Autor Wątek: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów  (Przeczytany 14552 razy)

Offline Sparhawk Mężczyzna

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Astoria CKE
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic
Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« dnia: 19 Maj 2022, 00:01:05 »
Cześć wszystkim,

szukam ekspresu kolbowego do domu, który będzie stabilnie zapewniał możliwie najlepszą kawę. Budżet to ok. 10k zł choć nie jest to sztywna i nienaruszalna granica.

Pite będzie zarówno espresso/amercicano jak i kawy mleczne i zależy mi na tym aby wszystko wychodziło idealnie bez problemów z fluktuacją temperatur itd. stąd zainteresowanie rozwiązaniami dual boiler. Pytanie czy to faktycznie jest taki game changer - bo cena takich rozwiązań jest zauważalnie wyższa. Obecnie mam HX i faktycznie czasem trzeba się nagimnastykować, żeby wszystko było "cacy" ale to też jest baaardzo stary ekspres i nie wiem jaki wpływ ma na to wiek a jaki sama technologia HX.

Wstępnie patrzę na Lelit Bianca jako faworyta, bo w teorii odhacza wszystkie wymagania a nawet więcej i w tym budżecie nic lepszego chyba nie ma.

Ważne dla mnie kwestie:
- najlepiej dual boiler (ew. do rozważenia HX jeśli potrafi zapewnić naprawdę stabilne parametry)
- programowalną preinfuzja
- szybkość nagrzewania
- wygląd: koniecznie industrialna stal nierdzewna + mile widziane wstawki z drewna (wiem, dziwne życzenie ale w tej cenie uważam, że mogę mieć taki kaprys a ekspres też dobieramy pod nowe mieszkanie, które narazie jest w fazie planowania wykończenia i chciałbym wszystko zgrać ze sobą)
- w miarę możliwości mały rozmiar przede wszystkim na szerokość (to na ostatnim miejscu ale jest trochę problem z ilością przestrzeni roboczej aby wszystko pogodzić…)

Tylko zastanawiam się właśnie czy na pewno za taką ceną idzie jakość i czy np. taki Lelit Elizabeth / Profitec Pro 300 za prawie połowę tej ceny nie przyniosłyby porównywalnych rezultatów? Nie miałem okazji testować aż tak drogich ekspresów i niby budżet jest ale ten Poznaniak z tyłu głowy zawsze będzie mi mówił, że jeśli nie widać różnicy to po co przepłacać hehe. Dlatego bardzo ważne pytanie do Was czy wiecie czy w Poznaniu lub jakiejś nieodległej okolicy (tak powiedzmy do 50-60km) jestem w stanie zobaczyć ten ekspres (i/lub sensowną konkurencję) na żywo w akcji przed zakupem?

Poza Lelit Bianca, które jest obecnie na pierwszym miejscu w rozważaniach zainteresowały mnie również te modele:
- Rocket R Cinquantotto R58 - na plus względem Lelit panel dotykowy i ułatwiona obsługa ustawień, na minus brak regulacji przepływu (ale to cecha osobnicza Lelit’a) i brak drewienka; jest też o 2 cm szerszy
- Profitec Pro 600 (ale tu godnym konkurentem byłby bardziej Pro 700 tylko, że… on na pewno nam nie wejdzie rozmiarowo)
- ASC Minima - niby posiada wszystko czego oczekuje i jest sporo tańszy tylko wyglądem jakoś nie przekonuje do siebie… (choć jest też najwęższą z rozważanych opcji)

Do tego „przy okazji“ z uwagi na ostatnie szukam też jakościowego młynka, który zajmie możliwie mało miejsca - tak aby nie musiało wpływać to na wybór ekspresu.

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Maj 2022, 07:18:32 »
Budżet to ok. 10k zł choć nie jest to sztywna i nienaruszalna granica.

Pite będzie zarówno espresso/amercicano jak i kawy mleczne i zależy mi na tym aby wszystko wychodziło idealnie bez problemów z fluktuacją temperatur itd.
Przy takich założeniach i budżecie skupiłbym się na ekspresach które mają możliwość podłączenia do wody. Zbiornik i stojąca w nim woda to najsłabszy element każdego ekspresu. Podłączenie do wody to ogromna zaleta.

czy np. taki Lelit Elizabeth / Profitec Pro 300 za prawie połowę tej ceny nie przyniosłyby porównywalnych rezultatów?
Niedawno przesiadłem się z Elizabeth na Biankę. Zarówno ja jak i goście czują różnicę na plus. Podobnie przesiadł się swego czasu @arizonaoov , tu jego wrażenia: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=11583.msg242341#msg242341

Offline Zygbert

  • Wiadomości: 76
  • Ekspres: Profitec PRO300, Bialetti Fiammetta, v60
  • Młynek: Fiorenzato F64e, Hario Slim
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Maj 2022, 07:42:51 »
Ja mogę powiedzieć, że byłem w tym samym miejscu co Ty. Długo myślałem nad za i przeciw zakupu DB z górnej półki. Ostatecznie stanęło na małym DB, bo uznałem ze przez najbliższe lata nie planuje remontu i podłączenia ekspresu do wody. Robię kawy zazwyczaj dla siebie i drugiej połowy, wiec niepotrzebne mi ogromne bojlery, choć taki pro600/700 kusił to mój wewnętrzny Poznaniak podpowiedział mi, że pro300 wystarczy. Czekam na przesyłkę i okaże się czy moja decyzja była słuszna oraz czy za chwile nie dopadnie mnie upgradeditis.

Online siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Maj 2022, 08:29:54 »
Przy takich założeniach i budżecie skupiłbym się na ekspresach które mają możliwość podłączenia do wody. Zbiornik i stojąca w nim woda to najsłabszy element każdego ekspresu. Podłączenie do wody to ogromna zaleta.
O to to, podpisuję się ręcami i nogami. Wkładasz jakieś BWT i masz spokój na dłuższy czas.

Offline nike21 Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: Lelit Bianca V3
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Maj 2022, 08:31:24 »
Jakiś miesiąc temu miałem podobny dylemat, tylko ja się przesiadałem z automatu na kolbę. Z HX nie miałem wcześniej styczności więc różnic w obsłudze w stosunku do DB nie znam. Jedyne co to po lekturze forum i obejrzeniu sporo filmów zwróciłem uwagę na to, że w HX trzeba przed parzeniem kawy przelać trochę wody przez grupę. Nie jestem, aż takim smakoszem i nie wiem czy wyczułbym różnicę bez tego zabiegu to raz, a dwa, nie wiem czy ta operacja jest obowiązkowa. Zresztą u mnie HX odpadł ze względu na sporą ilość kaw mlecznych na zmianę z czarnymi i chęć kupna ekspresu bez żadnych kompromisów.

Zastanawiałem się nad Biancą, R58 lub Duo Top MN. Wybrałem Biance ze względu na to co daje w swojej cenie oraz to, że korzystając na Wielkanocnej promce w Konesso miałem najlepszą cenę. Wcześniej również byłem u kolegi z forum obejrzeć ten ekspres na żywo i w zasadzie tylko upewniłem się w tym wyborze. Nie oglądałem innych więc porównania też zbytnio nie miałem, ale oględziny Bianci rozwiały wiele odstraszających opinii, które doczytywałem na forum.

Jeśli masz ochotę zobaczyć Biance na żywo to zapraszam na PW.

Żadnym baristą nie jestem i jak narazie zużywam starą kawę, która została mi po starym ekspresie. Staram się uzyskać coś co da się wypić i dopiero jak zakupię lepszą kawę zacznie się prawdziwa zabawa tą maszyną. I w przypadku czasu gotowości do pracy również nie widzę różnicy w smaku czy parzę kawę zaraz po pojawieniu się OK na wyświetlaczu czy po odczekaniu jeszcze tych 10 minut do ok 30 minut w sumie po odpaleniu ekspresu.

Przed zakupem rozważyłem również opcję podłączenia odpływu z tacki i zasilanie z sieci. I w tej kwestii Bianca również ma przewagę, gdyż usuwając zbiornik na wodę zmniejszasz gabaryt ekspresu. Co prawda w przypadku chęci odkamienienia jest później więcej zabawy bo trzeba zbiornik podpiąć z powrotem, ale jeśli już to jest to operacja raz w roku więc chyba da się przeżyć. Kolejną sprawą jest kwestia wyglądu. Gusta są różne więc każdy wybierze to co mu pasuje. Mi nie przeszkadza zniekształcenie blachy bo to nie lustro, ani to że musiałem poluzować dwie śrubki i spasować obudowę. Za to zwróciłem uwagę na widoczność odpływu z pozycji kanapy patrząc na ekspres. Bianca ma podobnie jak R58 czarną wanienkę, której prawie nie widać. Mimo iż Rocket stoi wyżej ten element też jest mniej widoczny. Bezzera za to ma metalowy odpływ, ponadto stoi na wyższych nogach i przez to wygląda jak koza na łące z metalowym wymionem.

Na ostatniej prostej u mnie Bianca wygrała z R58 tylko ceną. Gdyby cena była podobna to kto wie, może miałbym Rocketa bo to też ładna maszyna. Co prawda nie ma programowalnej preinfuzji, a szkoda bo pewnie to tylko kwestia softu w sterowniku. No i samo umiejscowienie tego ostatniego też nie jest najszczęśliwsze, ale to już kwestia indywidualna.

Tyle ode mnie.

Online siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Maj 2022, 12:13:01 »
W Rockecie jest tylko jeden mały problem. Tacka ociekowa... Strasznie szybko się zapycha, nawet przy podłączeniu pod ściek. Chyba że później to poprawili, bo kiedyś był z tym bardzo duży problem.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Maj 2022, 12:36:06 »
Może coś z BELLEZZY lub z MAY WAY (GRUPPO IZZO) ?
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Sparhawk Mężczyzna

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Astoria CKE
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Maj 2022, 12:57:46 »
Przy takich założeniach i budżecie skupiłbym się na ekspresach które mają możliwość podłączenia do wody. Zbiornik i stojąca w nim woda to najsłabszy element każdego ekspresu. Podłączenie do wody to ogromna zaleta.
O to to, podpisuję się ręcami i nogami. Wkładasz jakieś BWT i masz spokój na dłuższy czas.

Tak - to na 100%. Obecny ekspres też od remontu kuchni kilka lat temu mam podłączony pod bieżącą wodę przez filtr BWT i ściek również podłączony bezpośrednio do tacki ociekowej. Nieporównywalna wygoda w eksploatacji, więc to na nowym mieszkaniu na pewno też będę trenował.

Ja mogę powiedzieć, że byłem w tym samym miejscu co Ty. Długo myślałem nad za i przeciw zakupu DB z górnej półki. Ostatecznie stanęło na małym DB, bo uznałem ze przez najbliższe lata nie planuje remontu i podłączenia ekspresu do wody. Robię kawy zazwyczaj dla siebie i drugiej połowy, wiec niepotrzebne mi ogromne bojlery, choć taki pro600/700 kusił to mój wewnętrzny Poznaniak podpowiedział mi, że pro300 wystarczy. Czekam na przesyłkę i okaże się czy moja decyzja była słuszna oraz czy za chwile nie dopadnie mnie upgradeditis.

To daj koniecznie znać tutaj lub na PW (choć oczywiście lepiej tu dla potomnych jakby ktoś inny o podobnych rozkminach znalazł kiedyś ten wątek).

Jakiś miesiąc temu miałem podobny dylemat, tylko ja się przesiadałem z automatu na kolbę. Z HX nie miałem wcześniej styczności więc różnic w obsłudze w stosunku do DB nie znam. Jedyne co to po lekturze forum i obejrzeniu sporo filmów zwróciłem uwagę na to, że w HX trzeba przed parzeniem kawy przelać trochę wody przez grupę. Nie jestem, aż takim smakoszem i nie wiem czy wyczułbym różnicę bez tego zabiegu to raz, a dwa, nie wiem czy ta operacja jest obowiązkowa. Zresztą u mnie HX odpadł ze względu na sporą ilość kaw mlecznych na zmianę z czarnymi i chęć kupna ekspresu bez żadnych kompromisów.

No tak, obowiązkowo trzeba płukać HX przed parzeniem :). Ja mam teraz Astorię CKE zakupioną w ~2015 od Maćka z forum (sprowadzana przez niego z zachodu) i temperatura na grupie jest niestety dość kapryśna a ja definitywnie odczuwam różnice w smaku. Brak pomiaru temperatury nie ułatwia zadania. Przez lata praktyki już mam wyczute do perfekcji, wiem dokładnie jak ten ekspres się zachowuje i jestem w stanie zrobić z niego bardzo dobre espresso ale wymaga to gimnastyki.

Wśród znajomych krążą legendy o "najlepszej kawie w Poznaniu na którą się czeka godzinę" (oczywiście mocno przekolorowane ale jestem perfekcjonistą i jak zależy mi aby poczęstować gościa faktycznie najlepszą kawą to pomimo powyższych gimnastyk zdarzyło się też nie raz dumpować i parzyć drugi raz bo mi się parametry nie zgadzały i wiedziałem, że "to nie to").

Dlatego właśnie zależy mi przy tym upgrade nie tylko na odkryciu nowych wyżyn smakowych ale też na powtarzalności i łatwości w reprodukcji tego samego rezultatu.

Zastanawiałem się nad Biancą, R58 lub Duo Top MN. Wybrałem Biance ze względu na to co daje w swojej cenie oraz to, że korzystając na Wielkanocnej promce w Konesso miałem najlepszą cenę.

Tu w sumie też zastanawiałem się czy przez forum nie uda się jakiegoś rabatu w Konesso załatwić? Musiałbym chyba do Michała na PW napisać.

I w przypadku czasu gotowości do pracy również nie widzę różnicy w smaku czy parzę kawę zaraz po pojawieniu się OK na wyświetlaczu czy po odczekaniu jeszcze tych 10 minut do ok 30 minut w sumie po odpaleniu ekspresu.

Ja niestety jestem bardziej pierdzielnięty i czuje każdy niuans. Przy obecnym ekspresie teoretycznie po 15-20 min jest już gotowy do parzenia ale temperatura jest mniej stabilna i ja czuje różnicę pomiędzy 20 min nagrzaniem a 30-40 min kiedy faktycznie jest w stanie zachować stabilność w trakcie całego parzenia. Z kolei jak chodzi dłużej to mam wrażenie, że się przegrzewa i muszę przepuścić duuużo wody aby schłodzić boiler, potem odczekać aż się ustabilizuje i wtedy już pojedynczy flush i można parzyć. Czasem też wyłączam po prostu na kilka minut, włączam znowu na kilka minut i tak stabilizuje. Więc jak widzicie aby osiągnąć optimum to muszę się sporo "naskakać" :P

Nie oglądałem innych więc porównania też zbytnio nie miałem, ale oględziny Bianci rozwiały wiele odstraszających opinii, które doczytywałem na forum.

Możesz rozwinąć jakie to są te odstraszające opinie? Czytam wątek o Biance ale ma... 57 stron. Nie mam tyle urlopu :P

Kolejną sprawą jest kwestia wyglądu. Gusta są różne więc każdy wybierze to co mu pasuje. Mi nie przeszkadza zniekształcenie blachy bo to nie lustro, ani to że musiałem poluzować dwie śrubki i spasować obudowę. Za to zwróciłem uwagę na widoczność odpływu z pozycji kanapy patrząc na ekspres. Bianca ma podobnie jak R58 czarną wanienkę, której prawie nie widać. Mimo iż Rocket stoi wyżej ten element też jest mniej widoczny. Bezzera za to ma metalowy odpływ, ponadto stoi na wyższych nogach i przez to wygląda jak koza na łące z metalowym wymionem.

No Bianca wizualnie jest dla mnie w punkt. Mega podobają mi się te wstawki drewniane. Urzekła mnie od pierwszego obejrzenia :).

Co prawda nie ma programowalnej preinfuzji, a szkoda bo pewnie to tylko kwestia softu w sterowniku.

Ponoć V3 ma już soft i możliwość programowania. Chyba, że coś źle zrozumiałem?

No i samo umiejscowienie tego ostatniego też nie jest najszczęśliwsze, ale to już kwestia indywidualna.

To też zauważyłem, że ten sterownik jest mało intuicyjny w obsłudze. Ale chyba jestem w stanie z tym przeżyć.

W Rockecie jest tylko jeden mały problem. Tacka ociekowa... Strasznie szybko się zapycha, nawet przy podłączeniu pod ściek. Chyba że później to poprawili, bo kiedyś był z tym bardzo duży problem.

To ciekawe jak się tacka zatyka przy odpływie podłączonym, jesteś to w stanie wyjaśnić? Przecież gdyby nie wewnętrzna potrzeba estety żeby to przeczyścić co jakiś czas to poza brudem na dnie nie powinno tam nic zostawać.

Może coś z BELLEZZY lub z MAY WAY (GRUPPO IZZO) ?

A co konkretnie? Jestem otwarty na propozycje :).
« Ostatnia zmiana: 19 Maj 2022, 13:03:19 wysłana przez Sparhawk »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Maj 2022, 13:13:38 »
W tej chwili nie dam rady. Jesteśmy na Targach EUROGASTRO w Warszawie i co chwilę klienci na stoisku. Jutro lub w weeekend się odezwę jak już ogarniemy się po Targach.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1087
  • Ekspres: LA Marzocco Linea MINI
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic, EUREKA Atom Specialty 65, WILFA.
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Maj 2022, 14:36:13 »
W tej chwili nie dam rady. Jesteśmy na Targach EUROGASTRO w Warszawie i co chwilę klienci na stoisku. Jutro lub w weeekend się odezwę jak już ogarniemy się po Targach.

Potwierdzam, widzieliśmy się z Januszem na Targach.
Piękne stoisko  :ok:
Espresso  z Ascaso Baby T Zero smskowało wyśmienicie  kawka kawka kawka
Dzięki @Janusz  :ok:
« Ostatnia zmiana: 19 Maj 2022, 14:40:27 wysłana przez MacJaro »
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline nike21 Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: Lelit Bianca V3
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Maj 2022, 14:38:33 »
Co prawda nie ma programowalnej preinfuzji, a szkoda bo pewnie to tylko kwestia softu w sterowniku.

Ponoć V3 ma już soft i możliwość programowania. Chyba, że coś źle zrozumiałem?

Chyba pomyliłeś V3 Rocketa z Biancą.


Nie oglądałem innych więc porównania też zbytnio nie miałem, ale oględziny Bianci rozwiały wiele odstraszających opinii, które doczytywałem na forum.

Możesz rozwinąć jakie to są te odstraszające opinie? Czytam wątek o Biance ale ma... 57 stron. Nie mam tyle urlopu :P

Nie chcę tu przytaczać niczyich postów, co by nie wywołać kolejnej gównoburzy o tym samym w kolejnym wątku, więc podpowiem tylko żebyś przeczytał powiedzmy ostatnie 10 stron.

Dodatkowo polecam obejrzeć trzy filmy i wyciągnąć własne wnioski:

-
-
-
« Ostatnia zmiana: 19 Maj 2022, 14:43:51 wysłana przez nike21 »

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1087
  • Ekspres: LA Marzocco Linea MINI
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic, EUREKA Atom Specialty 65, WILFA.
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Maj 2022, 14:49:57 »
Obiektywne było by zestawienie Bianki z kilkoma innymi ekspresami w cenie do 11k i podobne porównanie, nie tylko z Pro 700. Wtedy wyciągać wnioski. 
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Maj 2022, 14:54:30 »
Espresso  z Ascaso Baby T Zero smskowało wyśmienicie  kawka kawka kawka

Mała poprawka - to był BABY T PLUS.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline nike21 Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: Lelit Bianca V3
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Maj 2022, 15:37:28 »
Obiektywne było by zestawienie Bianki z kilkoma innymi ekspresami w cenie do 11k i podobne porównanie, nie tylko z Pro 700. Wtedy wyciągać wnioski. 

Zgadza się, jednak takiego porównania brak. Są za to porównania Pro 700 do innych ekspresów chociażby na Whole Latte Love oraz indywidualne poszczególnych maszyn. Cenowo Bianca wychodzi koło 9600 zł z kodem rabatowym w Konesso w efekcie czego rozstrzał cenowy będzie dość spory. Może Bezzera wyjdzie podobnie, Rocket na pewno sporo więcej niż Lelit. No i oprócz samego ekspresu warto wziąć pod uwagę co przychodzi w zestawie...

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Maj 2022, 15:45:02 »
Można pomyśleć o takim porównaniu na podobnej zasadzie jak swego czasu porównywaliśmy w Krakowie młynki. Kwestia dogrania szczegółów.
Żeby takie porównanie było ważne zaczęlibyśmy rytualnie od zmierzenia grubości blachy cechowaną suwmiarką.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi