Autor Wątek: Fiorenzato AllGround - subiektywne spostrzeżenia użytkownika  (Przeczytany 8769 razy)

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Według mnie nadal jest bardzo mało informacji praktycznych na temat Fiorenzato AllGround (poza takimi podstawowymi powtarzanymi przez wszystkich recenzentów na YT z informacjami typu jak go włączyć, rozebrać i wyczyścić, zaprogramować dozę, zmieniać grubość mielenia itd.)

Na forum doczytałem się mnóstwo cennych informacji i porad dotyczących parzenia kawy oraz sprzętu. Doszedłem do wniosku, że w ramach „rewanżu” za tą wiedzę, którą zdobyłem dzięki lekturze wątków na tym forum opiszę swoje doświadczenia z Fiorenzato AllGround (mam go już miesiąc i jestem w stanie coś więcej na jego temat powiedzieć)

95% kaw w moim przypadku to espresso, ale sporadycznie mam ochotę na alternatywę (z reguły drip). AllGround wydawał mi się od początku skrojony pode mnie ze względu na łatwość przejścia pomiędzy grubościami namielania w zależności od metody zaparzania. Moje główne pytanie było czy jest wystarczająco dobry pod espresso (bo ten drip to okazjonalnie)
W AllGround jak wszyscy wiedzą regulacja jest stopniowa. Każdy poleca młynek z regulacją bezstopniową więc nie byłem pewien czy AllGround nie ma zbyt dużego przeskoku między poszczególnymi stopniami i czy będę mógł go doregulować do każdego ziarna pod zaparzanie espresso wg swoich upodobań smakowych i na tym się głównie skupiłem przed zakupem
Na forum doczytałem się, że przeskok o 1stopień w AllGround to w praktyce zmiana o +/- 3-5sek (ktoś podał +/- 3sek inny użytkownik napisał +/- 5sek), nigdzie poza tym forum nie było takich informacji

A jak to wygląda w mojej praktyce?
Przeskok między stopniami jest rzeczywiście na tyle mały że bez problemu jestem w stanie doregulować grubość namielania odpowiednią do swoich preferencji (preferuję dozę 18g, czas esktrakcji to 30-40sek, staram się wycelować w 35sek, preferuję uzysk 1:2.5).
Nie jestem w stanie potwierdzić tych +/- 3-5sek w oparciu o jakieś bardzo dokładne pomiary, ale w ramach mojego sprawdzenia przeskok o 1 stopień to max 3 sek w czasie zaparzania. A być może nawet trochę mniej. Powiem inaczej - przeskok o 1 stopień jest mało wyczuwalny w filiżance - ja to uznaję za duży "+", bo wg mnie potwierdza to moje subiektywne spostrzeżenie, że zmiana o 1 stopień w grubości mielenia jest w rzeczywistości bardzo mała. Czyli reasumując - teraz już wiem, że nie ma się co obawiać AllGround odnośnie stopniowej regulacji grubości mielenia

Pozostałe spostrzeżenia:
- Młyn jak dla mnie jest szybki i cichy (doza 18g w jakieś 10-11sek – w zależności od ziarna i stopnia mielenia, oczywiście),
- Młynek wg mnie namiela rewelacyjnie, jak używam NPF-a to po zaczepieniu w widełkach równy przemiał trafia bliżej końca sitka i powstaje ładny kopiec, nic nie spada na boki, młynek nie zbryla
- Młynek nie posiada tacki (teoretycznie nie jest potrzebna patrząc jak przemiał trafia idealnie do PFa), ale „na wszelki wypadek” kupiłem taką ze stali nierdzewnej dedykowaną od Fiorenzato F4E i pasuje to idealnie (no i też ładnie się komponuje z resztą zestawu)
- W zakresie ustawień pod espresso jest 36 „klików”/stopni regulacji, w zakresie mokka około 20, w zakresie filter też około 20 stopni co łącznie daje ok. 76 stopni regulacji.
- W zakresie espresso stopnie nie pokrywają się idealnie z kropkami, ale nie jest to duży problem (piszę o tym bo jak oglądałem filmiki na YT to liczyłem kropki myśląc, że jest tyle stopni ile jest kropek na pierścieniu) – w rzeczywistości jest ich więcej
- Dodatkowo „0” mojego młynka nie pokrywa się z pierwszą kropką na pierścieniu (u mnie „0” to 3 kropka) – ale mając regulację stopniową po prostu liczę „kliki” i temat rozwiązany
- W moim przypadku w ramach espresso jak na razie obracam się efektywnie w zakresie 11 stopni do 16 stopni (mieliłem już 4 różne ziarna od takich zwietrzałych supermarketowych po świeżo wypalone).
- Zakres 0-36 dla espresso to wg mnie bardzo duży zakres i na pewno pokryje moje wszystkie zapotrzebowania
- Przejście z espresso na alternatywy (w weekend namielałem na cold brew) i powrót do espresso jest rzeczywiście bajecznie prosty – to akurat widać na każdym filmiku na YT więc dużo nowego nie wniosę, ale potwierdzam to co już powiedziano
- Pod cold brew ustawiłem w połowie skali dla filter (myślę, że to było około 65) i trafiłem w swój smak
- Na pewno ktoś się zapyta o retencję – nie sprawdzałem tego bo nie bawię się w SD. Na jednym z filmików na YT ktoś 2-3 razy podkreślał, że trzeba przemielić 11g, żeby efektywnie zmienić grubość namielania.
- Nie oceniam czy to dużo czy to mało (ja z reguły kupuję kawę w paczkach 500g lub 1000g i nie zmieniam kawy dopóki mi się nie skończy) – podaję to co wyłapałem na YT, ale jeżeli rzeczywiście jest to 11g to dla mojego sposobu użytkowania nie ma to żadnego znaczenia
- Wszędzie podane jest 250g jako pojemność standardowego hoppera – ja wsypałem do standardowego hoppera 500g (przesunąłem palcami ziarna pod taki plastikowy daszek wewnątrz hoppera żeby ziarna wypełniły pustą przestrzeń pod tym daszkiem)

Wyłapałem też 2 wg mnie pozorne "wady" tego młynka
1)   To chyba dotyczy tylko nowych PF Lelit (takich z wylewkami w kształcie podkowy) – mogę bez problemu wyregulować widelec pod ten PF tak, że jest on trzymany, ale jest zbyt płytko (właśnie przez wylewkę w kształcie podkowy która dotyka wystającej śruby od regulacji widelca) i przemiał pod koniec namielania może wysypywać się poza PFa. Ja mam na to bardzo prosty patent – trzymam samodzielnie PF, rączka PF jest przechylona przeze mnie lekko do góry – dzięki temu przemiał trafia blisko końca sitka i finalnie wszystko pozostaje w sitku. W momencie gdy przeszedłem na NPF Lelita to ta „wada” już nie występuje - PF zaczepiony w uchwycie, wszystko namiela się prosto do sitka i nic nie wypada na boki
2)   jak już wszystko doreguluję dla danego ziarna i nic nie zmieniam to różnica pomiędzy kolejnymi namieleniami wynosi +/- 0.3g (bazuję na pomiarach ze swojej wagi). Teoretycznie może się zdarzyć namielenie 18.3g zaraz po namieleniu 17.7g no i wtedy różnica to 0.6g (mi się tak jeszcze nie zdarzyło). Kupiłem ten młynek również ze względu na programowane namielanie, żeby nie musieć warzyć dozy za każdym razem. Jak dla mnie to nie duża różnica i zamierzam zakończyć te pomiary i "ufać" powtarzalności w namielanych dozach (bardziej mi przeszkadza jak mam za małą dozę w sitku niż jak jest za duża) Jeżeli ktoś też tak jak ja podchodzi do programowania dozy to dobrze żeby wiedział jak to wygląda w praktyce, więc o tym piszę

Gdybym to przeczytał to pewnie zadałbym teraz pytanie „czy kupiłbyś ten młynek jeszcze raz?”
Ja osobiście kupiłbym go jeszcze raz, jestem z niego bardzo zadowolony.
Tak jak napisałem wcześniej - jak dla mnie największym „problemem” na chwilę obecną jest sporadycznie zbyt mała doza (mówimy tutaj o 0.3g raz na jakiś czas, więc oczywiście da się z tym żyć kawka)
No ale każdy ma swoje własne oczekiwania i priorytety dotyczące młynka, więc warto to poprostu wiedzieć

Mam nadzieję, że dzięki moim uwagom ułatwię komuś decyzję czy kupić/odpuścić ten młynek
Nie mam żadnych profitów od nikogo z tytułu napisania tych uwag, jest to tylko czysta satysfakcja z dołożenia swojej cegiełki do całości wiedzy na tym forum  8)


Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 318
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: Fiorenzato AllGround - subiektywne spostrzeżenia użytkownika
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Lipiec 2022, 23:25:34 »
Tak trzymaj   [emoji106]

Offline tecnoselfrx Mężczyzna

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: Magica s pid , bz10 , v60 , mara, oscar
  • Młynek: Quamar m80e, f4 nano v2 ver 2022, jx pro , comandante , sette 270 , c2 , q2
Odp: Fiorenzato AllGround - subiektywne spostrzeżenia użytkownika
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Lipiec 2022, 09:16:48 »
Ja mogę dodać od siebie coś odnośnie efektu finalnego w filiżance.
Testowałem równolegle z allground f64 oraz f4 e nano v2.
Przy tych 3 młynkach zrobiłem wiele prób i jest bardzo ciężko wyłapać jakiekolwiek różnice smakowe.
Jeśli chodzi o body, (lepkość, oleistość, kleistość, gęstość i zawiesistość) ta sama "klasa" .
Smak na języku różnił się niekiedy tak niewielkimi niuansami, że nie warto wspominać. Przy czym odczuwalne to było raczej w mieszankach niżeli singlach.

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Fiorenzato AllGround - subiektywne spostrzeżenia użytkownika
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Lipiec 2022, 13:14:03 »
to ciekawe porównanie - czyli według tego co napisałeś to mielenie żarnami 58mm i 64mm jest w praktyce niewyczuwalne w filiżance
a większość twierdzi, że żarna 64mm robią różnicę w jakości przemiału... 

bazując na tym zawęziłem swoje poszukiwania do młynków z żarnami 64mm i odpuściłem sobie właśnie f4e nano v2 (nie wchodziłem w szczegóły dlaczego te 64mm są tak istotne, tylko zaufałem opiniom)
jeżeli tak jest jak oceniasz to biorąc pod uwagę "tylko" jakość naparu to najlepiej cenowo wychodzi f4e nano v2 i nie ma sensu kupować allground i f64

dzięki za Twój komentarz

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1112
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Fiorenzato AllGround - subiektywne spostrzeżenia użytkownika
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Lipiec 2022, 18:47:14 »
F64 Evo względem F4 jest o wiele szybszy, 18g mieli ok 5,5 s. F4 ok 12-13 s.
F64 to najlepiej sprzedający się młynek gastro, najczęściej spotykany w kawiarniach.
To jest świetny młynek.
Ale ostatnio pojawiła się nowa wersja F4 tym razem z oznaczeniem Evo.
F4 Evo posiada tytanowe żarna 58 mm i jest szybszy od wersji Nano 60% w/g zapewnień producenta. Ma też nowy duży wyświetlacz. Uważam, że młynek tem, w nowej wersji jest dobrym rozwiązaniem, wcale bym nim nie pogardził. Testowałem w kwietniu wersję przedprodukcyjną, wyposażoną w stalowe żarna.
Przemiał nie różnił się od przemiału z Ceado E6P i F64 Evo.

Tu wrzuciłem opis nowych F4:

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=12500.0
« Ostatnia zmiana: 14 Lipiec 2022, 18:49:46 wysłana przez MacJaro »
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

skansen

  • Gość
Odp: Fiorenzato AllGround - subiektywne spostrzeżenia użytkownika
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Lipiec 2022, 08:39:40 »
zawęziłem swoje poszukiwania do młynków z żarnami 64mm
Parafrazując klasyka: Podjęliście słuszna decyzję Towarzyszu  :ok:
Nawet jeśli różnica pomiędzy żarnami różniącymi się  "o jeden rozmiar" (np 58mm vs 64mm) nie zawsze i dla każdego jest wyczuwalna, to gdyby postawić obok siebie dwa młynki, różnice się od siebie o "dwa rozmiary" (np. 58mm i 83mm) to różnica będzie już na tyle wyraźna, że każdy powinien ją odczuć. Droższe młynki na pewno nie są przepłacone, aczkolwiek "skacząc o jeden rozmiar" różnica może nie być od razu widoczna.
Stara zasada, że w danym budżecie należy kupić jak najlepszy młynek jest wciąż aktualna. Czasy są takie a nie inne więc poszukiwanie kompromisów jest zrozumiałe. 64mm jest takim właśnie kompromisem, młynek z takimi żarnami można używać latami nie myśląc o upgrejdach...

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Fiorenzato AllGround - subiektywne spostrzeżenia użytkownika
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Lipiec 2022, 18:26:14 »
zawęziłem swoje poszukiwania do młynków z żarnami 64mm
Parafrazując klasyka: Podjęliście słuszna decyzję Towarzyszu  :ok:
Nawet jeśli różnica pomiędzy żarnami różniącymi się  "o jeden rozmiar" (np 58mm vs 64mm) nie zawsze i dla każdego jest wyczuwalna, to gdyby postawić obok siebie dwa młynki, różnice się od siebie o "dwa rozmiary" (np. 58mm i 83mm) to różnica będzie już na tyle wyraźna, że każdy powinien ją odczuć. Droższe młynki na pewno nie są przepłacone, aczkolwiek "skacząc o jeden rozmiar" różnica może nie być od razu widoczna.

dzieki :poklon:

ja zmieniłem z 32mm na 64mm, więc dla mnie to nie jest zmiana na lepsze, tylko ogromny przeskok jakościowy  :taniec:
nawet gdyby mi słoń nadepnął na język to i tak odczułbym różnicę  :mrgreen:

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Fiorenzato AllGround - subiektywne spostrzeżenia użytkownika
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Lipiec 2022, 12:20:14 »
gdyby kogoś interesowała retencja AllGround - nie do końca wiem jak to zmierzyć, ale takie informacje mogę dodać od siebie w tym temacie:

dzisiaj znowu mieliłem na AllGround pod cold brew (do CB używam inne ziarno niż do espresso)
zanim wsypałem ziarna do CB to wymieliłem/wystukałem/wydmuchałem prawie 4g przemiału do espresso
więc wydaje się, że retencja tego młynka to max 4g
ale jak wysypywałem ziarno z espresso to nie wyjąłem górnego żarna, widziałem 3-4 pokruszone ziarna które utknęły, ale ich nie wyjmowałem (uznałem, że już pójdą na straty) więc zostały zmielone w trakcie "wymielania" poprzedniego ziarna - gdybym je jednak wyjął to myślę, że retencja pewnie by wyszła 2-3g

aha - jeszcze jedno spostrzeżenie - pod CB wrzuciłem 50g ziaren i otrzymałem z tego 48.5g mielonki

już się nie mogę doczekać CB - na takie upały jak znalazł (będzie gotowe dzisiaj na ok 20:00, więc będzie co pić jutro od rana)


Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Fiorenzato AllGround - subiektywne spostrzeżenia użytkownika
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Lipiec 2022, 12:24:30 »
Niby producent po zmianie metody zaparzania zaleca przepuścić 11g aby pozbyć się poprzedniej, ale w sumie nikt wcześniej tego empirycznie chyba nie sprawdzał w testach; 4g to bardzo dobry wynik. Mieląc kolejno dla tej tej samej metody parzenia retencja to podobno 2-3g - też dość rozsądna jak na młynek tego typu.

Generalnie Fiorek robi fajne młynki, mnie dość poważnie interesuje seria XGi, ale póki co, ceny trochę wysokie, więc pewnie poczekam na używkę. ;)
« Ostatnia zmiana: 22 Lipiec 2022, 12:26:55 wysłana przez MSL »

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Fiorenzato AllGround - subiektywne spostrzeżenia użytkownika
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Lipiec 2022, 16:20:38 »
Niby producent po zmianie metody zaparzania zaleca przepuścić 11g aby pozbyć się poprzedniej, ale w sumie nikt wcześniej tego empirycznie chyba nie sprawdzał w testach; 4g to bardzo dobry wynik. Mieląc kolejno dla tej tej samej metody parzenia retencja to podobno 2-3g - też dość rozsądna jak na młynek tego typu.

jeżeli z tymi 11g nawiązujesz do mojego 1 posta to ja bazowałem na informacjach od recenzenta z YT, nie widziałem nigdzie takiej informacji od producenta
ale może coś pominąłem...

w międzyczasie poszedlem za ciosem i zmieliłem pod drugie CB - tym razem dokończyłem ziarno do espresso
teraz jak nie zmieniałem ziarna, tylko grubość mielenia i wymieliłem do końca to wystukałem/wydmuchałem 1g

Generalnie Fiorek robi fajne młynki

zgadzam się z Tobą

w AllGround najfajniejsze są jego uniwersalność i prostota obsługi - to aż "zachęca" do zabawy z kawą i różnymi metodami jej parzenia
dzisiaj rano jak się obudziłem to nie myślałem o żadnej alternatywie a teraz mam już 2 pojemniki z CB w lodówce i czekam niecierpliwie :lol2:

Offline MrOwArdm

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: Ascaso Duo PID
  • Młynek: Fiorenzato All Ground
Odp: Fiorenzato AllGround - subiektywne spostrzeżenia użytkownika
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Wrzesień 2022, 13:29:22 »
@NOK7
jako świeży posiadacz młynka zapytam czy dobrze rozumuję instrukcję:
Wybór do czego mielimy: espreso, mokka, filter dokonujemy np. przy wyłączonym młynku.
A potem już regulację grubości mielenia danego typy przy uruchomionych żarnach?

Grinding size adjustmentAfter having selecting the type of grinding(Espresso, Moka or Filter), you can adjustthe grinding size to obtain coarser or finercoffee.Adjust the adjustment ring nut again (Item1), keeping the red notch (Item 3) in thepreviously selected sector.•Turn the ring nut clockwise to grindcoarser;•Turn the ring nut anti-clockwise togrind finer.The adjustment must be made with themotor running. It is advisable to grindsmall quantities of coffee for a visualassessment of the degree of grinding

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 859
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Fiorenzato AllGround - subiektywne spostrzeżenia użytkownika
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Wrzesień 2022, 14:17:17 »
Wyboru do czego ma być zmielona kawa dokonuje się właśnie regulacją grubością mielenia. W związku z tym każde kręcenie pierścieniem lepiej wykonać przy włączonym silniku, zwłaszcza przy zmianie na drobniejsze. Przy przestawianiu na grubsze można działać na wyłączonym silniku, bo ryzyko zablokowanie żaren jest znikome ale i tak trzeba wymielić starszą frakcję, która do np. alternatyw będzie zbyt drobna.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline MrOwArdm

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: Ascaso Duo PID
  • Młynek: Fiorenzato All Ground
Odp: Fiorenzato AllGround - subiektywne spostrzeżenia użytkownika
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Wrzesień 2022, 12:03:36 »
To dla bezpieczeństwa i spokojności będę zmieniał na włączonym silniku :)

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 859
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Fiorenzato AllGround - subiektywne spostrzeżenia użytkownika
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Wrzesień 2022, 16:16:34 »
Słusznie
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Fiorenzato AllGround - subiektywne spostrzeżenia użytkownika
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Wrzesień 2022, 00:09:30 »
@NOK7
jako świeży posiadacz młynka zapytam czy dobrze rozumuję instrukcję:
Wybór do czego mielimy: espreso, mokka, filter dokonujemy np. przy wyłączonym młynku.
A potem już regulację grubości mielenia danego typy przy uruchomionych żarnach?

Grinding size adjustmentAfter having selecting the type of grinding(Espresso, Moka or Filter), you can adjustthe grinding size to obtain coarser or finercoffee.Adjust the adjustment ring nut again (Item1), keeping the red notch (Item 3) in thepreviously selected sector.•Turn the ring nut clockwise to grindcoarser;•Turn the ring nut anti-clockwise togrind finer.The adjustment must be made with themotor running. It is advisable to grindsmall quantities of coffee for a visualassessment of the degree of grinding

tak jak napisał @Kekacz - zmieniaj grubość mielenia na drobniejsze przy włączonym silniku, te zakresy espresso, mokka i filter narysowane na pierścieniu to podpowiedź w jakim zakresie szukać właściwej grubości mielenia pod daną metodę

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi