Autor Wątek: Fiorenzato AllGround - subiektywne spostrzeżenia użytkownika  (Przeczytany 8764 razy)

Offline MrOwArdm

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: Ascaso Duo PID
  • Młynek: Fiorenzato All Ground
Odp: Fiorenzato AllGround - subiektywne spostrzeżenia użytkownika
« Odpowiedź #15 dnia: 08 Wrzesień 2022, 13:00:58 »
Czekając na ekspres mielę sobie do kawiarki jak narazie :) Taki grubszy przemiał troszkę się rozszybuje, ale nie jest źle :)
A zapytam jakich kaw używacie do espreso i na jakim ustawieniu mielicie? Tak żebym wiedział ew z jakiego poziomu startować :)

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Fiorenzato AllGround - subiektywne spostrzeżenia użytkownika
« Odpowiedź #16 dnia: 14 Wrzesień 2022, 22:57:39 »
@MrOwArdm - ja zaczynam od pierwszej grubej kropki w zakresie espresso (ta gruba kropka to u mnie 13 kliknięć od "0")
w zależności od kawy poruszam się w zakresie +/- 3 kliknięcia (czyli obracam się w zakresie 10-16 kliknięć)
jeżeli kawa jest średnio palona i jest świeżo wypalona z lokalnej kawiarni to z reguły korekta +2/+3 klikniecia i jest ok,
jak czas od wypalenia jest 6m-cy i więcej to z reguły ustawienie -1 / -2 wystarcza

Offline MrOwArdm

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: Ascaso Duo PID
  • Młynek: Fiorenzato All Ground
Odp: Fiorenzato AllGround - subiektywne spostrzeżenia użytkownika
« Odpowiedź #17 dnia: 15 Wrzesień 2022, 08:55:58 »
@NOK7 dzięki za wskazówki

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Fiorenzato AllGround - subiektywne spostrzeżenia użytkownika
« Odpowiedź #18 dnia: 15 Wrzesień 2022, 17:21:24 »
a na jaki ekspres czekasz jeżeli wolno spytać?
widze że w profilu masz wpisaną Nivone, ale chyba do niej AllGround nie jest Ci potrzebny

Offline MrOwArdm

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: Ascaso Duo PID
  • Młynek: Fiorenzato All Ground
Odp: Fiorenzato AllGround - subiektywne spostrzeżenia użytkownika
« Odpowiedź #19 dnia: 15 Wrzesień 2022, 17:45:34 »
@NOK7 Ascaso Duo Pid :)

Offline baarszczu

    • brak
  • Wiadomości: 53
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: Fiorenzato AllGround
Odp: Fiorenzato AllGround - subiektywne spostrzeżenia użytkownika
« Odpowiedź #20 dnia: 24 Październik 2022, 23:21:59 »
Cześć chciałem zapytać o trzy kwestie które chyba nie były poruszane w tym wątku. Szukam uniwersalnego młynka na początek, już prawie zdecydowałem się na Eureka Specialita ale daje jeszcze szanse innym. Zatem:
1) czy All Ground zmieli kawę pod tureckie parzenie? Nigdzie nie mogę znaleźć. Eureka bez problemu, ale trochę boje sie tej zmiany ustawień. Jeżeli nie da rady to jaki drugi i tani młynek pod tureckie polecacie?
2) sterowanie - jak chciałbym zmieniać ustawienia w kierunku drobnych to muszę to robić na uruchomionym młynku. Czy to jest jakoś upierdliwe? Wraz ze schodzeniem w dół zmieniał sie wyświetlacz wiec jak to sie robi w praktyce?
3) single dose - czy da radę? Specialita tez nie jest dedykowana ale wiele osób tak używa. I czy w ogóle są jakieś dostępne miechy do tego młynka / hoppera?


Dziękuje serdecznie!

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Fiorenzato AllGround - subiektywne spostrzeżenia użytkownika
« Odpowiedź #21 dnia: 25 Październik 2022, 02:09:42 »
Do kawy pod tureckie parzenie to raczej tak sobie w najlepszym razie. Koledzy zapewne odpowiedzą Ci szczegółowo, ale jeśli jeszcze nie widziałeś to warto zobaczyć bardzo szczegółowy test tego młynka:


Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Fiorenzato AllGround - subiektywne spostrzeżenia użytkownika
« Odpowiedź #22 dnia: 25 Październik 2022, 09:19:12 »
Do kawy pod tureckie parzenie to raczej tak sobie w najlepszym razie.
Dlaczego? Każdy chyba młynek z płaskimi żarnami nadaje się do tego -- może tylko trzeba uważać na temperaturę związaną ze sporym tarciem.

Trochę się te Fiorki zmieniają, fajnie. Wciąż jednak górne żarno wisi na sprężynkach -- serio? Może ta sporej wysokości tuleja górnego żarna jakoś je stabilizuje i usztywnia...

Offline baarszczu

    • brak
  • Wiadomości: 53
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: Fiorenzato AllGround
Odp: Fiorenzato AllGround - subiektywne spostrzeżenia użytkownika
« Odpowiedź #23 dnia: 25 Październik 2022, 09:29:45 »
Do kawy pod tureckie parzenie to raczej tak sobie w najlepszym razie. Koledzy zapewne odpowiedzą Ci szczegółowo, ale jeśli jeszcze nie widziałeś to warto zobaczyć bardzo szczegółowy test tego młynka:

Film widziałem, chciałem potwierdzić tu na forum wśród użytkowników - czasem osądy w internecie wydawane są za szybko.

Offline baarszczu

    • brak
  • Wiadomości: 53
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: Fiorenzato AllGround
Odp: Fiorenzato AllGround - subiektywne spostrzeżenia użytkownika
« Odpowiedź #24 dnia: 25 Październik 2022, 09:30:30 »
Trochę się te Fiorki zmieniają, fajnie. Wciąż jednak górne żarno wisi na sprężynkach -- serio? Może ta sporej wysokości tuleja górnego żarna jakoś je stabilizuje i usztywnia...

Możesz rozwinąć myśl? nie do końca rozumiem czy chcesz powiedzieć że młynek jest OK i nadaje się pod tureckie czy go krytykujesz.

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Fiorenzato AllGround - subiektywne spostrzeżenia użytkownika
« Odpowiedź #25 dnia: 25 Październik 2022, 10:59:05 »
Trochę się te Fiorki zmieniają, fajnie. Wciąż jednak górne żarno wisi na sprężynkach -- serio? Może ta sporej wysokości tuleja górnego żarna jakoś je stabilizuje i usztywnia...

tak, do tej tulei jest przykręcone górne żarno, ta tuleja ma wypustki, żeby zawsze w tej samej pozycji ją wkładać do obudowy, dociskana jest przez pierścień którym się ustawia grubość mielenia
jak dla mnie to wszystko jest zrobione właśnie w celu stabilizacji górnego żarna oraz w celu zapewnienia tej samej pozycji żarna górnego względem dolnego - osobiście uważam, że jest to bardzo dobre rozwiązanie bo po czyszczeniu nie ma potrzeby kalibracji

   
Cześć chciałem zapytać o trzy kwestie które chyba nie były poruszane w tym wątku. Szukam uniwersalnego młynka na początek, już prawie zdecydowałem się na Eureka Specialita ale daje jeszcze szanse innym. Zatem:
1) czy All Ground zmieli kawę pod tureckie parzenie? Nigdzie nie mogę znaleźć. Eureka bez problemu, ale trochę boje sie tej zmiany ustawień. Jeżeli nie da rady to jaki drugi i tani młynek pod tureckie polecacie?
2) sterowanie - jak chciałbym zmieniać ustawienia w kierunku drobnych to muszę to robić na uruchomionym młynku. Czy to jest jakoś upierdliwe? Wraz ze schodzeniem w dół zmieniał sie wyświetlacz wiec jak to sie robi w praktyce?
3) single dose - czy da radę? Specialita tez nie jest dedykowana ale wiele osób tak używa. I czy w ogóle są jakieś dostępne miechy do tego młynka / hoppera?

Ad 1) Ja osobiście nie mielę pod parzenie po turecku, najczęściej piję espresso, ale odpowiem Ci w taki sposób - w ramach zakresu espresso jest 36 "kliknięć", ja osobiście używam zakresu od 10 do 16. A to oznacza, że jest całkiem spory zakres do zmielenia jeszcze drobniej
Osobiście uważam (ale nie poparłem tego żadnym mieleniem), że jak skręcisz młynek do początku skali to raczej napewno uzyskasz "puder", pewnie nawet trochę zbyt drobny. Podejrzewam, że pod parzenie po turecku będzie to zakres 2-6 (podkreślam, że tylko wydaje mi się). Śmiem tak twierdzić, bo poprzednio miałem młynek Sage z żarnami 32mm również ze stopniową regulacją i w nim 2x zmieliłem pod parzenie tureckie - nawet w tamtym młynku na początku skali młynek mielił zbyt drobno w mojej ocenie, a to był zdecydowanie gorszy młynek od AllGround-a

Apropos młynka Eureka - poważnie rozważałem Eureka Mignon XL (ze względu na żarna 64mm), ale obejrzałem tą recenzje na YT (inny model Eureki, ale filozofia regulacji jest taka sama)
Gość pokazał tutaj praktycznie i bardzo łopatologicznie co trzeba zrobić żeby zmieniać grubości pod różne metody parzenia (od ok 2:30). Konkluzja była bardzo konkretna - oczywiście można zmielić pod każdą metodę zaparzania, ale jeżeli ktoś często zmienia metody parzenia to jest to bardzo irytujące. Ja osobiście szukam prostoty i łatwości w obsłudze więc to mnie skutecznie zniechęciło. Poza tym nie chciałem mieć żadnych ściągawek naklejonych na młynek (patent sam w sobie nie taki głupi, ale napewno nie poprawia estetyki)


Ad 2) Jak dla mnie nie jest to upierdliwe. A nawet powiem więcej - jest bardzo wygodne i intuicyjne dzięki tej regulacji skokowej.
Przejście przez ekrany jest tylko pod warunkiem, że przechodzisz pomiędzy zakresami grubości (np przejście z filter na espresso). Wtedy w trybie mokka trzeba trzymać przycisk cały czas i musisz użyć 2 rąk (jedną ręką trzymasz przycisk na wyświetlaczu a drugą kręcisz pierścieniem). W trybie filter i espresso włączasz mielenie i kręcisz - można to zrobić 1 ręką. Całość operacji trwa może 5sek...
Jeżeli zmieniasz grubość w ramach tej samej metody (np. drobniej pod espresso lub drobniej z espresso na parzenie po turecku) to jest to bardzo wygodne, dzieje się błyskawicznie i bardzo precyzyjnie. Jeżeli zmieniam skok o 1 to bez obaw robię to na wyłączonym młynku (zmiana jest na tyle mała, że nic złego się nie dzieje)

Ad 3) oczywiście na upartego można bawić się w SD ale w mojej ocenie będzie to upierdliwe.
Ja próbowałem SD z ciekawości, dało się, wcześniej w tym wątku podałem nawet jaka wg mnie jest retencja (jeżeli dobrze pamiętam to nie więcej niż 4g) ale osobiście uważam, że nie ma to większego sensu.
Młynek jest zaprojektowany jako "On Demand" i w takim użyciu sprawdza się najlepiej - nie ma co się czarować

Do kawy pod tureckie parzenie to raczej tak sobie w najlepszym razie. Koledzy zapewne odpowiedzą Ci szczegółowo, ale jeśli jeszcze nie widziałeś to warto zobaczyć bardzo szczegółowy test tego młynka:


dzięki za ten filmik, obejrzałem go z zaciekawieniem
odnośnie wykonanych przez recenzenta pomiarów nie ma co dyskutować - liczby to liczby

ja osobiście nie mam problemu z czułością dotyku w wyświetlaczu - jest bardzo responsywny i działa na pierwszy dotyk
problemy z dotykiem zaczynają się jak dłonie są mokre (ew. spocone) - albo facet miał wyjątkowego pecha do młynków które otrzymał, albo miał po prostu spocone dłonie

a ta uwaga odnośnie zaślepki w hopperze to jak dla mnie wyszukiwanie czegoś na siłę - ja zawsze mam tą zawleczkę z boku (nawet nie pomyślałem, żeby była z przodu lub z tyłu), nic mi nie zasłania i nie przeszkadza w kręceniu pierścieniem     

Offline baarszczu

    • brak
  • Wiadomości: 53
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: Fiorenzato AllGround
Odp: Fiorenzato AllGround - subiektywne spostrzeżenia użytkownika
« Odpowiedź #26 dnia: 09 Listopad 2022, 12:48:31 »
Ad 1) Ja osobiście nie mielę pod parzenie po turecku, najczęściej piję espresso, ale odpowiem Ci w taki sposób - w ramach zakresu espresso jest 36 "kliknięć", ja osobiście używam zakresu od 10 do 16. A to oznacza, że jest całkiem spory zakres do zmielenia jeszcze drobniej
Osobiście uważam (ale nie poparłem tego żadnym mieleniem), że jak skręcisz młynek do początku skali to raczej napewno uzyskasz "puder", pewnie nawet trochę zbyt drobny. Podejrzewam, że pod parzenie po turecku będzie to zakres 2-6 (podkreślam, że tylko wydaje mi się). Śmiem tak twierdzić, bo poprzednio miałem młynek Sage z żarnami 32mm również ze stopniową regulacją i w nim 2x zmieliłem pod parzenie tureckie - nawet w tamtym młynku na początku skali młynek mielił zbyt drobno w mojej ocenie, a to był zdecydowanie gorszy młynek od AllGround-a

Hej, chciałem do tego tematu wrócić. Obejrzałem filmik tego gościa drugi raz i zrozumiałem o co chodzi z mieleniem pod tureckie. On twierdzi że jak za bardzo skręcimy żarna do siebie to de facto nie ma tam przestrzeni żeby ziarna wchodziły pomiędzy żarna - nie są "zasysane" przez młynek i w efekcie najdrobniejsze możliwe mielenie to nie takie, na które wskazuje "0" młynka, ale takie przy którym łapie on ziarna.

Mam prośbę, czy możesz to zweryfikować u siebie? czy faktycznie jesteś w stanie mielić na "0"? I czy da radę uzyskać ten puder o którym pisałeś?
A jakbyś tu fotkę z mielonką wstawił to już w ogóle byłaby bomba ;)

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Fiorenzato AllGround - subiektywne spostrzeżenia użytkownika
« Odpowiedź #27 dnia: 13 Listopad 2022, 13:15:41 »

0 klikow w moim mlynku jest przy tym ustawieniu pierscienia (nie moge skrecic go do konca bo jest jakas fizyczna blokada i drobniejszego mielenia nie moge ustawic)
20221113_131152.jpg

przy tym ustawieniu zarna sie obracaja, nie slychac zadnego tarcia i moge bez problemu zmielic kawe - mielonka jest badzo drobna i zbrylona
ponizej 2 zdjecia zeby zobaczyc jak drobno kawa zostala zmielona - mielonka ktora spadla na talerzyk oraz ta sama mielonka ugnieciona palcem
wg mnie te zdjecia nie oddaja jak to wyglada w rzeczywistosci (mielonka wyglada na grubsza niz jest w rzeczywistosci), ale prosze bardzo:
20221113_131034.jpg
20221113_131055.jpg

zebys mial jakiekolwiek porownanie - w tym ustawieniu (12 klikow) jest typowe mielenie pod espresso (dla ziarna srednio palonego, ktore ma od 3 do 6 m-cy od wypalenia)
jak kawa jest bardzo swieza (tez srednie palenie, nie wiecej niz 1 m-c od wypalenia) to ustawiam jeszcze grubsze mielenie (tak +2/+3 kliki od tego ustawienia)
20221113_131235.jpg

znowu, mielonka ktora spadla na talerzyk oraz ta sama mielonka ugnieciona palcem:
20221113_131001.jpg
20221113_131125.jpg

mialem kiedys opakowanie zmielonej kawy do parzenia po turecku kupione w sklepie na Cyprze Północnym (kupowalem w zwyklym sklepie w miasteczku gdzie nie ma turystow, ta kawa byla kupiona zgodnie z poleceniem Turka, ktory w tym sklepie robil zakupy jako najlepsza kawa tam dostepna, byla tania, ale nie najtansza w tym sklepie), niestety juz jej nie mam (bylo to pare ladnych lat temu)
jezeli dobrze pamietam to ta kupiona kawa byla zmielona troche grubiej od tej ktora zmielil AllGround

nie wiem czy to Ci w czyms pomoze - mi brakowalo punktu odniesienia, ale ja nie jestem ekspertem od kaw parzonych po turecku

Offline maciek-rz Mężczyzna

  • Wiadomości: 192
  • Ekspres: Asacso Uno Prof + Melitta Aroma Signature + Drip
  • Młynek: Eureka Zenith 65E + Ceado E5SD
Odp: Fiorenzato AllGround - subiektywne spostrzeżenia użytkownika
« Odpowiedź #28 dnia: 21 Grudzień 2022, 15:10:23 »
Hej,
biję się z myślami odnośnie AllGround vs Eureka Oro Single Dose. Gdzieś może jeszcze Ceado E5P jest w  szerokich rozważaniach.
Szukam młynka bardziej single dose, niż on demand, bo to ma być głównie pod filtry młyn, używany weekendowo, więc nie chcę aby kawa w hopperze tydzień stała. Mam też zawsze różne kawy pod filtr.
Kusi mnie strasznie AllGround. Czy macie doświadczenia z mieleniu pod v60, ogólnie przelew ?

Widział Ktoś może jakieś patenty na mniejszy hopper, albo nawet mieszek, żeby pasował do Fiorka i przemianować go bardziej na SD ?
np coś w ten deseń
https://www.amazon.pl/Pojedyncz%C4%85-Narz%C4%99dzie-Czyszczenia-Aluminium-Akcesoria/dp/B09W4G56QG/ref=d_pd_sbs_sccl_2_5/259-5691359-3987265?pd_rd_w=vOmxC&content-id=amzn1.sym.cae573c2-5c56-4014-b0a0-8e5f89d97b31&pf_rd_p=cae573c2-5c56-4014-b0a0-8e5f89d97b31&pf_rd_r=PMKR3YMGRBA1E91NESY2&pd_rd_wg=5bgND&pd_rd_r=244ee27a-c6f4-499c-afec-b6b1fd3fde2e&pd_rd_i=B09W4G56QG&th=1

Eureka Single Dose wydaje się skrojona dla mnie. Wszystko jest gotwe, ma mieszek, ładny kubeczek na kawę, co też jest bardzo ważne. Celebracja mielenia korzystając z kompletu, eleganckich naczyń ma znaczenie. Po to zmieniam młynek, żey zakończyć korzystanie z tuby po kawie do namielania etc


Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Fiorenzato AllGround - subiektywne spostrzeżenia użytkownika
« Odpowiedź #29 dnia: 21 Grudzień 2022, 17:04:54 »
Ja osobiście już używałem parę razy AllGround do namielania pod V60 oraz cold brew i moim skromnym zdaniem świetnie się ten młyn sprawdza również pod alternatywy. W szczególności jeżeli trzeba zmienić zakres z espresso na alternatywy i odwrotnie.
W zakresie "Filter" jest ok. 20 ustawień (tyle ile kropek) - w rzeczywistości jest to duży zakres - różnica widoczna gołym okiem pomiędzy górną i dolną granicą zakresu (górna to o wiele za duży przemiał w mojej ocenie). Jeżeli dolna to dla kogoś nadal za dużo to oczywiście może śmiało wejść w zakres "Moka" - ta skala to raczej podpowiedź w jakim zakresie się poruszać żeby szybko znaleźć swoje ustawienie

20221221_170309.jpg

Jeżeli chodzi o SD - tak jak pisałem wcześniej wg mnie ten młynek w standardowym zestawie da radę z SD, ale będzie to upierdliwe
Na upartego możesz zdjąć hopper i nasypać do tego stalowego pierścienia kawę (dokładnie nie mierzyłem ale wchodzi tam mniej więcej 18-20g kawy) no i stukać dłonią (ja w ten sposób "wydmuchuję" resztki kawy)

Jeżlei chodzi o mieszek - poniżej masz zdjęcie z końcówką hoppera - średnica tej końcówki to 58mm, wysokość to 28mm, jeżeli znajdziesz jakiś mieszek o średnicy 57-58mm i wysokości rury wsadowej powiedzmy >20mm to będzie pasował i rozwiążesz temat mieszka

20221221_170130.jpg

20221221_170233.jpg

Aha - to wcięcie w końcówce wsadowej widoczne na zdjęciu nie jest konieczne w mieszku - pierścień do którego się tą końcówkę wkłada jest okrągły i gładki - pierścień widać na 1 zdjęciu, nie ma na jego rancie żadnych wypustek, wcięć itd  (akurat miałem kawę w środku i nie chciałem jej wyciągać, więc nie widać całego pierścienia ale możesz mi uwierzyć na słowo że cały jest gładki)


« Ostatnia zmiana: 21 Grudzień 2022, 17:08:18 wysłana przez NOK7 »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi