Autor Wątek: Dobry młynek do kawiarki  (Przeczytany 1271 razy)

Offline zebra

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: kawiarka, AeroPress, Hario Switch
  • Młynek: Eureka Mignon Crono
Dobry młynek do kawiarki
« dnia: 26 Wrzesień 2022, 14:56:52 »
Witam. (To nie jest właściwa forma).

Dzień dobry,

Po przeczytaniu stu stron postów na temat młynków do metod alternatywnych jestem głupszy niż byłem, a wątpliwości tylko zwiększyły się.  Mam kawiarkę i chciałbym polepszyć smak kawy. Oczywiście rozumiem że podstawą jest dobre ziarno no i oczywiście młynek, No i tu są schody bo nie ukrywam zależy mi aby sprzęt nie rozleciał się po gwarancji. Chcę młynek elektryczny. Początkowo byłem nastawiony na bartza encore, ale tu wątpliwość czy nie lepiej dopłacić do baratza virtuoso+. Jaka jest różnica poza tym że w virtuoso żarna są lepsze. Czy istnieje problem z wystrzeliwaniem ziaren spod żarn przy małych ilościach kawy tak jak w encore? A może zaszaleć i kupić lelit freda i ustawić go na przemiał do kawiarki. Czy we fredzie można mielić też pod przelew? Myślę też o eureka mignon filtro. Kryteria dla mnie ważne to trwałość, dostępność części.
« Ostatnia zmiana: 26 Wrzesień 2022, 16:00:22 wysłana przez Fux »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Dobry młynek do kawiarki
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Wrzesień 2022, 16:19:03 »
Witaj na forum :)

Fajnie., że poczytałeś trochę. Do kawiarki i alternatyw w zupełności wystarczy Ci Nivona Cafe Grano 130 albo Severin 3873. Nie wiem jak z dostępnością części, ale działąją one na ogół wystarczająco długo żeby się zwrócić i nie żałówać wydanych pieniędzy. U mojej siostry Severin mieli już z 5 lat bez problemów. Jeśli chcesz coś lepszego, to Wilfa Uniform albo Fellow ODE. Młynki do espresso, nie są optymalnym rozwiązaniem jeśli chcesz zmieniać metody parzenia. Najlepsze będą pod pojedyncze dozy (single dose).
« Ostatnia zmiana: 26 Wrzesień 2022, 16:21:11 wysłana przez krystians »

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Dobry młynek do kawiarki
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Wrzesień 2022, 16:40:37 »
Potwierdzam, to co napisał @krystians odnośnie Nivona Cafe Grano 130 - u mnie po 3 latach nic mu nie dolega, brat mieli na nim nawet do espresso.

Najtrwalsza powinna być Eureka Mignon Filtro. Bebechy są takie same jak w innych Eurekach, więc dostępność części bezproblemowa i nie ma się tam za bardzo co zepsuć. Natomiast regulacja jest trochę upierdliwa, bo została zaprojektowana do espresso. Przy kawiarce i okazjonalnym przelewie będzie ok, ale jeżeli będziesz chciał codziennie zmieniać z kawiarki na filtr i z powrotem, to może być gorzej. @pj.w z tego co kojarzę testował kiedyś ten młynek. Aktualne egzemplarze mają też zmienione żarna z geometrią pod alternatywy. Wilfa Uniform powinna zmielić jeszcze lepiej niż Filtro, jednak widziałem kilka przypadków dziwnych awarii, a z częściami do młynków tej firmy jest kiepsko: https://www.youtube.com/shorts/zw2qKVHoMLo.

Dawid1144

  • Gość
Odp: Dobry młynek do kawiarki
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Wrzesień 2022, 23:32:15 »
Ja do kawiarki używam comandante i sprawdza się do tej metody. Jeśli chodzi o jakość przemiału to też jest bdb. Do espresso wolałbym już kupić młynek elektryczny żeby tyle nie kręcić, ale robiąc kawę w kawiarce raz dziennie takie rozwiązanie się sprawdza.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Dobry młynek do kawiarki
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Wrzesień 2022, 23:33:13 »

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Dobry młynek do kawiarki
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Wrzesień 2022, 23:45:31 »
Głos na Nivone Cafegrano 130, fajny niedrogi młynek nada się zarówno do kawiarki i alternatyw. Nie wiem jak z tygielkiem ale niedługo będę testował.  [emoji38]

Offline zebra

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: kawiarka, AeroPress, Hario Switch
  • Młynek: Eureka Mignon Crono
Odp: Dobry młynek do kawiarki
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Wrzesień 2022, 00:34:48 »
Dziękuję za odpowiedzi. Krystians kusisz mnie tym młynkiem fellow ode, tym bardziej, że można go ulepszyć w przyszłości pod espresso poprzez wymianę żaren, tylko części drogie no i nie znalazłem dostępnych w Polsce. Alternatywą do niego moim zdaniem to eureka mignon filtro tylko ta cena prawie taka sama jak za fellow. Zostaje mi jeszcze baratza virtuoso+ (na konesso  za ok. 850). Jak byście podzielili się jeszcze opiniami na temat młynków baratzy które wymieniłem czy jest lepszy przemiał niż w nivonie i jakość wykonania (czytałem o irytującym timerze w nivonie) i czy warto dopłacać to będę wdzięczny.

Offline agazur

  • Wiadomości: 14
Odp: Dobry młynek do kawiarki
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Wrzesień 2022, 07:11:55 »
Używam Nivony do kawiarki jak i przelewu . Potwierdzam że to b dobry młynek do tych metod. Nie ma nic upierdliwego w korzystaniu. Prosty w obsłudze jak i w czyszczeniu ( nawet dla. blondynki jak ja  :-D) Proste przestawianie na inny przemiał.  Także mogę polecić. Chyba, że koniecznie chcesz wydać kasę  ;-)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall

Offline iiipablo

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: V60, AeroPress
  • Młynek: DF64
Odp: Dobry młynek do kawiarki
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Wrzesień 2022, 07:55:28 »
kusisz mnie tym młynkiem fellow ode, tym bardziej, że można go ulepszyć w przyszłości pod espresso poprzez wymianę żaren

Z fellow ode to ostrożnie pod espresso, bo pytanie ile silnik wytrzyma, nikt nie zaleca tego młynka pod espresso, choć się da. Natomiast zamieszanie z żarnami mnie zniechęciło do niego. Wersja 1.0 żaren ponoć zbyt grubo mieli pod dripa. Aktualnie jest wersja 1.1 mieląca trochę drobniej co powinno wystarczyć. Tylko, że już mają wersję 2.0 żaren, które  sprawiają się dużo lepiej. Najnowszych żaren nie kupisz  w komplecie z młynkiem, tylko osobno za $80. Młynek fajny tylko sytuacja z żarnami mocno zniechęcająca.

Offline zebra

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: kawiarka, AeroPress, Hario Switch
  • Młynek: Eureka Mignon Crono
Odp: Dobry młynek do kawiarki
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Wrzesień 2022, 15:51:56 »
Dziękuję raz jeszcze za sugestie i uwagi, w końcu podjąłem decyzję. Skacząc na głęboką wodę zdecydowałem się na Eureka Mignon Crono. Przemawia do mnie jakość wykonania i płaskie 50mm żarna co mam nadzieję zmniejszy ilość pyłu. Nie ukrywam, że zachęciła mnie też cena w jednym z internetowych sklepów 873zł. Jak jeszcze mogę mu wymienić na żarna pod  espresso to mam dwa w jednym tak na wypadek jakbym się na alternatywach nie zatrzymał.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi