Autor Wątek: Bellezza Bellona  (Przeczytany 15540 razy)

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Bellezza Bellona
« Odpowiedź #45 dnia: 30 Listopad 2021, 11:47:17 »
@Krakus A co w przypadku ekspresów, które fabrycznie nie mają zaworu OPV? NS Oscar na przykład nie miał tego zaworu.

Offline kuguar

  • Wiadomości: 66
Odp: Bellezza Bellona
« Odpowiedź #46 dnia: 30 Listopad 2021, 12:03:55 »
Ekspres włączany rano do rozgrzania i zrobienia dwóch mlecznych kaw (2x podwójne ristretto i 2x 200ml spienianego mleka) potrzebuje około 0,230 kWh

Przy podtrzymaniu temperatury zużywa na godzinę około 0,07-0,1 kWh. Czyli jakbym robił co 2-3 godzinki kawę to jeszcze spoko (chociaż też pewnie mniej zużyje na ponowne rozgrzanie bo się nie zdąży ostudzić), ale po 6h to już lepiej go wyłączyć i włączyć.
Nie wiem czemu wliczasz prąd robienia kawy+mleka do porównania. Kawę i tak zamierzasz zaparzyć, niezależnie czy ekspres czekał czy dopiero się rozgrzał. Wtedy jest mniej niż 0,23 i te czasy się zmieniają. Zaizolowany bojler nie traci szybko ciepła, pewnie nawet na 2-3godz jest opłacalnym wyłączyć, ale ten "zysk" jest pomijalny biorąc pod uwagę inne koszty, a uwzględniając wygodę (choćby właśnie pod wylewkę) to "strata" na prądzie w takim przypadku też jest pomijalna.

Offline mikus Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: Bellezza Bellona
  • Młynek: ZF64W
Odp: Bellezza Bellona
« Odpowiedź #47 dnia: 30 Listopad 2021, 12:17:35 »
Nie wiem czemu wliczasz prąd robienia kawy+mleka do porównania.

Bo tak akurat spojrzałem na miernik - po zrobieniu tych kaw zgodnie moim codziennym porannym rytuałem (:

Mogę sprawdzić ile jutro rano będzie na liczniku po 30 minutach od włączenia dla zainteresowanych.

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 576
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Bellezza Bellona
« Odpowiedź #48 dnia: 30 Listopad 2021, 12:40:12 »
Jak już wcześniej wspominałem uchwyt od pary mi nie podchodzi bo jest za długi i w połysku a ekspres jest matowy. Z nudów wpadłem na pomysł małej i łatwej przeróbki. Odkręciłem uchwyt od drugiej kolby której i tak nie używam, pasuje, teraz uchwyt jest trochę krótszy i matowy.😉
« Ostatnia zmiana: 30 Listopad 2021, 13:48:22 wysłana przez Artisz »

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Bellezza Bellona
« Odpowiedź #49 dnia: 30 Listopad 2021, 15:12:29 »
Jak ktoś ma NPF i zwykłą kolbę to może jest opcja przechowywać kolbę na włączniku  ?

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Bellezza Bellona
« Odpowiedź #50 dnia: 30 Listopad 2021, 17:58:53 »
@Krakus A co w przypadku ekspresów, które fabrycznie nie mają zaworu OPV? NS Oscar na przykład nie miał tego zaworu.
Nie znam schematu hydraulicznego Oscara. W przypadku Ascaso jest w grupie tzw. grzybek - zawór ze sprężynką. Jego funkcją jest zmniejszenie ciśnienia o kilka barów, tak aby w trakcie ekstrakcji ciśnienie było około 8 - 9 barów. W przypadku Oscara (jak znalazłem tutaj) wygląda, że poszli na ostro (czego kompletnie nie rozumiem), czyli, że na ciastku można było mieć nawet kilkanaście barów.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4843
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Bellezza Bellona
« Odpowiedź #51 dnia: 01 Grudzień 2021, 17:18:29 »
BELLEZZA miała ostatnio problemy ze swoją stroną internetową. Wysypał się serwer, nie działała strona internetowa i nie działały adresy e-mail. Obecnie przywrócono działanie strony ale pod nieco zmienioną domeną.
Poniżej link do aktualnej strony internetowej:
https://espresso-bellezza.de/
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Biff

  • Wiadomości: 329
Odp: Bellezza Bellona
« Odpowiedź #52 dnia: 02 Grudzień 2021, 17:33:48 »
@Krakus A co w przypadku ekspresów, które fabrycznie nie mają zaworu OPV? NS Oscar na przykład nie miał tego zaworu.
Nie znam schematu hydraulicznego Oscara. W przypadku Ascaso jest w grupie tzw. grzybek - zawór ze sprężynką. Jego funkcją jest zmniejszenie ciśnienia o kilka barów, tak aby w trakcie ekstrakcji ciśnienie było około 8 - 9 barów. W przypadku Oscara (jak znalazłem tutaj) wygląda, że poszli na ostro (czego kompletnie nie rozumiem), czyli, że na ciastku można było mieć nawet kilkanaście barów.
Dokładnie to samo dzieje się w przypadku ekspresów Ascaso. Zawór z grzybkiem w grupie pełni również(!) funkcję zaworu OPV, ale jeśli nie ma ujścia ciśnienia, to pompa daje pełne ciśnienie na grupę, czyli przy typowym przemiale i tampingu pod espresso, mamy zdecydowanie za wysokie ciśnienie. Zresztą nawet modele, które mają OPV z powrotem wody do zbiornika, np. Steel Bar, dają za wysokie ciśnienie, bo OPV otwiera się przy ciśnieniu wyższym niż daje pompa. Samo umiejscowienie wspomnianego OPV (na górze bojlera zintegrowanego z grupą),  swiadczy o tym, że nie służy od do redukcji ciśnienia pompy (powrót gorącej wody do zbiornika, to samo na grupie w NS Oscar).
Być może w nowszych modelach jest już to lepiej rozwiązane.

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Bellezza Bellona
« Odpowiedź #53 dnia: 03 Grudzień 2021, 08:27:08 »
Zresztą nawet modele, które mają OPV z powrotem wody do zbiornika, np. Steel Bar, dają za wysokie ciśnienie, bo OPV otwiera się przy ciśnieniu wyższym niż daje pompa.

Nie spotkałem się z zaworem OPV w jakimkolwiek ASCASO który by otwierał się przy wyższym ciśnieniu niż daje pompa, nawet w starych modelach.
Jedyna możliwość aby taka sytuacja zaistniała to źle ustawiony zawór lub uszkodzony / zakamieniony.

Umiejscowienie na szczycie bojler w Steel Bar było na trójniku którym doprowadzana była woda z pompy...więc służył do redukcji ciśnienia.

Offline Biff

  • Wiadomości: 329
Odp: Bellezza Bellona
« Odpowiedź #54 dnia: 03 Grudzień 2021, 17:19:20 »
A ja się spotkałem i nie było na trójniku...

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Bellezza Bellona
« Odpowiedź #55 dnia: 03 Grudzień 2021, 19:11:53 »
Zawór z grzybkiem w grupie pełni również(!) funkcję zaworu OPV, ale jeśli nie ma ujścia ciśnienia, to pompa daje pełne ciśnienie na grupę, czyli przy typowym przemiale i tampingu pod espresso, mamy zdecydowanie za wysokie ciśnienie.
To działa trochę inaczej, niż myślisz. Na ciastku ciśnienie nie przekracza 9 barów.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6226
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Bellezza Bellona
« Odpowiedź #56 dnia: 04 Grudzień 2021, 01:09:39 »
OPV otwiera się przy ciśnieniu wyższym niż daje pompa.
:wow2: To chyba jakiś spisek może np. dostawców wody, filtrów i kawy? :diabelek:

Offline Biff

  • Wiadomości: 329
Odp: Bellezza Bellona
« Odpowiedź #57 dnia: 04 Grudzień 2021, 08:54:47 »
Raczej zwykła ignorancja. Smacznej kawusi życzę ;)

https://www.mrbean2cup.co.uk/gaggia-saeco-safety-valve-16-18-bar-v2-p0049-assy

To działa trochę inaczej, niż myślisz. Na ciastku ciśnienie nie przekracza 9 barów.
Masz prawo do własnego zdania. :)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Bellezza Bellona
« Odpowiedź #58 dnia: 04 Grudzień 2021, 12:50:33 »
Masz prawo do własnego zdania.
Mam. Ale Ty nie masz prawa do wprowadzania użytkowników tego forum w błąd.

Zawór w Ascaso (grzybek w grupie) obniża ciśnienie na ciastku. Kropka.

Offline Biff

  • Wiadomości: 329
Odp: Bellezza Bellona
« Odpowiedź #59 dnia: 04 Grudzień 2021, 13:54:31 »
I ta Twoja kropka jest ważniejsza niż charakterystyka pracy pompy?

http://www.pidsilvia.com/Ulka%20Water%20Pump%20Pressure.htm


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi