Autor Wątek: Ekspres + młynek do 7 tys. PLN (przesiadka z automatu)  (Przeczytany 9684 razy)

Offline akrool

  • Wiadomości: 164
  • Ekspres: Bezzerà DUO TOP MN
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Ekspres + młynek do 7 tys. PLN (przesiadka z automatu)
« Odpowiedź #60 dnia: 22 Luty 2022, 10:47:39 »
Nie tyle ja co żona.
Popatrz - a mówią, że to kobiety dłużej się rozgrzewają, a faceci są od razu gotowi "do walki" :-D
"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

Offline g0uki Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Ascaso uno PID
  • Młynek: G-risto ZF64W
Odp: Ekspres + młynek do 7 tys. PLN (przesiadka z automatu)
« Odpowiedź #61 dnia: 22 Luty 2022, 11:07:55 »
Nie tyle ja co żona.
Popatrz - a mówią, że to kobiety dłużej się rozgrzewają, a faceci są od razu gotowi "do walki" :-D
Zawsze powtarzam, że jestem za równouprawnieniem oraz to, że mieliśmy tyle samo czasu na "gotowość do walki"  :evil:

Ascaso Uno PID również oglądałem ale mój niepokój wywołały komentarze dot. tego, że:
- "Nowa seria ma najwyraźniej problem z wadliwymi zaworami OPV. Maszyna potrafiła wytworzyć ciśnienie 18-20 barów, a regulacja zaworu nie dawała absolutnie nic. Woda która nie przedostanie się przez kratkę tacy ociekowej, cofa się do wnętrza urządzenia, w pobliżu elementów mechanicznych i elektrycznych, przez szczelinę między obudową tacy a panelem przednim."
- "Wiele krawędzi jest niedokończonych i kilkakrotnie skaleczyłem się w palce próbując wyjąć tackę ociekową".
Nie wiem ile w tym prawdy bo nie miałem z tym sprzętem styczności. Fakt, Podoba mi się to, że po odliczeniu czasu ustawionego na 1 lub na 2 dozy odstawi się sam. W Victorii trzeba trzymać przycisk i później go puścić.

Offline g0uki Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Ascaso uno PID
  • Młynek: G-risto ZF64W
Odp: Ekspres + młynek do 7 tys. PLN (przesiadka z automatu)
« Odpowiedź #62 dnia: 22 Luty 2022, 14:34:07 »
Decyzja podjęta, zamówienie złożone.

Wybór padł na:
Ascaso Uno PID black & wood + G-RISTO Titanium blac carbon (mat)

Cenowo zmieściłem się poniżej zakładanego budżetu.

Dzięki Janusz.  :poklon:

Gdy tylko przyjdzie całość podzielę się opinią oraz zamieszczę recenzję.

Offline wjp

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: QM AQUILA, La Pavoni Europiccola, Flair 2 Pro
  • Młynek: SanRemo SR70, comandante c40 mk3
Odp: Ekspres + młynek do 7 tys. PLN (przesiadka z automatu)
« Odpowiedź #63 dnia: 22 Luty 2022, 16:12:01 »
Fajny sprzęt.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4816
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres + młynek do 7 tys. PLN (przesiadka z automatu)
« Odpowiedź #64 dnia: 22 Luty 2022, 16:17:44 »
To ja dziękuję. 8) :poklon:
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline g0uki Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Ascaso uno PID
  • Młynek: G-risto ZF64W
Odp: Ekspres + młynek do 7 tys. PLN (przesiadka z automatu)
« Odpowiedź #65 dnia: 05 Styczeń 2023, 11:25:53 »
Po przerobieniu 800 kaw mogę powiedzieć, że:
Młynek wraz z wagą super sprawa. Co prawda trzeba było go dokładnie skalibrować aby dozował odpowiednią ilość kawy (co do 0.1g). Zauważyłem, że czasami licznik wagi potrafi się "zaciąć" (uruchomić po 0,5sek.) przez co dozowanie nie będzie już dokładne - rzadko się zdarza ale jednak.
PS. Panie Januszu, do dnia dzisiejszego nie otrzymałem hopera, który zgłaszałem zaraz po zakupie, że był porysowany. :Bicz:

Ekspres, funkcja PID fajna sprawa, ja akurat przyrządzam kawę w temperaturze 99*C i taka mi odpowiada.
Programowanie ilości wody... nie wiem z czego to wynika (może od rodzaju kawy) ale ustawiłem pre-infuzję na na 3 sek. następną dozę wody na 25sek. Czasami jest tak, że więcej czasu pokazuje mi na liczniku niż zostało to ustawione, a co za tym idzie większa ilość wody.

Do sitka, które posiadam nasypuję 17,2g kawy i jest to odpowiednia ilość do osiągnięcia 9bar przy moich ustawieniach ekspresu. Po 500 kawach zmieniłem kolbę, która była w zestawie na NPF - różnica w smaku również jest odczuwalna.

Nie zmienia to faktu, że jest to mój pierwszy zestaw po ekspresie automatycznym i teraz wiem co to znaczy pić kawę, a nie zabarwioną wodę    kawka

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1090
  • Ekspres: LA Marzocco Linea MINI
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic, EUREKA Atom Specialty 65, WILFA.
Odp: Ekspres + młynek do 7 tys. PLN (przesiadka z automatu)
« Odpowiedź #66 dnia: 12 Styczeń 2023, 04:25:12 »
Chopie, to co Ty za kawy pijesz skoro ekspres masz ustawiony na 99’ stopni? Zielone nie palone ziarna?  ::) 
Moje kawy midium 92-93’ a midum-dark 91’ idealne. Czasem  jasno wypalone 94’ ale nigdy wyżej  ::)
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4816
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres + młynek do 7 tys. PLN (przesiadka z automatu)
« Odpowiedź #67 dnia: 12 Styczeń 2023, 15:41:34 »
PS. Panie Januszu, do dnia dzisiejszego nie otrzymałem hopera, który zgłaszałem zaraz po zakupie, że był porysowany.
Najmocniej przepraszam. Zapomniałem już o tym temacie. Najpierw mieliśmy klosz ale z taką samą wadą a później mieliśmy Targi EUROGASTRO i wyszło mi z głowy. Ale w tej chwili mam klosz i to bez skazy. Jutro wyślemy.

Programowanie ilości wody... nie wiem z czego to wynika (może od rodzaju kawy) ale ustawiłem pre-infuzję na na 3 sek. następną dozę wody na 25sek. Czasami jest tak, że więcej czasu pokazuje mi na liczniku niż zostało to ustawione, a co za tym idzie większa ilość wody.

Wynika to z tego że w tym ekspresie nie programuje się czasu tylko ilość kawy (nie mylić z wodą) w filiżance. Tak więc nie ustawia się dozy np. na 25s. Ponieważ czas nie jest programowalny to on będzie biegł tak długo aż nie przeleci zaprogramowana ilość kawy. Nie jest to tak, że więcej czasu = większa ilość wody. Najczęściej ten większy czas jest spowodowany wolniejszym wypływem - drobniejszym zmieleniem, większą dozą lub silniejszym ubiciem. Wolniejszy wypływ - dłuższy czas ale ilość kawy taka sama.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline g0uki Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Ascaso uno PID
  • Młynek: G-risto ZF64W
Odp: Ekspres + młynek do 7 tys. PLN (przesiadka z automatu)
« Odpowiedź #68 dnia: 14 Styczeń 2023, 00:21:21 »
Chopie, to co Ty za kawy pijesz skoro ekspres masz ustawiony na 99’ stopni? Zielone nie palone ziarna?  ::) 
Moje kawy midium 92-93’ a midum-dark 91’ idealne. Czasem  jasno wypalone 94’ ale nigdy wyżej  ::)

Temperaturę wody, która idzie na grupę sprawdziłem kamerą termowizyjną, a na potwierdzenie pirometrem. Temperatura 99* ustawiona na ekspresie daje 95* na grupie. Dla mnie przy tej temperaturze espresso jest idealne. Probowalem również niższych temperatur przy parzeniu tej samej kawy i dla mnie to jest idealne (kupuję średnio paloną)
PS. Panie Januszu, do dnia dzisiejszego nie otrzymałem hopera, który zgłaszałem zaraz po zakupie, że był porysowany.
Najmocniej przepraszam. Zapomniałem już o tym temacie. Najpierw mieliśmy klosz ale z taką samą wadą a później mieliśmy Targi EUROGASTRO i wyszło mi z głowy. Ale w tej chwili mam klosz i to bez skazy. Jutro wyślemy.

Programowanie ilości wody... nie wiem z czego to wynika (może od rodzaju kawy) ale ustawiłem pre-infuzję na na 3 sek. następną dozę wody na 25sek. Czasami jest tak, że więcej czasu pokazuje mi na liczniku niż zostało to ustawione, a co za tym idzie większa ilość wody.

Wynika to z tego że w tym ekspresie nie programuje się czasu tylko ilość kawy (nie mylić z wodą) w filiżance. Tak więc nie ustawia się dozy np. na 25s. Ponieważ czas nie jest programowalny to on będzie biegł tak długo aż nie przeleci zaprogramowana ilość kawy. Nie jest to tak, że więcej czasu = większa ilość wody. Najczęściej ten większy czas jest spowodowany wolniejszym wypływem - drobniejszym zmieleniem, większą dozą lub silniejszym ubiciem. Wolniejszy wypływ - dłuższy czas ale ilość kawy taka sama.

Rozumiem, też prowadzę firmę.
Co do ilości wody to to co Pan powiedział daje do myślenia, będę musiał to sprawdzić.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi