Autor Wątek: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów  (Przeczytany 14558 razy)

Offline nike21 Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: Lelit Bianca V3
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #15 dnia: 19 Maj 2022, 15:56:22 »
I się zaczęło...  :lol2:

Offline Sparhawk Mężczyzna

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Astoria CKE
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #16 dnia: 19 Maj 2022, 19:09:12 »
W tej chwili nie dam rady. Jesteśmy na Targach EUROGASTRO w Warszawie i co chwilę klienci na stoisku. Jutro lub w weeekend się odezwę jak już ogarniemy się po Targach.

Jasne, poczekam :).

Nie chcę tu przytaczać niczyich postów, co by nie wywołać kolejnej gównoburzy o tym samym w kolejnym wątku, więc podpowiem tylko żebyś przeczytał powiedzmy ostatnie 10 stron.

Dodatkowo polecam obejrzeć trzy filmy i wyciągnąć własne wnioski:

Ok, przeczytałem ostatnie kilkanaście stron. Generalnie to wydaje mi się, że to raczej jakieś drobne problemy, które mogą spotkać każdy produkt - czy to Lelit czy konkurencja. Chyba, że się mylę i u konkurencji wszystko chodzi jak w zegarku? Temat cienkiej blachy przemilczę :D

W wątku przewija się opinia, że "w obecnej cenie zakup Bianki mija się z celem" tylko no właśnie - dlaczego? Co konkretnie w takim razie jest lepsze od Bianki w tej cenie?

Filmy też obejrzałem no i w sumie to z nich wynika j.w. czyli oba mają swoje plusy i minusy koniec końców. Ale Pro 700 mi niestety nie wejdzie więc to nie dla mnie porównanie. Musiałbym z 600 porównywać a w tym porównaniu chyba Bianca już będzie wygrywać?

Chyba pomyliłeś V3 Rocketa z Biancą.

Hmm nie wiem, nawet w tym wątku tutaj na forum pisane było o tym- np. w tym poście:
Bianca jest zrobiona naprawdę z wysokiej jakości elementów i w podobnym budżecie ciężko jest znaleźć ekspres E61, który jednocześnie:
- byłby dwubojlerowcem (oba bojlery wykonane ze stali nierdzewnej, oba w otulinie termicznej),
- posiadałby rota pompę i może zostać podłączony do sieci lub pracować ze zbiornika (zbiornik zewnętrzny),
- posiadałby PID (możliwość ustawienia temperatury dla każdego bojlera),
- posiadałby możliwość sterowania preinfuzją z poziomu programu,
- posiadałby elementy manipulacyjne wykonane z naturalnego drewna,
- którego obudowa wykonana byłaby ze stali nierdzewnej w gatunku AISI 304,
- posiadałby system profilowania ciśnienie w grupie,
- posiadałby manometr na grupie.

Obiektywne było by zestawienie Bianki z kilkoma innymi ekspresami w cenie do 11k i podobne porównanie, nie tylko z Pro 700. Wtedy wyciągać wnioski. 

No właśnie. Próbuje znaleźć takie porównania - jak macie coś ciekawego to podsyłajcie!

Można pomyśleć o takim porównaniu na podobnej zasadzie jak swego czasu porównywaliśmy w Krakowie młynki. Kwestia dogrania szczegółów.
Żeby takie porównanie było ważne zaczęlibyśmy rytualnie od zmierzenia grubości blachy cechowaną suwmiarką.

Wydaje mi się, że wyczuwam sarkazm (co w formie pisanej czasem ciężko wyczuć). Litości z tą blachą... :)


PS a w temacie małego młynka cisza - ktoś coś? Może by się udało "znaleźć" więcej miejsca pod ekspres...

Ja znalazłem coś takiego:

https://www.konesso.pl/product-pol-9080-Mlynek-do-kawy-Eureka-Mignon-Single-Dose-Chrome.html

Jest bardzo mały i pasowałby stylistyką do Lelit'a. Tylko ten pojemnik jest aż przesadnie mały...
« Ostatnia zmiana: 19 Maj 2022, 19:12:11 wysłana przez Sparhawk »

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #17 dnia: 19 Maj 2022, 19:19:03 »
Można pomyśleć o takim porównaniu na podobnej zasadzie jak swego czasu porównywaliśmy w Krakowie młynki. Kwestia dogrania szczegółów.
Żeby takie porównanie było ważne zaczęlibyśmy rytualnie od zmierzenia grubości blachy cechowaną suwmiarką.

Wydaje mi się, że wyczuwam sarkazm (co w formie pisanej czasem ciężko wyczuć). Litości z tą blachą... :)

Propozycja testów jest jak najbardziej poważna - robiliśmy takie testy młynków:
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=11599.0
Teraz mogę udostępnić Biankę i lokal :)

Z kolei z blachą brzmi jak żart ale sprzedawcy mówią o niej zupełnie poważnie... Byłem ostatnio w sklepie z ekspresami i jak tylko podszedłem do Bianki sprzedawca zaczął od krytykowania cienkiej blachy. Widać na jego klientów ten argument działa...
« Ostatnia zmiana: 19 Maj 2022, 19:56:25 wysłana przez skansen »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #18 dnia: 19 Maj 2022, 19:23:20 »
Z kolei z blachą brzmi jak żart ale sprzedawcy mówią o niej zupełnie poważnie... Byłem ostatnio w sklepie z ekspresami i jak tylko podszedłem do Bianki sprzedawca zaczął od krytykowania cienkiej blachy. Widać na jego klientów ten argument działa...
Sprzedawca krytykuje produkt, który sprzedaje :wow2: A gdzie ten sklep się znajduje?
« Ostatnia zmiana: 19 Maj 2022, 19:43:34 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline nike21 Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: Lelit Bianca V3
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #19 dnia: 19 Maj 2022, 19:27:50 »

Chyba pomyliłeś V3 Rocketa z Biancą.

Hmm nie wiem, nawet w tym wątku tutaj na forum pisane było o tym- np. w tym poście:

Bianca jest zrobiona naprawdę z wysokiej jakości elementów i w podobnym budżecie ciężko jest znaleźć ekspres E61, który jednocześnie:
- byłby dwubojlerowcem (oba bojlery wykonane ze stali nierdzewnej, oba w otulinie termicznej),
- posiadałby rota pompę i może zostać podłączony do sieci lub pracować ze zbiornika (zbiornik zewnętrzny),
- posiadałby PID (możliwość ustawienia temperatury dla każdego bojlera),
- posiadałby możliwość sterowania preinfuzją z poziomu programu,
- posiadałby elementy manipulacyjne wykonane z naturalnego drewna,
- którego obudowa wykonana byłaby ze stali nierdzewnej w gatunku AISI 304,
- posiadałby system profilowania ciśnienie w grupie,
- posiadałby manometr na grupie.


Ale ja w swojej wypowiedzi pisałem o Rockecie R58, że nie ma programowalnej preinfuzji. Bianca V3 ma więc dlatego jak napisałeś:

Na ostatniej prostej u mnie Bianca wygrała z R58 tylko ceną. Gdyby cena była podobna to kto wie, może miałbym Rocketa bo to też ładna maszyna. Co prawda nie ma programowalnej preinfuzji, a szkoda bo pewnie to tylko kwestia softu w sterowniku. No i samo umiejscowienie tego ostatniego też nie jest najszczęśliwsze, ale to już kwestia indywidualna.
Ponoć V3 ma już soft i możliwość programowania. Chyba, że coś źle zrozumiałem?

to zrozumiałem, że chodzi Ci o Rocketa :)

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 786
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #20 dnia: 19 Maj 2022, 19:29:42 »
Każdy DB w cenie 10 tys. będzie dobrym wyborem.
Kup to co Ci się podoba wizualnie, zamknij temat i pij dobrą kawkę.




Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1014
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #21 dnia: 19 Maj 2022, 19:34:29 »
W wątku przewija się opinia, że "w obecnej cenie zakup Bianki mija się z celem" tylko no właśnie - dlaczego? Co konkretnie w takim razie jest lepsze od Bianki w tej cenie?

Ktoś tak sobie powiedział i taka jego opinia, wyrocznią zapewne ta osoba nie była ;) Wiadomo, że bianca w starej, niższej cenie to "lepsza" bianca, ale w dalszym ciągu w typ przedziale cenowym ten ekspres nie ma zbyt dużej konkurencji.

Bianca ma wszystko co można sobie wymarzyć w domowym ekspresie. Ma też pewne drobne wpadki, ale tak czy inaczej jest świetną maszyną do domu.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #22 dnia: 19 Maj 2022, 19:39:07 »
W wątku przewija się opinia, że "w obecnej cenie zakup Bianki mija się z celem" tylko no właśnie - dlaczego? Co konkretnie w takim razie jest lepsze od Bianki w tej cenie?

Wszystkie ekspresy "z głównego nurtu" są porównywalne, kosztują w okolicach 10k, to nie jest tak, że któryś jakoś niewiarygodnie odstaje lub się wybija, nie bierz na poważnie urojeń o mitycznej jakości, parzeniu kawy lepszej niż konkurencja czy innych wymysłów.
Dla jednych czynnikiem decydującym jest firma/marka, dla innych wygląd, dla jeszcze innych dodatkowe funkcje czy tam cokolwiek.
Prawda jest taka, że cokolwiek weźmiesz z prosumerskich DB to dobrze trafisz i będziesz zadowolony.

Według MOJEJ opinii akurat z Bianką jest dokładnie odwrotnie - ma atuty które przemawiały za tym, żeby wybrać ją ponad inne propozycje w podobnym przedziale cenowym i wcale nie chodziło o cenę, cena była miłym dodatkiem. Przede wszystkim najbardziej mi się podobała, o funkcjach nie będę pisał bo cały wątek jest o tym.
Dodam tylko, że znowu "porównanie z innymi ekspresami za 11k" jest z lekka bez sensu, bo od strzała Biankę w Konesso można dostać za lekko ponad 9k, a negocjacje i czekanie na jakieś częste akcje promocyjne sprawiają, że niczym nadzwyczajnym nie jest cena poniżej 8k. A do tego dolicz jeszcze naked, drewno i profilowanie (jeśli te rzeczy Cię interesują) i okazuje się, że "w podobnej cenie" zmienia się w 4-5k różnicy, czyli bardzo dobry młynek gratis :)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #23 dnia: 19 Maj 2022, 19:41:07 »
Każdy DB w cenie 10 tys. będzie dobrym wyborem.
👍
》tertium non datur《

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1090
  • Ekspres: LA Marzocco Linea MINI
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic, EUREKA Atom Specialty 65, WILFA.
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #24 dnia: 19 Maj 2022, 19:57:59 »
 :taktak:
Espresso  z Ascaso Baby T Zero smskowało wyśmienicie  kawka kawka kawka

Mała poprawka - to był BABY T PLUS.

@Janusz, DUŻY PLUS naprawdę super ekspres!
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline simson2d

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: duo pid mod, alternatywa
  • Młynek: Vario, eureka SD
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #25 dnia: 19 Maj 2022, 21:32:44 »
Ja w takiej kasie to bym się juz za decent espresso zastanawiał, ale rozumiem ze stylistycznie się nie wpisuje. VBM super electronic na papierze tez wygląda super, ale nie ma tu chyba użytkownika żadnego z tych ekspresów.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #26 dnia: 20 Maj 2022, 11:51:01 »
Heh, właśnie tak mi się skojarzył Decent jak przeczytałem pogrubione słowo o sterowaniu z programu. Gdybym miał budżet to chyba właśnie to stanęłoby u mnie w kuchni :) Pary w opór, profilowanie to jakiś kosmos, stabilność jest, czego chcieć więcej?

A z tacką w rockecie - nie pokażę Ci nic więcej, nie u mnie ten ekspres w domu stoi. Ale coś z konstrukcją było nie halo, że był z tym problem.

Offline Sparhawk Mężczyzna

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Astoria CKE
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #27 dnia: 20 Maj 2022, 11:55:01 »
Z kolei z blachą brzmi jak żart ale sprzedawcy mówią o niej zupełnie poważnie... Byłem ostatnio w sklepie z ekspresami i jak tylko podszedłem do Bianki sprzedawca zaczął od krytykowania cienkiej blachy. Widać na jego klientów ten argument działa...

Do mnie definitywnie nie przemawia :). Natomiast jestem ciekaw - jakie to sklepy posiadają tej klasy sprzęty (chociaż na wystawkach)? Bo bardzo chętnie bym się przeszedł. Chyba, że takie rzeczy tylko w Krakowie a w Poznaniu raczej lipa.

to zrozumiałem, że chodzi Ci o Rocketa

Ok mae culpa mogło faktycznie tak zabrzmieć. Rocket faktycznie nie ma tego, ale mi chodziło o Biancę :).

Ja w takiej kasie to bym się juz za decent espresso zastanawiał, ale rozumiem ze stylistycznie się nie wpisuje. VBM super electronic na papierze tez wygląda super, ale nie ma tu chyba użytkownika żadnego z tych ekspresów.

A coś konkretniej? Pierwszy raz słyszę o decend espresso - wygląda to bardzo ciekawe z tym tabletem i ustawieniami, ale nie wiem czy zaufałbym amerykanom w technologii parzenia espresso :D No i z tego co patrzyłem to już poza zasięgiem finansowo bo po przeliczeniu z euro na PLN wychodziło 16-17k.

-----

Ogólnie pocieszyliście mnie trochę, bo jakoś stresuje się tym wyborem - oczywiście zależy mi, żeby być w pełni usatysfakcjonowany i nie musieć latać do serwisu przy takiej kwocie zakupu a niestety kupuje się jednak "w ciemno" bo nie mam opcji testów tych wszystkich opcji przed zakupem (raz jeszcze powtórzę - jak znacie jakieś miejsce gdzie chociaż coś z tej półki jest do pomacania to piszcie proszę). Jeśli propozycja aktualna to chętnie odwiedzę @nike21  na kawkę i pogaduchy aby chociaż Biankę obczaić, bo to nadal faworyt rozważań.

A co do młynka to dopiero teraz odkryłem trend Single Dose (od dobrych kilku lat z powodu zadowolenia bieżącym setupem i brakiem czasu nie tak śledziłem rynku) i o ile brzmi to bardzo ciekawie i intrygująco to chyba jednak nie zdecyduje się na ten moment na taki krok - już nowy ekspres zapewni mi ogromne pole do zabawy i eksploracji i jednak chyba wolę wygodę jednego ziarna w danym czasie (które też przecież można zmieniać co 500g jak to teraz robię).

Dlatego pomimo najlepszego wyglądu Eureka Mignon Single Dose poszła na bok i teraz rozważam Lelit William-PL72-P - zwłaszcza w połączeniu z Bianką pasowałby idealnie i z tego co wstępnie czytałem na necie i tu na forum to jest to dobry jakościowy młynek. Żarna płaskie 64mm czyli niby to co mam już teraz w moim Mazzerze. Z tym, że Mazzer na nowym mieszkaniu się nie zmieści i też ma swoje mankamenty (przede wszystkim ogromna retencja co skutkuje wyrzucaniem dużej ilości kawy).

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #28 dnia: 20 Maj 2022, 12:15:36 »
Z kolei z blachą brzmi jak żart ale sprzedawcy mówią o niej zupełnie poważnie... Byłem ostatnio w sklepie z ekspresami i jak tylko podszedłem do Bianki sprzedawca zaczął od krytykowania cienkiej blachy. Widać na jego klientów ten argument działa...
Sprzedawca krytykuje produkt, który sprzedaje :wow2:
Tylko na pierwszy rzut oka jest to dziwne.
Jak posłuchamy sprzedawcę chwile dłużej to stanie się jasne, że Lelit sprzedaje swoje ekspresy również kilku innym dystrybutorom. Konkurencja na pewno nie wpływa dobrze na wysokość marż...
Tymczasem na inne "renomowane marki" ten sprzedawca ma wyłączność. Inni dystrybutorzy zaopatrują się w nie u niego. Stara się więc namówić potencjalnego klienta na produkty na które ma wyłączność, na których ma zapewne wyższą marżę...
Sam zresztą Grzegorzu bywasz czasem w tym sklepie. Jak będziesz następnym razem daj proszę dojść do głosu personelowi, może uda się rozwiać część Twoich wątpliwości dotyczących HXów :)   

Natomiast jestem ciekaw - jakie to sklepy posiadają tej klasy sprzęty (chociaż na wystawkach)? Bo bardzo chętnie bym się przeszedł. Chyba, że takie rzeczy tylko w Krakowie a w Poznaniu raczej lipa.
A kto powiedział, że to w Krakowie ?

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #29 dnia: 20 Maj 2022, 12:27:21 »
Dlatego pomimo najlepszego wyglądu Eureka Mignon Single Dose poszła na bok

Rozważ Mignion Specialita, w domyślnym setupie masz zwykły młynek OD czyli tak jak używasz teraz. Jak najdzie Cię ochota sprawdzić SD to za ~100zł zamówisz sobie mini hopper i bellows z Etsy i przerobisz w try miga w młynek SD - nie będzie to EMSD per se, ale blisko.
Piszę Ci to, bo ja też byłem pewien, że SD nie dla mnie i od zawsze sypałem 500g i już zawsze będę sypał. A potem rzeczywistość trochę to zweryfikowała, dobrze więc mieć plan awaryjny.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi