Autor Wątek: Mokre ciastka/fusy - Siemens eq7 plus (TE706209RW/14)  (Przeczytany 21882 razy)

Offline espresso-fuel Mężczyzna

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Siemens EQ.7 Plus (TE706209RW / 14)
Mokre ciastka/fusy - Siemens eq7 plus (TE706209RW/14)
« dnia: 02 Październik 2016, 14:19:55 »
Na początku witam wszystkich :-) Mam na imię Kamil i właśnie zarejestrowałem się na tym zacnym forum kawowym :-)

Trochę się rozpisałem, więc przed przeczytaniem zapraszam wszystkich na małe espresso kawka

Od dłuższego czasu mam problem z ekspresem siemens eq7. Kiedyś ciastka wychodziły zbite i suche. A od jakiegoś roku są bardzo rozwodnione, co powoduje, że trzeba co chwile myć cały środek, bo resztki kawy się wszędzie osadzają i wszystko pleśnieje od środka.

W środku wszystko dokładnie wymyte, wysuszone, ekspres odkamieniany i czyszczony tabletkami regularnie. Środkowy mechanizm nawet rozbierałem na części pierwsze, czyściłem, smarowałem.
Regulowałem młynek na różny stopień zmielenia. Zmieniałem temperature. Próbowałem wielu rzeczy, niestety nadal w ekspresie zostaje breja z fusów.

Kawa której używam to LAVAZZA QUALITA ROSSA.

Co zaobserwowałem:
Resztki kawy które zostają mokre w ekspresie, wydają mi się zbyt grubo zmielone. Ale jak sprawdzam stopień zmielenia kawy która wyszła z młynka, to wydaje się dość solidnie zmielona 0_o
Dziwne to trochę, ale może po prostu kawa trochę puchnie po parzeniu, i tylko mam takie wrażenie, że została zmielona zbyt grubo.

Pomocy kawosze!  :sciana: :doh: :poklon:

Jeżeli jest jakiś magik z okolic Katowic, to bardzo proszę o pomoc, oferuję zapłatę, kawę lub piwko kraftowe, cokolwiek sobie życzy :-) Byle by to okiełznać.
« Ostatnia zmiana: 02 Październik 2016, 14:24:13 wysłana przez espresso-fuel »
Espresso Fuel - nie zmielisz, nie pojedziesz!

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Mokre ciastka/fusy - Siemens eq7 plus (TE706209RW/14)
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Październik 2016, 14:30:19 »
Dzień dobry.
Zmień kawę i mielenie.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline espresso-fuel Mężczyzna

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Siemens EQ.7 Plus (TE706209RW / 14)
Odp: Mokre ciastka/fusy - Siemens eq7 plus (TE706209RW/14)
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Październik 2016, 14:44:24 »
Dzień dobry.
Zmień kawę i mielenie.

Jakaś sugestia, jaką kawę wybrać żeby to przetestować? Młynek mam już ustawiony na minimum. Ale nie wiem czy nie jest rozkalibrowany, kiedyś dużo kombinowałem z nastawianiem i czasem mi się wydawało, że pokrętło zbyt szybko się przekręciło, tak jakby zamiast zmienić ustawienie, przeskoczyło gdzieś w środku same pokrętło. Próbowałem się dostać do młynka, ale wszystko na jakiś chinskich zatrzaskach, nie mam koncepcji jak je pokonać.
Espresso Fuel - nie zmielisz, nie pojedziesz!

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Mokre ciastka/fusy - Siemens eq7 plus (TE706209RW/14)
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Październik 2016, 14:53:26 »
Prawdopodobnie żarna Ci się zużyły.

Offline sccoty Mężczyzna

  • Wiadomości: 313
  • Ekspres: Nuova Personal 1
  • Młynek: Mahlkonig ek43, mazzer SJ Timer Mod, Mazzer Major Timer Mod
Odp: Mokre ciastka/fusy - Siemens eq7 plus (TE706209RW/14)
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Październik 2016, 15:36:47 »
Ile kaw ma ekspres zrobionych ? wyczysc porzadnie zaparzacz sa tam 2 sprężynki.  W tym modelu nie znajdziesz ani jednej śrubki ;) same zatrzaski trzeba wiedzieć gdzie nacisnąć  zmora serwisu ;)

Offline espresso-fuel Mężczyzna

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Siemens EQ.7 Plus (TE706209RW / 14)
Odp: Mokre ciastka/fusy - Siemens eq7 plus (TE706209RW/14)
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Październik 2016, 15:42:37 »
Ile kaw ma ekspres zrobionych ? wyczysc porzadnie zaparzacz sa tam 2 sprężynki.  W tym modelu nie znajdziesz ani jednej śrubki ;) same zatrzaski trzeba wiedzieć gdzie nacisnąć  zmora serwisu ;)
5100 kaw i 700 napojów mlecznych. Jeżeli zaparzasz to ten mechanizm w środku, to czyszczę raz w tygodniu bardzo porządnie. Spróbuje sprawdzić te żarna jak wyglądają, ale najpierw muszę dostać się do młynka.
Udało mi się znaleźć instrukcję demontażu:

www.komtra.de/media/files/Siemens-EQ7-Serie-Reparatur-Anleitung-%C3%96ffnen-und-Schlie%C3%9Fen-des-Geh%C3%A4uses-A6631101020.pdf

Daje link dla potomnych. Dam znać jak się uda zdemontować i coś znajdę.
Ale to już dziś nie będę próbował, bo dopiero co kawy nasypałem.
« Ostatnia zmiana: 02 Październik 2016, 16:31:26 wysłana przez fux »
Espresso Fuel - nie zmielisz, nie pojedziesz!

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Mokre ciastka/fusy - Siemens eq7 plus (TE706209RW/14)
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Październik 2016, 16:39:54 »
6000 kaw razy 7 gram... 42 kg kawy. jak na automat, to chyba trochę dużo...

Offline espresso-fuel Mężczyzna

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Siemens EQ.7 Plus (TE706209RW / 14)
Odp: Mokre ciastka/fusy - Siemens eq7 plus (TE706209RW/14)
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Październik 2016, 16:48:29 »
6000 kaw razy 7 gram... 42 kg kawy. jak na automat, to chyba trochę dużo...

Znaczy, że co? Sugerujesz, że już powinien się rozlecieć? :)
Espresso Fuel - nie zmielisz, nie pojedziesz!

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Mokre ciastka/fusy - Siemens eq7 plus (TE706209RW/14)
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Październik 2016, 16:52:03 »
raczej że młynek przestał mielić tak jak powinien.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Mokre ciastka/fusy - Siemens eq7 plus (TE706209RW/14)
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Październik 2016, 20:03:18 »
Może jakiś kamień trafił ci się z kawą i wykończył młynek. Sprawdź z inną kawą, a jak nie pomoże to przyczyny szukaj w młynku

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka


Offline Alojz

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: Siemens eq6 300
Odp: Mokre ciastka/fusy - Siemens eq7 plus (TE706209RW/14)
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Listopad 2016, 09:29:11 »
Kiedyś ciastka wychodziły zbite i suche. A od jakiegoś roku są bardzo rozwodnione

A może pomiń mielenie i wsyp 2 płaskie łyżki (łyżką z ekspresu) kawy mielonej do przegródki na kawę mieloną? Mam ekspres kilka dni, wczoraj zmieniłem ustawienie młynka na minimalnie mocniejsze mielenie (oczywiście w trakcie samego mielenia bo tak pisze w instrukcji, był wielki opór więc dużo nie zmieniłem). Dałem również moc parzenia z normalnej na max. Ciastka z fusów miałem wcześniej w miarę ubite ale postanowiłem trochę jeszcze poustawiać żeby były suchsze - a efekt odwrotny. Oprócz tego to pierwszy raz przemyłem grupę ale nie wiem czy zdołałbym coś tak szybko zepsuć.

Jak będę robić następną kawę to właśnie w planach mam pominięcie mielenia wsypując już zmieloną, tak do testów. Dobry pomysł?

Btw czy ustawienie mocy kawy ma wpływ na wilgotność ciastek fusowych? czy jednak zawsze powinny wychodzić suche.
« Ostatnia zmiana: 27 Listopad 2016, 09:31:17 wysłana przez Alojz »

Offline cukiernik

  • Wiadomości: 7
Odp: Mokre ciastka/fusy - Siemens eq7 plus (TE706209RW/14)
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Listopad 2016, 20:21:13 »
Myślę że to zależy od ilości wody użytej do parzenia...

Wysłane z mojego SM-N915FY przy użyciu Tapatalka


Offline SlawekT

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: Siemens TE706209RW/14
Odp: Mokre ciastka/fusy - Siemens eq7 plus (TE706209RW/14)
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Styczeń 2022, 09:30:30 »
Nie wiem, czy temat aktualny, ale miałem ten sam problem. Trzeba od czasu do czasu wymienić uszczelkę tłoka zaparzacza, gdyż się zużywa. Raz na kwartał należy ją nasmarować smarem do uszczelek EPDM, np. PARALIQ GTE 703. No i 3-cia rzecz - gdy ciastka sa mokre, należy przy pomocy wykałaczki drewnianej wyjąć uszczelkę tłoka zaparzacza, umyć ją i usunąć resztki fusuów z rowka. Przy ukazji uszczelkę można delikatnie przesmarować i zamontować ponownie. W mom przypadku te działania zawsze monagają, a mam ten eksres już 9,5 roku. Po
woli czas na nowy.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi