Autor Wątek: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia  (Przeczytany 22529 razy)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #135 dnia: 10 Styczeń 2023, 13:47:54 »
Pomysł nie jest mój - zastosowało go na przykład Nuova Simonelli w Oskarze. Ja też go kiedyś użyłem, ale szybko zrezygnowałem z OPV na rzecz elektronicznej stabilizacji ciśnienia, ale to już inna bajka.

Offline baarszczu

    • brak
  • Wiadomości: 53
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: Fiorenzato AllGround
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #136 dnia: 12 Styczeń 2023, 10:15:35 »
Pomysł nie jest mój - zastosowało go na przykład Nuova Simonelli w Oskarze. Ja też go kiedyś użyłem, ale szybko zrezygnowałem z OPV na rzecz elektronicznej stabilizacji ciśnienia, ale to już inna bajka.

Jasne, a elektroniczną stabilizację masz na myśli zmianę całej maszyny na lepszą czy swój mod? jest możliwe powiedzmy upgradować takie Ascaso to takiej wersji?

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #137 dnia: 12 Styczeń 2023, 10:27:11 »
Własny mod.

Offline baarszczu

    • brak
  • Wiadomości: 53
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: Fiorenzato AllGround
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #138 dnia: 13 Styczeń 2023, 10:20:16 »
Własny mod.

Możesz coś więcej napisać? Albo np. zapodać linki to materiałów z których korzystałeś? Pytam z ciekawości, myślę że nie będę się na to porywał, ale chętnie poczytam ;)

Offline baarszczu

    • brak
  • Wiadomości: 53
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: Fiorenzato AllGround
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #139 dnia: 13 Styczeń 2023, 11:12:08 »
To ja mam jeszcze dwa pytania z innej baczki:
  • Jak często należy odkamieniać ekspres i czyścić go proszkiem? Co ileś kaw? Mam zmiękczoną wodę, dziennie pewnie będę robił 4-5 kaw.
  • Ilość kawy w sitku - czy ubita kawa powinna dotykać do prysznica? czy po ekstracji to normalne że pryszczc ma na sobie resztki kawy? Ja do sitka Ascaso 18g namielam mniej więcej właśnie 18g, ubijam dość mocno i ekran brudny po ekstrakcji. A gdzieś słyszałem że nie powinien być.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #140 dnia: 13 Styczeń 2023, 11:51:34 »
  • Ilość kawy w sitku - czy ubita kawa powinna dotykać do prysznica? czy po ekstracji to normalne że pryszczc ma na sobie resztki kawy? Ja do sitka Ascaso 18g namielam mniej więcej właśnie 18g, ubijam dość mocno i ekran brudny po ekstrakcji. A gdzieś słyszałem że nie powinien być.

Po ubiciu kawa nie powinna dotykać prysznica, powinna być przestrzeń 1-2 mm, stąd popularny test monety.
Po ekstrakcji kawa nasączona wodą puchnie więc i brudzi prysznic, to normalne.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4843
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #141 dnia: 13 Styczeń 2023, 12:07:19 »
Jak często należy odkamieniać ekspres i czyścić go proszkiem? Co ileś kaw? Mam zmiękczoną wodę, dziennie pewnie będę robił 4-5 kaw.

Odkamienianie proszkiem w saszetkach Coffee Washer zalecane jest średnio co 2 miesiące. Jeśli stosowana jest miękka woda można ten okres wydłużyć do 4 - 6 miesięcy.
Czyszczenie grupy kawowej (backflush) należy wykonywać co 1 - 2 tygodnie.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline baarszczu

    • brak
  • Wiadomości: 53
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: Fiorenzato AllGround
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #142 dnia: 15 Styczeń 2023, 19:22:03 »
Jak często należy odkamieniać ekspres i czyścić go proszkiem? Co ileś kaw? Mam zmiękczoną wodę, dziennie pewnie będę robił 4-5 kaw.

Odkamienianie proszkiem w saszetkach Coffee Washer zalecane jest średnio co 2 miesiące. Jeśli stosowana jest miękka woda można ten okres wydłużyć do 4 - 6 miesięcy.
Czyszczenie grupy kawowej (backflush) należy wykonywać co 1 - 2 tygodnie.



Odkamienianiu jasne. Jeżeli zaś chodzi o backflush to czy chodzi o czyszczenie jakimś proszkiem czy po prostu woda? Jeżeli proszkiem do jakie są polecane?

Offline baarszczu

    • brak
  • Wiadomości: 53
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: Fiorenzato AllGround
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #143 dnia: 15 Styczeń 2023, 19:31:49 »
  • Ilość kawy w sitku - czy ubita kawa powinna dotykać do prysznica? czy po ekstracji to normalne że pryszczc ma na sobie resztki kawy? Ja do sitka Ascaso 18g namielam mniej więcej właśnie 18g, ubijam dość mocno i ekran brudny po ekstrakcji. A gdzieś słyszałem że nie powinien być.

Po ubiciu kawa nie powinna dotykać prysznica, powinna być przestrzeń 1-2 mm, stąd popularny test monety.
Po ekstrakcji kawa nasączona wodą puchnie więc i brudzi prysznic, to normalne.


Okej to chyba właśnie tak jest u mnie. Testu nie robiłem ale na sucho faktycznie prysznica nie brudzę. Po ekstrakcji jest troszkę brudu. Czy zatem należałoby ten prysznic po każdej ekstrakcji czyścić? Żeby tych resztek nie zabierać do kolejnej ekstrakcji?
Ps. Czy polecacie zmianę prysznica? Na jaki ewentualnie i czy czuć w filiżance?

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4843
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #144 dnia: 15 Styczeń 2023, 19:35:43 »
Jeżeli zaś chodzi o backflush to czy chodzi o czyszczenie jakimś proszkiem czy po prostu woda? Jeżeli proszkiem do jakie są polecane?

Proszkiem. Może to być detergent do usuwania osadów kawowych:
https://ekspresdokawy.pl/pl/o/detergent-do-czyszczenia-grup-kawowych--9882.html
także popularna Cafiza2
lub ekologiczny proszek ZEFIR:
https://ekspresdokawy.pl/pl/o/ekologiczny-proszek-do-czyszczenia-ekspresow-cisnieniowych---zefir-10244.html
https://ekspresdokawy.pl/pl/o/zefir---ekologiczny-proszek-do-czyszczenia-ekspresow-polskiego-pochodzenia-op--250-g-10261.html
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline MrOwArdm

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: Ascaso Duo PID
  • Młynek: Fiorenzato All Ground
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #145 dnia: 14 Marzec 2023, 14:09:33 »
Pytanko do użytkowników.
Po kilku miesiącach użytkowania chyba muszę zmienić/ew wyborować nowy tamper. Obecnie działam na situ 18g i Motta 58,4 jest jakby ciut za mały/ A może sie mylę. Jakich tamperów używacie?

Offline dober Mężczyzna

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Ascaso Dream PID
  • Młynek: ZF64W, Timemore C3
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #146 dnia: 14 Marzec 2023, 15:34:56 »
Pytanko do użytkowników.
Po kilku miesiącach użytkowania chyba muszę zmienić/ew wyborować nowy tamper. Obecnie działam na situ 18g i Motta 58,4 jest jakby ciut za mały/ A może sie mylę. Jakich tamperów używacie?

Też wydaje mi się że tamper 58.4 motta do sitka 18 gram Competition jest za mały. Zawsze na krawędzi sitka mam jakieś kanałowanie, ostatnio kupiłem dystrybutor 58.5 motta i trochę się poprawiło, nawet nieraz nie używam tampera i kanałowania brak.

Offline MrOwArdm

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: Ascaso Duo PID
  • Młynek: Fiorenzato All Ground
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #147 dnia: 19 Marzec 2023, 17:38:05 »
Pytanko do użytkowników.
Po kilku miesiącach użytkowania chyba muszę zmienić/ew wyborować nowy tamper. Obecnie działam na situ 18g i Motta 58,4 jest jakby ciut za mały/ A może sie mylę. Jakich tamperów używacie?

Też wydaje mi się że tamper 58.4 motta do sitka 18 gram Competition jest za mały. Zawsze na krawędzi sitka mam jakieś kanałowanie, ostatnio kupiłem dystrybutor 58.5 motta i trochę się poprawiło, nawet nieraz nie używam tampera i kanałowania brak.
Tez nabyłem dystrybutor i faktycznie robi robotę.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #148 dnia: 20 Marzec 2023, 14:32:52 »
Też wydaje mi się że tamper 58.4 motta do sitka 18 gram Competition jest za mały. Zawsze na krawędzi sitka mam jakieś kanałowanie, ostatnio kupiłem dystrybutor 58.5 motta i trochę się poprawiło, nawet nieraz nie używam tampera i kanałowania brak.

 :smiech:

Offline baarszczu

    • brak
  • Wiadomości: 53
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: Fiorenzato AllGround
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #149 dnia: 25 Sierpień 2023, 12:54:20 »
Proszkiem. Może to być detergent do usuwania osadów kawowych:
https://ekspresdokawy.pl/pl/o/detergent-do-czyszczenia-grup-kawowych--9882.html
także popularna Cafiza2
lub ekologiczny proszek ZEFIR:
https://ekspresdokawy.pl/pl/o/ekologiczny-proszek-do-czyszczenia-ekspresow-cisnieniowych---zefir-10244.html
https://ekspresdokawy.pl/pl/o/zefir---ekologiczny-proszek-do-czyszczenia-ekspresow-polskiego-pochodzenia-op--250-g-10261.html


Dzień dobry :)

Czy jest gdzieś dostępna instrukcja odkamieniania Ascaso DUO? w tej producenckiej nie ma żadnych treści na ten temat.

Dziękuję.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi