Autor Wątek: La Marzocco Linea Micra - opinie użytkowników  (Przeczytany 31662 razy)

Offline generalnuno

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra < Rancilio Silva V6
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: La Marzocco Linea Micra - opinie użytkowników
« Odpowiedź #210 dnia: 14 Marzec 2023, 12:45:09 »
Ja od początku w Micrze robie tylko w VST 20, testowałem dozę 18g, po naszych dywagacjach i tego co przeczytałem na HomeBarista teraz robię 19,5g, śrubka się nie odbija, ale puck suchy nie wychodzi. Używam płaskiego tampera Motta 58,5mm działa idealnie i nie zostawia kawy na ściankach.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5308
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: La Marzocco Linea Micra - opinie użytkowników
« Odpowiedź #211 dnia: 14 Marzec 2023, 13:40:28 »
Ja od początku w Micrze robie tylko w VST 20, testowałem dozę 18g, po naszych dywagacjach i tego co przeczytałem na HomeBarista teraz robię 19,5g, śrubka się nie odbija,
Musisz strasznie drobno mielić. Jaki masz czas ekstrakcji i uzysk?

Edit:
Shot z przed chwili na Mikrze:
VST 20g > doza 18,8g > czas 28s > uzysk 40,2g > tamper convex 58,55
Widać odbicie prysznica i śrubki. Ciastko suche, ale musiałem walić w kosz, żeby wypadło.
« Ostatnia zmiana: 14 Marzec 2023, 15:37:54 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline generalnuno

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra < Rancilio Silva V6
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: La Marzocco Linea Micra - opinie użytkowników
« Odpowiedź #212 dnia: 14 Marzec 2023, 16:20:43 »
VST 20g > doza 19,5g > czas 29s > uzysk 40-41g > tamper płaski Motta 58,5

Na Specialicie mam ustawienie zaraz przed 2, ale 0 też już mam roztrojone lekko :/ więc tak raczej drobno.

Zaraz będę robił następną kawę to spróbuje Twojego przepisu.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5308
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: La Marzocco Linea Micra - opinie użytkowników
« Odpowiedź #213 dnia: 14 Marzec 2023, 16:36:22 »
VST 20g > doza 19,5g > czas 29s > uzysk 40-41g > tamper płaski Motta 58,5

Na Specialicie mam ustawienie zaraz przed 2, ale 0 też już mam roztrojone lekko :/ więc tak raczej drobno.

Zaraz będę robił następną kawę to spróbuje Twojego przepisu.
Sugerując się Twoim wpisem, skręciłem Ceado z 1,500 na 1,425 (gdzie na "0" słychać, że żarna lekko się ocierają). Fakt, wtedy więcej wejdzie do sitka przy zachowaniu podobnej  odległości mielonki od prysznica przy grubszym mieleniu.
« Ostatnia zmiana: 14 Marzec 2023, 16:39:43 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5308
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: La Marzocco Linea Micra - opinie użytkowników
« Odpowiedź #214 dnia: 16 Marzec 2023, 17:26:15 »
Według mnie na sitku VST20 najsmaczniejsze espresso z aktualnej Brazylii specialty było z ratio1:2,5, doza 18,9÷19,0g, czas 28s, moje ustawienia żaren na Ceado 1,450, tamper convex :taktak: flat  :nienie: Ciastko delikatnie mokre, lekkie odbicie śrubki i prysznica, ale ciastko "samo" nie wypada jak w ECM-ie, trzeba stuknąć.
« Ostatnia zmiana: 16 Marzec 2023, 17:29:08 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline adiki

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE, ex Jura ENA8
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: La Marzocco Linea Micra - opinie użytkowników
« Odpowiedź #215 dnia: 16 Marzec 2023, 21:59:30 »
…Ciastko delikatnie mokre, lekkie odbicie śrubki i prysznica, ale ciastko "samo" nie wypada jak w ECM-ie, trzeba stuknąć.
Może espresso jest po prostu smaczniejsze jak w kolbie zostaje mokre ciastko :D
Wyszukiwarka kaw z polskich palarni zpalarni.pl

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: La Marzocco Linea Micra - opinie użytkowników
« Odpowiedź #216 dnia: 17 Marzec 2023, 21:25:24 »
Pojawiły się shot timery do Micra:
01F3C7BD-2A1E-4FF5-9FA1-426E23A1479B.jpegCB08B959-EC1B-48DD-A552-F15CEA1C78A7.jpeg
Mnie się średnio podobają te drewniane dodatki, ale licznik w najbadziej widocznym miejscu.
Podoba mi się luminaire
https://luminairecoffee.com/shottimer/
Montowany był do Mini, ale działa też z Micra. Cena około 500.
Najfajniejsze są te liczniki montowane do wajchy w Mini, w Micra raczej się nie da bo wiosło cinkie.
Szkoda, ze kupiłem wagę, ergonomia fajniejsza przy shot timerze.

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: La Marzocco Linea Micra - opinie użytkowników
« Odpowiedź #217 dnia: 19 Marzec 2023, 11:17:57 »
B5091F2B-9AC0-4EAA-8460-CBDD902CEE57.jpeg
Udało mi się narysować rukolę :)
Trudno zmienić przyzwyczajenia, w poprzednich ekspresach miałem wysoką grupę, wysokie kubki wchodziło 250ml, w Micra musiałem zmienić na niskie filiżanki 230ml, kompletnie inaczej się do tego leje, pamięć mięśniowa tez może przeszkadzać :)
Moc pary w Micra nie jest jakaś łolaboga, 1,7bar w ustawieniu na max 3. Profitec i Ecm wyciągają 2 bary, czy nawet ponad, Bianca też.
Robotę robi tutaj końcówka, podobnie jak w NS, podejrzewam, że to są opatentowane tematy bo nie widziałem ich w „składakach”.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5308
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: La Marzocco Linea Micra - opinie użytkowników
« Odpowiedź #218 dnia: 22 Marzec 2023, 16:54:33 »
Panowie, sugerując się determinacją @hammerhead w opanowaniu singla, postanowiłem wrócić do korzeni, więc jeśli macie VST7, to spróbujcie lub koniecznie kupcie (niestety będzie potrzebny funnel i dedykowany tamper fi41mm), bo takie espresso też jest wyborne z Mikry. Zaraz zrobiłem ponownie i podałem żonie: uszczknęła odrobinę i wypiła do dna  :wow2:
« Ostatnia zmiana: 22 Marzec 2023, 17:34:33 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: La Marzocco Linea Micra - opinie użytkowników
« Odpowiedź #219 dnia: 05 Wrzesień 2023, 07:35:03 »
W obu wątkach o Mini i Micrze warto byłoby się pokusić o podsumowanie tych kilkunastu stron w jednym poście. Autorzy pierwszych wpisów mogliby, z racji doświadczenia z tymi maszynami, taki czyn popełnić.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1124
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: La Marzocco Linea Micra - opinie użytkowników
« Odpowiedź #220 dnia: 05 Wrzesień 2023, 13:48:48 »
W obu wątkach o Mini i Micrze warto byłoby się pokusić o podsumowanie tych kilkunastu stron w jednym poście. Autorzy pierwszych wpisów mogliby, z racji doświadczenia z tymi maszynami, taki czyn popełnić.

Jak by powstał jeden wątek o Mini/Micra np „LaMa Club” było by wszystko w jednym miejscu, bo się można pogubić  [emoji14] ;)
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: La Marzocco Linea Micra - opinie użytkowników
« Odpowiedź #221 dnia: 05 Wrzesień 2023, 16:19:44 »
Złączając teraz, to może się to pokrzaczyć.
BTW, kilkaset € za kit drewniany to gruba przesada.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Boby_brown

  • Wiadomości: 111
  • Ekspres: LA MARZOCCO Linea Micra Bianca, Kawiarka Bialetti, Cafelat Robot, 9Barista
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense , Baratza sette 30 ap , Comandante
Odp: La Marzocco Linea Micra - opinie użytkowników
« Odpowiedź #222 dnia: 21 Październik 2023, 08:32:37 »
Kupiłem Micrę przekonany, że w aplikacji będę sobie ustawiał czas pre-infuzji, a tutaj zaskoczenie. Pre-infuzji nie da się aktywować bez podłączenia do sieci wodociągowej - aktywny jest tylko pre-brew czyli wstępne zaparzanie. Szczerze mówiąc nie bardzo mam ochotę podłączać się do sieci dla 1 do 2 espresso dziennie. Moje pytanie brzmi czy praktycznie efekt finalny czyli smak espresso bardzo się różni po wykonaniu pre-brew względem pre-infuzji.

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: La Marzocco Linea Micra - opinie użytkowników
« Odpowiedź #223 dnia: 21 Październik 2023, 10:04:22 »
Na rotacyjnej pompie chyba kiepsko się preinfuzję robi, bo cisnienie momentalnie skacze / rośnie, więc zapewne wykorzystują ciśnienie wody wodociągowej. więc bez podpięcia lipa, bo z wbudowanego zbiornika jest praktycznie zerowe...

Offline babrzy93

  • Wiadomości: 66
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40
La Marzocco Linea Micra - opinie użytkowników
« Odpowiedź #224 dnia: 21 Październik 2023, 10:41:02 »
Czy ktoś z posiadaczy myślał już nad jakiś serwisem lub odkamienianiem swojej Micry? Czy robicie coś więcej oprócz regularnych backflush ?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi