Autor Wątek: Jaki ekspres za 10-11 tys zł  (Przeczytany 4075 razy)

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Jaki ekspres za 10-11 tys zł
« dnia: 14 Luty 2023, 14:32:01 »
Od pewnego czasu tematy o ekspresach kolbowych i nie mogę nic wybrać. Z burzliwych dyskusji forumowych wywnioskowałem, że nie produkuje się teraz ekspresów na lata. Producenci oszczędzają na materiałach, bojlery przeciekają, elektronika sypie się po okresie gwarancyjnym. Mam mętlik w głowie, bo chcę ekspres na znacznie dłużej niż 2-3 lata. Automat Jura ma już ze 12 lat i dalej parzy kawę. Czyżby była to jedynie słuszna droga? Astoria CKE również działa bezproblemowo, wymaga jedynie wymiany uszczelki czy zaworów bezpieczeństwa co jakiś czas. Chcę jednak wznieść się na wyższy poziom i mieć większy wpływ na to co spływa do filiżanki i ładnie mleko chciałbym się nauczyć spieniać  po lewej stronie ekspresu.
Mój ekspres musi posiadać
- zbiornik
- rotapompa
-dualboiler
- programowanie dozy - ale to zawęża wybór do kilku produktów, więc wezmę pod uwagę wszystkie
- solidność, trwałość i bezawaryjność
- czarny kolor - nie warunek, ale pasowałby  z czarnym młynkiem  ZF64W 

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4840
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Jaki ekspres za 10-11 tys zł
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Luty 2023, 14:54:07 »
Prawie wszystkie Twoje wymagania spełniałby ALEX DUETTO IV PLUS. Mamy z nimi bardzo dobre doświadczenia. W różnych wersjach sprzedajemy je już od 2005 roku i u wielu klientów pracują cały czas bezawaryjnie. Są one także produkowane w czarnym kolorze. Poniżej komentarze:
- zbiornik - jest 2,3 l
- rotapompa - jest
-dualboiler - jest
- programowanie dozy - ale to zawęża wybór do kilku produktów, więc wezmę pod uwagę wszystkie - tego nie ma ale za to można go doposażyć w Flow Control
- solidność, trwałość i bezawaryjność - jest
- czarny kolor - nie warunek, ale pasowałby  z czarnym młynkiem  ZF64W - jest
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Jaki ekspres za 10-11 tys zł
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Luty 2023, 16:03:33 »
Nie zapłaciłbym 11 tysięcy za ekspres z grupa E61 , cenowo niebezpiecznie zbliża się  to do LM Micra co na pewno byłoby lepszym wyborem .

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Jaki ekspres za 10-11 tys zł
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Luty 2023, 16:08:32 »
Może być taniej LM Micra jest niestety nie w moim guście. Nie podoba mi się wygląd.
A jak grupa BZ vs E61?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5304
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Jaki ekspres za 10-11 tys zł
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Luty 2023, 16:13:34 »
cenowo niebezpiecznie zbliża się  to do LM Micra co na pewno byłoby lepszym wyborem .
Przecież to ponad 50% więcej od zakładanego budżetu, chyba że znowu zakładasz, że odejmiesz VAT i podatek dochodowy.
》tertium non datur《

skansen

  • Gość
Odp: Jaki ekspres za 10-11 tys zł
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Luty 2023, 16:23:06 »
Mój ekspres musi posiadać
- zbiornik
- rotapompa
-dualboiler
- programowanie dozy
Jest zaledwie kilka maszyn które spełniają wszystkie zadane kryteria. Oprócz wspomnianego przeze mnie w innym wątku Quick Mill Vetrano 2B DE jest jeszcze:
Bezzera Matrix / DUO TOP DE,
La Spaziale S1 Vivaldi,
La Spaziale S1 Dream,
ewentualnie trochę ponad budżet to jeszcze ASCASO BABY T Plus też by się dało podciągnąć pod te kryteria:) Nic więcej mi do głowy nie przychodzi, może ktoś coś jeszcze dopisze...

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Jaki ekspres za 10-11 tys zł
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Luty 2023, 16:42:31 »
@skansen, z tego co wyczytałem na forum, masz wiedzę na temat ekspresów. Który z producentów produkuje solidne ekspresy?
Veterano w wersji DE nie kupię chyba w PL. Te dwie Bezzera podobają mi się i te panele sterujące w nich, nie wiem jak ich grupy spisują się. Rozważę i bez programowalnej dozy, jeśli coś fajnego jest.
Nie dodałem jeszcze, że potrzebuję automatyczny włącznik lub działanie pod  smart i dość szybkie rozgrzanie ekspresu.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Jaki ekspres za 10-11 tys zł
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Luty 2023, 16:43:10 »
Jest zaledwie kilka maszyn które spełniają wszystkie zadane kryteria.
To jest ciekawe zagadnienie. Wymagania te są raczej profesjonalne -- sam takie mam. Nie odpowiadają mi żadne dźwigienki w grupach E61. Po prostu chcę szybko i sprawnie zrobić dobre espresso, nie wdawać się w serwisowanie mechanizmów.

skansen

  • Gość
Odp: Jaki ekspres za 10-11 tys zł
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Luty 2023, 17:04:35 »
Który z producentów produkuje solidne ekspresy?
Veterano w wersji DE nie kupię chyba w PL. Te dwie Bezzera podobają mi się i te panele sterujące w nich, nie wiem jak ich grupy spisują się. Rozważę i bez programowalnej dozy, jeśli coś fajnego jest.
Pytanie jeszcze, co tak naprawdę znaczy solidny. Podzespoły ekspresów produkuje kilku producentów. I tak np. elektronikę Gicara znajdziemy w najtańszym ekspresie z PID za 2000zł jak i w La Marzocco za 20.000zł... Będą to co prawda inne moduły, ale dostawca jest ten sam.
Z silnikami pomp rota jest niemal pełna unifikacja-prawie zawsze są to takie same silniki od RPM SpA.
Podobnie jest też z szeregiem innych podzespołów-odlewane bojlery, grupy E61 często są identyczne nawet gdy na papierze mają inne parametry....

Schody zaczynają się przy programowaniu dozy-potrzebna jest elektronika sterująca, przepływomierze itp. Wchodzimy więc w obszar części które nie są wspólne z innymi ekspresami. Ewentualne usterki mogą więc być kosztowne w naprawie. Z mojego punktu widzenia najbezpieczniejsze wydaje się tutaj wspomniane Vetrano 2B DE, ewentualnie Bezerra. La Spaziale jest niestety u nas mało popularne, sami sprzedawcy nie bardzo znają te ekspresy...

Z kolei rezygnując z programowania dozy i "idąc w E61" musisz liczyć się z koniecznością okresowego smarowania grupy. Nie jest to nic strasznego, ale trzeba mieć na uwadze, że E61 nie jest bezobsługowa... Jeśli ma być "pancernie", prosto i bez programowania to wspomniane ALEX DUETTO IV PLUS wydaje się być rozsądnym wyborem. Nawet gdyby producent zbankrutował to nie ma on chyba żadnej części, której nie dałoby się "pożyczyć" od innych producentów... Do niedawna miał on nawet uroczy, standardowy PID Gicara wstawiany przez Włochów wszędzie gdzie się da-od najtańszych jednobojlerowych ekspresów po profesjonalny sprzęt cukierniczy.... 

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Jaki ekspres za 10-11 tys zł
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Luty 2023, 18:11:29 »
Od pewnego czasu tematy o ekspresach kolbowych i nie mogę nic wybrać. Z burzliwych dyskusji forumowych wywnioskowałem, że nie produkuje się teraz ekspresów na lata. Producenci oszczędzają na materiałach, bojlery przeciekają, elektronika sypie się po okresie gwarancyjnym. Mam mętlik w głowie, bo chcę ekspres na znacznie dłużej niż 2-3 lata. Automat Jura ma już ze 12 lat i dalej parzy kawę. Czyżby była to jedynie słuszna droga? Astoria CKE również działa bezproblemowo, wymaga jedynie wymiany uszczelki czy zaworów bezpieczeństwa co jakiś czas. Chcę jednak wznieść się na wyższy poziom i mieć większy wpływ na to co spływa do filiżanki i ładnie mleko chciałbym się nauczyć spieniać  po lewej stronie ekspresu.


Mój ekspres musi posiadać
- zbiornik
- rotapompa
-dualboiler
- programowanie dozy - ale to zawęża wybór do kilku produktów, więc wezmę pod uwagę wszystkie
- solidność, trwałość i bezawaryjność
- czarny kolor - nie warunek, ale pasowałby  z czarnym młynkiem  ZF64W 

Wszystkie  Twoje zachcianki (oprócz programowanej dozy)  idealnie spełnia używana  LaMarzocco Linea Mini.
Proponuję , znajdź używaną ( nawet u nas na forum byla kiedyś za 12 tys chyba )i cięsz się nią !
Ja swoją używam już  6 lat i jestem bardzo  zadowolony. Nic nie przeciekało. Zmieniłem tylko uszczelkę  w grupie na silikonową i zawór  "przwrywacz  prożni"  zmieniasz co jakies 3 lata . No i regularnie 3-4 x do roku odkamieniasz.I cieszysz się pyszną małą czarna.

Nieprawda , ze nie ma solidnych ekspresów. Są jeszcze wyjątki i spieszmy się je kupowac ...
« Ostatnia zmiana: 14 Luty 2023, 18:31:03 wysłana przez PiotrekBM »

Offline adiki

  • Wiadomości: 156
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE, ex Jura ENA8
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Jaki ekspres za 10-11 tys zł
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Luty 2023, 18:25:51 »
Ja z czystym sumieniem mogę polecić Bezzerę ciesze się nią każdego dnia już od ponad kwartału. Nagrzewa się w 15 minut. Wybierając grupe E61 musisz liczyć jakieś pół godziny nagrzewania.
Wyszukiwarka kaw z polskich palarni zpalarni.pl

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Jaki ekspres za 10-11 tys zł
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Luty 2023, 21:50:24 »
Kolega @skansen wymienil La Speciale i to byłby dobry wybór  ,na pewno lepszy od E61 w tym budżecie .

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Jaki ekspres za 10-11 tys zł
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Luty 2023, 22:28:21 »
cenowo niebezpiecznie zbliża się  to do LM Micra co na pewno byłoby lepszym wyborem .
Przecież to ponad 50% więcej od zakładanego budżetu, chyba że znowu zakładasz, że odejmiesz VAT i podatek dochodowy.



Fakt w głowie miałem cene netto:)::)

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Jaki ekspres za 10-11 tys zł
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Luty 2023, 22:52:32 »
@Antonio, rozumiem, że popierasz wybór z programowaniem dozy. Chodzi o te dźwigienki przy grupie E61, które lubią skrzypieć? W Astoria mam zaprogramowaną dozę, wciskam przycisk i leci, ustawiłem i tak jest od lat, nawet nie wiem, czy pozostałe działają. Pamiętam, że kiedyś ktoś coś o awarii ekspresu pisał, skomentowałeś coś takiego, że jak po taniości się kupuje... wolałbym uniknąć wpadek.

@skansen, dzięki za wyjaśnienie. Duże mogą być koszty związane z awariami wersji DE? Coffeesite napisało, że QM Vetrano pod względem serwisowym i technicznym wypada gorzej niż BZ. Dziwi mnie, że nie mają w Polsce oferty na Vetrano 2B DE

@PiotrekBM,  LaMarzocco Linea Mini uchodzą za świetne ekspresy, ja mam jednak inny gust i jak dla mnie są po prostu brzydkie. Jeśli miałbym wydawać ponad 20k, to chciałbym, aby wygląd również miało.

@rollo45, La Speciale mają obudowę która,  kojarzy mi się z  moją obecną Astorią, która ma swoje lata. Chciałbym powiewu nowości.

Zastanawia mnie co w sobie ma  Lelit Bianka, że wielu na niej zakończyło swe poszukiwania. Co przeważyło w waszych decyzjach? Bo BZ i QM też były brane pod uwagę :)

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Jaki ekspres za 10-11 tys zł
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Luty 2023, 23:04:25 »
Jeśli LaMarzocco ma nie taki wygląd dla Ciebie , to ja jeszcze zainteresowałbym się Dalla Corte  Studio, ma czarne boczki i tył w standardzie, dwa bojlery , nowoczesną grupę kawową, nawet  automatyczne dozowanie. 
Cenowo może być koło 14-15 tys , ale zawsze o jakieś rabaty można zapytać .
Tylko tam jest grupa i portafiltr na 54 mm, ale chyba można  za oplatą zamowić standard na 58 mm.
Poczytaj tylko na HB  o awaryjnści , bo u nas chyba nie ma żadnego forumowicza który ma  DC Studio ( nie wiem naprawdę dlaczego ).
« Ostatnia zmiana: 14 Luty 2023, 23:14:12 wysłana przez PiotrekBM »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi