Autor Wątek: Zawór odpowietrzający  (Przeczytany 2958 razy)

Offline doll00 Mężczyzna

  • Wiadomości: 90
  • Ekspres: Profitec Pro 700
  • Młynek: Fiorenzato F64 EVO
Zawór odpowietrzający
« dnia: 12 Luty 2023, 10:11:34 »
witam,

od jakiegoś czasu cięgle słyszę "syczenie" wydobywające się z mojego ekspresu Profitec Pro 700.
czasami to syczenie jest minimalne, ale naczęściej jest mocno słyszalne i denerwujące.
rozkręciłem górną pokrywą i zauważyłem, że z zaworu odpowietrzającego z zbiornika na parę ciągle wydobywa się para do plastikowej ruki i to ona powoduje syczenie.
kiedyś syczało tylko na chwilę w momencie nagrzewania się ekspresu, co wydaje mi się normalne, ale po nagrzaniu była już cisza.

kupiłem 2 takie zaworki i wymienilem na nowy, ale co dziwne ciągle taka sama sytuacja  :(
stwierdziłem, że może ten pierwszy nowy był uszkodzony, więc wkręciłem drugoi, ale dokładnie tak samo.



wydawało mi się, że ten zawór odpowietrzający to proste mechaniczne urządzenie, które pod wpływem wzrostu ciśnienia pary się uszczelnia, ale co dziwne u mnie się nie uszczelnina i ciągle nawet po nagrzaniu godzinami leci z niego para do wężyka powodując syczenie.

ma ktos jakiś pomysł jak to naprawić?


pozdrawiam

« Ostatnia zmiana: 12 Luty 2023, 10:14:21 wysłana przez doll00 »

skansen

  • Gość
Odp: Zawór odpowietrzający
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Luty 2023, 11:46:34 »
Dziwna sprawa. Może w bojlerze / rurce jest coś co dostaje się do zaworka i go blokuje ? Zacząłbym od wyczyszczenia zaworka i sprawdzenia czy nic nie ma w bojlerze parowym... Być może przydałoby się porządne odkamienianie bojlera parowego...

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 786
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Zawór odpowietrzający
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Luty 2023, 12:39:29 »
 Co pokazuje manometr?




Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Zawór odpowietrzający
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Luty 2023, 16:45:23 »
Jakiś brud jest i się nie domyka. Budowa tego jest mega prosta...

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 786
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Zawór odpowietrzający
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Luty 2023, 18:55:00 »
Brud w trzech zaworach, w tym dwóch nowych ? To raczej niemożliwe.




Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Zawór odpowietrzający
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Luty 2023, 19:59:36 »
Najwyżej jakieś drobiny karmienia kotłowego... Mało prawdopodobne, że się tak swobodnie dostały do zaworka.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Zawór odpowietrzający
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Luty 2023, 20:29:12 »
Może po prostu spalił się tyrystor sterujący grzałką więc jest cały czas włączona i gotuje wodę?

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Zawór odpowietrzający
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Luty 2023, 21:01:37 »
To co opisujesz  to wyglada na awarie/ zużycie zaworu przerywacza próżni, na 90 % (woda jest częściej dopompowywana do bojlera, bo przez ucieczkę pary bojler traci wodę ).  Wymień cały zawór przerywacza próżni na nowy i powinno być ok.
« Ostatnia zmiana: 12 Luty 2023, 21:07:25 wysłana przez PiotrekBM »

Offline doll00 Mężczyzna

  • Wiadomości: 90
  • Ekspres: Profitec Pro 700
  • Młynek: Fiorenzato F64 EVO
Odp: Zawór odpowietrzający
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Luty 2023, 21:33:36 »
ekspres jest świeżo odkamieniony, więc to nie ten problem.
to też nie kwestia brudu, bo obydwa zawory są całkowicie nowe i są w idealnym stanie, nic ich nie blokuje.
manometr pokazuje 1.5 atmosfery

co dziwne, jak sam ustami dmucham w ten zawór to się zamyka i nic nie uchodzi, ale oczywiście ja ustami nie wytwarzam 1.5 atm ......

To co opisujesz  to wyglada na awarie/ zużycie zaworu przerywacza próżni, na 90 % (woda jest częściej dopompowywana do bojlera, bo przez ucieczkę pary bojler traci wodę ).  Wymień cały zawór przerywacza próżni na nowy i powinno być ok.

a który to zawór ten "przerywacza próżni"?
dzisiaj siedziałem kilka godzin w kuchni, bo pracowałem na komputere i woda była dopompowywana bardzo rzadko, może raz na 3 godziny.
dodatkowo wydaje mi się, że to co piszesz byłoby możliwe w momencie gdyby było dopompowywane bardzo dużo wody i wtedy mocno spadałoby ciśnienie w zbiorniku, ale jak się dopompowuje woda tylko jako drobne uzupełnienie, to spadek ciśnienia na manometrze jest minimalny, więc to nie powinno powodować otwarcia (opadania) zaworu.

.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Zawór odpowietrzający
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Luty 2023, 22:37:30 »
na twoim filmie , to ten zawór do którego dochodzi przezroczysta rurka , do wymiany cały zawór , nie tylko nakrętką ( górna cześć )

skansen

  • Gość
Odp: Zawór odpowietrzający
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Luty 2023, 22:58:51 »
ekspres jest świeżo odkamieniony, więc to nie ten problem.
Okamieniałeś tylko chemicznie czy robiłeś pełne odkamienianianie, usuwając resztki kamienia kotłowego ("piasku") z bojlera? Na jakiej wodzie chodzi ekspres?

Offline doll00 Mężczyzna

  • Wiadomości: 90
  • Ekspres: Profitec Pro 700
  • Młynek: Fiorenzato F64 EVO
Odp: Zawór odpowietrzający
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Luty 2023, 09:29:49 »
na twoim filmie , to ten zawór do którego dochodzi przezroczysta rurka , do wymiany cały zawór , nie tylko nakrętką ( górna cześć )

masz na myśli ten?
to włąśnie ten zawór wymieniłem dwukrotnie na nowy

https://prnt.sc/935PPsJX4stu


Okamieniałeś tylko chemicznie czy robiłeś pełne odkamienianianie, usuwając resztki kamienia kotłowego ("piasku") z bojlera? Na jakiej wodzie chodzi ekspres?

odkamieniałem tylko chemicznie, ale 2 krotnie i po drugim żadne, nawet najdrobniejsze drobinki już się nie pojawiały.
ekspres mam podłączony bezpośrednio do wody miejskiej, ale dodatkowo mam przed ekspresem mam założony filtr Britta


a może ten zawór jest po prostu za słaby i to dlatego ciśnienie przeciska parę?
ale nie widziałem, aby na nich byóy jakieś informacje dotyczące maksymalnego ciśnienia

.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Zawór odpowietrzający
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Luty 2023, 10:30:20 »
@doll00 gdzie jest drugi koniec tej przezroczystej rurki? Spróbuj ją zdjąć -- jest ona zupełnie zbędna. Większość tych zaworków antydepresyjnych jest otwarta. Rurki na ich wyjściu dają niektórzy producenci chyba tylko po to, by w razie awarii para z wodą nie zachlapała wnętrza ekspresu. Jeśli w bojlerze jest gorąca para, to siłą rzeczy ten zaworek powinien się szczelnie zamknąć. Jeśli się nie zamyka, to mamy takie możliwości:

-- coś tam zbiera się na uszczelce
-- ciśnienie na zewnątrz jest bliskie ciśnieniu w bojlerze (stąd moja dociekliwość wobec samej rurki)

Jeśli gdzieś tam zatkany jest drugi koniec rurki, to zaworek nigdy się nie zamknie. Tak czy owak, napisałbym wielce oburzony list do Profiteca ;).
« Ostatnia zmiana: 13 Luty 2023, 10:36:04 wysłana przez Antonio »

Offline doll00 Mężczyzna

  • Wiadomości: 90
  • Ekspres: Profitec Pro 700
  • Młynek: Fiorenzato F64 EVO
Odp: Zawór odpowietrzający
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Luty 2023, 11:19:56 »
gdzie jest drugi koniec tej przezroczystej rurki? Spróbuj ją zdjąć -- jest ona zupełnie zbędna. Większość tych zaworków antydepresyjnych jest otwarta. Rurki na ich wyjściu dają niektórzy producenci chyba tylko po to, by w razie awarii para z wodą nie zachlapała wnętrza ekspresu. Jeśli w bojlerze jest gorąca para, to siłą rzeczy ten zaworek powinien się szczelnie zamknąć.

drugi koniec tej rurki wpierw wchodzi do trójnika do którego podłączona jest również taka sama rurka z drugiego mniejszego bojlera od espresso, i potem jedną rurką jest to odprowadzane na zewnętrz do tacki ociekowej za pomocą takiego chromowanego wypustu (na poniższym zdjęciu go zaznaczyłem)

https://prnt.sc/NSGSbPgxvFaV

ale faktycznie to jest jakiś pomysł, bo gdyby ten wypust był zatkany to zaworek nigdy by się nie zamknął, dlatego wypróbuje tą opcję, chociaż tam ciągle też syczy i skrapla się woda więc raczej nie jest zatkany.
w tej drugiej rurce, która idzie z bojlera od espresso jest ciągle trochę wody, ale ta woda kończy się jeszcze przed tym trójnikiem.

.


skansen

  • Gość
Odp: Zawór odpowietrzający
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Luty 2023, 22:58:46 »
ale faktycznie to jest jakiś pomysł, bo gdyby ten wypust był zatkany to zaworek nigdy by się nie zamknął
To raczej mało prawdodpobne - powietrze jest ściśliwe, więc w sytuacji zablokowania rurki zawsze zostaje widoczna na zdjęciu pustka powietrzna...

Ja bym obstawiał raczej, że zawór jest blokowany czymś z bojlera, lub, że ciśnienie w bojlerze jest zbliżone do ciśnienia na zewnątrz. Stąd pytanie co pokazuje manometr bojlera pary?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi