Autor Wątek: Kawa w dolnym zbiorniku kawiarki  (Przeczytany 1990 razy)

Offline Mag_Now

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Kawiarka Alessi 9090
Kawa w dolnym zbiorniku kawiarki
« dnia: 12 Styczeń 2022, 17:20:17 »
Cześć wszystkim,
Odebrałam moja nową kawiarkę i oczywiście zabrałam się za testy. Po zaparzeniu pierwszej kawy zauważyłam, że w dolnym zbiorniku woda jest lekko brązowa i są w niej drobinki kawy. Czy wiecie co może być przyczyną? Z góry dziękuję za odpowiedź :)

Offline Kawko

  • Wiadomości: 116
  • Ekspres: Kawiarka, tygielek, phin, AeroPress, V60, french press, Gabi Master A, OXO Good Grips, Kalita Caffe Uno, Kalita Wave, Clever Dripper
  • Młynek: Severin KM3873, MYM54
Odp: Kawa w dolnym zbiorniku kawiarki
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Styczeń 2022, 20:32:26 »
Hej,

Zapewne drobinki zmielonej kawy spadły przez otwory w sitku i tak dostały się do dolnego zbiornika. ;)
Jeśli Ci to przeszkadza, to może spróbuj zwilżyć sitko przed wsypaniem do niego kawy. Może pomoże, a wpływu na sam napar raczej nie powinno mieć (niech mnie ktoś poprawi, jeśli jestem w błędzie).

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawa w dolnym zbiorniku kawiarki
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Styczeń 2022, 02:26:37 »
Po ekstrakcji, zawsze coś skapnie z ciastka kawowego w sitku. Poza tym jeśli nasypuje się kawę do sitka włożonego w zbirnik też może coś tam napruszyć. Nie ma czym się specjalnie przejmować. Tylko trzeba pamiętać żeby wypłukać i wysuszyć od razu po zaparzaniu kawiarkę.

Offline Mag_Now

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Kawiarka Alessi 9090
Odp: Kawa w dolnym zbiorniku kawiarki
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Styczeń 2022, 10:42:33 »
Bardzo dziękuję za odpowiedzi  :poklon:

Offline Coil Mężczyzna

  • Wiadomości: 203
  • Ekspres: La Spaziale S1 Mini Vivaldi, Moka, Drip
  • Młynek: BB005, F83E
Odp: Kawa w dolnym zbiorniku kawiarki
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Styczeń 2022, 11:17:41 »
Z racji tego, że chwilowo nie mam ekspresu kawiarka jest w codziennym użytku. Pozwolę sobie nie zgodzić się z Krystianem, że zawsze coś musi się cofnąć - u mnie resztka wody jest czysta choć w przeszłości nierzadko się to zdarzało. Przede wszystkim nie ma się czym przejmować ale jeżeli Cię to strasznie męczy to możesz:
- zmielić odrobinę grubiej - nie wiem jak grubo mielisz ale może po prostu jest za drobno
- jak napisał Krystian najpierw nasyp kawę do sitka a dopiero potem włóż sitko do pojemnika. Napełniając sitko stuknij ze 2-3 razy o blat, kawa się "ułoży" i drobinki nie powinny już dostać się do środka. Wydaje mi się, że taki efekt dawało właśnie zbyt mało kawy w sitku i/lub zbyt luźne jej ułożenie.

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Kawa w dolnym zbiorniku kawiarki
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Styczeń 2022, 12:19:22 »
Czy wiecie co może być przyczyną?
Młynek. Jeżeli przemiał jest nierówny i/lub zawiera sporo pyłu to drobinki kawy w dolnym zbiorniku nie są niczym nadzwyczajnym.

Offline Mag_Now

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Kawiarka Alessi 9090
Odp: Kawa w dolnym zbiorniku kawiarki
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Styczeń 2022, 18:24:44 »
Jesteście nieocenieni, dziękuję za rady. Zmieliłam ciut grubiej i woda w dolnym zbiorniku była czysta.
Jedyne z czym pozostało mi jeszcze zawalczyć to kolor naparu. Jest mętny i „ciężki” niczym smoła.
Wiem, że można użyć filtrów do areo, może to pomoże.
Smacznej kawy wszystkim!

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 59
  • Ekspres: Kazak Rota 2, Bialetti Moka Induction, Aeropress
  • Młynek: 1Zpresso JX-Pro, K-Max
Odp: Kawa w dolnym zbiorniku kawiarki
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Styczeń 2022, 13:27:23 »
Mętności i "ciężkością" jakoś bym się specjalnie nie przejmował albo raczej nie próbowałbym tego poprawić. Na swoim przykładzie zauważyłem, że używając takiej samej techniki, grubości przemiału i proporcji mam większą lub mniejszą mętność a jedynym czynnikiem zmiennym są tutaj ziarna.

Myślę, że to wpływ ma sposób obróbki, palenia no i sam gatunek kawy.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi