę tani ekspres.

Doszedłem do tego, aby kupić młynek Severin KM 3873 lub ostatecznie Nivona Cafe Grano 130 i do tego używany ekspres- np. myślałem o Ascaso Basic lub jakiejś Gaggi (wiem, że Classic jest OK, ale co np. z Baby Dose?)

Macie jakieś inne propozycje w podobnym pułapie cenowym?
« Ostatnia zmiana: 08 Listopad 2015, 12:39:03 wysłana przez lucasville »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Zestaw na początek dla początkującego (eks: Ascaso, mł: Severin / Nivona)
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Listopad 2015, 12:44:22 »
Otóż po kilku latach picia kawy rozpuszczalnej lub Jacobsa z kawiarki...,
Zacznij od dobrej kawy.

Młynek się przyda, a te tu wymienione do espresso nie bardzo, do kawiarki jak znalazł.

Offline pomm Mężczyzna

  • Wiadomości: 168
  • Ekspres: Kawiarka, phin, AP, Hario V60-02, forumowy dripper (Kalita), kubek
  • Młynek: Hario Slim, Nuova Simonelli MDX, Mahlkönig Guatemala
Odp: Zestaw na początek dla początkującego (eks: Ascaso, mł: Severin / Nivona)
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Listopad 2015, 16:09:00 »
Jeśli zależy Ci na espresso to cały budżet dobrze byłoby przeznaczyć na dobry młynek - np. jakąś używkę gastro, a do maszyny dozbierać w tym czasie pijąc dobrą kawę. Szukaj na allegro, olx czy pchlim targu na forum.

Offline mathu

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Bezzera BZ09, Aero, Chemex
  • Młynek: Bezzera BB005, Severin, Rhinowares
Odp: Zestaw na początek dla początkującego (eks: Ascaso, mł: Severin / Nivona)
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Listopad 2015, 16:43:41 »
Znajomi mają jakieś Krupsy czy DeLonghi, takie po kilkaset złotych i kawa jest nieporównywalnie lepsza.
Kup sobie kawiarkę Bialetti a kawa będzie znacznie lepsza niż u znajomych. Jak nie wierzysz, to sprawdź, to tylko 100 zł.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Zestaw na początek dla początkującego (eks: Ascaso, mł: Severin / Nivona)
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Listopad 2015, 17:13:43 »
Kawiarka już jest, rozpuszczalka na Bialetti będzie smakować tak samo ;)

Offline lucasville

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: przelew Philips HD5405, Mr Clever Dripper, Aeropress, kawiarka Bialetti
  • Młynek: Wilfa WSCG-2, Graef CM702
Odp: Zestaw na początek dla początkującego (eks: Ascaso, mł: Severin / Nivona)
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Listopad 2015, 13:48:18 »
Hm.. Nie lubię kupować pół-środków. Czyli np. młynka tylko do kawiarki Bialetti a do espresso nie. Wolałbym coś co już ma szanse zmielić w miarę drobno do ekspresu. Czy taki Graef CM702 na sam początek wystarczy? Jeszcze do takiego Graefa mógłbym dołożyć. Pytam odnośnie przemiału do ekspresu kolbowego typu Ascaso. Bo jak rozumiem by zrobić "kawę z mlekiem" czy latte to potrzebuje zaparzyć dobre espresso.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Zestaw na początek dla początkującego (eks: Ascaso, mł: Severin / Nivona)
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Listopad 2015, 19:38:40 »
Zalezy od potrzeb. Late "wynalazl" podobno ktos z Nescafe i poczatkowo bylo robione na rozpuszczalce.

Offline lucasville

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: przelew Philips HD5405, Mr Clever Dripper, Aeropress, kawiarka Bialetti
  • Młynek: Wilfa WSCG-2, Graef CM702
Odp: Zestaw na początek dla początkującego (eks: Ascaso, mł: Severin / Nivona)
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Listopad 2015, 19:51:14 »
Pomijając te latte, pytanie czy ten Graef da radę zmielić kawę do espresso? Czy na to samo wyjdzie jak kupię i stuninguję Severina...

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Zestaw na początek dla początkującego (eks: Ascaso, mł: Severin / Nivona)
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Listopad 2015, 22:11:48 »
Zalezy od potrzeb. Late "wynalazl" podobno ktos z Nescafe i poczatkowo bylo robione na rozpuszczalce.
Nie latte, a Frappe ;)
« Ostatnia zmiana: 19 Listopad 2015, 22:15:55 wysłana przez slusar_o2 »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Zestaw na początek dla początkującego (eks: Ascaso, mł: Severin / Nivona)
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Listopad 2015, 01:28:37 »
Pomijając te latte, pytanie czy ten Graef da radę zmielić kawę do espresso? Czy na to samo wyjdzie jak kupię i stuninguję Severina...
Nie na to samo, Graef 700 ma krótką skalę, ale o drobnych skokach (24 ustawienia) dodatkowo najczęściej w zestawie były podkładki, można w zgodzie z instrukcją podłożyć pod żarna i mieć drobniej na całej skali. Severin po dokręceniu da Ci może 5 oczek do esrpesso i ultradźwięki, i świst po wymieleniu kawy.

Offline lucasville

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: przelew Philips HD5405, Mr Clever Dripper, Aeropress, kawiarka Bialetti
  • Młynek: Wilfa WSCG-2, Graef CM702
Odp: Zestaw na początek dla początkującego (eks: Ascaso, mł: Severin / Nivona)
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Listopad 2015, 06:36:48 »
Podsumowując Twój bogaty opis donkiszot, Graef po podłożeniu podkładek da znacznie większą różnicę na plus niż Severin po dokręceniu, zatem wniosek taki, że warto 100 zł dołożyć? Nie zrozumiałem części z 5 oczkami do espresso, ale jak się domyślam Graef da/ma więcej tych "oczek"? :D

Jak to piszę to uświadamiam sobie jaki ze mnie laik. :(

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Zestaw na początek dla początkującego (eks: Ascaso, mł: Severin / Nivona)
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Listopad 2015, 08:56:07 »
Oj tam laik - @donkiszot z niejednego młyna kawę pił. A w meritum - dobrze zrozumiałeś. DO espresso Graef da ci więcej użytecznych ustawień niż Severin.
LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Zestaw na początek dla początkującego (eks: Ascaso, mł: Severin / Nivona)
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Listopad 2015, 15:44:26 »
Niestety nie piłem espresso z Graefa, tylko dripy i aeropressy. Ale jeśli dobrze pamiętam to ktoś na forum używa/używał Graefa 702 do espresso.

W każdym razie, jeśli to jest kwestia 100zł (daj namiary na graefa za 350zł, bo chyba coś mi umknęło), to nie ma co się zastanawiać nad severinem. W kategorii espresso w ogóle bym się nie zastanawiał nad severinem.

Offline lucasville

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: przelew Philips HD5405, Mr Clever Dripper, Aeropress, kawiarka Bialetti
  • Młynek: Wilfa WSCG-2, Graef CM702
Odp: Zestaw na początek dla początkującego (eks: Ascaso, mł: Severin / Nivona)
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Listopad 2015, 15:47:26 »
No to super. Dziękuję za porady. Póki co zakupy zakończę na Graefie 702 i dobrej kawie prawdopodobnie z xcafe.

Ceny Graefa znalazłem na Ceneo.pl. A tu link bezpośrednio do jednego sklepu [url]http://m.morele.net/product/details/726743/0[url]

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Zestaw na początek dla początkującego (eks: Ascaso, mł: Severin / Nivona)
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Listopad 2015, 16:08:57 »
No dobre ceny tam mają. Na Graerfa 800 też, na severina 3873 też. I punkty odbioru osobistego. Fajnie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi