Autor Wątek: Oscar II - czyszczenie i konserwacja  (Przeczytany 2326 razy)

Offline spawaczek Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Oscar II
  • Młynek: Grinta
Oscar II - czyszczenie i konserwacja
« dnia: 06 Maj 2022, 15:58:20 »
cześć,
stałem się szczęśliwym posiadaczem ekspresu Nuova Simonelli Oscar II. Właścicielka powiedziała, że nie był nigdy odkamieniany (około 2 lata).
Stąd moje pytanie, jak to zrobić? Jakie tabletki/płyn najlepiej kupić. Do tego chciałem też od razu nabyć proszek/tabletki do czyszczenia grupy (to się chyba fachowo backflush nazywa).
Mogę prosić o jakieś polecane produkty do czyszczenia?

Jak wygląda konserwacja ekspresu normalnie w ciągu dnia? Piję 2-3 kawy dziennie.
Po zrobieniu kawy przepuszczam wodę przez puste sitko, później czyszczę takim pędzelkiem:

i wycieram ściereczką. Czy coś powinienem jeszcze robić/dokupić?

Dziękuję z góry za każdą pomoc :)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Oscar II - czyszczenie i konserwacja
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Maj 2022, 21:37:05 »
Stąd moje pytanie, jak to zrobić?
Nikt z posiadaczy HX-a nie kwapi się z pomocą, jak wykonać jego odkamienienie?
》tertium non datur《

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Oscar II - czyszczenie i konserwacja
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Maj 2022, 21:40:54 »
Głównym problemem jest tutaj brak wylewki wrzątku, bo przez nią odkamienia się na ogół bojler. Chyba tylko użytkownicy Oscara mogą pomóc.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Oscar II - czyszczenie i konserwacja
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Maj 2022, 21:47:26 »
Głównym problemem jest tutaj brak wylewki wrzątku, bo przez nią odkamienia się na ogół bojler. Chyba tylko użytkownicy Oscara mogą pomóc.
A Marę się odkamienia, bez problemu?
》tertium non datur《

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Oscar II - czyszczenie i konserwacja
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Maj 2022, 21:54:52 »
Tak. Po prostu przelewa się odpowiednią ilość roztworu korzystając z wylewki wrzątku.

W Oscarze II zaworek do opróżnienia bojlera jest w środku:

https://www.youtube.com/shorts/x6HfGFWncdA

więc pewnie trzeba rozebrać ekspres, po ostygnięciu opróżnić bojler przez ten zaworek, zamknąć zaworek, wlać roztwór odkamieniający do pojemnika na wodę np. korzystając z Puly Descaler albo czegoś domowej roboty, włączyć ekspres żeby napełnił się bojler, odczekać, spuścić wodę i powtórzyć kilka razy, ale najlepiej jakby pomógł ktoś z Oscarem.

EDIT: a odnośnie codziennej konserwacji, to myślę, że jest ok. Do backflushu najczęściej używany jest proszek Cafiza. @Janusz ma też chyba jakiś polski odpowiednik. Przy takiej ilości kaw czyszczenie raz na dwa tygodnie powinno być ok. Od czasu do czasu można też odkręcić i wyczyścić prysznic.
« Ostatnia zmiana: 06 Maj 2022, 22:49:33 wysłana przez arob »

Offline maciek-rz Mężczyzna

  • Wiadomości: 192
  • Ekspres: Asacso Uno Prof + Melitta Aroma Signature + Drip
  • Młynek: Eureka Zenith 65E + Ceado E5SD
Odp: Oscar II - czyszczenie i konserwacja
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Maj 2022, 22:46:39 »
Tak. Po prostu przelewa się odpowiednią ilość roztworu korzystając z wylewki wrzątku.

W Oscarze II zaworek do opróżnienia bojlera jest w środku:

https://www.youtube.com/shorts/x6HfGFWncdA

więc pewnie trzeba rozebrać ekspres, po ostygnięciu opróżnić bojler przez ten zaworek, zamknąć zaworek, wlać roztwór odkamieniający do pojemnika na wodę np. korzystając z Puly Descaler albo czegoś domowej roboty, włączyć ekspres żeby napełnił się bojler, odczekać, spuścić wodę i powtórzyć kilka razy, ale najlepiej jakby pomógł ktoś z Oscarem.
OmG to wyleczyłem się z tego ekspresu absolutnie, albo nie rozumiem czegoś.
Odkamienianie w Ascaco Uno Prof polega po prostu  a wsypaniu proszku do zbiornika  na wodę i puszczamy.
Druga czynność to caffiza do ślepego sitka i właśnie backflush.
To w Oscar o co chodzi z rozbieraniem

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka


Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Oscar II - czyszczenie i konserwacja
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Maj 2022, 22:53:02 »
W bojlerach generalnie jest trudniej niż w termobloku. W tym ekspresie dodatkowym problemem jest to, że nie ma jak opróżnić bojlera od zewnątrz. Niemniej jednak wg mnie odkamienianie to nie powinna być standardowa czynność związana z czyszczeniem. Jeżeli ktoś musi to robić częściej niż raz na rok / dwa lata, to imo używa złej wody.
« Ostatnia zmiana: 06 Maj 2022, 22:57:18 wysłana przez arob »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Oscar II - czyszczenie i konserwacja
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Maj 2022, 23:06:27 »
Odkamienianie Oscara jest opisane na tej stronie: https://www.elektros.it/pl/en/tips_tricks.html. Producent zaleca odkamienianie HX-a co kilka miesięcy. Głównego bojlera nie trzeba czyścić, bo w tym ekspresie służy on tylko do produkcji pary, woda idzie przez HX. Odkamienianie polega na kilkukrotnym przepuszczeniu roztworu kwasku cytrynowego. Trzeba odłączyć jeden z zaworów, żeby nie zaciągnąć roztworu do bojlera. Ten zawór jest pokazany na zdjęciu.

Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 318
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: Oscar II - czyszczenie i konserwacja
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Maj 2022, 10:58:02 »
 Głównego bojlera nie trzeba czyścić...

Naprawdę :doh:  :picardpalm:

Offline Paweł

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 75
    • Podcast o Kawie
Odp: Oscar II - czyszczenie i konserwacja
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Maj 2022, 12:28:25 »
Jeśli będziesz miał jakieś trudności, to daj znać na priv.
Jestem w kontakcie z naszym serwisantem od Nuova Simonelli https://sklep.kawa.pl/pages/serwis-ekspresow-do-kawy
Tyle na ile będzie można pomóc zdalnie, to pomogę.

pozdrawiam
Paweł
https://podcastokawie.pl
Podcast o Kawie - słuchaj i pij dobrą kawę, gdziekolwiek jesteś

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Oscar II - czyszczenie i konserwacja
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Maj 2022, 17:45:04 »
Głównego bojlera nie trzeba czyścić...

Naprawdę  

Naprawdę. To opinia przedstawicieli Nuova Simonelli, a po latach użytkowania podobnego do Oscara ekspresu, także i moja.

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Oscar II - czyszczenie i konserwacja
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Maj 2022, 18:31:27 »
Głównego bojlera nie trzeba czyścić...

Naprawdę :doh:  :picardpalm:

Wkładam sondę do moich ekspresów (kotłów, rurek) średnio raz do roku jak je kompleksowo konserwuję. Nic kompletnie poza ledwo widocznym nalotem w kotłach nie ma. Nota ma już 7 lat, Technika IV profi - 6 lat, w ciągłym użytku (ten drugi robi w biurze dziennie od 50 kaw). Nigdy żadnego nie czyściłem chemią czy czymkolwiek innym. Zwyczajnie leję odpowiednią wodę (RO) i to jest klucz. Nie ma potrzeby odkamieniania czegokolwiek w ekspresie jeśli używasz odpowiedniej wody.

Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 318
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: Oscar II - czyszczenie i konserwacja
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Maj 2022, 21:12:23 »
W moim LSM 95 tak fajnie nie było. Pewnie dlatego że był podłączony do zmiękczacza z żywicą jonowymienną, a nie do nowoczesnych systemów
filtracyjnych które -jak twierdzicie-nie powodują żadnego odkładania się osadów. Ale takie ogólne twierdzenie, dla osób jeszcze bez większej wiedzy  i praktyki kawowej, może być mylące. Tylko się tak trochę zastanawiam, po co w takim razie fabryczne instrukcje odkamieniania ekspresów?
Pewnie dla tych którzy przeczytali że "nie trzeba odkamieniać" a nie przeczytali że trzeba zastosować specjalne filtry do wody.

Pozdrawiam

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Oscar II - czyszczenie i konserwacja
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Maj 2022, 01:16:12 »
Absolutnie nie polecam osobom początkującym takiej metody jeśli nie są zdecydowane aby brnąć w temat znacznie głębiej.

U nas dekadę temu to dzbanki do filtrowania wody w domach to była fanaberia, filtry kolumnowe raczkowały, o RO (nie licząc konkretnych kawiarni) to nikt nawet nie myślał. Trochę się to zmieniło, na przestrzeni tych 10 lat, ale nie na tyle abym nie spotykał ludzi lejących kranówkę często o twardości 20+ bezpośrednio do ekspresów. Nie trzeba mieć wielkiej wyobraźni aby wiedzieć jak to się skończy i to dość szybko.

Z tego powodu właśnie większość producentów zaleca czy nawet wymusza na użytkownikach odkamienianie chemią czy kwaskiem, co XX/XXX cykli czy miesięcy. Część z nich znając realia nawet dokłada w zestawie filtr/zmiękczacze do wody. Firmy robiące ekspresy do domu muszą niestety robić je dla "każdego" więc oczywiście masz rację patrząc z tej perspektywy - odkamienianie jest wskazane.

Druga strona medalu to ludzie tacy jak tutaj, którzy siedzą w kawie od dekad, przeszli wszystkie możliwe etapy, mają solidne instalacje filtracji wody (często skomponowane pod własny smak i skład) i w takim przypadku - tak można nie okamieniać w ogóle, prędzej padnie elektronika czy inne komponenty niż zbierze się tyle kamienia w kotle czy rurkach aby spowodował on awarię ekspresu (mam tutaj na myśli sprzęt prosumencki, a w wielu przypadkach nawet gastronomiczny).

Rozpisałem się, ale generalnie póki ludzie nie zrozumieją, że właściwa kolejność w przypadku chęci zabawy w espresso to: 1. woda 2. młynek, a dopiero na końcu sam ekspres to bez problemów (i odkamieniania) - nie obejdzie się. Niestety proces uświadomienia nadal postępuje bardzo powoli, nawet na forum nowi ludzie często zakładają tematy "jaki ekspres kupić".... przy okazji "jakiś" młynek, a o wodzie to nikt nawet myśli.

Offline spawaczek Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Oscar II
  • Młynek: Grinta
Odp: Oscar II - czyszczenie i konserwacja
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Maj 2022, 10:17:35 »
EDIT: a odnośnie codziennej konserwacji, to myślę, że jest ok. Do backflushu najczęściej używany jest proszek Cafiza. @Janusz ma też chyba jakiś polski odpowiednik. Przy takiej ilości kaw czyszczenie raz na dwa tygodnie powinno być ok. Od czasu do czasu można też odkręcić i wyczyścić prysznic.

Dzięki za odpowiedź.

@ALL
Czyli rozumiem, że odkamienianie nie ma sensu? Plus nie jest takie łatwe? W firmie mamy delonghi dinamica, tam wystarczy wlać jakiś płyn do zbiornika na wodę i przepuścić. Czy coś takiego też robi się w ekspresach typu Oscar II? Bo rozumiem, że to inna budowa i nie do końca tak to działa?
Po czym poznać, że ekspres potrzebuje odkamienienia/czyszczenia?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi