Autor Wątek: Proszę o pomoc z pierwszym uruchomieniem LELIT ANNA PL41TEM  (Przeczytany 3265 razy)

Offline mweimer

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
Dzień dobry, uwielbiam kawę i postanowiłam mieć frajdę z jej robienia. Przeskoczyłam z kawiarki i kolbowego delonghi na LELIT ANNA PL41TEM i zaczęły się schody 😂. Uruchomiłam wg instrukcji odkręciłam zawór pary po prawej, nastawiłam na kawę, włączyłam pompę, wylała się woda z końcówki do pary i ponoć już mogę używać. Problem z tym, że temperatura jest właściwą, włączam na kawę, włączam pompę, ale nie ma ciśnienia. Wskazówka barometru nie podnosi się. Leje się woda przez filtr i tyle. Bez ciśnienia. Pomocy :). :sciana:

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 431
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Proszę o pomoc z pierwszym uruchomieniem LELIT ANNA PL41TEM
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Luty 2023, 12:59:36 »
Żeby ciśnienie powstało potrzeba jeszcze odpowiednio zmielonej kawy, która generuje opór ;)
Można w celach testowych ślepe sitko wsadzić...
« Ostatnia zmiana: 18 Luty 2023, 13:01:44 wysłana przez WS5 »

Offline mweimer

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
Odp: Proszę o pomoc z pierwszym uruchomieniem LELIT ANNA PL41TEM
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Luty 2023, 13:17:25 »
Bardzo dziękuję. Przewaliłam wszystkie kawy w domu. Mam młynek sloggi, ale zamówiłam inny, ponieważ spodziewałam się, że nie podoła w mieleniu. Tymczasem będę korzystać z gotowej już kawy, przy której udało mi się uzyskać 8 bar. No cóż, człowiek całe życie się uczu [emoji38].

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5305
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Proszę o pomoc z pierwszym uruchomieniem LELIT ANNA PL41TEM
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Luty 2023, 15:45:20 »
Żeby ciśnienie powstało potrzeba jeszcze odpowiednio zmielonej kawy, która generuje opór
Też tak pomyślałem, bo koleżanka napisała, że z kawiarki kawę piła, więc może nabiła do sitka kawę grubo zmieloną i dlatego podczas ekstrakcji nie ma oporu na ciastku, a co za tym idzie, manometr stoi w miejscu.
« Ostatnia zmiana: 18 Luty 2023, 15:58:40 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Matius22

  • Wiadomości: 456
Odp: Proszę o pomoc z pierwszym uruchomieniem LELIT ANNA PL41TEM
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Luty 2023, 16:39:16 »
@GostRado Dodatkowo najprawdopodobniej „już wcześniej zmieloną” i dlatego jest taki efekt, a nie inny.

Niestety, ale do kolby trzeba mieć młynek.
Chcesz mieć swojego Umikota? Potrzebujesz wydruku modów do DF64/83 lub innego „kawowego” wydruku 3D? Pisz priv!

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5305
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Proszę o pomoc z pierwszym uruchomieniem LELIT ANNA PL41TEM
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Luty 2023, 17:25:19 »
Niestety, ale do kolby trzeba mieć młynek.
... i to nie byle jaki.
》tertium non datur《

Offline Anonimus

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Victoria
  • Młynek: Eureka
Odp: Proszę o pomoc z pierwszym uruchomieniem LELIT ANNA PL41TEM
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Luty 2023, 18:14:04 »
Z mieloną kawą, taką z marketu teoretycznie pod espresso, można spróbować dać jej ze 20g na podwójną porcję i bardzo mocno ubić tamperem. Powinno pojawić się ciśnienie, choć oczywiście trudno uzyskać sensowną ekstrakcję. Może nawet łatwiej taki trick zrobić na pojedynczym sitku, kawy odpowiednio mniej.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6216
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Proszę o pomoc z pierwszym uruchomieniem LELIT ANNA PL41TEM
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Luty 2023, 00:00:13 »
No, no ciekawe porady, ale dobrej kawy z tego nie będzie ani espresso tym bardziej. Tak jak pisali koledzy wcześniej - do espresso potrzebny jest młynek. Do sklepowej mielonki są sitka ciśnieniowe tzw. super crema.

Offline mweimer

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
Odp: Proszę o pomoc z pierwszym uruchomieniem LELIT ANNA PL41TEM
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Luty 2023, 16:43:40 »
Bardzo dziękuję za porady. W oczekiwaniu na Eureka Mignon Speciality ubijam, co mam i uzyskuję ok. 9 bar. Oczywiście wyboista droga przede mną, ale doświadczenie czyni mistrza. Będę dumna, jak w końcu wyjdzie mi choć 80% tego, co widzę na filmikach :D. Jeszcze raz dziękuję, że nikt nie wyśmiał początkującego :P.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6216
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Proszę o pomoc z pierwszym uruchomieniem LELIT ANNA PL41TEM
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Luty 2023, 13:27:21 »
Spokojnie, na tym forum nie wyśmiewamy się z tego, że ktoś zwraca się o pomoc. Między innymi po to ono jest ;) Wszyscy kiedyś zaczynaliśmy.

Jeśli nie masz w tej chwili młynka, to nie przejmuj się specjalnie ciśnieniem, ani wyglądem naparu, tylko smakiem. Kawa jest po to, aby nam smakowała.

9 bar nie jest konieczne do dobrego espresso, niektórzy bardzo doświadczeni bariści wolą zaparzać przy niższych ciśnieniach, bo mniej dynamiczne procesy łatwiej kontrolować i mniejsza szansa na zepsuty szot. :) Dobrze sobie popróbować co nam najlepiej smakuje. Dawaj znać jak Ci idzie z młynkiem.

Offline mweimer

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
Odp: Proszę o pomoc z pierwszym uruchomieniem LELIT ANNA PL41TEM
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Luty 2023, 15:27:50 »
Dziękuję. Młynek będzie w kolejny poniedziałek. Pewnie wtedy urodzą się kolejne pytania:).

Offline Matius22

  • Wiadomości: 456
Odp: Proszę o pomoc z pierwszym uruchomieniem LELIT ANNA PL41TEM
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Luty 2023, 17:08:11 »
@mweimer Do młynka zaopatrz się w świeże ziarno - nie takie z marketu które ma już dobre pół roku. :)
Chcesz mieć swojego Umikota? Potrzebujesz wydruku modów do DF64/83 lub innego „kawowego” wydruku 3D? Pisz priv!

Offline mweimer

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
Odp: Proszę o pomoc z pierwszym uruchomieniem LELIT ANNA PL41TEM
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Luty 2023, 07:15:11 »
Jasne😉.

Offline mweimer

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
Odp: Proszę o pomoc z pierwszym uruchomieniem LELIT ANNA PL41TEM
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Luty 2023, 21:16:07 »
Mam młynek Eureca Mignon specialita  i mam pytania :D. Ustawiłam punkt styku, grubość mielenia, czas na dozę do pojedynczego espresso i podwójnego. Chciałabym jednak zmniejszyć grubość mielenia, po głębszej analizie organoleptycznej 😂. W instrukcji nie ma o tym mowy. Czy jeżeli mam już nasypane ziarna, to w kierunku fine mogę kręcić tylko na włączonym młynku? Raz podają tak, raz inaczej. Nie chciałabym niczego popsuć 😁. Na sucho, bez ziaren oczywiście kręciłam, by ustawić 0, ale gdy są ziarna to zmniejszam grubość również na włączonym, by słyszeć, czy nie przeholuję😂? Tak to rozumiem:). Trudniej też uzyskać mi espresso takie kremowe na pojedynczym sitku, na podwójnym jest lepiej, ciśnienie ok, leci po 4 sec, uzyskuję ładne kremowe espresso w 25 sec. W pojedynczym jest rzadsze i szybciej traci kremową strukturę. Czy możliwe, by na pojedyncze była konieczność jeszcze mniejszej grubości przemiału?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5305
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Proszę o pomoc z pierwszym uruchomieniem LELIT ANNA PL41TEM
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Luty 2023, 21:21:06 »
Czy jeżeli mam już nasypane ziarna, to w kierunku fine mogę kręcić tylko na włączonym młynku?
Tak.
Trudniej też uzyskać mi espresso takie kremowe na pojedynczym sitku, na podwójnym jest lepiej
Pojedyncze są do niczego. Jedynie zadowalające efekty można uzyskać z VST7. Zostań z podwójnym.
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi