Autor Wątek: Młynek ręczny do alternatywnych metod  (Przeczytany 2976 razy)

Dawid1144

  • Gość
Młynek ręczny do alternatywnych metod
« dnia: 23 Luty 2022, 21:35:20 »
Ostatnio zakupiłem sobie french press żeby napić się czasem dużej, łagodnej czarnej kawy. Niestety, nie mam czym zmielić, ponieważ mój młynek jest ustawiony pod espresso. Pomyślałem więc o zakupie jakiegoś ręcznego młynka. Chętnie sobie pokręcę czasem, będzie jakaś frajda.

Teraz podstawowe pytanie, bo nigdy nie miałem ręcznego młynka więc nie orientuje się - ile trzeba wydać na jakiś średnio przyzwoity młynek ręczny do alternatywnych metod? Średni przyzwoity czyli taki żeby wstydu nie było ale bez fajerwerków, nie chodzi tu o zakup młynka comandante za 1000zl bo takie pieniądze wolałbym odłożyć na zakup w przyszłości lepszego zestawu do espresso niż mam teraz. Tu chodzi raczej o to żebym nie musiał kupować mielonej kawy.

W przyszłości chciałbym sobie kupić kawiarkę jeszcze. Czy przemiał pod kawiarkę a pod french press różni się jakoś czy to podobna grubość?

Dzięki z góry za każdą odpowiedź :)


Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Młynek ręczny do alternatywnych metod
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Luty 2022, 21:37:36 »
ile trzeba wydać na jakiś średnio przyzwoity młynek ręczny do alternatywnych metod?

Moim zdaniem najtańszy sensowny młynek ręczny to Xeoleo - swojego czasu można go było zanabyć za ok. 150 zł. ale te czasy raczej prędko nie wrócą.. (obecnie najtaniej na polskim Amazonie ok 230 zł), półka wyżej 1zpresso Q1/Q2 - solidniejsze wykonanie i przedewszystkim znacznie lepsza stabilizacja żaren, co za tym idzie równiejszy przemiał z mniejszą ilością pyłu.
« Ostatnia zmiana: 23 Luty 2022, 21:41:29 wysłana przez k3lt »

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynek ręczny do alternatywnych metod
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Luty 2022, 21:45:09 »
Z niedrogich do przelewów lepszy od Xeoleo będzie Timemore C2. Z tego o widzę niecałe 250 zł kosztuje obecnie

Offline Hakuri Mężczyzna

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: Hoop Ceado / V60 / MaraX
  • Młynek: TIMEMORE C3 PRO / Niche Zero / Fiorenzato F64 Evo V2
Odp: Młynek ręczny do alternatywnych metod
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Luty 2022, 21:53:33 »
Codziennie w pracy korzystam z Xeoleo właśnie do praski a szwagrowi poleciłem najtańszego 1Zpresso i też jest zadowolony. W moim Xeoleo jedynie irytowało mnie samoistne odkręcanie się górnej nakrętki ale chyba w nowszych wersjach zostało to naprawione.

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1138
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Młynek ręczny do alternatywnych metod
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Luty 2022, 22:11:06 »
Podpisuje się pod tym co wyżej.
Mi osobiście najlepiej używało się Q1 (z tych trzech wymienionych), choć mielę właściwie codziennie C2 i też daje radę.

Praska to taki lekki guzik, kawiarka to już taki piasek, bliżej ekspresu.



Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Johnny_Malini Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: V60, AP, FP, Chemex, kawiarka, tygielek, Brewista Smart Dripper, Clever Dripper
  • Młynek: Comandante C40 MK4 <- 1Zpresso Q2 <- Hario Skerton Plus
Odp: Młynek ręczny do alternatywnych metod
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Luty 2022, 07:28:23 »
Kupiłem niedawno C2 dla rodziców właśnie do french pressa, i zdecydowanie daje radę. Mieli też całkiem szybko, fajny młynek.
Q2 mam i tak jak piszą poprzednicy, jest to półka wyżej, choć nieco mniejszą pojemność ma. Ale nadrabia innymi zaletami.

Dawid1144

  • Gość
Odp: Młynek ręczny do alternatywnych metod
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Marzec 2022, 17:05:59 »
Pozwolę sobie odkopać temat. Dzisiaj dotarł mój Timemore C2 kupiony na promocji w Konesso za 245zl.
Wrzucę fotkę przemiału może komuś się przyda przy wyborze młynka czy coś tam :)
Na moje oko wydaje się nienajgorszy biorąc pod uwagę cenę młynka, poszczególne cząstki nie różnią się aż tak bardzo. Oczywiście nie jest to comandante ale do french pressa wystarczy.

Ustawione na 26 klików. Instrukcja zaleca 25-27 do french pressa, więc potraktuje to jako punkt wyjścia.

Podobnie jak kolega wyżej zauważyłem że bardzo szybko mieli, duży plus. Jakość wykonania też bardzo dobra jak na tą półkę cenową.

Ponieważ młynek jest dość budżetowy, spodziewałem się czegoś gorszego, a tak, jestem mile zaskoczony. Żarna sprawiają wrażenie dość stabilnych.
« Ostatnia zmiana: 11 Marzec 2022, 17:19:40 wysłana przez Dawid1144 »

Offline Johnny_Malini Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: V60, AP, FP, Chemex, kawiarka, tygielek, Brewista Smart Dripper, Clever Dripper
  • Młynek: Comandante C40 MK4 <- 1Zpresso Q2 <- Hario Skerton Plus
Odp: Młynek ręczny do alternatywnych metod
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Marzec 2022, 18:22:55 »
Ja ustawiłem C2 pod french pressa na 17 lub 18 klików, to indywidualna sprawa oczywiście ale stawiałbym na przemiał średni bardziej niż gruby. Mi w każdym razie tak smakuje  :)
Daję grubszy jak mam ciemniej palone kawy żeby ewentualną goryczkę zminimalizować.

Dawid1144

  • Gość
Odp: Młynek ręczny do alternatywnych metod
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Marzec 2022, 10:04:59 »
Ja ustawiłem C2 pod french pressa na 17 lub 18 klików, to indywidualna sprawa oczywiście ale stawiałbym na przemiał średni bardziej niż gruby. Mi w każdym razie tak smakuje  :)
Daję grubszy jak mam ciemniej palone kawy żeby ewentualną goryczkę zminimalizować.

Zrobiłem kilka prób i podeszło mi to ustawienie na 26 klików. Nie miałem "błotka" na dole szklanki przy tym ustawieniu, a kawa była smaczna. Jak ustawiłem 18 to niektóre  drobinki zaczynały przenikać przez sitko. Podobnie miałem przy sklepowej mielonce której używałem zanim kupiłem ręczny młynek. Choć tam tego błotka było jeszcze więcej. Parzyłem 8 minut,  6.5g kawy na 100ml wody  , pokombinuje jeszcze z tymi parametrami.

Ogólnie udany zakup :)

Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: Młynek ręczny do alternatywnych metod
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Maj 2022, 14:28:03 »
Podepnę się pod temat, po urlopie zapragnąłem młynka ręcznego na wyjazdy. Propozycje z tematu czuli C2 i Q1 niestety mają za małe pojemności - potrzebuję czegoś, co przyjmie na raz 30 g na podwójnego dripka - co polecicie?

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Młynek ręczny do alternatywnych metod
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Maj 2022, 14:37:57 »
Aergrind albo Feldgrind? Aergrind nie jest bardzo mały ale nie wiem czy 30 się spokojnie zmieści, na granicy irytacji pewnie będzie. 30g to jednak już sporo, ja jeździłem z Knock Feldgrindem, mieści do ok 40g i nie jest aż tak wielgachny, do torby do auta sprawdza się

Offline michau6

  • Wiadomości: 42
  • Ekspres: aeropress
  • Młynek: graef
Odp: Młynek ręczny do alternatywnych metod
« Odpowiedź #11 dnia: 31 Maj 2022, 15:17:12 »
Podepnę się pod temat, po urlopie zapragnąłem młynka ręcznego na wyjazdy. Propozycje z tematu czuli C2 i Q1 niestety mają za małe pojemności - potrzebuję czegoś, co przyjmie na raz 30 g na podwójnego dripka - co polecicie?
Zmielić dwa razy?

Offline wsedek

  • Wiadomości: 183
Odp: Młynek ręczny do alternatywnych metod
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Maj 2022, 16:10:47 »
Podepnę się pod temat, po urlopie zapragnąłem młynka ręcznego na wyjazdy. Propozycje z tematu czuli C2 i Q1 niestety mają za małe pojemności - potrzebuję czegoś, co przyjmie na raz 30 g na podwójnego dripka - co polecicie?



1zpresso jx byłby chyba optymalny - tylko to dość duży młynek. Ale w zasadzie tylko duże młynki zmienia jednorazowo 30g kawy

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynek ręczny do alternatywnych metod
« Odpowiedź #13 dnia: 31 Maj 2022, 19:00:14 »
W Aergrinda nie ma szans wsypać 30g kawy. Mi się nie udało wsypać więcej niż 24 czy 25g... I to już było upchane na maxa, taki trochę menisk wypukły.

Offline Johnny_Malini Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: V60, AP, FP, Chemex, kawiarka, tygielek, Brewista Smart Dripper, Clever Dripper
  • Młynek: Comandante C40 MK4 <- 1Zpresso Q2 <- Hario Skerton Plus
Odp: Młynek ręczny do alternatywnych metod
« Odpowiedź #14 dnia: 31 Maj 2022, 20:28:52 »
Niedawno też wyszedł timemore C2 MAX, piszą że pojemność 30g ale myślę że pomieści więcej bo do zwykłego C2 często wchodzi 30g bez problemu.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi