Autor Wątek: CREM ONE 2B R-LFPP DUAL - tej pompy prawie nie słychać...  (Przeczytany 3071 razy)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Jak wspomniałem wczoraj w naszym wątku w Supermarkecie podjęliśmy współpracę z producentem ekspresów CREM. Pierwsze zamówienie od razu z najwyższej półki. We wtorek dojechał do nas najwyższy model z linii ekspresów ONE przeznaczonych dla domowych baristów i małej gastronomii - model ONE 2B R-LFPP DUAL. Jest to ekspres wyposażony m.in. w:
- dwa bojlery (1,7 l oraz 1,5 l)
- bardzo cichą pompę rotacyjną i własny zbiornik na wodę
- stopniową, miękką wstępną infuzję (GSP)
- profilowanie ciśnienia niskiego przepływu (LFPP)
- podwójny manometr 60 mm
- wyświetlacz OLED
- zestaw Barista Pro
- zewnętrzny port USB
- możliwość personalizacji bocznych paneli
Na wyposażeniu ekspresu są trzy sitka o pojemności 7g, 14g oraz 21g, metalowe ślepe sitko, szczoteczka prysznica, tabletki czyszczące, wymienny filtr zbiornika na wodę, stalowy, płaski tamper, dodatkowa końcówka dyszy pary 3H, dzbanek do spieniania mleka 0,3l, portafilter z podwójną wylewką.
Ponieważ dojechał z Niemiec mocno przechłodzony to przez dwa dni stał u nas w ciepłym pomieszczeniu bez uruchamiania. Wczoraj go odpaliliśmy. Największe zaskoczenie to niewiarygodnie cicha praca. Pompy rotacyjnej praktycznie nie słychać. Ekspres ma możliwość profilowania ciśnienia i zapisywania własnych przepisów - domowi bariści będą mieli czym się nacieszyć.
Poniżej kilka zdjęć z rozpakowywania tego sprzętu i po ustawieniu na blacie.

Góra opakowania po zdjęciu pokrywy.

https://images91.fotosik.pl/650/185de9ec7a0e97d4.jpg
CREM ONE 2B R-LFPP DUAL - tej pompy prawie nie słychać...

W kartoniku nad ekspresem znajduje się jego wyposażenie - bogate. :)

https://images90.fotosik.pl/650/95185a355f080dfb.jpg
CREM ONE 2B R-LFPP DUAL - tej pompy prawie nie słychać...

https://images92.fotosik.pl/652/1eae7137956ba113.jpg
CREM ONE 2B R-LFPP DUAL - tej pompy prawie nie słychać...

Ekspres z frontu.

https://images92.fotosik.pl/652/9eb6b6f8df52ef06.jpg
CREM ONE 2B R-LFPP DUAL - tej pompy prawie nie słychać...

Lewy bok ekspresu z pokrętłem do profilowania ciśnienia (skok co 0,2 bara).

https://images90.fotosik.pl/650/cf09cc4e39e1e305.jpg
CREM ONE 2B R-LFPP DUAL - tej pompy prawie nie słychać...
Prawy bok. Łatwo zdejmowane panele boczne z możliwością ich personalizacji.

https://images91.fotosik.pl/650/95219dad98c07076.jpg
CREM ONE 2B R-LFPP DUAL - tej pompy prawie nie słychać...

Pokrętła zaworów i wyświetlacz OLED.

https://images89.fotosik.pl/651/a200a5dc43ec504b.jpg
CREM ONE 2B R-LFPP DUAL - tej pompy prawie nie słychać...


https://images91.fotosik.pl/650/a633d8003df2e56f.jpg
CREM ONE 2B R-LFPP DUAL - tej pompy prawie nie słychać...

Tacka ociekowa. Głęboka i pojemna. Portafilter i instrukcja obsługi.

https://images91.fotosik.pl/650/3f1d952f2d194f70.jpg
CREM ONE 2B R-LFPP DUAL - tej pompy prawie nie słychać...

Jutro zamieścimy jeszcze filmiki z ekstrakcją na NPFie i bierzemy się za szkolenie odbiorcy tego sprzętu. Mam nadzieję, że opisze tu swoje wrażenia.
« Ostatnia zmiana: 09 Marzec 2023, 16:54:58 wysłana przez Janusz »
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5293
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: CREM ONE 2B R-LFPP DUAL - tej pompy prawie nie słychać...
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Marzec 2023, 19:06:34 »
Lewy bok ekspresu z pokrętłem do profilowania ciśnienia
Praktyczne rozwiązanie: kręcisz dolną gałką , a w tym czasie obserwujesz wypływ espresso i wskazaniania ciśnieniomierza  :ok:
« Ostatnia zmiana: 09 Marzec 2023, 19:34:26 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 788
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: CREM ONE 2B R-LFPP DUAL - tej pompy prawie nie słychać...
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Marzec 2023, 20:07:04 »



Praktyczne rozwiązanie: kręcisz dolną gałką , a w tym czasie obserwujesz wypływ espresso i wskazaniania ciśnieniomierza  :ok:

Kręcić i obserwować ciśnienie to można także manualnym Flow Control. Tu ustawiasz - testujesz różne profile do wyciśnięcia max. odpowiadającego Ci smaku i  zapisujesz.  Powtarzalność teoretycznie gwarantowana (tego nie sprawdziłem), bo tylko wywołujesz zaprogramowany profil.
Dla różnych kawek, idealna sprawa..





Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5293
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: CREM ONE 2B R-LFPP DUAL - tej pompy prawie nie słychać...
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Marzec 2023, 20:24:19 »
Kręcić i obserwować ciśnienie to można także manualnym Flow Control
Zero wyobraźni. Siadasz sobie na fotelu, lewą ręką kręcisz i gapisz się na ekstrakcję  :D
》tertium non datur《

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 788
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: CREM ONE 2B R-LFPP DUAL - tej pompy prawie nie słychać...
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Marzec 2023, 20:31:27 »
Ale najpierw prawą ręką opuszczasz dźwignię, a na końcu podnosisz. I jak masz wyobraźnię to nie zrobisz tego siedząc w fotelu, chyba że masz ręce jak u gibbona...




Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5293
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: CREM ONE 2B R-LFPP DUAL - tej pompy prawie nie słychać...
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Marzec 2023, 21:16:29 »
Fill, no naprawdę. Włączasz i siadasz na fotel - kończy się ekstrakcja - wstajesz z fotela i wyłączasz dźwignię. Trochę ruchu nie zaszkodzi :D
« Ostatnia zmiana: 09 Marzec 2023, 21:22:22 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: CREM ONE 2B R-LFPP DUAL - tej pompy prawie nie słychać...
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Kwiecień 2023, 13:43:31 »
Mam już parę tygodni ten ekspres, ale cały czas poznajemy się.  Ma niesamowite możliwości, które z pewnością zainteresują użytkowników lubiących eksperymentować, zmieniać ustawienia. Jest naprawdę cichy.
Posiada dużą tackę ociekową i fajna możliwość opuszczenia nieco tacki (wyjmowany środek) gdzie można spokojnie mieścić wagę. Akurat wyjąłem to sobie bo czasem robię kawę do samochodu i papierowy kubek 0,3 bez problemu mieści się.  Świetnym pomysłem jest port USB, przez który możemy sobie importować, eksportować  ulubione profile, które są w pliku tekstowym i można je wygodnie modyfikować na komputerze. Jest to fajna sprawa, bo możemy zrobić masę profilów, na przykład pod kawy z danego regionu, czy też pod palarnie w których dokonujemy zakupów. W zależności co akurat zapodajemy do młynka, możemy sobie zaimportować ulubione profile. Profilami można się wymieniać z innymi użytkownikami, nie znalazłem jeszcze takich, ale gdzieś na forach zagranicznych ktoś udostępniał.
Skok jakościowy względem HX jest znaczący, zresztą każdy kto bawi się  profilowaniem w Biance, to przyzna.
Z rozgrzewaniem nie ma problemu, bo u Janusza piliśmy espresso po 20 min od uruchomienia. Gdy przechodzi w tryb eco temperatura spada do 55°C a boiler parowy do 88°C. Kilka min i gotowy do pracy.
Nie jestem znawcą kawy i nie mam porównania z innymi ekspresami z podobnej półki i przede mną jeszcze dużo nauki i z pewnością ekspres nie raz mnie zaskoczy.
Na forach ekspres ma różne opinie i jak każdy ma swoje wady i zalety. Jak zauważyłem na zagranicznych forach, użytkownicy w przypadku problemów z ekspresem rozdmuchują to samo na kilku forach, przez co można odnieść wrażenie, że to ekspres awaryjny.
Znalazłem ciekawą recenzję zrobioną przez pana Dave Corbey, który szczegółowo opisał ekspres i opatrzył ciekawymi filmikami. Myślę, że pomoże to poszukującym w podjęciu decyzji, a zainteresowani tematyką również znajdą coś dla siebie. Od tego czasu minęło lat parę, Dave Corbey miał model z początków produkcji, więc co nieco z pewnością zmieniło się.

 https://coffeeequipmentreviews.wordpress.com/2019/12/16/crem-one-2b/#love

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: CREM ONE 2B R-LFPP DUAL - tej pompy prawie nie słychać...
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Kwiecień 2023, 22:42:53 »
Przede wszystkim - czy czujesz różnicę w smaku na tej samej kawie robionej przy użyciu rożnych profili? Bo o tym nie wspomniałeś ;)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: CREM ONE 2B R-LFPP DUAL - tej pompy prawie nie słychać...
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Kwiecień 2023, 22:50:39 »
Fajnie to wygląda, na pewno jest wyczuwalna różnica, bo próbowałem na innych maszynach z profilowaniem i roznice potrafią być znaczące, od klasycznych czekoladowych aromatów po owocowe żelki, z tej samej kawy.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: CREM ONE 2B R-LFPP DUAL - tej pompy prawie nie słychać...
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Kwiecień 2023, 23:40:19 »
Oczywiście, że czuć różnicę. Na codzień korzystam z dwóch podobnych do siebie profili ustawionych u Janusza. Używam tej samej kawy, zmieniam po zużyciu kilograma. Lubię sobie pokręcić pokrętłem baristy i regulacją młynka. Najgorzej, że jak coś fajnego wyjdzie, to skasuję, zapominając zapisać i drugi raz nie powtórzę. Można z niższym ciśnieniem eksperymentować. Jeszcze muszę bez preinfuzji spróbować.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: CREM ONE 2B R-LFPP DUAL - tej pompy prawie nie słychać...
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Wrzesień 2023, 15:22:36 »
Zostawiam tu arkusz, do tworzenia i modyfikacji profili  Crem One.

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: CREM ONE 2B R-LFPP DUAL - tej pompy prawie nie słychać...
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Luty 2024, 19:08:58 »
@fill nadal masz Crem One ? Napiszesz cos wiecej? Pytam z ciekawosci bo podoba mi sie ten ekspres wizualnie tylko troche zamieszania bylo jak mial startowac w C19 i jakos przepadl o nim sluch

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 788
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: CREM ONE 2B R-LFPP DUAL - tej pompy prawie nie słychać...
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Luty 2024, 19:57:02 »
No cóż, trzeci rok bez awarii. Z Flow Control i miękką preinfuzją u mnie praktycznie całkowicie wyeliminowane kanałowanie. Wymieniłem nóżki na czarne, wyższe aluminiowe - żeby chować wagę timemore, skróciłem wylewkę pary - dużo bardziej poręczna
Dwa razy w roku odkamienianiu, raz w miesiącu Cafiza przy 6 - 9 podwójnych espresso dziennie. Wszystko szczelne, sprawne,a pompa rota to mistrzostwo świata. Duże możliwości regulacji praktycznie wszystkiego.
Największy mankament przy zasilaniu ze zbiornika, to późna sygnalizacja niskiego stanu wody. Chociaż teoretycznie można to ustawić to w rzeczywistości potrafi zassać powietrze.
Nie zmieniam na Micrę, nie warto, jeżeli już to może Faema mnie skusi.



Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 575
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: CREM ONE 2B R-LFPP DUAL - tej pompy prawie nie słychać...
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Luty 2024, 20:02:30 »
Nie zmieniam na Micrę, nie warto, jeżeli już to może Faema mnie skusi.
A co taka zmiana miała by wnieść? Ja nie wyobrażam już sobie powrotu do ekspresu bez profilowania. ;)

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 788
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: CREM ONE 2B R-LFPP DUAL - tej pompy prawie nie słychać...
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Luty 2024, 20:10:29 »
Ja sobie wyobrażam
Byłem kiedyś w Berlinie na targach kawowych, czy może sprzętu kawowego - przypadkowo.  Bawiłem się Feminą - byłem zauroczony jej użytecznością, ale zawiedziony ceną




 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi