Autor Wątek: Bellezza Bellona  (Przeczytany 15583 razy)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Bellezza Bellona
« Odpowiedź #30 dnia: 29 Listopad 2021, 09:11:51 »
Skandynawskie dziwaki
A czym to uzasadnia?

że OPV ma być ustawione wyżej niż ekstrakcja
A nie  :jezyk: W ECM Casa mam taki dziwny zawór OPV, że w trakcie ekstrakcji mam tyle samo, co na ślepym sitku. Ale włoski zawór, który dołożyłem do Ascaso wymagał +0,5b.
« Ostatnia zmiana: 29 Listopad 2021, 09:59:14 wysłana przez Krakus »

Offline sqmir Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Lelit Elizabeth PL92T v3
  • Młynek: szukam
Odp: Bellezza Bellona
« Odpowiedź #31 dnia: 29 Listopad 2021, 10:05:34 »
Witam forumowiczów od kawy, mój pierwszy post - wiem w innym dziale ale strasznie nie lubię buchalterii;)

Więc śledzę forum od jakiegoś czasu z jednego powodu - szukam ekspresu;)
Oczywiście chwilami już się poddaje bo to przewaga hx/db/tb ciągle nie rozstrzygnięta, nad tym wszystkim stoi rozmiar, który nie może być za szeroki plus strona po której jest ujście pary, tylko prawa w moim wypadku dla wygody użycia.
Ale finalnie będzie to DB i właśnie Bellezza Bellona spełnia chyba wszystkie kryteria. No to przyglądamy się bliżej, szukamy, czytamy i "ostatni ale" jakie mam (w tej chwili;) to temat transportu wody.
Na YT - jest review rzeczonego ekspresu, łącznie z inspekcją wnętrza - a tam widać wszystkie przewody są z tworzywa :taktak:. Czy to jest taki standard czy cięcie kosztów i "nowa" jakość?
Link do materiału - yt.com/watch?v=EymaFb6RTRU, od 3:50 widać wnętrze.

Jak to wygląda w innych ekspresach - przynajmniej tych z bojlerami?

« Ostatnia zmiana: 29 Listopad 2021, 11:38:33 wysłana przez ranGo »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Bellezza Bellona
« Odpowiedź #32 dnia: 29 Listopad 2021, 10:07:06 »
Przepraszam jeszcze niżej podaje, bo 7,6 bar. Dlaczego, wprost nie mówi, ale wnioskując z wypowiedzi dla niego ma znaczenie jakość, powtarzalność, balans.
https://youtu.be/NPp0fpnH_0A?t=95
Pod filmem, w komentarzach daje odpowiedź wskazującą, że chodzi o jak najwyższą ekstrakcję:

Cytuj (zaznaczone)
Tim Wendelboe
2 years ago
I recommend starting low at 6 bar. Then make espresso at 30 seconds and measure extraction. then adjust to 7 bar and make a short at 30 seconds and measure , then repeat at 8, 9 and 10 bar. Chose the one that gives the highest extraction
« Ostatnia zmiana: 29 Listopad 2021, 10:14:41 wysłana przez krystians »

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Bellezza Bellona
« Odpowiedź #33 dnia: 29 Listopad 2021, 10:19:33 »
Według naukowców i opracowanego modelu matematycznego optymalna i najbardziej powtarzalna ekstrakcja espresso a przy okazji oszczędność kawy i czasu przygotowania zachodzi przy ciśnieniu 6 bar, z 15g kawy w czasie 7-15 sekund.
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2590238519304102
« Ostatnia zmiana: 29 Listopad 2021, 10:32:11 wysłana przez Artisz »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Bellezza Bellona
« Odpowiedź #34 dnia: 29 Listopad 2021, 12:00:21 »
Rozmawialiśmy o tym na forum. 6 bar przy tym konkretnie sprzęcie, na którym robili eksperymenty. Będzie to zależeć też od kombinacji młynka, ekspresu, kawy i umiejętności. Jednak generalnie tak to działą, że mniejsze ciśnienie minimalizuje kanałowanie, a bardzo drobne mielenie sprzyja osłabieniu ekstrakcji.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Bellezza Bellona
« Odpowiedź #35 dnia: 29 Listopad 2021, 12:43:16 »
że mniejsze ciśnienie minimalizuje kanałowanie, a bardzo drobne mielenie sprzyja osłabieniu ekstrakcji.
Pierwsze jest oczywiste, drugie bardzo zaskakujące. Z tego, co czytałem, ekstrakcja kawy w ekspresie ciśnieniowym polega na obmywaniu drobinek kawy (30 sekund to za mało, aby wydobyć cokolwiek z wnętrza drobinek). Zatem im drobniejszy przemiał, tym większa powierzchnia kawy.

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2590238519304102
Dzięki.
« Ostatnia zmiana: 29 Listopad 2021, 12:45:31 wysłana przez Krakus »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Bellezza Bellona
« Odpowiedź #36 dnia: 29 Listopad 2021, 13:01:43 »
Zatem im drobniejszy przemiał, tym większa powierzchnia kawy.
Tylko w teorii, bo bardziej się zbryla. Dopóki pojedyncze cząsteczki są łatwo dostępne dla wody, to zwiększa się ekstrakcja, a gdy zaczynają się różne sklejone strefy woda przestaje penetrować dobrze kawę.

Zobacz chociażby na ekstrakcję w tygielku, masz kawę zmieloną na pył i kontakt z prawie gotującą wodą przez ok. 2 minuty. Pomimo to można uzyskać złożony, owocowy napar bez dużej goryczki.
« Ostatnia zmiana: 29 Listopad 2021, 13:08:45 wysłana przez krystians »

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Bellezza Bellona
« Odpowiedź #37 dnia: 29 Listopad 2021, 13:11:10 »
Witam forumowiczów od kawy, mój pierwszy post - wiem w innym dziale ale strasznie nie lubię buchalterii;)

Więc śledzę forum od jakiegoś czasu z jednego powodu - szukam ekspresu;)
Oczywiście chwilami już się poddaje bo to przewaga hx/db/tb ciągle nie rozstrzygnięta, nad tym wszystkim stoi rozmiar, który nie może być za szeroki plus strona po której jest ujście pary, tylko prawa w moim wypadku dla wygody użycia.
Ale finalnie będzie to DB i właśnie Bellezza Bellona spełnia chyba wszystkie kryteria. No to przyglądamy się bliżej, szukamy, czytamy i "ostatni ale" jakie mam (w tej chwili;) to temat transportu wody.
Na YT - jest review rzeczonego ekspresu, łącznie z inspekcją wnętrza - a tam widać wszystkie przewody są z tworzywa :taktak:. Czy to jest taki standard czy cięcie kosztów i "nowa" jakość?
Link do materiału - yt.com/watch?v=EymaFb6RTRU, od 3:50 widać wnętrze.

Jak to wygląda w innych ekspresach - przynajmniej tych z bojlerami?

Przewody bez ciśnienia są silikonowe a pod ciśnieniem chyba teflonowe. Przejmujesz się kilkunasto centrymetrowymi wężykami a chłopy piją wodę która stała nie wiadomo ile w jednorazowych butelkach i sobie chwalą.😉 Całe domowe instalacje są robione podobnie bo miedzi do zmiękczonej wody nie powinno się używać. Masz za to bojlery ze stali nierdzewnej i szklany a nie plastikowy zbiornik na wodę.😉

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Bellezza Bellona
« Odpowiedź #38 dnia: 29 Listopad 2021, 13:26:23 »
Moja Bellona była wcześniej używana jako demo u Janusza i już pare tygodni u mnie, chciałem sprawdzić jak łatwo dostać się i spuścić wodę z bojlera pary. Spojrzałem pod ekspres i okazało się że wystaje odkręcany zawór do spuszczania wody więc jest łatwizna i nie trzbeba rozbierać obudowy.   :ok:

Offline sqmir Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Lelit Elizabeth PL92T v3
  • Młynek: szukam
Odp: Bellezza Bellona
« Odpowiedź #39 dnia: 29 Listopad 2021, 14:05:28 »
Przewody bez ciśnienia są silikonowe a pod ciśnieniem chyba teflonowe. Przejmujesz się kilkunasto centrymetrowymi wężykami a chłopy piją wodę która stała nie wiadomo ile w jednorazowych butelkach i sobie chwalą.😉 Całe domowe instalacje są robione podobnie bo miedzi do zmiękczonej wody nie powinno się używać. Masz za to bojlery ze stali nierdzewnej i szklany a nie plastikowy zbiornik na wodę.😉

To jest jasne i oczywiste - tylko w butelkach woda ma ciut niższa temperaturę aniżeli w systemie pary - chyba że to jakiś teflon, oceniam po obrazkach, nie tyka lem nie widziałem.
Ale jak to wygląda u innych producentów, może ktoś wie? Inaczej będę szukał po Internetach i pewnie cos się da sprawdzić.

skansen

  • Gość
Odp: Bellezza Bellona
« Odpowiedź #40 dnia: 29 Listopad 2021, 15:09:10 »
Ale jak to wygląda u innych producentów, może ktoś wie?
Różnie, w niektórych ekspresach podobnie, w niektórych jest jednak trochę więcej metalu. W tej klasie metalowe rurki ma m.in. Profitec Pro 300 czy Rancillo Silvia Pro...

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Bellezza Bellona
« Odpowiedź #41 dnia: 29 Listopad 2021, 16:29:53 »

To jest jasne i oczywiste - tylko w butelkach woda ma ciut niższa temperaturę aniżeli w systemie pary - chyba że to jakiś teflon, oceniam po obrazkach, nie tyka lem nie widziałem.
Ale jak to wygląda u innych producentów, może ktoś wie? Inaczej będę szukał po Internetach i pewnie cos się da sprawdzić.
Tak samo jak jest jasne i oczywiste że musi to być tworzywo zatwierdzone do użycia w wysokiej temperaturze a nie byle jaki plastik.😉
« Ostatnia zmiana: 29 Listopad 2021, 16:35:45 wysłana przez Artisz »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4848
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Bellezza Bellona
« Odpowiedź #42 dnia: 29 Listopad 2021, 21:32:32 »
Na przykład wężyki dostępne w tym sklepie:
https://sklep.tubes-international.pl/wezyk-silikonowy-versitec/waz-versitec-5x8-mm

Maksymalna temperatura pracy 200 st. C.

A jeszcze lepiej ten:
https://sklep.tubes-international.pl/waz-teflonowy-gladkoscienny-versilon-ptfe/waz-versilon-ptfe-5x7-mm

Maksymalna temperatura pracy 260 st.C. Ciśnienie rozrywające 29 bar.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline mikus Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: Bellezza Bellona
  • Młynek: ZF64W
Odp: Bellezza Bellona
« Odpowiedź #43 dnia: 30 Listopad 2021, 11:33:22 »
Z innej beczki, bawię się ostatnio miernikiem zużycia prądu.

Myślałem o tym, żeby zostawiać ekspres włączony przez cały dzień, ale z obserwacji wynika, że w moim przypadku lepiej włączać go "on demand".

Ekspres włączany rano do rozgrzania i zrobienia dwóch mlecznych kaw (2x podwójne ristretto i 2x 200ml spienianego mleka) potrzebuje około 0,230 kWh

Przy podtrzymaniu temperatury zużywa na godzinę około 0,07-0,1 kWh. Czyli jakbym robił co 2-3 godzinki kawę to jeszcze spoko (chociaż też pewnie mniej zużyje na ponowne rozgrzanie bo się nie zdąży ostudzić), ale po 6h to już lepiej go wyłączyć i włączyć.

Jedynie wygoda z dostępu do gorącej wody z wylewki może mnie jeszcze skusić. I trochę sie uspokoiłem bo faktycznie nie są to wielkie ilości prądu patrząc na koszty innych składowych w tej zabawie.

Jeszcze jedno spostrzeżenie odnośnie boilera parowego. Uzupełnia on wodę dopiero po kilku spienianiach (około 6-7 w moim przypadku) i jak uzupełnia, to od razu około 400ml, więc muszę pamiętać żeby zbiornik z wodą był zwykle przynajmniej w połowie pełny jak zabieram się do przygotowywania kawy (:

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Bellezza Bellona
« Odpowiedź #44 dnia: 30 Listopad 2021, 11:40:38 »
To prawda, też zauważyłem że napełnia bojler raz na kilka razy używania pary.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi